אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הקשר בין ההליך הפלילי בצבא להורדה בדרגה ופגיעה בפנסיה של אנשי קבע שהורשעו בפלילים.

הקשר בין ההליך הפלילי בצבא להורדה בדרגה ופגיעה בפנסיה של אנשי קבע שהורשעו בפלילים.

תאריך פרסום : 04/09/2011 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
36-11,38-11
25/08/2011
בפני השופט:
1. תא"ל דורון פיילס אל"מ אבי לוי אל"מ מיכאל זיסמן
2. שופט


- נגד -
התובע:
רס"ב אליהו רחימי
הנתבע:
צה"ל
פסק-דין

כללי

רס"ב אליהו רחימי(להלן - המערער) נתן את הדין לפני ביתהדין הצבאי המחוזי, מחוז שיפוט זרוע היבשה בגין עברות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 415 סיפא לחוק העונשין התשל״ז 1977, זיוף, לפי סעיפים 418 סיפא ו420 לחוק העונשין והתנהגות שאינה הולמת, לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו 1955.

בגין הרשעתו בדין נגזרו למערער שלושה חודשי מאסר לריצוי בפועל לריצוי בכליאה ושלושה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. על מידת העונש ערערו הן המערער, באמצעות באי כוחו עו״ד גיא פלנטר ואירנה אינברג, הן התביעה הצבאית הראשית.

המערער עתר לכך, שעונש המאסר בפועל שהוטל עליו ירוצה בדרך של עבודה צבאית; התביעה הצבאית עתרה לכך, שעונשו יוחמר כך שתוארך תקופת המאסר, אשר יהא עליו לרצות במידה משמעותית וכן שיישללו כליל דרגותיו. נפנה תחילה לעיין בעובדות ההרשעה -

עובדות ההרשעה

המערער שירת בעת ביצוע העבירות הנ״ל כנגד בתפקיד טכנאי מערכות אלקטרוניות. בחודש יולי 2007, הוא נשלח כשליח משרד הביטחון לעיר דאלאס שבמדינת טקסס בארה"ב. הוא הוצב שם במסגרת פרוייקט צי"ד. עולה, כי בתקופה בה מילא המערער את התפקיד האמור (עד חודש מרץ 2009) הוא זייף קבלות, אשר לימדו כאילו הוא שילם לשכנתו, הגברת נונה פרידמן בגין שיעורי אנגלית עבורו עצמו ועבור בני משפחתו. את הקבלות המזויפות הוא הגיש לתשלום למשרד הביטחון בצירוף לדו״חות כוזבים, אשר הכילו נתונים מקבילים. בדרך זו, גרם המערער למשרד הביטחון לשלם לו סך של 40,540 דולר, סכום שאותו הוא שלשל לכיסו. יצוין, כי עם פתיחת החקירה נגדו, הוא השיב את הסכום האמור במלואו לידי רשויות צה"ל.

צוין, כי עם שובה של הגב׳ פרידמן ארצה, קיבל המערער מידיה את פנקס השיקים שבבעלותה, כשהללו חתומים בחתימת ידה. זאת, עשה המערער, על מנת שיוכל להשיב לעצמו את הכספים, שהופקדו בחשבונה כדי שיוכל להוכיח כך, ששילם סכומים שונים עבור שירותי לימוד האנגלית.

צוין, כי הגב׳ פרידמן מעולם לא העבירה למערער או לבני ביתו שיעורים בשפה האנגלית ולא זכתה לתשלום בגין מתן שיעורים שכאלה. לאחר שהתעוררו חשדות נגד המערער, ונודע לו, שבכוונת גורמי משרד הביטחון לפתוח בחקירה פלילית נגדו, הוא פנה אל הגב׳ פרידמן והודיע לה, כי בקרוב, צפויים לפנות אליה מטעם משלחת הרכש ולשאול אותה שאלות באשר למתן שיעורים פרטיים. לנוכח פנייתו, אישרה הגב׳ פרידמן באוזני הממונה על הביטחון במשלחת הרכש, כי היא לימדה את המערער ואת בני משפחתו וכי קיבלה תשלום על כך.

גזר הדין של הערכאה קמא

לפני ביתהדין קמא הוצג הסדר טיעון, שבמסגרתו, התבקש הוא להטיל על המערער עונש מאסר מותנה וכן עונש של 6 חודשי מאסר לריצוי בפועל. התביעה עתרה לכך שתקופה זו תרוצה בכליאה; הסנגור עתר לכך שהיא תרוצה בעבודה צבאית. סוגיית הפגיעה בדרגת המערער נותרה אף היא במחלוקת בין הצדדים. התביעה ביקשה להורידו לדרגת טוראי בעוד שבאי כוחו ביקשו להימנע מפגיעה בדרגתו בהתחשב בהשלכות הכלכליות מרחיקות הלכת הנובעות מכך. למעשה, חרג ביתהדין קמא מהסכמת הצדדים באשר לרכיב המאסר לריצוי בפועל ומצא להסתפק בהטלת שלושה הודשי מאסר, שירוצו בכליאה ממש. עונש זה ביקש להתחשב בחומרת מעשי העברה, שבהם הורשע המערער מחד גיסא ובנסיבותיו האישיות מאידך גיסא. ביתהדין קמא הנכבד עמד, בגזר דינו, על כך, שהעידו לפניו עדים רבים להגנתו של המערער וביניהם בעלי תפקידים בכירים בצבא. צוין, כי ״הכל שיבחו את מקצועיותו של הנאשם, תכונותיו האישיות, כששילובם יוצר מזיגה ייחודית שבה נשתבח הנאשם״. בית-הדין עמד על כך, שהמערער תרם רבות בפן המקצועי בפיתוחים ייחודיים שונים, בהקפדה עם קבלנימשנה על ייצור מדויק, מה שגרר עימו חיסכון ניכר לצבא. הודגשה גם הירתמותו של המערער לכל בעיה ולכל פנייה. צוינה העובדה שהוא זכה בפרסים שונים בגין תרומתו וזכה להכרה ולתשבחות רבות במהלך שירותו.

עוד צוין, כי המערער לא נמנע מסיכונו העצמי שעה שהתנדב להתקין אנטנות במוצבים בעומק לבנון, דבר שחשף אותו לפגיעת צלפים. בבואו לגזור את דינו של המערער, התייחס ביתהדין קמא ל"סוגיית הקשר שבין זכויות הפרישה ובין עונש הורדה בדרגה... ואף בעניין זה סוגיית האיזון ומציאת תמהיל הענישה המתאים אינם מן הקלים". ביתהדין קמא עמד על כך, שמעשיו של המערער מלווים במעילה מתמשכת ומתוחכמת באמון; צוין, כי הכישלון צורב על רקע הצטיינותו הרבה של המערער בעבר, תקופה ממושכת. ביתהדין עמד על כך, שלא בכל יום, הוא נחשף לשורת ממליצים רמימעלה שמדברים מעומק הלב בשבחו של נאשם ומאירים מזוויות שונות ומגוונות באור שונה ומקל. ביתהדין קמא מצא ליתן משקל ממשי לצבר זכויות זה בבואו להתאים למערער עונש על מעשיו.

רוב שופטי ההרכב, אשר הציעו להיעתר להגנה ולהימנע כליל מפגיעה בדרגת המערער הבהירו, כי אין מקום לפגוע בדרגה "רק על שום הזיקה שבין פגיעה שכזו לגרימת פגיעה בתלויי הנאשם ומשפחתו״.

גם שופטים אלה סברו ש״היה ראוי לפגוע בדרגותיו של המערער לנוכח חומרת המעשים ומידת הקלון הטמון בהם, אלא שלאור אותה פגיעה כלכלית אינהרנטית, ומתוך רצון ש׳שיני הבנים לא תקהינה׳ ולאור עונש המאסר הממשי שנגזר, מצאו... להימנע מלפגוע בדרגות...״.

שופט המיעוט הציע להוריד את המערער בדרגה אחת חרף הפגיעה הטמונה בכך בשיעורי גמלתו. אותו שופט הדגים, ש״מדובר בפגיעה מסוימת, מידתית, שתבהיר כי מי שפורש על רקע הסתבכות כאמור, אינו יכול לקבל זכויות פרישה כאילו דבר לא ארע, שעה... שהפרישה נובעת מאותם המעשים, ובעטיים״.

נימוקי הערעור מטעם ההגנה

סנגוריו של המערער עתרו להקלת עונש המאסר אשר הוטל על המערער בערכאה קמא על ידי מתן הוראה, כי הוא ירוצה בדרך של עבודה צבאית. ראשית, צוין, כי נמצא שהמערער נמצא מתאים לריצוי עונש בדרך של עבודה צבאית. נטען, כי נסיבותיו האישיות הצדיקו הימנעות משליחתו אל מאחורי סורג ובריח. בפרט, עמדו הסנגורים על הטעמים הבאים כמצדיקים לקבל את עתירתם זו -

א.   שירותו המסור של המערער ותרומתו לצה״ל;

ב.   השבת מלוא סכום הכסף שקיבל שלא כדין;

ג.    הנזקים הגדולים אשר ליוו את העמדתו לדין ובכללם קטיעת הקריירה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ