אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק תא"ק 16127-11-11

החלטה בתיק תא"ק 16127-11-11

תאריך פרסום : 20/02/2013 | גרסת הדפסה
תא"ק
בית משפט השלום חיפה
16127-11-11
02/05/2012
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
1. מ. א. קבלנים לעבודות מתכת בע"מ
2. פואד אלמועלם

הנתבע:
בנק לאומי לישראל בע"מ
החלטה

בעניין: בקשת רשות להתגונן

1.         ביום 9/11/11 הגיש התובע כנגד הנתבעים תביעה בסדר דין מקוצר על סך 116,967 ש"ח בגין יתרת חובה בחשבונה של הנתבעת 1 (להלן: "החברה") אצל התובע. התביעה כנגד הנתבע 2 (להלן: "הנתבע") הוגשה מכוח ערבות מתמדת ללא הגבלה בסכום עליה חתם ביום 14/12/10 (נספח 4 לכתב התביעה).

2.         הנתבעים הגישו בקשת רשות להתגונן שנתמכה בתצהירו של הנתבע. הנתבע טען כי החשבון אצל התובע נפתח ביום 15/12/10 במטרה לאפשר לו להתנתק בהדרגה מבנק הפועלים, אצלו הופעל חשבון החברה קודם לכן ולהעביר בהדרגה את פעילות החברה אל התובע. הנתבע טען כי היתה הסכמה מפורשת בינו לבין התובע לכיסוי החוב של החברה לבנק הפועלים ולהעברת לא פחות מחצי מיליון ש"ח לבנק הפועלים. הנתבע הדגיש כי פתיחת החשבון לא נעשתה כלאחר יד אלא לאחר בדיקה מקיפה של המצב הכלכלי שלו ושל החברה במסגרתה הציג מסמכים רבים לתובע.

3.         הנתבע הוסיף וטען כי התובע הציע לו הלוואה כדי לסגור את החשבון בבנק הפועלים ולהעביר לתובע את כל הפעילות העסקית אך לא עשה כן. הנתבע טען כי התובע הבטיח לתת לו הלוואות ואשראים לפי צורכי החברה , אך בפועל סירב לתת לו הלוואה מאחר והבין כי אין ביכולתו לקבל הלוואה מקרן קורת השייכת לתובע.

4.         הנתבע הוסיף וטען כי לא יעלה על הדעת כי התובע יעמיד לו מסגרת אשראי ולאחר זמן קצר יגיש נגדו תביעה בגין אותה מסגרת מבלי שתהייה חריגה גדולה מהמסגרת המצדיקה פתיחה בהליך משפטי.

5.         באשר לערבות, טען הנתבע כי לא הוסבר לו שהוא חותם על ערבות אישית אלא שהוא חותם על פתיחת חשבון ועל האשראי ותו לא.

6.         היום התקיים דיון במסגרתו הוצגו דפי החשבון של החברה לתקופה הרלבנטית והנתבע נחקר בקצרה על האמור בתצהירו.

7.         במסגרת סיכומי הטענות בגמר הדיון טען ב"כ הנתבעים לראשונה, טענה המבוססת על כתב התביעה, לפיה הנתבע חתם על הערבות מיום 14/12/10, יום לפני פתיחת החשבון מיום 15/12/10.

8.         לאחר ששקלתי את טענות הצדדים הגעתי לכלל מסקנה כי טענת הנתבע בנוגע לערבותו מהווה הגנת בדים ולכן דינה להידחות כבר בשלב זה. בכל הנוגע לטענות האחרות, הגעתי לכלל מסקנה כי הטענות שהועלו בבקשה בהעדר פירוט. עוד מצאתי כי חלק מהטענות שהועלו התערערו בחקירה הנגדית. לאור האמור לעיל , אני סבור כי יש מקום להתנות את מתן הרשות להתגונן בנוגע ליתר הטענות בהפקדה בקופת בית המשפט.

9.         במסגרת חקירתו הנגדית אישר הנתבע כי הוא איש עסקים מנוסה המנהל פעילות עסקית באמצעות בנקים מזה כ - 45 שנים. הנתבע טען אומנם כי אינו זוכר האם חתם על ערבות להבטחת התחייבויות החברה כלפי בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, אך לא שלל את האפשרות כי כך עשה. יתרה מזו, הנתבע צירף בעצמו כחלק מנספח ב' לבקשה , כתב תביעה שהגיש נגדו בנק הפועלים מכוח ערבות עליה חתם לחובותיה של החברה כלפי בנק הפועלים בתוקף היותו מנהל או בעל מניות של החברה. הנתבע אף צירף את בקשתו להכריז עליו כחייב מוגבל באמצעים ( נספח ה' לבקשה ) . בס' 12 לבקשה טוען ב"כ הנתבע כי הנתבע נפל בשל ערבויות אישיות עבור כסף שהחברה קיבלה .    במצב דברים זה, לא ניתן לקבל את הטענה לפיה הנתבע לא ידע שהוא חותם על ערבות מתמדת לחובותיה של החברה לתובע כפי שעה ככל הנראה גם במסגרת חשבונה של החברה בבנק הפועלים ובמקרים נוספים . כך בפרט, כאשר בסעיף 29 לתצהיר מאשר הנתבע כי הוסבר לו שהוא חותם על הסכם פתיחת החשבון ועל האשראי. הנתבע לא טען כי הוא חותם על פתיחת החשבון רק בשל היותו מורשה חתימה של החברה. לפי נספח ה' לכתב התביעה הנתבע הוא בעל המניות והמנהל היחיד של החברה. יש ממש בטענת ב"כ התובע לפיה חתימה של בעל מניות על ערבות מתמדת במסגרת חשבון בנק של חברה שבבעלותו היא פעולה שגרתית שמבוצעת בכל מקרה דומה. לא מצאתי מפי הנתבע כל הסבר מדוע במקרה דנן, סבר הנתבע כי התובע בחר לנהוג אחרת.

10.        אכן העובדה כי כתב הערבות נחתם יום לפני מועד פתיחת החשבון, אינה שגרתית. יחד עם זאת, אם הנתבעים היו טורחים לציין נתון זה במסגרת בקשת הרשות להתגונן יכול היה ב"כ התובע  ליתן הסבר לנתון זה על בסיס כל מסמכי פתיחת החשבון. משלא נעשה דבר, אני סבור כי אין בטענה כבושה זו כדי לשנות את מסקנתי לפיה אין לנתבע כל טענת הגנה אפשרית כנגד חיובו מכוח כתב הערבות המתמדת עליו חתם.

11.        הטענה לפיה התובע התחייב לכסות את החוב של הנתבעים לבנק הפועלים ולהעביר מבנק הפועלים לא פחות מחצי מיליון ש"ח, אינה מפורטת כנדרש לצורך מתן רשות להתגונן ללא תנאי. לא בכדי כאשר התבקש ב"כ הנתבעים להתייחס לסוגיית העדר הפירוט בשלב הסיכומים, מצא לנכון ב"כ הנתבעים להעלות טענות עובדתיות חדשות דוגמת הטענה לפיה התובע התחייב לתת לנתבעים הלוואה ככל שלא יעלה בידי הנתבעים לקבל את ההלוואה אותה ביקשו מקרן קורת. לא ברור מדוע הנתבע לא פירט בתצהירו מתי הושגה ההסכמה, מי מעובדי הבנק נתן את ההסכמה ומה היה הסכום המדויק אותו התחייב התובע, לטענתו, להעביר לבנק הפועלים.

12.        הטענה לפיה הנתבע החל בהפקדות של כספים מלקוחות לחשבון החברה אצל התובע במקום לחשבון בבנק הפועלים התערערה במידת מה במסגרת החקירה הנגדית. התברר כי גם לשיטתו של הנתבע, הכספים היחידים שהועברו הם כספים שהתקבלו מהלקוח דור כימיקלים והועברו כמו שהם מבנק הפועלים לחשבון החברה בבנק לאומי. לא ברור כיצד טענה זו מתיישבת עם האמור בסעיף 10 לתצהיר לפיו הנתבע הסכים לבקשת התובע שכל העברות של דור כימיקלים וכל יתר המפעלים יועברו לחשבון החברה אצל התובע. יחד עם זאת, עיון בדף החשבון ת/1, מלמד כי בוצעו שתי העברות כספים משמעותיות מבנק הפועלים. הראשונה, ביום 7/4/11 על סך 121,032 ש"ח והשנייה, ביום 1/5/11 על סך 106,608 ש"ח.

13.        הטענה לפיה התנהלותו של התובע הביאה לקריסת החברה ולקריסתו הכלכלית של הנתבע עצמו, התערערה במידת מה לאחר הדיון. כבר בסעיף 6 לתצהירו התברר כי הנתבע בא בטענות לא רק לתובע אלא לבנקים נוספים. עיון בבקשת הנתבע להכריז עליו כחייב מוגבל באמצעים (נספח ה' לבקשה ) מלמד כי הנתבע תולה את המשבר אליו נקלע במוות הטרגי של בנו בערבויות אישית עליהן חתם עבור כסף שהחברה קיבלה ובהתנהלותו של המנהל החדש בסניף בנק הפועלים בו התנהל חשבון החברה.

14.        במסגרת סיכומי הטענות היום, ביקש ב"כ הנתבעים להתיר לנתבעים להגיש תביעה שכנגד נגד התובע לאחר שתינתן לנתבעים רשות להתגונן. על פי הלכה פסוקה כאשר נתבע בסדר דין מקוצר מעוניין להגיש תביעה שכנגד, עליו לפרט כבר בבקשה למתן רשות להתגונן את הטענות המבססות את התביעה שכנגד באופן נקודתי מסוים וברור כדרך שטוענים במסגרת כתב תביעה. מי שלא עושה כן נדרש להגיש בקשה לתיקון כתבי טענות. במקרה שלפנינו לא ביקש הנתבע במסגרת בקשת הרשות להתגונן להגיש תביעה שכנגד והטענות שהעלה כנגד התובע הועלו באופן סתמי וכללי. אשר על כן, איני מתיר לנתבעים להגיש תביעה שכנגד.

15.        באשר לסכום ההפקדה, לקחתי בחשבון את העובדה כי הנתבעים מיוצגים בהליך זה על ידי עורך דין פרטי, את הטענות שהועלו במסגרת בקשת הנתבע להכריז עליו כחייב מוגבל באמצעים ואת העובדה כי הנתבע לא טרח לצרף את ההחלטה שניתנה באותה בקשה. כמו-כן לקחתי בחשבון את החובות הרבים הרובצים על החברה ועל הנתבע באופן אישי כפי שעולה מהמסמכים אותם צירף לתצהירו.

16.        אשר על כן, אני נותן לנתבעים רשות להתגונן בכל הטענות שהועלו למעט הטענה בעניין הערבות בסעיף 29 לתצהיר וזאת בכפוף להפקדת סך של 10,000 ש"ח בקופת בית המשפט לא יאוחר מיום 1/7/12. אם הנתבעים לא יפקידו את הסך של 10,000 ש"ח במועד שנקבע, יביא הדבר לדחיית בקשת הרשות להתגונן וחיוב הנתבעים בהוצאות הדיון שהתקיים בפניי היום.

ניתנה היום, י' אייר תשע"ב, 02 מאי 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ