אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרשעה בשידול להתקהלות אסורה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הפרעה לשוטר ואיומים

הרשעה בשידול להתקהלות אסורה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות הפרעה לשוטר ואיומים

תאריך פרסום : 05/07/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום עכו
5715-01-09
05/07/2012
בפני השופט:
רונית בש>

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד הגב' שני זלסקו מתמחה מפמ"ח
הנתבע:
נאיף כיוואן
עו"ד אומיה סרחאן
הכרעת דין

א.        כתב האישום

            1.         בעובדות כתב האישום בתיק זה, נטען כדלקמן:

ביום 3/1/09, בסמוך לשעה 21:40, בעקבות הודעה בעניין מספר צעירים המיידים אבנים בכפר מג'ד אל כרום לעבר כביש 85 ופגיעה בכלי רכב נוסעים, הגיעו רס"מ דניאל זרביב ופקד אבי בן דהן (להלן: "השוטרים") למקום בכדי לאתר חשודים. עם הגעת השוטרים לאזור ממנו נזרקו האבנים, בסמוך לבית עסק לנרגילות בכפר מג'ד אל כרום, הבחינו השוטרים בשני קטינים שענו לתיאור החשודים ביידוי האבנים לעבר כביש 85. בעוד השוטרים מבררים מעורבותם של שני הקטינים ביידוי האבנים, הגיע הנאשם למקום והחל לצעוק על השוטרים ולהרחיק מהם את שני הקטינים. גם לאחר שהשוטרים הזדהו בפני הנאשם כ"משטרה", לא חדל הנאשם מלהתלהם, תוך שהוא צועק להמונים בערבית ומסמן להם בידיו להגיע למקום ואף עוצר רכבים שעברו במקום.

בהמשך למתואר, ולאחר שהשוטר אבי בן דהן ביקש מהנאשם להתלוות אליו לניידת בכדי לברר את פרטיו, דחף הנאשם את השוטר, תוך שהוא צועק לעברו בערבית. בשל קריאותיו של הנאשם התקהלו במקום מספר צעירים רבים, חסמו את נתיב הנסיעה של הניידת, הקיפו את השוטרים ואף קראו קריאות לאומניות לעבר השוטרים; כמו כן, מנעו המתקהלים מהשוטרים לגשת לקטינים אשר נעלמו בתוך ההמון.

הנאשם המשיך לקלל ולא הסכים להתלוות לשוטרים, כשהוא מאיים עליהם שאם לא יצאו מהכפר יפגעו בהם, זאת על אף שהודע לו על ידי השוטר פקד אבי בן דהן, שהוא עצור.

2.        לנאשם מיוחסות בכתב האישום  העבירות הבאות: עבירה של שידול להתקהלות אסורה, עבירה לפי סעיף 151 + סעיף 30 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"); עבירה של תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 274 לחוק העונשין, ; עבירה של הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, עבירה לפי סעיף 275 לחוק העונשין, וכן עבירת איומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

ב.         תשובת הנאשם לכתב האישום

3.        הנאשם כפר, בשל חוסר ידיעה, בעובדות סעיפים 1 ו-2 לכתב האישום, וכפר בשאר העובדות המיוחסות לו בכתב האישום.

ג.         פרשת התביעה

עדות פקד אבי בן דהן

4.        מעדותו של פקד אבי בן דהן (להלן: "בן דהן") עולה, כי הינו קצין סיור בתחנת המשטרה בכרמיאל וכי, במועד האירוע נשוא כתב האישום, היה קצין בילוש בימ"ר גליל. בן דהן ערך את דו"ח הפעולה ת/3.

5.        בעדותו סיפר בן דהן, כי ביום האירוע נשוא כתב  האישום, סמוך לשעת כתיבת דו"ח הפעולה, נתקבלה ידיעה על אירוע זריקת אבנים על כביש 85 בעקבות מאורעות הקשורים ללחימה בעזה; כן נמסר דיווח אודות זהות שני החשודים שזרקו את האבנים - נערים בני 13-14, אשר נמלטו לכיוון מג'ד אל כרום. לאחר קבלת הדיווח החלו סריקות, שאז זוהו הנערים והשוטרים התקרבו אליהם על מנת לעכבם לצורך זיהויים. באותה עת הגיע רכב שחור, מתוכו יצאו שני אנשים שפרטיהם נרשמו בדו"ח, ובמקביל הגיע בחור גבוה הלבוש טרנינג כחול, אשר החל לצעוק בערבות "תעאלו" דהיינו "תבואו", וגם צעק "אל יהוד", שפירושו "היהודים", תוך שהוא עושה תנועות בידיו. דהן סיפר, כי תוך מספר דקות נוצר סביב הבלשים מעגל רכבים, אנשים יצאו מהמכוניות ושני הילדים הצליחו להימלט, תוך שהבחור הנ"ל לוקח אותם הצידה ומפריד אותם מהשוטרים. בן דהן הוסיף עוד, כי חבש על ראשו כובע בילוש וכי ניגש אל הבחור, הציג בפניו תעודת מנוי וביקש ממנו את פרטיו וכי יתלווה אליו לרכב, אולם זה סירב, דחף את בן דהן והמשיך לקלל בערבית, ולצעוק תוך שהוא אומר לבן דהן בשפה העברית כי כדאי שהשוטרים יצאו מהכפר, אחרת לא יצאו טוב משם. בנקודה זו יצוין, במאמר מוסגר, כי בדו"ח הפעולה ת/3, במסגרתו תאר בן דהן את התנהלותו הנ"ל של הנאשם ,ציטט בן דהן את דברי האיומים מפי הנאשם, בהאי לישנא: "כדאי שתצא מהכפר לפני שיפגעו בכם". בן דהן הוסיף וסיפר בעדותו בפניי, כי אנשים רבים, בערך 60-70 איש, החלו להתגודד סביב השוטרים, שאז ניגש אליהם אדם ועזר להם לפלס דרך, והם עזבו את המקום מבלי לעצור איש זאת מתוך חשש לחייהם. דהן סיפר עוד בעדותו, כי בהגיעו לתחנת המשטרה, נודע לו כי שמו של הבחור אשר ניגש אליו  ואיים עליו, הינו - נאיף כיוואן, הנאשם, ועל כן הוצא נגדו צו מעצר. שוטרים ניגשו בלילה לביתו של הנאשם על מנת לעצרו אולם הוא לא נכח בבית, ויום למחרת התייצב בעצמו בתחנת המשטרה. בן דהן הוסיף, כי זיהה את הנאשם בחדרו של החוקר אבי אשואל.

6.        בחקירתו הנגדית, לבקשת הסנגורית לתאר את הכביש בו אירעה זריקת האבנים, הבהיר בן דהן כי האירוע היה בכביש 85, מכיוון מזרח לכיוון מערב, בסמוך למג'ד אל כרום. בן דהן הוסיף, כי שני החשודים הקטינים אותרו בכביש עוקף מג'ד אל כרום, ממזרח למערב, אשר בו ממוקמים עסקים שונים, וכי השוטרים ניגשו אליהם לברר פרטים, תוך שהזדהו בפניהם עם כובעים ותעודות מינוי.  בן דהן ציין עוד בחקירתו הנגדית, כי למקום הגיע רכב שחור, ממנו יצאו שני אנשים, שאז הגיע הנאשם, החל לקרוא קריאות, ותוך מס' דקות הקיפו את הבלשים רכבים מכל עבר, והאנשים שיצאו  מהרכבים התקהלו והקיפו אותם כחומה אנושית. בן דהן הבהיר, בחקירתו הנגדית, כי שני האנשים אשר היו ברכב השחור הזדהו, אולם הנאשם סירב להזדהות.

עדות רס"מ דניאל זרביב

7.        מעדותו של רס"מ דניאל זרביב (להלן: "דניאל") עולה, כי הינו ראש צוות בילוש בתחנת המשטרה מעונה, ובתקופה  הרלוונטית לכתב האישום היה בלש בימ"ר גליל, וערך את דו"ח הפעולה מיום 3/1/09 (ת/5).

8.        דניאל סיפר בעדותו, כי ביום האירוע נשוא כתב האישום, בסביבות השעה 22:40-22:45, נתקבל דיווח על אירוע של יידוי אבנים בכביש 85.  דניאל נסע יחד עם בן דהן לכיוון הכניסה המזרחית של מג'ד אל כרום, ולאחר שנכנסו לכניסה המזרחית, לאחר כ-50 מ', ליד תחנת הדלק שבכפר, זיהו שני ילדים, בני 13-14, אשר ענו  לתיאור שניתן לשוטרים. הם ניגשו אל הילדים לצורך בירור הקשר שלהם לאירוע יידוי האבנים, שאז הגיע למקום רכב מסוג גולף. מהרכב ירדו שני  אנשים, ובו זמנית הגיע למקום אדם נוסף שבדיעבד התברר להם כי קורים לו נאיף (הנאשם, ר.ב.). דניאל הוסיף, כי מיד עם הגעת הנאשם למקום, הוא החל לצעוק ולצרוח, תוך שימוש באלימות מילולית מאוד קשה. הנאשם הניף את ידיו באוויר, וצעק "אל יהוד, תעלו שבאב, אל יהוד". דניאל הוסיף, כי הנאשם הלהיט את הרוחות עד כדי כך שמספר רב מאוד של אנשים ורכבים הגיעו למקום תוך זמן קצר מאוד וחסמו את השוטרים ואת רכבם. דניאל הדגיש בעדותו, כי הוא ובן דהן הרגישו איום ממשי לחייהם, עמדו "גב אל גב" וניסו לדובב את האנשים לידם במטרה לנסות ולהרגיע את הרוחות, אולם הנאשם המשיך בקריאות  תוך שהוא צועק, כי אין לשוטרים מה לחפש במקום וכי אם לא יעזבו - יותקפו.

9.        דניאל הבהיר, בחקירתו הראשית, כי הנאשם לקח את שני הילדים והעלים אותם לתוך ההמון, והוא ובן דהן לא יכלו להגיב בשל האיום הממשי לחייהם. דניאל ציין בעדותו בפניי, כי הוא ובן דהן חבשו במהלך האירוע כובעי בילוש, אשר נשאו את המילה "משטרה" בעברית ובאנגלית. עוד הבהיר דניאל,  כי התאורה  במקום הייתה טובה מאוד, שכן היו במקום פנסי רחוב ועסקים פתוחים , וכי הנאשם איים על השוטרים בשפה העברית.

10.      דניאל הוסיף וסיפר בעדותו, כי כאשר בן דהן, בהציגו תעודת שוטר,  הודיע לנאשם כי הוא מעוכב ועצור, וביקש מהנאשם כי יתלווה אליו, הגיב הנאשם בצורה אלימה מאוד, בכך שדחף את בן דהן בצורה חזקה מאוד כדי למנוע ממנו כל אפשרות לעכב או לעצור אותו.

11.      בחקירתו הנגדית סיפר דניאל, כי בעת קבלת הדיווח על אירוע, היו השוטרים במרחק של כמה דקות נסיעה ממקום האירוע, וכי עצרו את הניידת ליד הקטינים בצד שמאל של הכביש, זאת לאחר שהקטינים אותרו תוך מספר דקות מרגע כניסת השוטרים לכפר. דניאל חזר בחקירתו הנגדית על גרסתו בחקירה הראשית , והבהיר כי לא הגן על בן דהן עת שדחף אותו הנאשם, זאת נוכח חששו מהקהל הרב שאיים על השוטרים ונוכח תוקפנותו האלימה של הנאשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ