אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> המחוזי דחה בקשת חדשות ערוץ 2 להשתמש בחומר החקירה המצולם של רוזנשטיין

המחוזי דחה בקשת חדשות ערוץ 2 להשתמש בחומר החקירה המצולם של רוזנשטיין

תאריך פרסום : 21/02/2011 | גרסת הדפסה
תפ"ח
בית המשפט המחוזי בנצרת
150-09
20/02/2011
בפני השופט:
1. דוד חשין אב"ד
2. אברהם אברהם סגן נשיא
3. יונתן אברהם


- נגד -
התובע:
חברת החדשות של ערוץ 2
הנתבע:
1. זאב רוזנשטיין (עציר)
2. גיא וברמן (עציר)
3. מדינת ישראל (פרקליטות המחוז)

החלטה

בפנינו בקשה דחופה של המבקשת להתיר לה לעשות שימוש בקטעים מצולמים מחומרי החקירה שאספה המשטרה במסגרת תיק זה. המבקשת חפצה לשלב את הקטעים האמורים במסגרת כתבה שאמורה להיות משודרת הערב במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ 2.

רקע

נגד המשיבים 1 ו-2 הוגש כתב אישום המייחס להם מעורבות ברצח משולש אשר אירע ביום 23.09.01 בחוף שלדג שלחוף הכינרת. על פי כתב האישום הואשם המשיב 1 (רוזנשטיין) בעבירת רצח, הריגה (שני מקרים) וקשירת קשר לביצוע פשע. המשיב 2 (וברמן) הואשם בעבירת שידול לרצח ובעבירה של גרם מוות (שני מקרים).

היום, לאחר שהחל שלב ההוכחות, הציגו הצדדים לבית המשפט הסדר טיעון אליו הגיעו. בהתאם להסדר הטיעון תוקן כתב האישום באופן שלמשיבים 1 ו-2 יוחסה עבירה של קשירת קשר לביצוע פשע. הנאשמים הודו במיוחס להם והורשעו על פי הודאתם. בהמשך, טענו הצדדים לעניין העונש וגזר הדין צפוי להינתן בהמשך היום.

נימוקי הבקשה וההתנגדויות לה

המבקשת תומכת בקשתה על העניין הציבורי הרב בתיק, בחומרתו ובדמויות שמעורבות בו, ומבקשת מבית המשפט להתיר לה פרסום קטעים מצולמים מחומר החקירה שאספה המשטרה.

עוד טוענת היא, כי לאור העובדה שעם קבלת הסדר הטיעון על ידי בית המשפט הסתיים למעשה המשפט, הרי ששידור חומרי החקירה לא יגרום לכל פגיעה בהתנהלות המשפט, בזכויות הנאשמים או בעמדות התביעה.

ב"כ המדינה (המשיבה 3) מתנגדת לבקשה בטוענה כי המבקשת לא פרטה מהם אותם "קטעים מצולמים מחומרי החקירה שאספה המשטרה" אותם ברצונה לשדר. שני עדים בפרשיה זו הינם עדים אשר לגביהם הוצא צו איסור פירסום באשר לזהותם, מראם, או כל פרט שיש בו כדי לחשוף אותם, ויש להניח שלפחות חלק מן החומר המצולם שפרסומו מתבקש, אם לא מרביתו, קשור באופן זה או אחר לחקירת עדים אלה. עוד טוענת היא, כי בניגוד לנטען בבקשה, אין בקבלת הסדר הטיעון על ידי בית המשפט כדי להביא לסיום הפרשיה כולה שכן במסגרת פרשיה זו הוגשו שני כתבי אישום נוספים בבית משפט זה, שההליכים במסגרתם טרם נסתיימו, וחשיפת חומרי חקירה מתיק זה עלולה להשפיע על עדים בתיקים האחרים ולגרום לשיבוש הליכי משפט.

אף באי כח הנאשמים (משיבים 1 ו-2) התנגדו כולם לבקשה תוך שהם מצטרפים לנימוקי ב"כ המדינה. עוד הוסיפו, כי סעיף 13 לחוק חקירת חשודים קובע איסור מיוחד לשידור חקירות מוקלטות, הן בקול והן במראה, אלא אם הדבר נעשה בהסכמת הנאשם, ונבע משיקול שהוא חיצוני לחקירה. רצון חדשותי ויצר סקרנות אינם טעם מיוחד לחרוג מהאמור בסעיף 13 הנ"ל, והמבקש לא הצביע על כל טעם מיוחד לפרסום.

דיון והכרעה

לאחר שבחנו את טענות הצדדים בנסיבות מקרה זה, באנו לכלל מסקנה כי יש לדחות את הבקשה.

סעיף 13 לחוק סדר הדין הפלילי (חקירת חשודים), תשס"ב-2002 קובע:

"המפרסם תיעוד חזותי או קולי של חקירה, כולו או חלקו, בלא רשות מבית המשפט, דינו- מאסר שנה..."

נקודת המוצא, אפוא, היא כי פרסום חקירה הינו אסור, והיוצא מן הכלל הוא במתן היתר של בית המשפט. בע"פ 10994/08 מדינת ישראל נ' רון תורג'מן, ניתן ביום 14.05.2009 (להלן - פרשת תורג'מן) עמדה כב' השופטת פרוקצ'יה בהרחבה על הערכים העיקריים המוגנים על ידי החוק באומרה את הדברים הבאים :

" ראשית , פרסום כאמור עלול לפגוע בפרטיותם ובכבודם של נחקרים, בין חשוד או נאשם, ובין עדים אחרים שמסרו עדותם במשטרה. פרסום כזה עלול להיות כרוך גם בפגיעה בכבודם ובפרטיותם של צדדים שלישיים שאינם מעורבים כלל בחקירה, אך שעניינם עלה בחקירה, ופרסומו ברבים עלול לפגוע בהם... שנית , פרסומן של קלטות חקירה, אגב פגיעה בפרטיות ובכבוד המעורבים בחקירה, עלול לפגוע ביעילותן של חקירות משטרה דרך כלל, בהרתיעו נחקרים פוטנציאליים מלשתף פעולה בחקירה, ולחשוף פרטים העלולים בעתיד לפגוע בהם אם יפורסמו ברבים. ידיעתו של נחקר כי דברים שהוא מוסר בחקירה ייצאו מתחומי חדרי החקירה, או אף מתחומיו של אולם בית המשפט, ויפורסמו בהרחבה בתקשורת, עלולה להרתיעו ממסירת גרסה שלמה לחוקריו. ושלישית , במצבים שבהם החקירה המשטרתית מובילה להגשת כתב אישום ולניהול משפט, עלול פרסום קלטת חקירה בעוד המשפט מתנהל, להשפיע השפעה ישירה על האפשרות לנהל את הדיון השיפוטי בדרך עניינית, יעילה והוגנת. החשש הוא כי פרסום כזה עלול להסיט את המשפט מאולם בית המשפט אל הזירה הציבורית, ולהפוך אותו למשפט הציבור והתקשורת. על הסכנה הגלומה בחשש זה אין צורך להרבות מילים. פרסום כזה עלול להביא עמו גם לחצים חיצוניים על המעורבים במשפט, להשפיע על עדים שטרם העידו, ולפגוע באופן מהותי בדרך ניהול המשפט ובאווירה המאפיינת אותו, נוכח חשיפתו האפשרית לניסיונות גורמים שונים לנצל את הפרסום כדי לנסות ולהשפיע על ההליך בדרכים כאלה ואחרות."

ובהמשך:

"...כנקודת מוצא, כשהיתר הפרסום כפוף לנסיבות חריגות ומיוחדות... משעה שהענין הגיע למשפט, ובמיוחד - כאשר הראייה כבר נחשפה במשפט, עשויה נקודת האיזון העקרונית להשתנות נוכח עקרון פומביות הדיון השיפוטי, וגוברת הנכונות להתיר את פרסום תיעוד החקירה, ולהותיר את האיסור למקרים בהם עלולה להתרחש פגיעה של ממש בערכים המוגנים שהוראת האיסור בסעיף 13 ביקשה להשיג."

בענייננו, לא מצאנו כי קיימות נסיבות חריגות המטות את הכף ומצדיקות חריגה מן הכלל.

המבקשת אמנם לא פירטה בבקשתה מהו אותו חומר מצולם מתוך החקירה אותו ברצונה לשדר במסגרת הכתבה שתשודר הערב, ויתכן כי לא עשתה זאת, משום שחומר החקירה לא נמסר לה מעולם ואין היא יודעת מה הוא כולל. עם זאת, חלק נכבד מחומר החקירה, בוודאי זה המצולם, נוגע לאותם שני עדי תביעה מרכזיים אשר לגביהם הוצא צו איסור פרסום, ומטעם זה בלבד יש לדחות את הבקשה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ