אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין וגזר דין בתיק תיק צבאי 37/13

הכרעת דין וגזר דין בתיק תיק צבאי 37/13

תאריך פרסום : 28/03/2013 | גרסת הדפסה
תיק צבאי
בית הדין הצבאי המחוזי דרום
37-13
05/02/2013
בפני השופט:
סא"ל מאיה גולדשמידט

- נגד -
התובע:
התובע הצבאי
עו"ד סגן חגי בן דב
הנתבע:
רב"ט ו.א
עו"ד סרן ליאור שטלצר
הכרעת דין וגזר דין

על פי הודאתו באשמה, מורשע הנאשם בעבירה של העדר מן השירות שלא ברשות, לפי סעיף 94 לחש"ץ, תשט"ו - 1955, על כך שנעדר ללא רשות מיחידתו, גד' חי"ר קל xxx, מיום 23/07/2008 ועד יום 03/02/2013, שהם 1657 ימים.

ניתנה והודעה היום, כ"ה שבט תשע"ג, 05/02/2013, בפומבי ובמעמד הצדדים.

_____( - )_____

שופטת

גזר דין

הנאשם, רב"ט ו.א, נותן את הדין בגין היעדרות משירות מילואים פעיל בן 9 ימים אליו נקרא. ההיעדרות נמשכה 1657 ימים והסתיימה במעצרו.

מהמסמכים שהוגשו וכן מעדות הנאשם עולה, כי מדובר במקרה חריג באופן יחסי. הנאשם יליד 1970, עלה לארץ בשנת 1995 ולפיכך לא שירת בשירות חובה רגיל. בשנת 1998 ביצע הנאשם טירונות רובאי 02 במסגרת גיוס שלב ב' ולאחר מכן לא נדרש לבצע כל שירות נוסף. הנאשם נקרא בין השנים 1999-2005 מספר פעמים לשירות מילואים אליו התייצב. מתדפיסו האישי עולה, כי מדובר היה בתקופות של יום אחד ובעדות הנאשם נטען כי למעשה לא נדרש לבצע כל שירות מילואים ממשי, שכן בכל פעם שהגיע לשירות המילואים שוחרר על ידי רופא היחידה עקב בעיותיו הרפואיות. בנוגע לבעיות אלה הוגשו מסמכים מטעם ההגנה וגם נשמעה עדות הנאשם. עולה מהדברים כי הנאשם סובל מיתר לחץ דם וכן ממחלת שחמת הכבד. לדברי הנאשם, הוא עובר טיפול מחזורי המחייב אותו לנטילת זריקות, אשר מקשות עליו בתפקודו, בין השאר נוכח בעיות לחץ הדם מהן הוא סובל. הנאשם מסר כי הוא נדרש ליטול את אחת הזריקות מחר, ואין לו אפשרות לעשות זאת בבסיס הכליאה.

עניין נוסף שעלה מהמסמכים ומעדות הנאשם נוגע לסוגיית מודעותו לקריאה לשירות המילואים. כאמור, בפעם האחרונה נקרא הנאשם לשירות מילואים ב-2005, אולם בשנים 2007 ו-2008 נערכו עמו שיחות מטעם יחידתו לשם וידוא פרטיו האישיים. הנאשם מסר לרשויות צה"ל כתובת בעיר גבעת שמואל, ומעולם לא שינה את כתובתו. לדבריו, זוהי הכתובת של משפחתו, אולם בשנים האחרונות הוא אינו בקשר עם המשפחה, ועל כן לא היה מודע לכך שנשלח אליו הצו הקורא לו לשירות מילואים. כן מסר כי החליף מספר כתובות בשנים האחרונות. עניין זה עולה גם מדו"ח החפש ממנו עולה כי כאשר הגיעו החפשים לכתובתו הראשונה של הנאשם, מסרו בני המשפחה כי הם אינם בקשר עמו. הנאשם הודה עם זאת כי לא ניסה כלל לבדוק מה אירע בנוגע לשירותו הצבאי, זאת שכן סבר לאחר שנבדק על ידי הרופא ביחידה כי יפוטר משירות עקב מצבו הרפואי. לדבריו, שלח מסמכים בנושא וסבר כי מעמדו הוסדר.

עוד הובאו ראיות בנוגע למצבו האישי והכלכלי של הנאשם. הנאשם עובד במפעל אלומיניום ומצבו הכלכלי, כעולה ממכתבה של אשתו, אינו קל. אשתו פוטרה לאחרונה והיא מטפלת בבתם בת חמישה חודשים. לנאשם גם בן המשרת בצה"ל. הנאשם מסר כי הוא מתקשה להתמיד בעבודה עקב מצבו הרפואי.

התביעה בטיעוניה עתרה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל אשר יהלום את משך התקופה אליה נקרא לשמ"פ. התביעה הפנתה למכתבו של מג"ד היחידה ממנו עולה כי הנאשם נקרא לאימון גדודי, וזאת חודשים ספורים לפני מבצע עופרת יצוקה. הנאשם לא התייצב לאימון ונטען כי לא יכול היה להניח מראש כי ישוחרר גם מאימון זה. בפועל, לא סייע למאמץ המלחמתי של הגדוד. כן נטען כי לאור שיחות שנערכו עם הנאשם בשנים 2007 ו-2008 כאמור, יכול היה הנאשם להבין כי אינו פטור משירות. למעשה הוא לא הסדיר כלל את מעמדו. על כן נטען כאמור כי יש להטיל עליו עונש מאסר בפועל אשר יהלום את חומרת העבירה בצירוף לעונשי מאסר מותנה, קנס והורדה בדרגה. מנגד ביקש בא כוחו של הנאשם להסתפק ביומיים בהם הוא נתון במעצר. הסנגור הפנה לכך שהנאשם למעשה מעולם לא נטל חלק בעולם הצבאי ולא ביצע כל שירות מעבר לאותה הכשרה ראשונית בשלב ב' וגם כיום הוא מוגדר כעובד כללי. הצבא בחר לשחרר אותו בכל פעם שנקרא לשירות מילואים עקב בעיותיו הרפואיות, אשר עודן קיימות גם היום, ולפיכך, נטען, כי אין למצות עמו את הדין.

ככלל, נוכח הקריאה לתשעה ימי שמ"פ, לאימון גדודי וכן בשים לב למשך ההיעדרות ואופן סיומה, במצב דברים רגיל ראוי היה להשית על הנאשם עונש מאסר בפועל ממושך, אשר ישקף לכל הפחות את משך הקריאה לשמ"פ, וכן יבטא את החומרה הנודעת לאי התייצבות לשירות, שעה שיחידתו של הנאשם משתתפת גם במבצעים מלחמתיים. עם זאת, כפי שצוין כאמור, עניינו של הנאשם הינו חריג. לא ניתן אמנם להתעלם מכך שהנאשם עצם את עיניו בפועל לכך שלא פוטר מהשירות, כפי שמלמדות השיחות עמו בשנה שקדמה לקריאתו לשירות. הנאשם לא עשה מאמץ לבדוק את הדברים ולעדכן את כתובתו, דבר שהינו בעייתי במיוחד לאור העובדה שהוא אינו שומר על קשר עם משפחתו, ובכך למעשה הסיר מעצמו אחריות לקבלת כל מידע מרשויות צה"ל. עם זאת, מנגד, מדובר באדם בן 43, אשר גם בעת קריאתו למילואים היה קרוב כבר לגיל הפטור העומד על 40. כמו כן, עסקינן במי שלמעשה לא ביצע כל שירות צבאי ממשי והעולם הצבאי זר לו. מעבר לאותה טירונות, לא ביצע שירות בפועל, ובכל פעם בה נקרא לשירות מילואים שוחרר עקב בעיותיו הרפואיות. בכך נבדל עניינו מהמקרים שנידונו בפסיקה שהוגשה על ידי התביעה. לבסוף יש לציין את מצבו הרפואי העולה הן מעדותו והן מהמסמכים הרפואיים. במסגרת הטיפול במחלתו, נדרש הנאשם לנטילת זריקות המקשות עליו את התפקוד. מדובר במצב רפואי שאינו קל, ואף בכך מצאתי להתחשב.

לאור כל השיקולים שנמנו לעיל, הרי שמצאתי כי אין זה המקרה המתאים למצות את הדין ולכן יוטל על הנאשם עונש מאסר אשר יובהר כי אינו משקף את רמת הענישה הראויה במקרים דומים ואין בו כדי להוות תקדים. כמו כן, כאיזון לעונש המאסר הקצר, מצאתי להטיל על הנאשם עונש של קנס. על הנאשם יושתו עונשי הורדה בדרגה ומאסר מותנה, אשר עשוי להיות רלוונטי באם טרם הוחלט על פיטוריו משירות עקב גילו.

סוף דבר, על הנאשם יושתו העונשים הבאים:

  1. שלושה (3) ימי מאסר בפועל, בניכוי ימי מעצרו.
  2. קנס בסך חמש מאות (500) ש"ח אשר ישולם על ידי הנאשם בשלושה (3) תשלומים חודשיים החל מיום 15/02/2013. תמורת כל תשלום שלא יבוצע, ייאסר הנאשם לשלושה (3) ימים.
  3. הורדה לדרגת טוראי.
  4. שישים (60) ימי מאסר על תנאי למשך שנתיים (2), לבל יעבור עבירה לפי סעיפים 92, 94 או 121 לחש"ץ.

זכות ערעור כחוק.

ניתן והודע היום, כ"ה שבט תשע"ג, 05/02/2013, בפומבי ובמעמד הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ