אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק פ 1032/03

הכרעת דין בתיק פ 1032/03

תאריך פרסום : 23/10/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי נצרת
1032-03
21/02/2007
בפני השופט:
1. כב' הנשיא מנחם בן דוד - אב"ד
2. כב' סגן הנשיא נסים ממן
3. אברהם אברהם


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד סנא ח'יר
הנתבע:
פלוני
עו"ד כ. פאר [סניגוריה ציבורית]
הכרעת דין
 
הנשיא [בפועל] מ. בן-דוד:

נגד הנאשם הוגש כאן כתב אישום האוחז שני פרטים. על פי פרט האישום הראשון מיוחסת לנאשם עבירה של אינוס ושימוש בסם מסוכן. על פי פרט האישום השני מיוחסת לו עבירה של החזקת סם לצריכה עצמית בלבד.

עבירות הסם מתייחסות לשימוש בקנבוס ולהחזקת כמות בת 0.49 גרם מהסם האמור בביתו. הנאשם הודה בבית המשפט בשתי עבירות הסמים והוא יורשע בהן להלן מכח הודאתו. ההתדיינות, במהלכה נשמעו העדים, והמחלוקת הנטושה בין בעלי הדין, נוגעות לעבירת האינוס. בעבירה זו הוא כפר. בראשית הדברים נציג את העובדות הנטענות כנגד הנאשם בקשר לעבירה האמורה. נקדים ונספר כי הנאשם היה בעת הארוע נשוא כתב האישום כבן 24 שנה. על פי הנטען מעשה האינוס בוצע ב- ח'אשר צעירה ממנו בכ-4 שנים. (להלן תיקרא "המתלוננת").

בכתב האישום מצוינת העובדה כי הנאשם והמתלוננת היו ביחסי ידידות ובעבר אף קיימו בהסכמה יחסי מין ביניהם. הנאשם מתגורר בגפו בדירתו. המתלוננת גרה עם משפחתה בסמוך לבית הנאשם. בתאריך 17/12/2003, סמוך לחצות, בעת שהמתלוננת שהתה בבית חברתה, התקשר אליה הנאשם וביקש להיפגש עמה. המתלוננת הציעה כי יתקשר מאוחר יותר. בשעה 01:30 לערך שב והתקשר הנאשם למתלוננת וזו הציעה כי יבוא לאסוף אותה ברכבו. במהלך הנסיעה הציע הנאשם למתלוננת לקיים עמה קשר רציני לטווח ארוך והציע לה לסור לדירתו שם ימשיכו לשוחח בנושא. השניים עלו לדירה ולאחר ששוחחו עברו לחדר השינה התנשקו והתעלסו כשהנאשם אף מפשיט המתלוננת ממכנסיה. בשלב זה, כך נטען בכתב האישום, ביקשה המתלוננת כי יניח לה ויחדל מלגעת בה אך הנאשם התעלם מדבריה וקרע את תחתוניה. המתלוננת ביקשה מהנאשם כי יחדל ממעשיו אך הוא לא שעה לבקשתה, החדיר את איבר מינו לאיבר מינה, חרף התנגדותה,  ובעל אותה עד שהגיע לסיפוקו. בהוויה העובדתית כפי שעולה מכתב האישום ובעבירה הנגזרת ממנה כפר הנאשם ולפיכך נשמעו הראיות.

המתלוננת מסרה בעדותה בבית המשפט גרסה התואמת לזו המפורטת בכתב האישום אשר ממילא היה מבוסס בעיקרו של דבר על דבריה במשטרה.

הנאשם בתורו מסר גרסה שונה. הוא אישר בעדותו כי המפגש המתואר בכתב האישום ובעדות המתלוננת אכן התקיים אלא שהוא נשא אופי שונה. לשיטתו המתלוננת התעלסה עמו מרצונה הטוב ובהסכמתה המלאה ובהמשך אף קיימו השניים יחסי מין מלאים, אף זאת בהסכמה, וזאת למעט בחלקו האחרון של האקט שאז עשתה המתלוננת תנועות גוף שיכולות להתפרש כהתנגדות. לשיטתו זו היתה דרכה של המתלוננת גם בפעמים הקודמות בהן הם קיימו יחסי מין מרצון מה עוד והיא החלה לבצע את תנועות הגוף שעה שהוא כבר היה בסיומו של האקט ועל סף הגיעו לסיפוק שאז הוא אכן סיים "המלאכה" אם כי את זרעו הוא שפך מחוץ לגופה.

מטבע הדברים יוכרע כאן ההליך בעיקרו של דבר, על פי מידת האמון שנבחר לייחס למתלוננת ולדבריה בבית המשפט או שמא לנאשם. ראיות נוספות שהובאו במהלך הדיון יכולות לחזק או לכרסם באחת מהגרסאות אך לא להכריע את הכף. אין באף אחת מהן כשלעצמה כדי לשמש ראיה עצמאית בעלת משקל שתצביע ותלמד על אשר התרחש או לא התרחש בין השניים בליל הארוע בדירתו של הנאשם.

לאחר שהיתה לי האפשרות להתרשם מהמתלוננת כמו גם מהנאשם, במהלך הופעתם בפנינו, ולאחר שבחנתי את עדויותיהם ושאר נסיבות הענין, החלטתי לאמץ דווקא את גרסתו של הנאשם ותאורו את מהלך הדברים וזאת באופן כללי. וודאי שלא אוכל לומר את ההיפך ולא אוכל לקבל את גרסתה של המתלוננת ולקבוע כי שוכנעתי מעל לכל ספק סביר שיש לאמץ אותה ולדחות מפניה את זו של הנאשם.

להלן אצביע על תמיהות וסתירות העולות מתוך עדותה של המתלוננת בפנינו ומדרך התנהלותה והתנהגותה לפני ואחרי מעשה, שבעטיין לא יכולתי לסמוך על דבריה כמשקפים הוויה אמיתית ונכונה וכפי שהתרחשה לאשורה.

ראשית אצביע על כך שבמעמדים שונים ובהזדמנויות שונות תיארה המתלוננת באופן שונה את מערכת יחסיה עם הנאשם עד שבסופו של יום אישרה את גרסתו כי הם קיימו ביניהם, תקופה מסוימת לפני הארוע, מערכת יחסים שהיתה מבוססת בעיקר על קיום יחסי מין ולכאורה אף  נטולת כל אלמנט של אהבה.

בטרם נפרט בנושא זה נציג כאן ראיה שהוגשה ושעוד נשוב אליה יותר מפעם אחת. המדובר בדו"ח פעולה וזכרון דברים שערך השוטר שלמה שגם העיד. מסמך זה נתקבל ללא התנגדות כראיה מטעם המאשימה וסומן ת/8 והוא יקרא להלן "המזכר". העובדות העולות מהמזכר הן כדלהלן: סמוך לארוע, בשעה 03:55 נתקבלה שיחת טלפון בתחנת המשטרה מאת המתלוננת שבה מסרה כי נאנסה. השיחה התקבלה על ידי היומנאי. עורך המזכר יצא בחברת שוטר נוסף לבית המתלוננת שם היא שהתה בחברת אמה. כפי שעולה מהמזכר עורכו שוחח ממושכות עם המתלוננת, במחיצת אמה, ואת תוכנה של השיחה ודברי המתלוננת הוא העלה על הכתב במזכר. חשובה לעניננו, בשלב זה, העובדה כי משנתבקשה המתלוננת לתאר את מערכת יחסיה עם הנאשם נרשמו מפיה על ידי השוטר הדברים הבאים:

".... כמו כן מסרה שאת החשוד היא מכירה מילדות וכל התקופה עד היום הם לא היו חברים כלל ולא שכבו מעולם".

כפי שיוברר בהמשך תשובה זו רחוקה מהאמת. אם ניתן לתרץ את הכחשתה של המתלוננת את מערכת יחסיה עם הנאשם בעובדת נוכחותה של אמה באותו מעמד, הרי גם בהזדמנויות אחרות מסרה העדה גרסאות שונות. בראשית עדותה הראשית, משנתבקשה לתאר את מערכת יחסיה עם הנאשם, היא השיבה בעמוד 8 לפרוטוקול בהאי לישנא:

"היינו פעם בקשר לא רציני משהו היה בינינו פעם מגע מיני בהסכמה".

בהמשך חקירתה הנגדית משנה העדה את גירסתה ומאשרת כי במהלך הקשר שהתקיים ביניהם ושנפסק כמה חודשים קודם לכן, הם "תמיד" קיימו יחסי מין בעת שנפגשו. (ראה עדותה בעמ' 14 שורה 18 ואילך לפרוטוקול). בעמ' 13 לפרוטוקול שורה 8 נשאלת המתלוננת אודות אופיו של הקשר שהיה בינה לבין הנאשם והיא משיבה כי הוא היה "בעיקר קשר מיני, זה לא היה משהו רציני".

מתוך חקירתה בעמ' 14 לפרוטוקול אנו למדים כי ביום 18/12/2003, דהיינו כמה שעות לאחר הארוע, מסרה המתלוננת עדות במשטרה. העדות אמנם לא הוצגה בפנינו אך המתלוננת אישרה כי בעדותה זו סיפרה כי נענתה להזמנתו של הנאשם בליל הארוע והגיעה לדירתו מתוך מחשבה לשכב עימו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ