אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 45230-10-10

החלטה בתיק תא"ק 45230-10-10

תאריך פרסום : 26/07/2011 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום פתח תקווה
45230-10-10
25/07/2011
בפני השופט:
עדי אייזדורפר

- נגד -
התובע:
אלעד פרמן
עו"ד רוזנברג
הנתבע:
דוד לייקין
עו"ד נויהאוס
החלטה

בפני בקשת רשות להתגונן מפני תביעת פינוי בצירוף סעד כספי.

1. בפתח הדיון שהתקיים בין הצדדים נדחתה הבקשה למחיקת כותרת התביעה, ועל כן, נותרה לדיון הבקשה למתן רשות להתגונן בלבד.

2. לטענת המשיב, אשר הינו הבעלים של הנכס נשוא התביעה, מכוח ירושה שירש את אחיו ברוך לייקין ז"ל (להלן: "האח"), מתגורר המבקש בדירה ללא כל זכות חוקית. גם לאחר שנפטר האח, ממשיך המבקש לשהות בדירה, אינו משלם את הוצאות אחזקת הדירה, ואינו עומד בהתחייבותו לפנות את הדירה עד ליום 28.11.08.

3. לטענת המבקש, התגורר בדירה יחד עם האח, ולמעשה, היה בן זוגו של האח, כך שמערכת היחסים ביניהם היתה כידועים בציבור.

המבקש טוען, כי בין האח למשיב קיים היה נתק, אשר החריף עם השנים. כך גם היה נתק בין המשיב לאביהם של האח והמשיב, כך שהאב נישל את המשיב מן הירושה, והוריש את הדירה נשוא התביעה בשלמותה, לאח. בשלב מסויים, מונה המשיב לאפוטרופוס של האח, וכך השתלט על כספו, ומנע ממנו את עצמאותו. כתוצאה מכך, נאלץ לעיתים האח ללוות כספים מצדדים שלישיים, וכך גם מן המבקש עצמו. האח, אשר חשש מהמשיב, נהג למדר את המשיב ממערכת היחסים שבינו לבין המבקש, שכן, חשש שהמשיב ישתמש במחלתו הנפשית, על מנת להרחיק בינו לבין המבקש.

המבקש טוען במהלך כל אותה תקופה דאג לכל צרכי האח, וכל הסובבים אותם ראו בהם כזוג לכל דבר ועניין. בין האח לבין המבקש, כך לטענת המבקש, התפתחו רגשות עזים, אשר לא הותירו כל ספק בעיני הסובבים אותם באשר להיותם זוג.

כתוצאה ממערכת יחסים קרובה וחמה זו, טרם פטירתו, התוודה האח בפני המשיב על אהבתו למבקש, והשביע אותו כי יאפשר למבקש להתגורר בדירה עד סוף ימיו. למרות זאת, בחר המשיב לנהוג בניגוד לצוואתו המפורשת של האח המנוח, ופתח בהליכים בבית משפט זה, לפינוי המבקש מן הדירה.

בפי המבקש טענות הנוגעות לכשרותם של צווי הירושה שצורפו לתביעה. לטענתו, יש לאפשר לו לבחון את הבקשה לצו ירושה שהגיש המשיב, ואשר הביאה לכך שהמשיב ירש את האח, למרות שלטענת המבקש, היה הוא בן זוגו של האח. בנוסף טוען המבקש, כי הובטח לו על ידי המבקש שיוכל להתגורר בדירה עד סוף ימיו.

4. מיד ייאמר, כי הלכה למעשה, אין בפי המבקש כל טענת הגנה טובה מפני תביעת הפינוי. המשיב הינו הבעלים הרשום של הנכס נשוא כתב התביעה, וזאת מכוח צו ירושה שהוצא מטעם הערכאה המוסמכת לכך. 

ככל ובפי המבקש טענות הנוגעות לכשרותו של צו הירושה, היה עליו לפרוס טענותיו בפני הערכאה המוסמכת, ועדיין שמורה לו הזכות לעשות כן (ובעניין זה ראה החלטה כב' השופטת קיציס מיום 12.7.11). נכון למועד זה, כעולה מחקירת המבקש, לא הוגשה מטעמו בקשה למתן צו ירושה בעניינו של האח המנוח, ומנגד שריר וקיים צו הירושה, מכוחו ירש המשיב כדין, את הנכס נשוא כתב התביעה.

5. גם אם בין השורות ניתן לסבור כי המבקש טוען, שניתנה לו רשות מטעם האח להתגורר בנכס עד סוף ימיו, תוך שיובהר כי טענה זו לא נטענה במפורש, עדיין אין כל מקום לראות במבקש כבעל זכות כלשהי במקרקעין כתוצאה מכך, או כבר רשות במקרקעין.

בחקירתו הודה המבקש מפורשות, כי עת נכנס למערכת היחסים הנטענת עם האח, ידוע ידע כי מדובר בחולה נפש שמונה לו אפוטרופוס. כך העיד המבקש (עמ' 7 שורות 3-4):

"ש. אתה ידעת שלאח של המשיב שהוא אדם חולה? 

ת. כן. ידעתי שיש לו מחלת נפש, ידעתי שיש לו אפוטרופוס."

משעה שכך הם פני הדברים, לא ברור הכיצד יכול היה המבקש להסתמך על הבטחה כזו או אחרת, ככל וניתנה, של האח. אין ספק כי מי שנכנס למערכת יחסים עם אדם הלוקה בנפשו, אשר ידוע כי מונה לו אפוטרופוס עקב כך, אינו יכול להסתמך על הבטחות מטעם החסוי, בהיותו כזה, ולא תשמע כל טענה שניתנה הבטחה מחייבת, כזו או אחרת, מטעמו של החסוי.

(במאמר מוסגר יצויין עוד, כי כלל לא ברור מעדותו של המבקש עצמו, האם אכן היו המבקש והאח בבחינת ידועים בציבור, ולו בשים לב למשך התקופה הנטענת. המשיב מכחיש מכל וכל, כי כך היו פני הדברים בין האח למבקש. גם מדברי המבקש עולה תמונה של מערכת יחסים קצרה לכאורה: המבקש עצמו מציין בחקירתו כי בשנת 2008 היתה מערכת יחסים בין הצדדים, אולם מערכת היחסים העמיקה, לטענתו, רק בשנה שלאחר מכן, תוך שבחודש אוקטובר 2009 כבר נפטר האח.

הקביעה באשר לטיב מערכת היחסים שבין האח למבקש אינה מצויה בתחום סמכותו של בימ"ש זה, אולם התמונה לא תושלם אם לא יצויין כל הנ"ל, באשר לטיב מערכת היחסים הנטענת, מנקודת המבט ביחס לטענת "בר הרשות" כביכול, אשר אף היא טענה שבה קיים משקל למשך זמן הרשות הנטענת (עמדתי על כך בהחלטה בבש"א (פ"ת) 3116/06, עמותת הפועל הפלוגה הימית בבת ים נ' עיריית בת ים (פורסם במאגרים)) ). 

6. יתר על כן, בנמצא נספחים ד' ו- ה' לכתב התביעה. נספח ד' נחתם ביום 11.6.08, ונספח ה' נחתם ביום 29.10.08, עת היה האח בחיים. שני נספחים אלה נחתמו, ככל הנראה, כתוצאה מכך שהאח נטל כספים מן המבקש, והאחרון הגיש על כך תלונה במשטרה. במטרה לפתור עניין זה, נחתמו הנספחים הנ"ל בין האח, המשיב והמבקש, תוך שמצויינת בהם מפורשות חובתו של המבקש לפנות את הנכס (בנספח ד ישנה הסכמה לפינוי הנכס בתוך 30 יום מדרישת המשיב, ובנספח ה' קיימת הסכמה כזו יחד, עם הסכמה למתן אפשרות למבקש להתגורר בנכס עד ליום 28.11.08). יתר על כן, בסעיף 8 לשני הנספחים מובהר, כי המבקש איננו בעל זכות כלשהי בנכס, וכי מגוריו בנכס הינם יחד ולצד האח בלבד, ולא כזכות עצמאית. בחקירתו לא הכחיש המבקש את חתימתו על נספחים ד' ו-ה' לכתב התביעה. ויודגש, כי מדובר בשני מסמכים שונים, שנחתמו במועדים שונים, המבהירים הבהר היטב כי למבקש אין כל זכות עצמאית בנכס.

7. נסכם ונאמר, כי בשעה שנכנס המבקש למערכת היחסים הנטענת עם האח, ידע כי מדובר בחולה נפש, אשר המשיב מונה לו כאפטרופוס. כמו כן, בשתי הזדמנויות שונות חתם המבקש על מסמכים, המבהירים כי אין לו כל זכות בנכס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ