אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> התביעה הצבאית נ' אלקואסמה

התביעה הצבאית נ' אלקואסמה

תאריך פרסום : 03/10/2019 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית המשפט הצבאי יהודה
7863-18
24/09/2019
בפני השופטת:
רס"ן לידור דרכמן

- נגד -
המאשימה:
התביעה הצבאית באמצעות ב"כ סרן בן בר וסגן אינה אברמוב
הנאשם:
זוהיר אסמעיל אלקואסמה
עו"ד לביב חביב
גזר דין

 

רקע

  1. הנאשם, זוהיר אסמעיל אלקוואסמה, הורשע לאחר שמיעת ראיות בעבירה שעניינה סחר בציוד מלחמתי, לפי סעיפים 233(ב) ו-199ג לצו בדבר הוראות ביטחון [נוסח משולב] (יהודה והשומרון) (מס׳ 1651), התש״ע-2009 (להלן – הצו). לאחר שקיבלתי את טענות ההגנה בנוגע לכפל אישומים, הוריתי על ביטול פרט האישום הנוסף אשר יוחס לו בכתב האישום, שעניינו נשיאת, החזקת וייצור נשק, לפי סעיפים 230(ב) ו-199ג לצו.

 

  1. כפי שפורט בהרחבה בהכרעת הדין, כתב האישום שהוגש כנגד הנאשם הוא פרי מבצע משטרתי שבמהלכו הופעל סוכן משטרתי סמוי, המכונה ״סונבול״ (להלן: סונבול או הסוכן), אשר נשלח על ידי מפעילו לבצע עסקאות סחר בכלי נשק. התשתית העובדתית שנקבעה בהכרעת הדין ואשר בגינה הורשע הנאשם, בתמצית, היא זו: ביום 4.12.2017 סיכם הסוכן עם אכרם רג׳בי (להלן: אכרם) כי האחרון ימכור לו רובה מסוג 16M בתמורה ל-40,000 ש״ח. בהמשך, נפגשו השניים בא-ראם כשברשות הסוכן סכום הכסף המוסכם. אכרם יצר קשר עם הנאשם וביקש ממנו להביא אליהם את הרובה. כעבור זמן מה, לאחר שאכרם עזב את המקום, הגיע הנאשם ברכבו כשבאמתחתו חפץ דמוי רובה סער 16M, שהוא רובה אויר המיועד לירי כדוריות פלסטיק שהוסב לירי תחמושת בקליבר 45x56 מ״מ (להלן – הרובה או הנשק). הסוכן ניגש לנאשם וביקש ממנו לקבל את הנשק, אך הנאשם סירב וביקש להמתין לחזרתו של אכרם למקום. בחלוף זמן, הגיע אכרם כשהוא מצויד במכלול של רובה 16M וכדורים, ניגש לרכבו של הנאשם, נטל ממנו את הרובה והעבירו לסוכן. לאחר האמור, עזב הנאשם את המקום. בהמשך, נסע הסוכן עם אדם נוסף לבדוק את תקינות הרובה בכפר עקב, שם ירה הסוכן כשני כדורים ונתקל במעצור. לפיכך, פנה הסוכן לאכרם, והוא בתורו פנה לנאשם וביקש ממנו להגיע בשנית ולתקן את הרובה. הנאשם נענה לבקשתו של אכרם, השלושה נפגשו והנאשם תיקן את הרובה. לאחר מכן, העביר אכרם לסונבול את הרובה בתמורה ל-40,000 ש״ח.

 

ראיות הצדדים לעונש

  1. ביום 15.9.2019 נשמעו ראיות וטיעוני הצדדים לעונש. במסגרת ראיותיה לעונש, הגישה התביעה פסק דין שניתן בעניינו של הנאשם בבית המשפט המחוזי בירושלים בשנת 2011 (ת״פ 55229-09-11 מדינת ישראל נ׳ זוהיר אלקואסמה (פורסם בנבו, 20.12.2011)). באותו עניין, הורשע הנאשם בעבירה של נשיאת נשק, לאחר שבעת שנסע עם ילדיו ברכבו, החזיק מתחת למושב הרכב רובה מסוג 16M מפורק ומחסנית מתאימה. בגין הרשעתו זו ריצה הנאשם 20 חודשי מאסר בפועל, לצד מאסר מותנה וקנס (תע/3).

 

  1. עוד הגישה התביעה לעיוני את גיליון הרישום הפלילי בעניינו של הנאשם (תע/1), ממנו עולה כי לחובת הנאשם שש הרשעות קודמות, במגוון רחב של עבירות רכוש, אלימות, סמים ונשק. כך למשל, הורשע הנאשם בצעירותו, בשנת 1996, בעבירות של גניבה מרכב והפרעה לשוטר במילוי תפקידו וכן בהחזקת כלי פריצה לרכב, בפריצה לרכב בכוונה לגנוב ובתקיפת שוטר; בשנת 1999 הורשע בגניבת רכב; בשנת 2001 הורשע בהחזקת סמים לצריכה עצמית; בשנת 2006 הורשע בהחזקת סכין; והרשעתו האחרונה, בשנת 2011, הייתה בעבירה של נשיאת נשק, כמפורט לעיל. אדגיש ואציין, כי על אף התיישנות חלק מן ההרשעות המפורטות לעיל, אף אחת מהן לא נמחקה (זאת נוכח האמור בסעיף 16(א) סיפא לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים, התשמ"א-1981), ועל כן כלל הרשעותיו קבילות בהליך המשפטי. כן הוגש תדפיס מידע פלילי בתעבורה (תע/2), אותו מצאתי פחות רלוונטי לענייננו.

 

  1. במסגרת ראיות ההגנה לעונש, שמעתי את עדותו של איסמעיל טחאן, שכנו של הנאשם. איסמעיל מסר כי הוא מכיר את הנאשם כ-6 שנים ״מהשכונה״, וכי מדובר ב״בן אדם טוב, עוזר לאנשים ולא עושה בעיות״. העד מסר כי הנאשם מסייע לבני משפחתו ולמכריו בפתרון בעיות אישיות וכלכליות. עוד במסגרת ראיות ההגנה לעונש, מסר הסנגור מסמך רפואי מהמרכז הרפואי שערי צדק (סע/1), ממנו עולה כי אמו של הנאשם מאושפזת בבית החולים במחלקה הנוירולוגית. הסנגור מסר כי אמו של הנאשם צפויה הייתה להעיד לטובתו במסגרת ראיות ההגנה לעונש, אולם נוכח אשפוזה הדבר לא התאפשר. עוד מסר הסנגור מסמך רפואי שערכה ד״ר סמאח ג׳אבר מהמרכז לבריאות הנפש שבכפר עקב, לאחר שבדקה את בתו בת השמונה של הנאשם (סע/2). מהמסמך שהוגש עולה כי בתו של הנאשם סובלת מתסמינים של דכאון, אובדן תיאבון, קשיי שינה ובעיות בתפקוד בבית הספר בשל מעצרו של אביה והיעדרותו מחייה מאז מעצרו.

 

טענות הצדדים לעונש

  1. התביעה עתרה כי אטיל על הנאשם ״עונש ממושך של מאסר בפועל, תנאי מרתיע וכן קנס משמעותי״. בפתח סיכומיה, עמדה התביעה על העונשים שהוטלו על ״מעורבים נוספים בפרשייה״, הגם שאין מדובר בשותפים לדבר העבירה שאותה ביצע הנאשם, אלא אך במי שעסקו אף הם בעסקאות נשק (לעיתים עם הסוכן המשטרתי שהפליל את הנאשם). בשונה מהנאשם, שאר ה״מעורבים״ שאליהם הפנתה התביעה הורשעו על פי הודאותיהם ובמסגרת הסדרי טיעון, והוטלו עליהם עונשי מאסר בני 36-8 חודשים, כל אחד בהתאם למעשיו הוא, לחלקו בעבירות ולנסיבותיו האישיות.

 

  1. עוד עמדה התביעה על הערכים החברתיים שבהם פגע הנאשם במעשיו ועל מידת הפגיעה בהם; על מדיניות הענישה הנהוגה בעבירות דומות ועל הנסיבות הקשורות בביצוע העבירה. בסקירת מדיניות הענישה הפנתה התביעה לשורה ארוכה של פסקי דין שניתנו בבית המשפט המחוזי ובבית המשפט העליון בעבירות של סחר בנשק, בהם נקבעו מתחמי ענישה הנעים בין שנתיים לחמש שנות מאסר והושתו בין 28 ל-48 חודשי מאסר בפועל. לבסוף, הפנתה התביעה לנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה, ובכלל זה עמדה על עברו הפלילי המכביד של הנאשם הכולל, כאמור, שש הרשעות קודמות במגוון עבירות. לבסוף, עתרה התביעה כי אקבע שמתחם העונש ההולם בענייננו נע בין שלוש לשבע שנות מאסר וכי אטיל על הנאשם עונש המצוי ברף הגבוה של המתחם.

 

  1. ההגנה בסיכומיה לעונש התמקדה במדיניות הענישה הנהוגה והציגה אף היא שורה ארוכה של פסקי דין, מהם ביקשה ללמוד אשר לעונש המאסר ההולם את מעשיו של הנאשם. הסנגור הנכבד הפנה לשני סוגים עיקריים של פסקי דין – תחילה, הפנה לשורת פסקי דין שבהם הורשעו נאשמים בעבירות חמורות מזו שבה הורשע הנאשם (אך בעלות אוריינטציה לנשק, כגון ביצוע ירי) ובהם הושתו עונשים הנעים בין 16 ל-45 חודשי מאסר (במסגרת הסדרי טיעון). כמו כן, הפנה הסנגור לשורת פסקי דין שעסקו בעבירות סחר בנשק בבתי המשפט הצבאיים באיו״ש, בהם הושתו עונשים הנעים בין 9 ל-15 חודשי מאסר (במסגרת הסדרי טיעון).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ