אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הלוי נ' שרותי בריאות

הלוי נ' שרותי בריאות

תאריך פרסום : 15/02/2011 | גרסת הדפסה
ס"ע
בית דין אזורי לעבודה תל אביב - יפו
38215-09-10
15/02/2011
בפני השופט:
חנה טרכטינגוט

- נגד -
התובע:
מכבי שרותי בריאות
הנתבע:
אילן הלוי

החלטה

לפניי בקשה לצירוף נתבע ובעל דין דרוש, מכוח תקנות 15(ב) ו- 18(א) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב- 1991 [להלן – "תקנות בית הדין לעבודה"].

ביום 27.9.10 הגיש התובע/המשיב [להלן: "התובע"] את תביעתו דנן, כנגד המבקשת/הנתבעת, מכבי שירותי בריאות [להלן: "הנתבעת" או "מכבי"], בה תבע זכויות כספיות שונות מכוח יחסי העבודה ששררו בין הצדדים, לטענתו, ומכוח סיומם.

ביום 4.11.10 הגישה הנתבעת כתב הגנה בה טענה, כטענה מקדמית, כי כלל לא התקיימו יחסי עובד ומעביד בין הצדדים, וכי עבודתו של התובע במרכז לבריאות האישה בסניף מכבי ברעננה [להלן– "מרפאת הנשים"] נעשתה מתוקף התקשרות חוזית בין מכבי למרכז הרפואי צאנז (בית חולים לניאדו נתניה) [להלן: "בי"ח לניאדו"], במסגרתה התחייב בי"ח לניאדו לספק למרפאת הנשים של מכבי רופאים ממאגר הרופאים של בית החולים. למעשה, טוענת מכבי, כי ההסכם בינה ובין בי"ח לניאדו הינו הסכם לרכישת שירותי רפואה בתחום רפואת הנשים, תמורת סכום גלובאלי קבוע בהתאם להיקף הפעילות שנקבע, ומבלי שיהיה בין מכבי לרופאים המוצבים במרפאתה יחסי עבודה כלשהם.

לתמיכה בטענה זו צירפה הנתבעת את עותק ההסכם בינה ובין בי"ח לניאדו שנחתם ביום 1.3.04 ומאז מתחדש, לטענתה, מעת לעת [נספח 1 לכתב ההגנה, להלן – "הסכם ההתקשרות"].

בהתאם, ביום 2.12.10 הגישה הנתבעת בקשה לצירוף בי"ח לניאדו כנתבע ובעל דין דרוש בתובענה דנן, היא הבקשה שלפניי.

ביום 6.1.11 הגיש התובע את תגובתו לבקשה בה טען, בתמצית, כי ההתקשרות החוזית הנטענת בין מכבי לבי"ח לניאדו לא נעשתה בידיעתו, לא נחתמה על ידו, ואיננה מחייבת אותו או משליכה על מעמדו כ"עובד" אצל מכבי כ"מעביד". כן נטען, כי ככל שקיימת למכבי עילת תביעה חוזית או יריבות כלשהי מול בי"ח לניאדו, הרי שמדובר בעילות תביעה נפרדות ועצמאיות, שאינן באות כלל בגדר סמכותו העניינית של בית הדין לעבודה. זאת ועוד: אף לגישת הנתבעת עצמה, התמצה הסכם ההתקשרות בינה ובין בית החולים באספקת רופאים לאיוש מרפאת הנשים, וזאת – מבלי שבי"ח לניאדו יהיה כשיר ומורשה לעשות כן כמתחייב מהוראות חוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, התשנ"ו- 1996. לפיכך, משמתן שירותי כוח אדם ללא רישיון מנוגד לחוק ו/או נוגד את תקנת הציבור, ובכל מקרה מהווה עבירה פלילית, מדובר לכאורה בהסכם התקשרות בטל. לאור כל זאת, צירוף בי"ח לניאדו לאו דווקא יאפשר לבית הדין לפסוק ולהכריע בשלמות וביעילות בכל השאלות הכרוכות בתובענה, כי אם דווקא ההיפך – יגרום לסרבול וסיבוך מיותרים.

דיון והכרעה

תקנה 15(ב) לתקנות בית הדין לעבודה מתירה לצרף כנתבעים את כל הנתבעים למתן סעד לאותו תובע, אשר אילו הוגשו נגדם תובענות נפרדות היתה מתעוררת בתובענות אלה שאלה משותפת, משפטית או עובדתית.

תקנה 18(א) לתקנות בית הדין מוסיפה וקובעת, כי בכל שלב משלבי הדיון רשאי בית הדין, בין אם לבקשת בעל דין ובין אם מיוזמתו, להורות על צירוף תובע או נתבע שהיה מקום לצרפם מלכתחילה, בעת הגשת התביעה, או שנוכחותם בבית הדין דרושה כדי לאפשר לבית הדין לפסוק ולהכריע ביעילות ובשלמות בכל השאלות הכרוכות בתובענה.

בית הדין הארצי לעבודה קבע, כי במקרים בהם מתעורר ספק בדבר זהות המעביד, ראוי כי בית הדין יצרף את הטוענים כלפיו שהוא המעביד, אף בהיעדר בקשה מפורשת של הצדדים. כך:

"לקראת סיום יוער, כי מן הדין, מקום בו מתעוררת השאלה 'מיהו המעביד', כי זה שטוענים כלפיו כי הוא המעביד, יהיה צד לדיון. אף שעה שהצדדים מיוצגים, ואינם עושים כך, ראוי לבית הדין, מיוזמתו, כי יורה על צירוף כאמור."

[דבע נג/3-200 מועצת פועלי רמת השרון- יצחק בן דוד (לא פורסם), פסה"ד מיום 20.2.95]

בענייננו, סעיף 4 להסכם ההתקשרות קובע כדלקמן:

"א. מובהר בזאת, כי מכבי לא תשלם לרופאים כל שכר עבור פעילותם של הרופאים במרפאה במסגרת הסכם זה, ולא יתקיימו יחסי עובד ומעביד בין הרופאים לבין מכבי. בית החולים ידאג לביצוע תשלום שכר עבודתם של הרופאים, ומתחייב לשפות ו/או לפצות את מכבי בגין כל חיוב שיוטל עליה ו/או כל הוצאה שתיגרם לה, ושיהיו נעוצים בקביעה, כי המצב העובדתי או המשפטי בקשר עם ביצוע הוראות הסכם זה, שונה מהאמור לעיל.

ב. היה ומסיבה כלשהי ייקבע על ידי רשות מוסמכת, לרבות ע"י גוף שיפוטי, בכל הנוגע והכרוך בהסכם זה, כי מי מהרופאים ו/או מי מטעם בית החולים, הינו עובד מכבי ולא עובד מטעם בית החולים, יחולו ההוראות כדלקמן:..."

[סעיף 4 להסכם ההתקשרות נספח 1 לכתב התביעה; נספח 1 לבקשה]

הגם ששאלת הקשרים המסחריים בין מכבי לבי"ח לניאדו אינם בסמכותו של בית דין זה הרי שמהוראות אלה עולה בבירור, כי הסכם ההתקשרות מעורר ספק לכאורה בדבר זהות המעביד בתקופת עבודתו של התובע במרפאת הנשים. במצבים כגון דא נפסק, כאמור, כי יש להורות על צירוף הצד שהנתבעת טוענת כלפיו שהוא המעביד, ובכל מקרה, סבורני, כי צירוף בית החולים יסייע לפסוק ולהכריע ביעילות ובשלמות בכל שאלות הכרוכות בתובענה, ואף ימנע סיכולו של מתן סעד אפקטיבי לתובע, היה וייקבע בסיומו של ההליך כי לא שררו בין התובע למכבי יחסי עובד ומעביד.

נעיר, באשר לטענותיו הנוספות של התובע, בדבר אי חוקיות ההסכם והחשש מצירוף צד שאין לבית הדין סמכות עניינית לדון בעניינו, הרי שאין בטענות אלה כדי למנוע את צירוף בי"ח לניאדו כנתבע אלא, לכל היותר, כדי להשפיע על ההכרעה והסעדים שייפסקו במסגרת ההליך עצמו. יפים לעניין זה דברי כב' השופט ד"ר לובוצקי בספרו:

"לדעתנו, צירוף כזה אפשרי ומחויב, גם אם אין בין התובע לנתבע הנוסף יחסי עובד ומעביד, ואף במקרים שבהם אילו היה הלה נתבע יחיד, כלל לא היה בית הדין לעבודה מוסמך לדון [להשוואה: דב"ע מט/3-102 דוד ביטון המועצה המקומית מעלה אדומים, פד"ע כ, 509, 512; עס"ק 18/99 ההסתדרות הכללית ואח' כור תעשיות בע"מ ואח', פד"ע לד, 510, 516]"

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ