אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרצל רווח ואח' נ' ויקטור יושבייב

הרצל רווח ואח' נ' ויקטור יושבייב

תאריך פרסום : 02/01/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום באר שבע
2381-08
20/12/2010
בפני השופט:
מיכל וולפסון

- נגד -
התובע:
1. הרצל רווח
2. מאיר שמחון בע"מ

הנתבע:
ויקטור יושבייב ע"י ב"כ עו"ד עמיאור
פסק-דין

פסק דין

1.בפני תביעה כספית לפיצוי על הפרת חוזה שכירות לפי סעיפים 10 ו-15 לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), התשל"א 1971. התובעים השכירו בשנת 2002 נכס מסחרי לנתבע, שהוא שני ביתנים במבנה תעשייתי ברחוב פנחס החוצב באזור התעשייה המזרחי בבאר שבע, הידוע כגוש 38049, חלקה 34/11 באר שבע. תקופת השכירות נקבעה להיות מיום 1.1.03 ועד ליום 31.12.07. חוזה שכירות שניסח בא כוח השוכר, נחתם ביום 24.10.02.

בתום תקופת השכירות פינה הנתבע את הנכס והתביעה בפני היא על פירוק שינויים במושכר שביצע השוכר.

2.המחלוקת בין הצדדים סובבת סביב פרשנות של סעיף 8 לחוזה השכירות והסעד שלו זכאים התובעים, המשכירים, על הפרת הוראות סעיף זה והוראות סעיף 16 לחוזה ביחס לתוספות שהוכנסו לנכס על ידי המשכיר (להלן יכונו התובעים: "המשכיר". הנתבע יכונה: "הנתבע" או "השוכר", לפי העניין).

עמדת ב"כ המשכיר היא שבתום תקופת השכירות היה על הנתבע או להשאיר במושכר הן את התוספות שהוסכם שהוא יהא רשאי להתקין על פי סעיף 8 (ב) לחוק השכירות, והן את התוספות שהוא ביצע ללא הסכמת המשכיר ללא קבלת תמורה או לפרק אותם ולבצע תיקונים – על פי הוראת המשכיר. בהעדר מעש הזכות של המשכיר לבצע את הפירוק והתיקון על חשבון השוכר. ככל שמדובר בתוספות מוסכמות , ישנו הסדר גם בסעיף 16 כי בתום תקופת השכירות על השוכר להשיב את המושכר פנוי מכל אדם וחפץ, במצב טוב ותקין ומסודר כפי שקיבל אותו, בכפוף לבלאי. בהמשך נאמר: "במקרה שהשכירות תבוא לקיצה לפני המועד המיועד לתום תקופת השכירות, אזי יהיה על השוכר להחזיר המושכר למשכיר בהתאם לאמור לעיל, מלבד השינויים שבוצעו בהסכמה אשר יישארו כחלק מהמושכר ויעברו לבעלות המשכיר ללא תמורה".

פרשנות ב"כ הנתבע, שהוא גם הנסח, היא שבנסיבות סיום הקשר החוזי, על המשכיר ליידע את השוכר לרצונו. האם לפנות את המושכר ללא פינוי התוספות, החלופה הראשונה בסעיף 8 (ד) לחוזה או השבת המצב לקדמותו. מקום שהמשכיר שותק, חלה החלופה שבוחר השוכר. לענייננו, נטען כי המשכיר שתק והשוכר בחר בפירוק.

3.הוראות חוזה השכירות באשר לסיום הקשר החוזי קבועות בסעיף 16 לחוזה השכירות. בסעיף 8 הוסדרו הוראות לביצוע תוך כדי התקופה החוזית כולל התחלקות בעלויות בין המשכיר והשוכר. כך בסעיף 8 (א) ישנה הוראה האוסרת ביצוע שינויים במושכר ללא הסכמת המשכיר ובסעיפים קטנים (ב) ו- (ג) הוסדרו תוספות מוסכמות כולל חלוקה של עלויות. סעיף קטן (ד) מסדיר מה מותר למשכיר לעשות תוך כדי תקופת החוזה כאשר הוא מגלה שבוצעו שינויים ללא הסכמתו. סעיף 8 (ד) אינו מתייחס, לפי לשונו, לכאורה, לפינוי בתום התקופה החוזית. ההסדר בסעיף 8 (ד) סיפא הוא ההסדר הבא ולכאורה הוא אינו מתיישב עם הוראות סעיף 16 לחוזה. נאמר בסעיף 8 (ד) סיפא כדלקמן:

"לחילופין תהיה למשכיר הזכות להשאיר בידיו את השינויים והשוכר מסכים שהשינויים יהיו לקניינו הבלעדי של המשכיר מבלי שתגיע לו כל תמורה בגין שינויים אלה"

בסעיף 16 רישא הכלול בפרק "פינוי", נקבע כדלקמן:

"השוכר מתחייב לפנות את המושכר לא יאוחר מאשר במועד תום תקופת השכירות ולמוסרו למשכיר. השוכר מתחייב כי במועד פינוי המושכר והחזרתו למשכיר יהיה המושכר פנוי וחופשי מכל אדם וחפץ, במצב טוב, תקין ומסודר כפי שקיבל אותו, בכפוף לבלאי הנובע משימוש סביר וזהיר במושכר בהתאם להוראות הסכם זה".

בהמשך נקבעו בסעיף 16 הוראות מה קורה כשהשכירות מסתיימת לפני תום המועד המוסכם, שאז חלה הרישא, למעט לגבי "שינויים שבוצעו בהסכמה אשר יושארו כחלק מהמושכר ויעברו לבעלות המשכיר ללא תמורה".

העולה מתוך הוראות החוזה, כלשונן, היא כי במקום שמבוצעים שינויים ללא רשות המשכיר והמשכיר אינו בוחר להורות לשוכר תוך תקופת השכירות לפרקם, הם נותרים כקניין המשכיר (סעיף 8 (ד) ).

בתום תקופת החוזה, על השוכר להשיב את המושכר כפי שהיה בעת קבלתו (סעיף 16 רישא), אך אם תקופת השכירות מסתיימת לפני תום התקופה המוסכמת נותרים במושכר תיקונים מסוכמים. לכאורה, לפי הרישא של סעיף 16, במצב כזה על השוכר להסיר את התוספות הלא מוסכמות, הגם שהוראות סעיף 8 (ד) לחוזה, סיפא, קובעות לכאורה שהפררוגטיבה היא של המשכיר.

4.התביעה בפני עוסקת הן בשינויים המוסכמים והן בלא מוסכמים. על פי לשון החוזה ככל שמדובר בשינויים מוסכמים, ולענייננו חדר השירותים, המטבחון, המשרד ואולם התצוגה – הותרתם במושכר כאשר החוזה מסתיים בתום תקופת השכירות החוזית, כמו במקרה הזה, מהווה הפרת חוזה השכירות.

הדרך היחידה לפי לשון החוזה להותרתם, היא כשהשכירות מסתיימת לפני קיצה. יש בכך פיצוי נוסף למשכיר שנפגע מסיום החוזה לפני מועד הסיום המוסכם. באשר לשינויים הלא מוסכמים – כאן נדרשת מלאכת הפרשן. מחד גיסא, שתיקת המשכיר מניבה לכאורה, השארת התיקונים כקניינו – שוב מוטיב הפיצוי על הפרת הוראת סעיף 8 (א) לחוזה השכירות המורה שלא יבוצעו שינויים ללא אישור המשכיר. כנגד, מורות הוראות סעיף 16 רישא על פינוי כולל התוספות והשינויים.

ב"כ הצדדים לא טענו לתחולת סעיף 16 סיפא כחלה על כל הוראות סעיף 16 תוך התמודדות עם הפתיח של הסיפא שלשונה: "גם במקרה שהשכירות תבוא לקיצה...".

מאחר ונראה כי ההוראות בסעיף 8 (ד) סיפא וסעיף 16 נועדו להוות רתיעה ופיצוי על הפרת חוזה, לפחות לגבי סעיף 16 סיפא, נחה דעתי כי ההסדר חל רק בנסיבות של סיום מוקדם של החוזה, ללא הסכמה.

לפיכך, ככל שמדובר בתוספות המוסכמות, לכאורה, מורה לנו סעיף 16 רישא, שהיה צריך לפרקם. ההיגיון אומר שאם הוסכם מפורשות על תוספות מסוימות כמו בסעיפים 8 (ב) ו-(ג) יהיה הסדר חוזי לסיום הקשר החוזי, שכן למעט קיר המסך, בפתח המבנה, כל היתר נבנה לכאורה, על חשבון השוכר.

באשר לתוספות הלא מוסכמות – לכאורה ישנה סתירה בין הוראות סעיף 8 (ד) להוראות סעיף 16 רישא. לגישת ב"כ הנתבע, עו"ד עמיאור, ההחלטה להותירה או הריסה, היא בידי המשכיר אך במקרה של שתיקה על השוכר לפעול לפי הוראות סעיף 16 רישא.

ב"כ התובעים הפנה את בית המשפט גם להוראות סעיף 19 לחוזה, הקובעות כי אם בפינוי לא הושב המושכר על פי הוראות סעיף 16 לחוזה, יהא על השוכר להשיב למשכיר את כל הוצאותיו כדי לקיים את הוראות סעיף 16 לחוזה. אני מפרשת את הוראות סעיף 19 לחוזה וקובעת שבהעדר מעש של השוכר, בכל אחד מהמצבים של סעיף 16, יפעל המשכיר על חשבון השוכר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ