אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק פ 40306/07

הכרעת דין בתיק פ 40306/07

תאריך פרסום : 21/04/2009 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
40306-07
26/06/2008
בפני השופט:
דר' עודד מודריק

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד אבי כהן
הנתבע:
1. אלכסנדר סנדובסקי
2. יבגני שוורץ

עו"ד עופר בן נתן
הכרעת דין

האישום והמענה לאישום

הנאשמים אלכסנדר סנדובסקי (להלן:" אלכס") ויבגני שוורץ (להלן: " יבגני") עומדים לדין באשמת שוד בצוותא.

זה קיצור מעשה העולה מכתב האישום. ביום 10.10.07 סמוך לבית הכנסת הממוקם ברחוב הרצוג 43 בבני ברק, פגש יבגני באקראי את גוי דיוינה (להלן: " המתלונן") שהוא עובד זר מן הפיליפינים, טען בפניו שהטלפון הסלולארי שהמתלונן אחז שייך לו  ודרש מן המתלונן למסור לו את המכשיר (להלן: " הטלפון"). המתלונן סירב. יבגני עזב את המקום אך חזר כעבור זמן מה בלוויית אלכס. יבגני תקף את המתלונן, חבט בו באגרוף בפניו ובחלקי גופו האחרים וכן הפילו ארצה ונטל מידיו את הטלפון. אלכס נכח במקום, ניפץ אל הקרקע בקבוק בירה שהחזיק בידו כדי להפחיד את המתלונן ואחר כך עזב, יחד עם יבגני את המקום. למתלונן נגרמו חבלות בזרועו ובכף ידו.

במענה לכתב האישום, באמצעות סניגורו, אישר אלכס את נוכחותו ב"זירה" אולם טען כי לא השתתף בתקיפת המתלונן. הוא היה עד לקטטה שהתחוללה בין המתלונן לבין יבגני אך לא הייתה לו כל מעורבות בה; ובכלל זה גם לא שיבר, באותו מעמד,  בקבוק בירה לכל תכלית שהיא.

יבגני, באמצעות סנגורו, כפר בראשונה בכל העובדות הנטענות בכתב האישום. הוא הכחיש שהייתה לו מריבה עם המתלונן וממילא גם לא תקף אותו. אולם כעבור חודשיים כשפרשת הוכחות התביעה ניצבה בפתח, שינה יבגני טעמו ובאמצעות עורך דינו הודיע לבית המשפט כי ביום האירוע פגש את המתלונן והתחולל ביניהם דין ודברים שהתפתח לקטטה. הנאשם דבק בהכחשת דרישת  הטלפון ונטילתו בכוח מידי המתלונן.

הראיות

עדות המתלונן

המתלונן הוא צעיר יליד הפיליפינים המועסק מזה כשלוש שנים כמטפל באדם המתגורר בבני ברק. ביום 10.10.07 ליווה המתלונן את מעסיקו, כמנהגו, לשיעור יומי בבית הכנסת בשכונת מגוריו בבני ברק. בשעת השיעור המתין המתלונן למעסיקו מחוץ לבית הכנסת ובעת ההמתנה שיחק במכשיר הטלפון שלו (מסוג נוקיה N73). לפתע קרב אליו בחור אחד (אלכס) שטען כי הטלפון שייך לו. המתלונן השיב שהדבר אינו אפשרי שכן על המכשיר שבידו מצויה תמונתו שלו. אלכס ביקש לבדוק את הטענה אך המתלונן סירב להוציא את הטלפון מידיו.

אלכס נפנה והלך אל מעבר לכביש, שם נראה משוחח עם אדם אחר (ככל הנראה יבני  אך המתלונן לא יכול היה לזהותו בביטחון). אחר כך אלכס חזר ועמו האדם הנוסף. שניהם אחזו בקבוקי בירה. אלכס תקף את המתלונן וביקש להוציא מידיו את הטלפון. המתלונן נאבק בו, כאשר לפתע שמע קול שבירת בקבוק בירה [ראו צילום שבר בקבוק בירה בזירה - ת/9]. הוא נבהל לרגע והרפה מאחיזת הטלפון דבר שנוצל בידי אלכס שלקח את המכשיר והלך. אנשים שנקהלו ובאו שם הצביעו על חפץ שהיה מושלך בקרבת מקום מתוך סברה שזה הטלפון. אולם משאחז המתלונן בחפץ התברר לו שזו מצלמה דיגיטאלית ולא מכשיר טלפון. בדיקת המצלמה העלתה כי מצויה בה תמונה של אלכס.

המתלונן העיד כי כתוצאה מן התקיפה נגרמו לו חבלות סמוך למרפק יד ימינו ובכף היד [ראו צילומי החבלות - ת/1]. לשאלות סנגורו של אלכס השיב כי אין לו טענה כלפיו וכי אלכס לא עשה לו כל רע.

אלכסנדר סנדובסקי

אלכס העיד כי עובר לתקרית עשו יבגני והוא את דרכם רגלית מגבעתיים לרחוב ז'בוטינסקי ברמת גן במגמה להגיע משם לפתח תקווה. אגב ההליכה קיים שיחת טלפון ארוכה (כ-20 דקות) עם חברה (מספר הטלפון של החברה נמסר מפיו לחוקרי המשטרה וניתן היה לבדוק את דבר קיום השיחה בבדיקת מכשיר הטלפון הנייד שלו שנתפס בידי המשטרה). בשלב כלשהו של ההליכה, בעודו משוחח עם חברתו הבחין כי יבגני נאבק  במישהו (שהתברר להיות המתלונן) וכי השניים תוך התגוששות נפלו אל הרצפה. אלכס מיהר להפריד בין הנצים. הם עזבו את המקום אך שבו לשם כעבור זמן מה שכן יבגני הבחין בכך שמצלמתו אבדה תוך כדי ההתגוששות. משחזרו לזירה נעצרו בידי שוטרים שהוזקעו למקום.

אלכס אישר שקודם לתקרית לגם בקבוק בירה אך הוא השליכו לפח אשפה ברחוב במרחק ניכר ממקום התקרית.

בחקירתו במשטרה מסר אלכס גירסה דומה מאד לגירסת עדותו בבית המשפט [בהודעות - ת/3, ת/6 ובעימות עם יבגני - ת/7]. הוא הסביר שסירב לחתום על הודעותיו  כיון שהן נרשמו בעברית והוא אינו קורא שפה זו.

יבגני שוורץ

יבגני העיד כי התקרית התרחשה בשעה שהוא ואלכס עשו דרכם מגבעתיים לכיוון רחוב ז'בוטינסקי כדי למצוא אמצעי תחבורה שיסיע אותם לפתח תקווה. בהגיעם לנקודת התקרית אירעה "תאונה"; כתפו של יבגני פגעה, אגב הליכה, בכתפו של המתלונן. התברר ליבגני שהמתלונן דובר אנגלית ואינו דובר עברית ומאחר שיבגני אינו דובר אנגלית הזהיר את המתלונן בתנועות ידיים שמכאן להבא ייזהר וימנע מין "התנגשות" כתפיים כזאת. המתלונן הגיב בקללה ) (fuck you שאף על פי שנאמרה אנגלית יבגני מבין את משמעותה. לכן אחז בחולצתו של המתלונן כדי "להראות לו שככה לא מדברים". המתלונן אחז בו והם החלו להיאבק. תוך המאבק נפלו ארצה. אלכס קרב אליהם, אחז ביבגני וקרא לו ללכת מן המקום.

זמן מה לאחר שעזבו את הזירה, בהיותם בדרכם לפתח תקווה, הבחין יבגני בחסרונה של המצלמה שלו. הוא שכנע את אלכס לחזור על עקבותיהם כדי לחפש את המצלמה. כשהגיעו לזירה הבינו שהמשטרה הוזמנה למקום. בכל זאת ערכו חיפוש אך העלו חרס בידם. כאשר נפנו ללכת משם ולא הספיקו להתקדם אלא כברת דרך קטנה מאד, עצרה לידם ניידת משטרתית ומי מן השוטרים נופף לעברם במצלמה (של יבגני) ולאחר מכן עצרו אותם לחקירה.

יבגני מסר שתי הודעות בחקירת המשטרה [ת/4; ת/5]. בהודעות אלה הכחיש כל מגע עם המתלונן ובוודאי את תקיפתו. הוא אישר כי היה במקום ביחד עם אלכס וכי  איבד שם את מצלמתו, אולם הדבר לא היה על רקע דין ודברים עם כל אדם שהוא.

בבית המשפט התבקש יבגני להסביר את פשר ההכחשה המוחלטת (במשטרה ובמענה לאישום) מצד אחד וההודאה החלקית (בתקיפה) במהלך עדותו במשפט מצד שני. הוא השיב שבהיותו יליד רוסיה הוא נושא עמו מנהגי חשדנות יתרים ביחס לשלטונות. על כן ביקש להרחיק עצמו ככל הניתן מזיקה כלשהי להתרחשות שהמתלונן התלונן אודותיה. הוא עמד בכך גם כאשר הראו לו החוקרים שאלכס מסר גרסה המשייכת לו התנהגות אלימה וכן התמיד בכך גם כאשר הופגש עם סנגורו שנשלח לייצגו מטעם הסנגוריה הציבורית ונתפס בעניו כנציג השלטון. הוא נקט כלפי עורך דינו גישת ,כבדהו וחשדהו" עד שהלה רכש את אמונו המלא ואז גילה את אוזנו בדבר תוכנה הנכון של ההתרחשות. לפי גילוי אחרון זה גם ניתנה העדות בבית המשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ