אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הלל נ' ת.ר. שאהין מסחר ושיווק בע"מ

הלל נ' ת.ר. שאהין מסחר ושיווק בע"מ

תאריך פרסום : 10/03/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום צפת
41829-11-12
04/03/2014
בפני השופט:
רבקה איזנברג

- נגד -
התובע:
אפרים הלל
הנתבע:
ת.ר. שאהין מסחר ושיווק בע"מ
פסק-דין

פסק דין

1.בפני תביעה שטרית בגין שיק על סך 8,500 ₪, משוך לפקודת התובע, מועד פירעונו 15.9.11. השיק חולל מאחר שניתנה לגביו הוראות ביטול.

2.לטענת הנתבעת כפי שפורטה בתצהיר התנגדותה אשר הוגש על ידי מר פואז אבו שאהין (להלן: "פואז"), התובע התקשר עם הנתבעת במס' עסקאות, במסגרתם רכשה הנתבעת, בשנת 2011,מהתובע סחורה של פירות. לטענת הנתבעת, לא סופקה כל סחורה תמורת השיק הספציפי ומאחר שהתובע טען כי השיק לא בידיו, ניתנה הוראת ביטול לשיק. בתצהיר המשלים שהגיש פואז, פירט פואז פרטי שיקים נוספים שנמסרו לתובע, לטענתו, בגין עסקאות לרכישת סחורה ושב וטען כי בגין השיק נשוא התביעה ובגין שיק נוסף בסך 7,000 ₪ שהוחזר לנתבעת, לא התקבלה סחורה. לטענת פואז, לאור היחסים הטובים עם התובע, המשיך בשם החברה, לעשות עם התובע עסקים והמתין לקבלת השיק בחזרה ואולם, התובע נעלם ולא השיב לטלפונים של פואז.

פואז טען, כי התובע נהג לבקש שיקים מראש ורק לאחר מכן הייתה מתבצעת התחשבנות וכי התובע מעולם לא הסכים לספק לנתבעת סחורה, או אפילו לקטוף פרי, מבלי שקיבל כסף מראש. פואז טען, כי תעודת המשלוח אשר, כפי שיפורט, צורפה לתצהיר התובע, נערכה בדיעבד וכי חתימת "הנהג" שם, אינה חתימתו. לטענת הנתבעת, אין לנתבעת רכב בעל מספר רישוי כמצוין בתעודת המשלוח ואין לנתבעת עובד בשם סאלח.

3.לטענת התובע, הכיר את פואז באמצעות סוחר פירות בשם חאלד, אשר בתחילה ביקש לרכוש סחורה יחד עם פואז ואולם לאחר כשבוע הודיע לו כי הסתכסכו והתובע מכר פרי לנתבעת בלבד.

לטענת התובע, כל משלוח שנקטף, היה פואז בודק אותו ומתמקח על המשקל והמחיר ורק לאחר שהיו מגיעים להסכמה, היה מוסר לו פואז שיק של הנתבעת. לטענת התובע ביום 26.8.11 לאחר שהפרי נשקל ופואז אף התמקח על המחיר, הגיעו להסכמה ופואז מסר את השיק נשוא התביעה והעמיס את הסחורה ביחד עם נהג מטעמו. התובע צירף תעודת משלוח שנחתמה, לטענתו, ע"י נהג הנתבעת והמעידה לדידו על מסירת הסחורה לנתבעת.

התובע טען, כי בניגוד לנטען בתצהיר פואז, מעולם לא שילמה לו הנתבעת במזומן וכי העסקה נשוא שיק זה, הייתה האחרונה שביצע עם הנתבעת.

לטענת התובע, פואז ביקש ממנו לא להפקיד את השיק והבטיח כי יתן לו כסף במקום השיק ואולם, עד מועד פירעונו של השיק, לא עשה כן. התובע טען כי גם לאחר שהשיק חולל, שב פואז והבטיח מס' פעמים כי ישלם לו את סכום השיק.

התובע צירף תצהיר נוסף מטעם מר אלי לוי (להלן: "לוי"), אשר טען כי פואז סיפר לו כי הפרי האחרון שקנה מהתובע היה מחוספס ובניגוד לציפיותיו וכי נתן לתובע שיק שלא כובד ולכן נתבע על ידי התובע.

4.בתאריך 3.3.14 העידו בפני התובע, לוי ופואז והצדדים סיכמו טענותיהם.

דיון:

5.נקודת המוצא לבחינת המחלוקת שבנידון היא בכך שמדובר בתביעה שטרית והתובע הוכיח את עילת התביעה בעצם הצגת השיק.

אין חולק שהשיק נחתם ונמסר על ידי הנתבעת (באמצעות פואז) לתובע. לפיכך, נטל ההוכחה עבר לשכמה של הנתבעת להוכיח, כי אינה חייבת על פי השיק. בהתאם לאמור, פתחה הנתבעת בהעדת המצהיר מטעמה ואף סיכמה טענותיה ראשונה.

משמדובר בתביעה שטרית, הרי שעל פי דיני השטרות ולאור סעיף 29 (א) לפקודת השטרות (נוסח חדש), עומדת לתובע חזקת התמורה וככל שבית המשפט לא משתכנע בעניין כישלון התמורה הנטען, דין התביעה להתקבל- ראה בספרו של המלומד לרנר "דיני שטרות" בע"מ 255-256:

"נטל ההוכחה רובץ על נתבע הטוען להעדר תמורה או לכשלונה. בתביעה חוזית רגילה, הכלל הרווח הוא כי "המוציא מחברו עליו הראיה", ואולם בתביעה על פי שטר, הנתבע נחשב כמוציא מחברו, ועליו נטל הראיה...

אם התובע והנתבע מעלים גרסאות שונות ביחס לשטר נשוא התביעה, וכל אחד טוען כי השטר נמשך במסגרת עסקה שונה, מוטל על הנתבע לשכנע את בית המשפט בנכונות גרסתו. אם בית המשפט מתקשה בקביעת הגרסה הנכונה, ידו של התובע תהא על העליונה... על הנתבע יהיה להוכיח למעשה שני אלמנטים: ראשית, שהשטר קשור לעסקה פלונית, ושנית, כי באותה עסקה השטר ניתן ללא תמורה או שזו נכשלה לאחר מכן" (ההדגשה שלי ר.א).

6.במקרה דנן, טענת הנתבעת היא כי השיקים נמסרו על ידה לתובע בטרם סופקה סחורה ולפיכך, משהסתבר כי לא סופקה סחורה והשיק לא הוחזר, ניתנה הוראת ביטול (ראה בעניין זה סעיף 13 ב' לתצהיר המשלים של פואז: "... הוא היה מבקש שיק מראש ולאחר מכן מתחשבנים ומעולם לא הסכים לספק לחברה סחורה ואפילו לא לקטוף פרי מבלי שקיבל כסף מראש").

מנגד טענת התובע היא שהשיק נמסר רק לאחר שפואז בדק את הסחורה, היא נשקלה, נערכה התחשבנות, וסוכם המחיר בהתאם לו נרשם השיק.

לא רק שהנתבעת לא שכנעה אותי בנכונות גרסתה לעניין מועד משיכת השיק מראש, אלא שגרסת התובע נמצאה אף מהימנה והגיונית יותר.

עיון בשיקים אליהם הפנה פואז בתצהירו המשלים, מצביע על כך שמדובר בשיקים בסכומים שונים ואין המדובר בסכומים קבועים. ככל שהשקים נרשמו בטרם סופקה הסחורה, לא ברור כיצד ידעה הנתבעת לרשום בכל פעם את סכום השיקים. מאחר שמדובר בשיקים בסכומים שונים, הרי ברי שנרשמו בהתייחס לנתונים שונים של סחורה, אולם ככל שהשיקים נרשמו ונמסרו מראש, אף בטרם נקטף הפרי, לא ברור כיצד ידעה הנתבעת לרשום את הסכום בשיק- דהיינו, מה יהיה משקל הסחורה ומה יהיה המחיר לקילו בהתייחס לטיב הפרי שייקטף. הנתבעת לא פרטה בעניין זה את כמות הסחורה שהוסכם מראש כי תסופק, לא את התמורה ביחס להיקפה וטיבה ואף לא הציגה כל סיכום או פירוט בעניין המעיד כיצד ידעה לרשום מראש את הסכומים בשיקים. טענת הנתבעת כי לא ניתן ללמוד מתעודת המשלוח על היקף הסחורה שסופקה, מתעלמת מההלכה שכאמור נטל ההוכחה מוטל על הנתבעת והיא זו שהייתה צריכה לפרט כיצד ייתכן שנרשם סכום בשיק, בטרם נקטפה וסופקה סחורה? כיצד ידע פואז לרשום את הסכום בשיק בטרם נשקלה והועמסה הסחורה ובאיזה אופן חושב הסכום שנרשם בשיק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ