אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הראל נ' אמיר הרצלינגר

הראל נ' אמיר הרצלינגר

תאריך פרסום : 03/02/2012 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות תל אביב - יפו
18651-04-11
29/01/2012
בפני השופט:
לימור ביבי-ממן

- נגד -
התובע:
עדנה הראל ת.ז. 008147837
הנתבע:
רונה אמיר הרצלינגר
פסק-דין

פסק דין

תביעה לשיפוי התובעת בגין נזקים אשר אירעו לרכבה כפועל יוצא מתאונת דרכים מיום 18/1/11 .

לטענת התובעת במועד הנקוב, היא עמדה בכניסה לחניה בחצר חנות, הנתבעת עמדה עם רכבה לפניה ואותתה לה לנסוע לאחור וזאת, על מנת שהנתבעת תוכל להחנות את רכבה בצד הכביש ולא בתוך החצר. לטענת התובעת, הואיל והיו רכבים בנתיב היא סירבה לנסוע לאחור כאמור. לטענת התובעת, הנתבעת לא התייחסה לכך ונסעה בכל זאת לאחור תוך שהיא פוגעת במגן הקדמי של רכבה , החנתה את רכבה במצב זה, יצאה מהרכב ונכנסה לחנות. לטענת התובעת, היא המתינה לנתבעת בחוץ וכן, צילמה את רכבי הצדדים במצב זה. לטענת התובעת עת פנתה אל הנתבעת בשעה שזו יצאה מהחנות והסבה תשומת לבה למצב הרכבים כמו גם לנזק אשר נגרם לה , זכתה לצרור ניבולי פה. משכך, פנתה התובעת אל המשטרה על מנת לקבל פרטי הנתבעת והיא פונה בתביעה זו , בדרישה לחיוב הנתבעת בשיפוייה בגין הנזקים אשר ארעו לרכבה כפועל יוצא מהתאונה כאמור.

לטענת הנתבעת, היא הגיעה לחנות המדוברת והחנתה את רכבה בצד הכביש כאשר שני גלגלים על הכביש ושניים על המדרכה. לטענת הנתבעת, לאחר שהחנתה את רכבה כאמור ראתה את התובעת, אשר עמדה עם רכבה מאחוריה מורה לה ומצפצפת לה שתיסע לאחור וזאת, על מנת לאפשר גם לרכבה להחנות. לטענת הנתבעת,היא סירבה להתקדם לפנים הואיל ולו היתה עושה כן, היתה חוסמת את הכניסה. לטענת הנתבעת, התובעת לא הסתפקה בכך, אלא יצאה לכיוון רכבה וצעקה עליה כי תתקדם לפנים. לטענת הנתבעת, היא סגרה את החלון , הרגיעה את בנה ובשעה שעשתה כן, חשה לפתע חבטה מאחור. לטענת הנתבעת, היא יצאה מהרכב ואולם,הואיל וראתה כי לא נגרם לרכבה כל נזק היא נכנסה אל החנות עם ילדיה, השלימה את הקניות וחזרה לרכבה. לטענת הנתבעת, בשעה ששבה לרכבה ראתה את התובעת ממתינה לה , צועקת ומגדפת. משכך והואיל ולא הבחינה בנזק כלשהו לאיזה מכלי הרכב, העלתה את ילדיה לרכב, צילמה את כלי הרכב ונסעה לדרכה. לטענת הנתבעת ראשית הפגיעה –הינה באחריות התובעת ובנוסף- ממילא לא נגרמו לכלי הרכב נזקים כלשהם ומשכך, דין התביעה להדחות.

בדיון אשר התקיים בפני העידו התובעת והנתבעת אשר, בין היתר, אף הדגימו בפני את התאונה באמצעות רכבי הדגמה באופן מפורט, איש איש לגירסתו . כמו כן ,הוצגו בפני בית המשפט על ידי התובעת תמונות המתעדות את מצב כלי הרכב במועד התאונה ועל ידי הנתבעת צילום של רכב התובעת התומך בטענתה ולפיה לא נחזה ברכבה של התובעת נזק כלשהוא. בנוסף, הוצגה על ידי הנתבעת חשבונית תיקון הסותרת, לטענת הנתבעת, את טענת התובעת ולפיה רכבה נמכר ומשכך, לא תוקן באשר מהחשבונית עולה כי התובעת טיפלה ברכבה במועד המאוחר למועד הדיון בו הצהירה כאמור.

התרשמתי מן העדויות , עמדתי על נסיבות התאונה, מיקום הרכבים ומיקום הפגיעות ועיינתי בכל הראיות אשר הוצגו בפני .

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ,את עדויותיהם ואת הראיות בתיק , אל נוכח נטלי הראייה – מצאתי כי יש לדחות את התביעה ולהלן יפורטו טעמי.

הגם נכון שעסקינן בתביעות קטנות, בהן בית המשפט מגמיש את הדרישות הקבועות בחוק, הרי שעדיין חלה על התובע חובה להוכיח את תביעתו, וזאת בבחינת "המוציא מחברו עליו הראיה". הנטל החל על התובע בהקשר זה הינו להוכחת העובדות המשמשות בסיס לתביעתו- דהיינו את האירוע , את האחריות הנובעת מאותן עובדות, את הנזק אשר אירע לו כפועל יוצא מכך וקשר סיבתי בין הנזק לבין האירוע .

בהקשר לנטל השכנוע נקבע מפורשות בפסיקה כי :

"...נטל השכנוע הוא נטל ראייתי מהותי שהוא חלק מדיני הראיות. נטל זה הוא הנטל העיקרי המוטל על בעל דין הנדרש להוכיח את העובדות העומדות ביסוד טענותיו. אי עמידה בנטל זה משמעותה דחיית תביעתו של מי שהנטל מוטל עליו"

[ רע"א 3646/98 כ.ו.ע. לבניין נ' מנהל מע"מ, פד"י נז (4) 981]

   וכן, בע"א 6821/93 בנק המזרחי נ' מגדל כפר שיתופי, פד"י מט' (4) 221-239:

"..תפקידו של נטל השכנוע הוא להכריע בתנאי אי וודאות שכפות המאזניים מעוינות.....בהליכים אזרחיים מוטל הנטל על "המוציא מחברו" באשר הוא זה הטוען לשינוי המצב הקיים"

מן הכלל אל הפרט –

במקרה המונח בפני מדובר בגרסה מול גרסה ומשכך, על בית המשפט לבחון האם יש בעדויות גופן, בדין או בראיות החיצוניות בכדי לתמוך באיזה מגרסאות הצדדים באופן המטה את מאזן ההסתברויות לכיוון גרסה זו.

בחינה כאמור מעלה כי התובעת לא הרימה את הנטל המוטל עליה להוכחת תביעתה ומשכך, דין תביעתה להדחות.

ראשית, לא היה בידי התובעת להציג כל תימוכין ו/או ראיות התומכות בהילך התאונה (בהבדל מתוצאותיה) לטענתה. כך, התובעת העידה כאמור כי הנתבעת נסעה לאחור ופגעה בה בעוד שהנתבעת טענה כי התובעת נסעה לפנים ופגעה בה. הראייה היחידה אשר הציגה התובעת בתמיכה לטענתה כאמור הינה עדותה המהווה עדות יחידה אשר אין בה בכדי להרים הנטל המוטל על התובעת.

אציין כי התמונות אשר הוצגו על ידי התובעת בתמיכה לגרסתה אין בהן בכדי להעלות או להוריד הואיל ובתמונות נחזת התוצאה – דהיינו ניתן לראות את שני כלי הרכב צמודים זה לזה ואולם, אין בהם בכדי לתמוך כאמור בגרסה אשר הביאה את כלי הרכב למצב זה.

זאת ועוד, גם לו הייתי מקבלת את גרסת התובעת באשר להילך התאונה כמו גם לנזקים אשר אירעו לרכבה כפועל יוצא מהתאונה הרי שהנני סבורה כי התובעת לא הרימה את הנטל להוכחת שומת הנזק אשר נגרם לה. כך, התובעת לא הציגה בתמיכה לתביעתה חוות דעת שמאית אלא הצעת מחיר בלבד. זאת ועוד, התובעת הודתה כי לא תיקנה את הנזק נשוא הצעת המחיר ויתרה מכך, טענה כי מכרה את רכבה מבלי לתקנו. לענין זה, התובעת טענה כי במסגרת המכירה היה עליה להפחית ממחירו של הרכב כפועל יוצא מהפגיעה ואולם, טענתה זו נטענה בעלמא ומבלי שהתובעת תמכה הטענה בראייה כלשהי. בנסיבות אלו, הנני קובעת כי התובעת אף לא הרימה את הנטל להוכחת שומת נזקיה וגם מטעם זה דין תביעה להדחות. אציין כי לאור קביעתי כאמור, ממילא אינני נדרשת לקבוע מסמרות בשאלה האם אמנם מכרה התובעת רכבה- כנטען על ידה או לא – כנטען על ידי הנתבעת.

לאור האמור ומשהתובעת לא הרימה את הנטל להוכחת תביעתה, דין תביעתה להדחות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ