אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הניג נ' בנין

הניג נ' בנין

תאריך פרסום : 17/03/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז
5379-12-08
14/03/2010
בפני השופט:
אהרון מקובר

- נגד -
התובע:
אפר י י ם הניג ע"י ב"כ עו"ד אריה יעקב
הנתבע:
ינון בנין ע"י ב"כ עו"ד דב ארבל
פסק-דין

פסק דין

מבוא

1.זוהי תובענה לביטול הסכם שנחתם בין הצדדים ביום 7.6.05 (להלן: "ההסכם"), על פיו רכש התובע מהנתבע קרקע בנתניה, וכן לביטול הסכם פשרה שנעשה בין הצדדים וקיבל תוקף של פסק דין ביום 29.6.08, השבת כספים ששילם התובע לנתבע, פיצוי בגין ביטול ההסכם והחזר הוצאות שמאית.

עיקר העובדות הצריכות לתביעה

2.בתאריך 7.6.05 חתמו התובע והנתבע על הסכם (נספח ד' לתצהיר התובע ת/2), לפיו רכש התובע מהנתבע קרקע בנתניה בשטח של 34 דונם ו- 863 מ"ר, הידועה כחלקה 34 בגוש 7940 (להלן: "הקרקע"), בתמורה לסכום של 1,300,000 $. הוסכם כי מתוך סכום התמורה יועמד לכונס (עו"ד מאיר נוימן, שמונה ככונס על נכסי הנתבע ואשתו בשל חובות קודמים) - (להלן: "הכונס") סכום של 4,000,000 ₪ כנגד רישום הקרקע על שם התובע או מי מטעמו ורישום שיעבוד לטובת בנק מטעמו, וההפרש עד 1.3 מליון $ "יועמד לאחר העמדת הקרקע" ויימסר לנתבע ישירות. כן הוסכם כי כל המסים עד להעברת החזקה במקרקעין יחולו על המוכר.

3.עוד הוסכם בהסכם כי התובע יעמיד לרשות הנתבע סכום של 0.5 מליון $ לצורך הדפסת ספר בשם "כתבי האר"י " בהתאם להוצאות ההדפסה, ובתמורה לסכום זה יקבל התובע "מתוך 50% המכירות הראשונות עד לתשלום הקרן והרווח עד 1 מליון $".

4.במעמד חתימת ההסכם שילם התובע לנתבע סך של 1,000 ₪. למחרת, בתאריך 8.6.05, שילם התובע לנתבע סכום נוסף של 250,000 ₪ ע"ח התמורה (ס' 2.ט. בתצהיר התובע ת/2). אין מחלוקת בדבר התשלומים הנ"ל מהתובע לנתבע בגין הקרקע.

5.בתאריך 26.6.08, שלוש שנים לאחר חתימת ההסכם, הגיש התובע נגד הנתבע תובענה בדרך של המרצת פתיחה בבית המשפט המחוזי מרכז (ה"פ 10319-06-08) (להלן: "המרצת הפתיחה" – נספח א' [צ.ל. נספח ו'] לתצהיר התובע ת/2). המרצת הפתיחה הוגשה מאחר שלטענת התובע, הנתבע לא העביר עדיין את הקרקע על שמו שלו (של הנתבע) ובעקבות כך גם לא העבירה על שמו של התובע. בהמרצת הפתיחה ביקש התובע להצהיר על תקפות ההסכם ולהורות על רישום הקרקע על שם התובע כנגד תשלום יתרת התמורה לנתבע על פי ההסכם.

6.בדיון הראשון שהתקיים בהמרצת הפתיחה ביום 28.9.08 (בטעות כנראה נרשם בפרוטוקול ובשאר רישומים שהדיון נערך ביום 29.6.08), הגיעו הצדדים להסכם פשרה לפיו ישלם התובע לנתבע בגין הקרקע סכום שיוערך על ידי שמאי שימונה על ידי בית המשפט כפי ערכה באותו יום, כשמשווי הקרקע יופחתו 35%, וינוכה הסך של 250,000 ₪ ששילם התובע לנתבע קודם לכן. התובע היה צריך להעביר לכונס הנכסים, עו"ד מאיר נוימן, סך של 4,000,000 ₪ כנגד שעבוד הקרקע לבנק מטעם התובע, השארת סכום בנאמנות להבטחת תשלום מס שבח, ויתרת התמורה תועבר לנתבע (להלן: "הסכם הפשרה" – נספח ב' [צ.ל. נספח ז'] לתצהיר התובע ת/2).

עוד הוסכם בהסכם הפשרה, כי "בנוסף, וללא כל קשר לעסקת מכר המקרקעין דלעיל" יזרים התובע לנתבע סכומים של עד חצי מליון $ למטרת הוצאה לאור של הספר מטעם הנתבע כנגד המצאת אישורים וקבלות ממועד הסכם הפשרה ואילך (ס' י. בהסכם הפשרה).

להסכם הפשרה ניתן תוקף של פסק דין על ידי כב' הנשיאה השופטת גרסטל. במסגרת החלטתה הנ"ל מינתה כב' השופטת גרסטל את השמאית ורד אלון (להלן: "השמאית") כשמאית מטעם בית המשפט להערכת שווי הקרקע בהתאם לאמור בהסכם הפשרה.

7.בתאריך 9.12.08 הגיש התובע נגד הנתבע את התביעה דנן, בה הוא מבקש לבטל את ההסכם ואת הסכם הפשרה, ותובע השבה של הכספים שנתן לנתבע על חשבון הקרקע, בגין תרמית והפרת ההסכם על ידי הנתבע.

עיקר טענות הצדדים בתביעה זו

עיקר טענות התובע

8.התובע טוען כי הנתבע לא הסדיר את רישום הקרקע על שמו (של הנתבע), על אף שהתחייב לעשות כן בהסכם. לדבריו, הנתבע אמר לו שהוא מנהל מו"מ עם מעקלים שרצו לעקל את רכושו והוא לא רוצה שהמעקלים ידעו שהקרקע היא על שמו. בהמשך אמר לו הנתבע שלא ניתן לרשום את הקרקע על שמו עד שמינהל מקרקעי ישראל (להלן: "המינהל") יסיים את הליך התב"ע לכל הסביבה. גם לאחר שהמינהל פנה אליו להסדיר את זכויותיו, לא הופיע הנתבע במינהל ולא הסדיר את הרישום על שמו. לטענת התובע, התנהגותו זו של הנתבע הייתה משום שהנתבע ידע שאין לו זכויות במקרקעין.

התובע טוען כי לאחר שהמינהל החל לשווק מגרשים באזור והנתבע ראה שמוצעים מחירים למתחם מסביב הגבוהים מהמחיר שהוסכם בין התובע ובינו, החל הנתבע מתכחש לכל התחייבויותיו. התובע חשש שהנתבע רוצה למכור את הקרקע לאחרים בסכום גבוה יותר ולהעמיד את התובע בפני עובדות מוגמרות, ועל כן הגיש את המרצת הפתיחה על מנת לאכוף על הנתבע את ההסכם.

כפי שכבר נאמר, הגיעו הצדדים להסכם פשרה ביניהם בהמרצת הפתיחה. את הסכם הפשרה הזה, כמו גם את ההסכם עצמו, מבקש התובע לבטל בתובענה דנא.

9.התובע טוען כי לאחר שקיבל את הערכת שווי המקרקעין (להלן: "ההערכה") שעשתה השמאית במסגרת הסכם הפשרה בהמרצת הפתיחה, התברר לו מדו"ח ההערכה שכתבה השמאית, לאחר שבדקה את תיק המינהל המתייחס לקרקע, ומהמסמכים שצרפה השמאית להערכה, כי לנתבע אין כל זכויות בקרקע וכי הנתבע הסתיר זאת ממנו ומבית המשפט.

10. התובע טוען כי הנתבע הסתיר ממנו ומבית המשפט שבתאריך 8.9.04 ניתן פסק דין בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בה"פ 506/03, על ידי כב' השופטת (כתוארה אז) גרסטל, שבו נקבע כי אין לנתבע זכויות בקרקע (נספח ג' [צ.ל. נספח ח'] לתצהיר התובע ת/2).

11.התובע טוען כי הנתבע הסתיר ממנו ומבית המשפט כי ביום 9.1.07 סרב מינהל מקרקעי ישראל לבקשת הנתבע להחיל עליו את החלטת מועצת מקרקעי ישראל 727 והודיע כי החלטת המינהל במכתבו מיום 5.9.05 בעינה עומדת (ת/8). במכתב מיום 5.9.05 דחה המינהל את בקשת הנתבע לתת לו פיצוי כספי בגין הקרקע מן הסיבה שהנתבע אינו בעל הזכויות בקרקע מאחר וטרם הושלמה העברת הזכויות על שמו והוא גם לא היה בעל זכויות במועד הקובע על פי החלטת המועצה 972 (ת/9).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ