אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> השבה הדדית כאשר מוצר שנקנה אינו תואם את שהובטח בעת הרכישה

השבה הדדית כאשר מוצר שנקנה אינו תואם את שהובטח בעת הרכישה

תאריך פרסום : 06/06/2007 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום ראשון לציון
3626-05
03/06/2007
בפני השופט:
ד"ר איריס סורוקר

- נגד -
התובע:
1. רומנו מרים
2. ניסנגרטן מלכה

עו"ד דינה יהב
הנתבע:
אקטיב מערכות אופטיות בע"מ
עו"ד ניר רבר
פסק-דין

הסכסוך

  1. ביסוד הסכסוך בהליך דנא עומד הסכם שנכרת בין הצדדים ביום 26.11.2003 (טופס ה"הזמנה", המהווה את הסכם ההתקשרות, צורף כנספח ג' לתצהירי התובעות). התובעות - אפילטוריות העוסקות בתחום הסרת שיער - רכשו מהנתבעת מכשיר המכונה "קריסטל", שייעודו הסרת שיער בלייזר. בתביעתן עתרו להורות לנתבעת להשיב להן את התמורה החוזית ששילמו בגין המכשיר, בסך של 56,000 ש"ח (קרן). כן עתרו לחייב את הנתבעת לפצותן בגין נזקים תוצאתיים, ובתוך כך הוצאות משפטיות, הוצאות טיפולים והנחות שהיקנו למטופלים, אובדן שעות עבודה, רכישת מכשיר חלופי ופגיעה במוניטין. ביסוד תביעתן מונחת הטענה, כי המכשיר סבל מ"אי-התאמה": הוא לא סיפק עוצמת אנרגיה בערך של 22 ג'אול לסמ"ר כפי שהובטח ע"י הנתבעת, ועל כן לא השיג תוצאות אפקטיביות של הסרת שיער.
  1. הנתבעת התגוננה בטענה עיקרית לפיה המכשיר התאים למטרתו, וכי התובעות וידאו זאת היטב לפני שרכשוהו (ס' 3-4, 7 לכתב ההגנה). עוד נטען, כי אם מטופלים היו חסרי שביעות רצון, הרי שהדבר "נגרם כתוצאה ממעשיהן ומחדליהן של התובעות, ולא בשל הנתבעת" (ס' 21 לכתב ההגנה).
  1. במישור הדיוני: מטעם התובעות העידה כל אחת מהן (התובעת 1 כמצהירה עיקרית). התובעות הגישו את חוות דעתו המומחית של ד"ר חנוך כסלו, ואת תצהירה של גב' נופר דהן (לקוחה). מטעם הנתבעת העיד מר שלמה בידס (מנכ"ל), גב' רות אור וגב' אירנה קונטי (קוסמטיקאיות), וכן המומחה ד"ר ישראל בעז ארנון. העדים והמומחים נחקרו בפני. ב"כ הצדדים הגישו סיכומיהם.

אי התאמת המכשיר לתיאורו

  1. תביעת התובעות מבוססת על עילת "אי ההתאמה" שבדיני המכר. כידוע, דיני המכר, כחלק מן הדין החוזי הכללי, מחייבים את המוכר לספק מוצר העונה על התכונות שתוארו בהסכם. סעיף 11 לחוק המכר, תשכ"ח- 1968, קובע כי "המוכר לא קיים את חיוביו אם מסר -

...

(2) נכס שונה או נכס מסוג או תיאור שונה מן המוסכם;

(3) נכס שאין בו האיכות או התכונות הנדרשות לשימושו הרגיל או המסחרי או למטרה מיוחדת המשתמעת מן ההסכם;

(4) נכס שמבחינת סוגו, תיאורו, איכותו או תכונותיו אינו מתאים לדגם או לדוגמא שהוצגו לקונה, זולת אם הוצגו ללא קבלת אחריות להתאמה;

(5) נכס שאינו מתאים מבחינה אחרת למה שהוסכם בין הצדדים".

  1. הוראת חוק זו נועדה להבטיח מתאם בין התחייבויותיו המילוליות של המוכר (בכתב או בעל-פה) לבין המוצר שהוא מספק בפועל. הרוכש משקלל את כדאיות העיסקה בטרם נקשר בה, בין השאר מתוך הסתמכות על מצגי המוכר. צפייתו הצרכנית הלגיטימית של הרוכש היא לקבל סחורה זהה לזו שהמוכר התחייב לספק. אספקת מוצר הסובל מ"אי התאמה" צפויה לכרסם במידת התועלת של הצרכן מן העיסקה ולשבש את תחשיב העלות-מול-תועלת. כמובן, העדר ההתאמה עשוי לנוע בין רמות שונות של עוצמה, החל מאי התאמה "שולית" ועד אי התאמה משמעותית, העלולה להפוך את ההסכם לעיסקת הפסד (השוו: א' זמיר עקרון ההתאמה בקיום חוזים (תש"ן-1990) בע' 277).
  1. הדין מטיל בדרך כלל על ספק המוצר את הנטל לפעול באמצעים הסבירים העומדים לרשותו על מנת למנוע אי התאמה. הטעם לכך נעוץ בעדיפות היחסית של עמדת הספק, הנהנה מיתרון המידע. יפים לכאן דבריו של א' זמיר בספרו עקרון ההתאמה בקיום חוזים (תש"ן-1990) בע' 154-155:

"על יסוד תיאור זה של הגורמים הטיפוסיים לאי התאמה, ולאור נסיון החיים, ניתן לקבוע כי בדרך כלל הצד אשר יכול למנוע או להפחית את הסיכון של אי ההתאמות באובייקט החוזה בעלות נמוכה יותר הוא הצד שקיבל עליו לספק את האובייקט: המוכר לגבי הממכר, המשכיר לגבי המושכר, והקבלן לגבי המלאכה. בדרך-כלל יש לו מידע רב יותר על האובייקט, ומומחיות גדולה יותר לגביו. כאשר הוא היצרן של הנכס או המבצע של המלאכה, הוא יכול נקוט אמצעי-זהירות שיפחיתו את הסכנה של קיום פגם בתוצר הסופי. אם הוא מעסיק אנשים אחרים שיבצעו את המלאכה עבורו, הוא זה שיוכל לבחור באנשים היותר מתאימים לשם כך. כאשר הוא רוכש את האובייקט (או חלקים ממנו) מספקים אחרים - בידיו אפשרות נוחה יותר לערוך בירורים לגבי אמינותו של אותו ספק ואיכות מוצריו. בידיו השליטה באובייקט עד מסירתו לנושה, והוא זה שיכול להבטיחו מפני פגיעות בתקופה זו. הוא אף יכול להשפיע (למשל באמצעות הוראות-שימוש מתאימות), על האופן שבו ישתמשו באובייקט לאחר העברתו למקבל. גם כאשר מספק האובייקט הוא אדם פרטי (כמו משכיר דירה או מוכר של מכשיר משומש), בידיו  מידע מלא יותר על מצבו ותכונותיו, מידע שמקורו בעצם החזקתו ושימושו באובייקט".

  1. במקרה דנא, השאלה העומדת לבירור היא עובדתית. ענינה בהשוואה בין תכונותיו החוזיות של מכשיר ה"קריסטל" לבין תכונות המוצר שסופק בפועל לתובעות. ניתוח הראיות שהציגו הצדדים תומך בטענת התובעות כי הנתבעת אמנם חטאה כלפיהן ב"אי התאמה", וכי המוצר שסיפקה לא עמד בעוצמת האנרגיה המובטחת. להלן תנותחנה הראיות.

ניתוח ראייתי

מצגי הנתבעת בעת ההתקשרות

  1. טופס ה"הזמנה" (נספח ג' לתצהירי התובעות) הוא עירום בכל הקשור לתכונות המכשיר. אין בו תיאור של תכונות, אופן תיפקוד או דרכי פעולה. המכשיר סופק ללא מפרט (ר' עדותו של מר בידס, פרוטוקול ע' 57 ש' 9). יחד עם זאת, מנכ"ל הנתבעת העיד, כי מכר את המכשיר בלווי הוראות הפעלה והדרכה: "היא [הקוסמטיקאית] מקבלת הדרכה איך להפעיל את המכונה בעל פה... היא מקבלת בכתב הוראות הפעלה. את הטופס שמפרט את ההתקשרות שלה עם המטופלים. היא מקבלת מחירון, את כל האביזרים של המכונה. היא מקבלת לפעמים חומרי פרסום והיא מקבלת גם כמו התובעות פרסום חינם בעיתון לאישה. היא מקבלת הדרכה" (פרוטוקול ע' 56 ש' 21-25).
  1. ב"הוראות להפעלה למכשיר" (נספח ד'1 לתצהירי התובעות) אין התייחסות לעוצמת האנרגיה ברמה המספרית. יחד עם זאת מצוין שם כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ