אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת.א. 1233/08

החלטה בתיק ת.א. 1233/08

תאריך פרסום : 30/04/2009 | גרסת הדפסה
ת"א, בש"א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1233-08,5173-08
22/04/2008
בפני השופט:
ד"ר עמירם בנימיני

- נגד -
התובע:
לי-אל טקס בע"מ
עו"ד גיא שרים
הנתבע:
1. בורדו השקעות ויעוץ בע"מ
2. רמי הוד
3. דליה ארמוני
4. כלל פקטורינג בע"מ
5. מוראל טקסטיל בע"מ
6. בנק אוצר החייל בע"מ
7. אימפולייט בע"מ
8. משהו אחר בע"מ (בפירוק)

עו"ד שי אפק
עו"ד אליהו אמר ואח'
עו"ד אהוד שטמר
עו"ד ישראל שפלר
עו"ד שרגא בודה
עו"ד אבי קורדובה
עו"ד מיכל משה
עו"ד כונס הנכסים הרשמי
החלטה

(בש"א 5173/08)

1.         בתיק זה הוגשה על ידי המשיבים 1-2 בקשה לטען ביניים בבית משפט השלום בתל אביב-יפו (ת.א. 57816/07), וזאת ביום 9.10.2007. בבקשה נטען כי המשיבה 1 רכשה סחורה מהמשיבה 8 תמורת סך של 250,000 ש"ח בתוספת מע"מ, ושילמה תמורתם בשיקים, שעל חלקם חתם כערב המשיב 2. אחד השיקים ע"ס 38,750 ש"ח ניתן כנגד המע"מ ושולם ישירות למע"מ. שיק אחד סוחר למשיבה 7, ושיק אחד סוחר למבקשת בבקשה זו. שני שיקים נוספים נמסרו למשיבה 8 עבור הסחורה, אך טרם נפרעו. כמו כן היו צריכים להמסר למשיבה מס' 8 שני שיקים נוספים שטרם נמסרו. השורה התחתונה העולה מהבקשה לטען ביניים היא שהמשיבה 1 מכירה בכך כי עליה לשלם עבור הסחורה שקיבלה ממשיבה 8 סך של 227,000 ש"ח , שכן היא מבקשת לקזז מתוך התמורה שעליה לשלם עבור הסחורה סך של 23,000 ש"ח בגין שוברי זיכוי וסחורה פגומה. דא עקא, המשיבה 8 נכנסה לקשיים כלכליים, ונושים שונים (המבקשת בבקשה זו והמשיבים האחרים) הטילו עיקולים על הכספים שמגיעים למשיבה 8, ואשר מצויים בידי המשיבה 1. לכן הוגשה הבקשה לטען ביניים, להורות למשיבה 1 למי מהטוענים עליה לשלם את הסך של
227,000 ש"ח.

2.         במהלך הדיון בטען ביניים בבית משפט השלום, לאחר שהוגשו תגובות הצדדים, הודיע כונס הנכסים הרשמי לבית המשפט כי ביום 14.1.2008 ניתן צו פירוק כנגד משיבה 8, והכנ"ר מונה כמפרקה הזמני. בנסיבות אלו, אין להמשיך ולפתוח בשום הליך כנגד החברה שבפירוק, אלא ברשות בית משפט, וכל עיקול שהוחל בו לאחר תחילת הפירוק (מועד הגשת בקשת הפירוק) - בטל (סעיפים 267 ו-269 לפקודת החברות [נוסח חדש], התשמ"ג-1983) (להלן: "הפקודה").  כך גם קובע סעיף 357 לפקודה כי נושה שפתח בהליכי הוצאה לפועל נגד רכוש של החברה, לרבות עיקול חוב המגיע לה, לא יוכל ליהנות מהליך ההוצאה לפועל לעומת המפרק, אם ההליך לא הושלם לפני תחילת הפירוק. לפיכך, ביקש הכנ"ר מבית המשפט להורות על העברת כל הכספים והשיקים הדחויים של החברה שבפירוק, לידיו.

3.         עוד טרם להגשת הודעת הכנ"ר דלעיל, כאשר התברר שהמשיבה 8 נכנסה להליכי פירוק, החליט בית משפט השלום ביום 13.2.2008 (כב' השופט י' שינמן) על קבלת תגובת הכנ"ר בטרם יחליט אם להעביר את התיק לבית משפט של הפירוק. לאחר הגשת הודעת הכנ"ר שלעיל, הורה בית המשפט על העברת התיק לבית המשפט המחוזי בתל אביב. ברור לחלוטין, כפי שהיה צריך לעשות, כי הכוונה היתה להעביר את התיק לבית משפט של הפירוק, לשופט הדן בבבקשת הפירוק שהוגשה נגד משיבה 8. כך גם ברור כי בנסיבות שנוצרו לא ניתן להמשיך בהליך של טען ביניים לחלוקת כספים המגיעים מהחברה שבפירוק, שכן בנושא זה צריך לדון, מכאן ולהבא, בית משפט של הפירוק. יתר על כן, לא נראה כי היה מקום כלל להגיש את הבקשה לטען ביניים. ההלכה היא כי על מחזיק שהוטלו אצלו מספר עיקולים להעביר את הכספים להוצאה לפועל על מנת שראש ההוצאה לפועל יחלקם בין הנושים השונים, ובכך נפטר אותו מחזיק מאחריותו לכספים שבידיו (ראה: רע"א 467/99 קל בניין נ' עבד יזבק, פ"ד נד(2) 230, פסקאות 2-3 לפסק דינו של כב' השופט י' טירקל, והאסמכתאות המצוטטות שם).

4.         תיק זה הועבר בטעות אלי, שכן היה צריך להעבירו לשופט הדן בתיק הפירוק של המשיבה 8. בנוסף, יחד עם העברת התיק אלי הועברה גם הבקשה שבה ניתנת החלטה זו: בקשת המבקשת (אחת הטוענות) להורות למשיבים 1-2 להעביר לקופת בית המשפט את הסך של 227,000 ש"ח. בבקשה נטען כי המשיבים 1-2 מכירים בכך שעליהם לשלם סכום זה תמורת הסחורה שקיבלו ממשיבה 8 (בניכוי סכום של 23,000 ש"ח שהם מבקשים לקזז, ושהטוענים האחרים אינם מכירים בו). בינתיים מצוי סכום זה בידי משיבים 1-2, ויש חשש שבסופו של דבר לא ניתן יהיה לגבותו מהם. בקשה זו נתמכת על ידי כל הטוענים האחרים. הכנ"ר לא הגיש תגובה במועד שנקבע על ידי בית המשפט. המשיבים 1-2 (המבקשים בבקשה לטען ביניים) מסכימים עקרונית לבקשה אך מתנים אותה בתנאים שונים שאין לקבלם, כמו למשל הוצאת צו גודר (צו הניתן בשלב מתקדם יותר של הדיון בבקשה לטען ביניים), מסירת השיקים שבידי המבקשת והמשיבה 7 לידיהם, ומסירת שיקים נוספים שלא ידוע מה עלה בגורלם. כמו כן הם מבקשים לקזז סכום גדול יותר מן הסכום שביקשו לקזז בבקשה לטען ביניים.

5.         בנסיבות שנוצרו יש להורות כדלקמן:

א.         המזכירות תעביר את התיק לשופט הדן בבקשת הפירוק של משיבה 8.

ב.         המשיבים 1-2 יעבירו את הסך של 227,000 ש"ח לידי הכנ"ר, וזאת בתוך 7 ימים מקבלת החלטה זו. הואיל והמשיבים 1-2 הודו בבקשה לטען ביניים כי זה הסכום שעליהם לשלם לחברה שבפירוק, והם נמנעו מלעשות כן רק בשל העיקולים שהוטלו, הרי שעליהם להעביר סכום זה למפרק הזמני שהתמנה (הכנ"ר), עד אשר יורה בית המשפט של הפירוק כיצד לנהוג בסכום זה. הבסיס להגשת בקשה לטען ביניים הוא היותו של המבקש ניטרלי לחלוטין לגבי הנכס נשוא הבקשה. לכן, לא צריכה להיות למשיבים 1-2 כל התנגדות להעברת הסך האמור לידי הכנ"ר, ללא כל תנאי, שהרי בקשתם מלכתחילה היתה לפטור אותם מן האחריות לתשלום סכום זה ולהורות להם למי להעבירו. 

6.         לאור האמור לעיל הדיון בתיק אזרחי זה הגיע לקיצו, ומכאן ולהבא שאלת חלוקתו של הסכום שחייבים המשיבים 1-2 למשיבה 8 (כולל הסכום שהם מבקשים לקזז) תידון במסגרת תיק הפירוק של המשיבה 8, לפי הוראות של בית המשפט של פירוק.

7.         המזכירות תעביר את התיק לשופט הדן בפירוק המשיבה 8, ותשלח העתק החלטה זו לבאי-כח הצדדים.

ניתנה היום, י"ז בניסן, תשס"ח (22 באפריל 2008), בהעדר הצדדים.

ד"ר עמירם בנימיני

שופט

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ