אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הרכב סוציו-אקונומי של תושבי רשות מקומית - עילה להפחתת פיצויי הלנה לעובדיה

הרכב סוציו-אקונומי של תושבי רשות מקומית - עילה להפחתת פיצויי הלנה לעובדיה

תאריך פרסום : 25/06/2006 | גרסת הדפסה
ד"מ
בית דין אזורי לעבודה תל-אביב - יפו
11144-04 עד,11167-04
22/06/2006
בפני השופט:
הרשמת שלי ולך

- נגד -
התובע:
טובים אמירם ואח'
עו"ד אבימוב
הנתבע:
עירית בני ברק
עו"ד חיימוב
פסק-דין

1.   זוהי תביעה שהגישו התובעים שהינם עובדים בבית ספר השייך לעירית בני ברק - הנתבעת לתשלום פצויי הלנה בגין משכורת אוגוסט 2004 אשר שולמו להם באיחור.

2.   הנתבעת בכתב הגנתה טענה כי יש להפחית משמעותית או לבטל כליל את סכום פיצוי ההלנה מאחר ואי התשלום נבע מקשייה הכלכליים וקושיה לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות למרות מאמציה שנבעו רובן ככולן מסיבות שאינן תלויות בה.

3.   הצדדים הגיעו להסכמה דיונית בדיון שהתנהל בפני כב' הרשם אורגיל לפיהן אין מחלוקות עובדתיות ביניהם והמחלוקת הוגבלה והועמדה על מחלוקת משפטית באשר לסיבות שגרמו לנתבעת לשלם את השכר באיחור.

       לפיכך, ובהתאם להסכמה זו הגיש כל צד סיכומים מטעמו - איש איש לשיטתו.

4.   התובעים - בסיכומים שהוגשו מטעמם - טענו כי אין מחלוקת ששכרן אכן הולן, וטענו כי לא הוכח כי הנתבעת אכן נקלעה לקשיים כספיים, וכי אף אם כן הדבר הרי שקשייו הכספיים של מעביד אינם מהווים הצדקה להלנת שכר עובד משאינם "נסיבה שלמעביד לא היתה שליטה עליה" כלשון החוק.

       לענין זה הפנו לפסיקות שנתנו בבית הדין כגון, האופרה הישראלית נגד ורסנו עב/9-3 פד"ע ג' 351 ופס"ד אגבריה אחמד טהה ואח' נגד עירית אום אל פחם דיון מח' 1-1 פד"ע כ' עמ' 135.

       כן הוסיפו וטענו, כי הלנת השכר אצל הנתבעת אינה מעידה חד פעמית או קושי מהעת האחרונה אלא הפכה מעשה שגרה החוזר על עצמו פעמים רבות ומזה שנים.

       כן ביקשו לאבחן את המקרה הנוכחי מפסה"ד שניתן לאחרונה בבית הדין הארצי בע"ע 1242/04 עירית לוד נ' אבלין דהן יו"ר ארגון עובדי לוד ואח' וטענו, כי במקרה הנוכחי, משמדובר בתלונות חוזרות ונשנות מזה מספר רב של שנים מבלי שהנתבעת תוכיח כי אכן  מצבה הכלכלי קשה ומבלי שתציג תוכנית הבראה, אין דינו כמצבה של עירית לוד באותו פס"ד, ולפיכך ביקשו כי יושתו על הנתבעת כאן פיצוי הלנה מכסימליים שכן, מחד, אין קשייו הכלכליים של המעביד כדי להוות תרוץ להלנת שכרם של העובדים ומאידך, פיצוי הלנה נמוכים רק ישמשו תמריץ לנתבעת להמשיך ולהלין את שכר עובדיה כפי שאכן נוהגת לעשות מידי חודש בחודשו.

5.   הנתבעת, מצידה, טענה בסיכומיה כי נקלעה בשנים האחרונות לגרעון תקציבי קשה אשר בין היתר מונע ממנה אפשרות לפעול ללא מענקי המדינה וכי אף הוכרה בשל כך כעיר הזכאית למענק.

       כן הוסיפה וטענה, כי מקורותיה הכספיים הינם מתשלומי ארנונה, מענקי משרד הפנים ותשלום כספיים שמעביר משרד החינוך כהשתתפות במשכורות המורים.

       עוד הוסיפה והדגישה בהקשר זה, כי בהיותה תאגיד הפועל מכח דין היא כפופה למגבלות שונות, הן באפשרויותיה ליטול הלוואות או להגדיל הכנסותיה מגבית ארנונה וכי עשתה כל שלעיל ידה במגבלות והקשיים שעמדו בפניה לשלם המשכורות במועד מוקדם ככל שעלה בידה.

       הנתבעת הפנתה אף היא לפסק הדין המנחה שניתן לאחרונה בענין עירית לוד בבית הדין הארצי, אשר בו הועמדו פיצויי ההלנה על שעור 25% שנתי בלבד, וטענה כי בנסיבותיה היא אף יש מקום לבטל כליל את פיצוי ההלנה לאור כך שעשתה כל שלעיל ידה, לרבות פתיחת מאבק ציבורי, לצורך קבלת סיוע חירום, פניה לראש הממשלה ובכירי משרד הפנים בענין זה, ולרבות הפסקת תשלום חובותיה לספקים כדי להפנות תחילה המשאבים לתשלום שכר עובדיה, ואף הכינה תוכנית הבראה שאושרה ע"י משרד הפנים ואשר החלה הפעלתה בשלבים.

       כן חזרה וציינה, כי הקשיים הכלכליים נבעו מסיבות שלא היו בשליטתה וכי חיובה בתשלום פיצוי הלנה ישפיע בסופו של דבר על תזרים המזומנים שלה, עשוי לערער את יסודות תכנית ההבראה ובסופו של דבר מי שישא במחיר תוצאות מהלך זה יהיו תושבי העיר בני ברק לרבות העובדים עצמם הנמנים עליהם והתובעות בכלל זה.

6.   בינתיים, משהופסקה כהונתו של כב' הרשם אורגיל, הועבר התיק בפני לצורך מתן פסק הדין בו.

       לאחר שעיינתי בכל מסמכי התיק ובסיכומי הצדדים, להלן החלטתי:

       פסקי הדין ואותן הלכות אליהם הפנו התובעים בסיכומים שהוגשו מטעמם שלפיהם קשייו הכלכליים של מעסיק אינם נסיבה שיש להתחשב בה לצורך הפחתת פיצוי הלנה, לרבות ובפרט, כאשר מדובר ברשות מקומית כפי שבאה לבטוי, למשל, בפסה"ד הידוע בענין אגבריה - עירית אום אל פחם שצוטט ע"י התובעות, עברו בינתיים שינוי גישה, בעיקר כאשר מדובר ברשויות מקומיות, משברור היה אף לבתי הדין אשר אינם חיים במנותק מהמציאות בה הם יושבים, כי מדובר בגופים, שבשונה ממעביד פרטי מעצם טיבם, רשות ציבורית דוגמת הנתבעת תלויה בחלק ניכר ממשאביה בתקציבי המדינה, משרד הפנים ומשרד החינוך, ומאידך, מוגבלת בנטילת הלוואות אלא באשור משרד הפנים וגם גבית הארנונה שהינה, למעשה, המקור היחיד העומד לרשותה לגבית כספים מתושביה, כפופה הן למגבלות הקבועות בחוק ההסדרים במשק המדינה והן במתן הנחות בארנונה למגזרים שונים באוכלוסיה לפי מצבם הכלכלי ולפי העקרונות שנקבעו בחוק ההסדרים, כאשר נושא אחרון זה בעייתי במיוחד כאשר מדובר בעיריה/רשות מקומית שמרבית תושביה הינם מחתך סוציו-אקונומי נמוך וחלקם אף נהנים מפטורים והנחות בשל אופי העיר.

7.   כן מוגבלת הרשות המקומית לפעול כראות עיניה לצורך צמצום בהוצאותיה. בשונה ממעביד פרטי, אף אינה יכולה ורשאית לצמצם את מצבת כח האדם שלה כראות עיניה אלא במגבלות חוקת העבודה לעובדי הרשויות המקומיות ו/או בכפוף לתוכניות הבראה שצריכות לקבל אישור ממשרד הפנים.

8.   יתר על כן, הנתבעת כאן השתדלה לעשות כמיטב יכולתה לעמוד בהתחייבויותיה בין היתר ע"י עצירת תשלומים לספקיה לצורך מתן קדימות לשכר העובדים וכן קבלה על עצמה לישם בפועל תוכנית הבראה בשלבים.

9.   לכל זאת יש להוסיף, כי יש להביא בחשבון כי הכספים שיושתו על הנתבעת כפצוי הלנה מקורם לא בכיסו הפרטי של מאן דהוא, אלא בכספי המדינה ולמעשה כספי משלם המסים, וכי השתת פצוי הלנה גבוהים תהא להן השפעה ישירה ושלילית על תזרים המזומנים של העיריה העשוי לפגוע גם בתוכנית ההבראה שלה דבר שיש בו כדי לפגוע כבומרנג דווקא בתושביה של העיריה ובעובדיה עליהם נמנים התובעים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ