אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הכרעת דין בתיק ע 2079/08

הכרעת דין בתיק ע 2079/08

תאריך פרסום : 09/01/2011 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים יהודה
2079-08
23/11/2010
בפני השופט:
רס"ן שרון ריבלין אחאי

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סרן בתיה פטריו
הנתבע:
הנאשם: עיסא יוסף אבראהים סמנדר
עו"ד גבי לסקי
הכרעת דין

כללי

מצאתי כי התביעה לא עמדה בנטל הוכחת אשמתו של הנאשם בפרט האישום הראשון ולכן הנאשם מזוכה מפרט אישום זה. כן מצאתי כי קיים ספק לגבי אשמתו של הנאשם בפרט האישום השני ולכן מזוכה הנאשם מפרט אישום זה, מחמת הספק.

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו שתי עבירות:

פרט האישום הראשון מייחס  לנאשם עבירה של פעילות נגד הסדר הציבורי, בכך שביום 8/6/07, השתתף בהפגנה כנגד מכשול התפר. במהלך הפגנה זו כרז קצין מג"ב, איתי כהן, והודיע לקהל המפגינים כי ההפגנה הינה בלתי חוקית ולמרות ההכרזה המשיך הנאשם לקחת חלק בהפגנה האמורה.

פרט האישום השני מייחס לנאשם עבירה של הפרעה לחייל במילוי תפקיד, בכך שבמהלך ההפגנה הנ"ל, הפריע הנאשם לכוחות הביטחון שעל ידם נעצר במהלך תפקידם, כאשר דחף את קו החסימה האנושי שביצעו החיילים בכדי למנוע ממשתתפי ההפגנה האמורה להגיע אל הכביש ולחסום אותו. בנוסף, לאחר שהודיעו לו החיילים כי הינו עצור, ניסה הנאשם להתנגד למעצרו, תוך שניסה לברוח חזרה אל תוך קהל המפגינים.

מהלך הדיון

כבר בישיבת ההקראה הראשונה, כפר הנאשם בכל המיוחס לו בכתב האישום. ביום 1/12/2009, העיד עד התביעה רס"ל (מיל') אוהד שגן וביום 23/2/10, העידו עדי התביעה - שוטר מג"ב סאלח גאנם וגובה אמרת הנאשם, מחמד חון והסתיימה פרשת התביעה. ביום 13/4/10 העיד הנאשם להגנתו ואחריו העידו עדי ההגנה גאבר טמיזה ואן מרי אליס פקיה. ביום 27/7/10 העידו עדי ההגנה הד"ר עמיאל ורדי והד"ר יואב להן והסתיימה פרשת ההגנה. הצדדים סיכמו טיעוניהם בכתב. ביום 30/8/10 הוגשו סיכומי התביעה ואילו ביום 2/11/10 הוגשו סיכומי ההגנה.

עדותו רס"ל (מיל') אוהד שגן

העד מסר כי במועד האירוע שירת כסמל ראשון ביחידת יסמ"ג ובאירוע נשוא כתב האישום שימש כמפקד הצוות. לדבריו, עדותו נסמכת הן על זכרונו והן על דו"ח הפעולה שהוצג לו על ידי התביעה. העד מסר, כי באותו היום ביצע הצוות שלו חסימות בשטח, שכן היה צו בדבר שטח צבאי סגור והיה צורך "למנוע ממקומיים ושמאלנים להגיע לשטח". לדבריו, במהלך החסימה, (אותה תיאר כ"שרשרת חיה" של שוטרים), בוצעה התנגדות וניסיון פריצה של החסימה על ידי מקומיים ובוצע מעצרו של הנאשם. משנשאל מה היה חלקו של הנאשם באירוע מסר :"כחלק מההתקהלות וההפגנה הוא ביצע ניסיון לפרוץ את החסימה, ההתנגדות שלו הייתה בולטת מכולם, הוא השתמש קצת בכוח פיזי, לא באופן ישיר, הוא לא בא ישירות מולי, הוא בא בדרכים עקיפות, כאילו דוחפים אותו, מתנגד עם הגב, שולח את המרפקים לכל כיוון." משנשאל כיצד ידע כי הנאשם לא נדחף מסר: " הוא זרק את עצמו על החסימה, הוא המשיך לחזור כשדחפנו אותו בחזרה וגם השימוש בידיים מעיד על זה שלא דחפו אותו הוא עדיין ניסה לשלוח מרפקים וידיים לכל כיוון".

העד מסר כי ביקש ממפקד הכח, הקצין מורן אברהם, לבצע מעצר של הנאשם וקיבל אישורו לכך. לאחר מכן העד ושוטר נוסף יצאו מתוך החסימה על מנת למשוך את הנאשם ולהפרידו משאר הקבוצה. הנאשם ניסה להתנגד ולחזור לקבוצה עד שרותק לרצפה ונאזק. העד הוסיף, כי במהלך אירוע שכזה הצוות מחפש את מי שיוצר הכי הרבה התנגדות, הכי הרבה מהומה ומנסה להוביל את השאר על מנת לנתק אותו משאר הקבוצה.

בחקירתו הנגדית, מסר העד כי אינו זוכר כמה זמן נמשך האירוע ואינו זוכר את מקום האירוע במדויק. העד שרטט שרטוט של מקום האירוע כפי שזה זכור לו. בשרטוט נראה כביש אשר לצידו שער. לפי השרטוט החסימה בוצעה בין השער לבין הכביש והמפגינים הגיעו מכיוון השער.  העד השיב כי לא זכור לו האם היה במקום שער נוסף וכן לא ידוע לו כיצד הגיעו המפגינים לשטח שמאחורי השער. כן השיב כי אינו יודע האם ייתכן שהמפגינים הופנו לשטח זה מלכתחילה על ידי כוחות הביטחון. בנוסף, השיב כי לא זכור לו כמה מפגינים השתתפו באירוע ולא זכור לו האם לנאשם הייתה מצלמה בעת האירוע. משנשאל מדוע הוחלט לחסום את דרכם של האנשים דווקא באותו המקום השיב כי "הגדרת התפקיד באותו האירוע הייתה לבצע חסימה, שאף אחד לא יעבור, באותה המידה זה יכול להיות חסימה הפוכה שאף אחד לא ייכנס לשער, מה שאמרו עשינו". כן מסר כי לא ידוע לו האם ציר התנועה אותו חסמו הוא ציר המותר לתנועת פלסטינאים.

משנשאל כיצד ידע שהשטח היה תחת צו שטח צבאי סגור, השיב כי לא זכור אם ראה את הצו, אולם בדרך כלל כשעושים להם תדריך אומרים להם שיש צו. משנשאל האם הודיע למפגינים שיש צו, השיב: "אני לא קצין ואני לא מכריז, אני מאמין שהודיעו להם אבל אני לא יודע. זה הדבר הראשון שעושים". משעומת עם טענתו של הנאשם, לפיה שימש באירוע כצלם ולאחר מכן ביקש לצאת מהמקום והדבר לא התאפשר לו, השיב כי "צלם לא מפגין אלא מצלם...אני מבחינתי אם הוא היה צלם הוא לא היה צריך לדחוף אותי או לנסות לשבור את החסימה".

משהוצגה בפני העד תמונות שצולמו במקום האירוע (התמונות הוגשו במסגרת פרשת ההגנה באמצעות מי שצילמה אותן. להלן "התמונות"), מסר העד כי אינו מזהה בהן את עצמו ואת השוטר הנוסף שביצע את המעצר, אולם הוא מזהה שוטר אחר מהצוות שלו. לדבריו, בתמונה נראים שוטרים מתקהלים סביב הנאשם, אולם הוא אינו בטוח כי מדובר במעמד המעצר. עוד מסר כי הופעל כח סביר על מנת להתגבר על התנגדות הנאשם ולא מן הנמנע שמי שמתנגד למעצר ייפצע. כן מסר, כי לא זכור לו כיצד הועבר הנאשם מהמקום וכי בכל אירוע יש כלי רכב המיועד למשימות כאלו.

בהמשך השיב לשאלות ההגנה, כי אינו זוכר האם הגיע עם הנאשם לתחנת המשטרה, אולם ידוע לו שאת דו"ח הפעולה מילא בתחנת המשטרה. משנשאל האם מילא יותר מדו"ח פעולה אחד,השיב "לא חושב". משהוצגו בפניו שני דוחו"ת פעולה שונים, אשר שניהם נערכו על ידו באותו היום וההבדל היחיד ביניהם הוא שבאחד מהם מופיעות מספר פעמים המילים "הפרת שטח צבאי סגור" כשהן מחוקות בקו, אישר העד כי מדובר בשני דו"חות ששניהם נכתבו על ידו. עוד מסר, כי לא זכורה לו הסיבה בגינה מילא את הדו"ח פעמיים וייתכן והיה זה משום שבדו"ח הראשון היו יותר מידי מחיקות. כן מסר כי לא זכור לו מדוע מחק את המילים "הפרת שטח צבאי סגור" מכל המקומות בהם נזכר מונח זה בדו"ח. מכל מקום השיב שלא ייתכן שמישהו ביקש ממנו לשנות את הדו"ח. עוד הוסיף, כי "בד"כ צריך להיות גם צילום של השטח הצבאי, יכול להיות שבגלל זה לא רשמתי". עוד השיב, כי אינו זוכר אם מילא את הדו"ח בפני החוקר ומסר כי בדרך כלל ממלאים את הדו"ח ואז נכנסים לחקירה.

משהוצגו בפניו תמונות המתעדות את החבלות על גופו של הנאשם השיב כי חבלות כאלו יכולות להיות תולדה של הפעלת כח סביר. עוד מסר, כי לא זכור לו אם הנאשם התלונן על פציעה ולא ידוע לו האם עבר בדיקה רפואית. עוד השיב העד, כי גם למראה תמונות בהן נחזה הנאשם, כנדחף על ידי הקהל, הוא עדיין בטוח שהנאשם  לא נדחף על ידי המפגינים ומסר כי ייתכן שהתמונות מתעדות את מאמצי המפגינים למשוך את הנאשם אליהם. כמו כן השיב כי אינו זוכר האם נעצרו אנשים נוספים באותה ההפגנה.

עדותו של סאלח גאנם

העד מסר כי במועד האירוע שימש כשוטר ביחידת יסמא"ג איו"ש. לדבריו, ביום האירוע קיבלו דיווח על התקהלות של כ 15-20 אנשים בואדי ניס. כשהגיעו למקום היו שם עוד כוחות והם קיבלו הנחיה לחסום את ההתקהלות של האנשים ולמנוע מהם לעלות לכביש, על מנת למנוע חסימת הכביש. במהלך כחצי שעה עד שעה שהיה העד במקום, הגיעו עוד אנשים להתקהלות. לדבריו, היו שם בערך 100 אנשים שהחלו לנסות לעלות לכביש.  לדברי העד, החשוד עיסא החל להתפרע, להכשיל אותם במשימה ולתקוף אותם ולכן העד והשוטר שהיה לידו, אוהד שגן, ביקשו מהקצין לעצור את החשוד. עוד מסר העד, כי באותה עת שמע את החשוד אומר בערבית לאנשים "תדחפו אותי חזק על השוטרים". הקצין מורן אברהם אישר את המעצר והעד והשוטר השני עצרו את הנאשם תוך כדי הפעלת כח סביר שהיה דרוש על מנת להשתלט על החשוד שהתנגד למעצר. עוד מסר, כי כשהגיע למקום לראשונה, היה קצין מאבו דיס, שאינו זוכר את שמו, אשר כרז למפגינים להתפזר מהמקום משום שזו הפגנה בלתי חוקית, אולם המפגינים לא התפזרו.

בחקירתו הנגדית מסר העד, כי אינו זוכר את תיאור המקום ואינו זוכר אם הייתה שם גדר. כמו כן מסר כי לא ידוע לו לאן המפגינים היו אמורים להתפזר ומאיזה כיוון, רק ידוע לו שהמשימה שלו הייתה לחסום אותם מלהגיע לכביש. כמו כן מסר כי לא ידוע לו מאיזה כיוון הצטרפו אנשים להפגנה. לדבריו, בוודאות לא הגיעו מפגינים מכיוון הכביש משום ששם בוצעה חסימה.  משנשאל כיצד הסיק שהמפגינים מעוניינים לחסום את הכביש, מסר: "זה ההתפרעות שלהם שהייתה, את הדיבורים שאמרו שם, במיוחד לגבי החשוד עיסא שתקף ודחף וזה מספיק שנעצור אותו על הכשלת שוטר ותקיפתו, שהוא רצה לחצות אותנו בכל מחיר...אני הבנתי כי הם רוצים לעבור אותנו בכל מחיר". משנשאל כיצד היו אמורים המפגינים להתפזר מהמתחם, אם לא באמצעות מעבר בשער שהעד חסם, השיב כי אינו זוכר וכן כי אינו זוכר כמה זמן נמשך האירוע. משנשאל כיצד בדיוק דחף הנאשם את השוטרים, מסר כי אינו זוכר בדיוק, אך היו אלו דחיפות עם הידיים והגוף ובנוסף שמע את הנאשם אומר בערבית בחבריו לדחוף אותו חזק על השוטרים. יחד עם זאת, העד לא זכר האם הנאשם היה עם הפנים אליו והאם החזיק מצלמה בידו. כמו כן מסר כי אינו זוכר האם מילא דו"ח פעולה בנוגע לאירוע ומתי הגיע למשטרה לתת עדות בנושא. עוד השיב, כי סביר להניח שההפגנה הייתה בלתי חוקית והמקום היה שטח צבאי סגור, אך הוא אינו יודע זאת באופן אישי. משהוצגו לעד התמונות, לא זיהה עצמו בהן ואף לא את השוטרים שנראים שם סביב הנאשם. לדבריו, ייתכן והתמונות מתייחסות לאירוע מוקדם יותר. עוד מסר, כי אינו זוכר מה בדיוק עשה במהלך המעצר. משנשאל האם לקח את הנאשם לתחנת המשטרה בג'יפ השיב כי אינו זוכר. משנשאל האם עלה עם הנאשם לג'יפ השיב בשלילה וכך גם לשאלה האם הכה את הנאשם במצחו בג'יפ. עוד השיב, כי אינו זוכר האם נעצרו אחרים בהפגנה. משעומת עם הדו"ח שלו שם דיווח על מעצר של שני ישראלים, מסר כי זיהה אותם בתחנת המשטרה. משנשאל כיצד זיהה אותם בתחנת המשטרה אם הגיע לתחנה רק לאחר מספר ימים לצורך גביית אמרתו מסר כי אינו זוכר.

בהמשך מסר כי אינו זוכר בדיוק מי עצר את הנאשם באירוע, זכור לו כי הוראת המעצר ניתנה על ידי הקצין מורן אברהם וזכור לו שהשוטר שגן היה לידו, אולם אינו זוכר כיצד בדיוק התבצע המעצר ומי זה שהפעיל כח סביר כלפי הנאשם. עוד השיב כי לא נחקר במח"ש בנוגע לאירוע וכי לא תקף את הנאשם. לבסוף נשאל מה עשה עם המצלמה של הנאשם והשיב כי לא זכור לו שהייתה מצלמה ולו הייתה הדבר היה נרשם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ