אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"פ 22974-05-10

החלטה בתיק ת"פ 22974-05-10

תאריך פרסום : 15/11/2012 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית משפט השלום תל אביב - יפו
22974-05-10
06/11/2012
בפני השופט:
בני שגיא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אבירם סויסה
החלטה

1.         ביום 21.8.11 החלו להישמע ראיות התביעה, כאשר לאחר עדות הסוכן, הגיעו הצדדים להסדר טיעון במסגרתו תוקן כתב האישום, והנאשם הודה והורשע. במסגרת הצגת ההסדר ציינה התובעת כי: " התביעה לא תבקש כי בית המשפט יכריע לעניין טענת סוכן מדיח, אלא כי בית המשפט, בהתאם לראיות שנשמעו, יחליט אם יש בכך סיבה להקלה בעונשו של הנאשם", והסניגור אישר נוסח זה.

2.         במסגרת גזר דינו של הנאשם שניתן על ידי ביום 31.5.12 ציינתי, בין היתר, את הדברים הבאים: " בכל הנוגע לטיעונו המפורט של הסניגור באשר להיות הסוכן סוכן מדיח - אומר כי דווקא לאחר ששמעתי את הראיות, אינני משוכנע כי כך הם פני הדברים אף אם ברור כי ההצעות למכירת סם לא הגיעו מפיו של הנאשם".

3.         ביום 31.10.12, ובמסגרת דיון בערעור שהגישה המדינה על קולת העונש (עפ"ג 22938-07-12), הונחיתי על ידי ערכאת הערעור לנמק קביעתי דלעיל.

4.         להלן נימוקי:

            א. נקודת הציון הראשונה בדרך למסקנתי היא דברי הנאשם במשטרה. בהודעתו ת/1 הכחיש הנאשם כל קשר לענייני סמים מול הסוכן (" אני לא מוכר סמים, כל הסיטואציה הזו נראית לי כמו חלום"; " מכחיש כל מה שתשאל אותי על סחר בסמים"). למעשה, מעבר לאמירה לאקונית לפיה קיימות עוד שיחות טלפוניות בהן הסוכן מנסה לקנות סמים והוא (הנאשם) מתנער מבקשותיו (ש' 86) ואמירה לפיה המשטרה טמנה לו פח (ש' 170), חזר הנאשם על גרסתו העקבית והמכחישה ולרגע לא מסר גרסה בנוסח: "מכרתי סמים, אך עשיתי כן בעידודו של הסוכן". גם כאשר הוצג לנאשם תיעוד וידאו, הכחיש הנאשם כל קשר לעניין.

בהינתן העובדה כי הנאשם לא העיד בפניי (שכן ההסדר גובש עובר לעדותו) לא הייתה בפניי גרסה פוזיטיבית כלשהי התומכת בטיעונו המפורט של הסניגור, ולמותר לציין כי דברי הסניגור אינם יכולים להוות תחליף לגרסת נאשם (שלא באה מפיו בחקירתו במשטרה).

            ב. נקודת הציון השנייה היא גרסת הסוכן, אשר העיד בפניי עדות ברורה שלא נסתרה בחקירה נגדית. מעדות הסוכן עלה כי בתקופה בה הסוכן עבד במוסך אופנועים (כחלק ממטרת המבצע ללכוד עברייני רכוש הקשורים לרכב), נוצר קשר עם הנאשם שהגיע למוסך. בשלב זה של תחילת ההיכרות, הציע הנאשם לסוכן הצעה שתוארה באופן הבא: " היה דיבור על להיפגש, הנאשם אמר לי: ניפגש ונשב על משהו. לפי מה שאני הבנתי ומהניסיון שלי, "נשב על משהו" הכוונה לעשן משהו, כלומר סמים" (פרו' עמ' 20 ש' 32-22, וכן דוח הפעולה ת/20 המתאר את המפגש הראשון במוסך ביום 2.7.09).

במפגש שנערך בביתו של הנאשם ראה הסוכן את הנאשם מעשן סמים, והנאשם אף שאל את הסוכן אם הוא רוצה לעשן אולם הסוכן סירב (פרו' עמ' 34 ש' 15-19).

הנסיון הבא ליצירת קשר, כך על פי דוחות הפעולה, היה רק כשלושה שבועות לאחר מכן (ביום 21.7.09), כאשר בשיחה זו כלל לא עלה עניין הסמים. הסוכן הסביר כי מטרת השיחה הייתה לחזק את הקשר עם הנאשם, כפי שמקובל לעשות מול אנשים שונים בתקופת ההפעלה.

למעלה מחודש לאחר מכן, ביום 31.8.09, שוב ביקר הסוכן את הנאשם בביתו, ושוב נחשף לכלי לעישון סמים ובו שרידי סם. בהמשך הצטרף חברו של הנאשם והשניים (הנאשם והחבר) עישנו סמים. הנאשם שוב הציע לסוכן לעשן, ושוב נתקל בסירוב (ראה דוח הפעולה ת/24).

            שיחת חולין נוספת נוהלה בין הנאשם לסוכן ביום 21.9.09 (ת/25).

            רק ביום 27.12.09 מבצע הסוכן את הצעד האקטיבי הראשון הקשור למכירת סם, ובעקבות הנחיה של מפעילו, הוא נפגש עם הנאשם ומבקש לקנות פלטת חשיש (ת/26). הסוכן הבהיר כי הפניה לנאשם הגיעה על רקע אותם אירועים בהם ראה את הנאשם מעשן סמים, ועל בסיס ההנחה כי כאדם "מעשן" הוא מכיר ונגיש לעסקי הסמים. הנאשם לא דחה את בקשתו אלא אמר לו כי העניין ייבדק והוא ייתן לו תשובה למחרת היום. למחרת, התקשר הנאשם לסוכן, ואמר לו כי הצליח לארגן עבורו את פלטת החשיש שביקש (ת/27), והעסקה עצמה בוצעה ביום 29.12.09 (ת/28 - אישום 1).

            השיחה הבאה בין הסוכן לנאשם התבצעה ביום 4.1.10, כאשר הסוכן התקשר לנאשם וניהל עמו שיחה חברית, במהלכה שאל אותו הנאשם "איך היה החשיש" והסוכן התייחס לטיבו (ת/31א').

            ביום 20.1.10 התקשר הסוכן לנאשם וביקש לקנות פלטת חשיש נוספת. הנאשם לא דחה את בקשתו, אלא ביקש ממנו להתקשר מאוחר יותר על מנת שהוא (הנאשם) יערוך בירור האם ניתן להשיג את הסם. מאוחר יותר הודיע הנאשם לסוכן כי "אין לבחור שלו" (ת/32). יודגש - הנאשם לא דחה את בקשת הסוכן מאותם טעמים אליהם כיוון הסניגור, אלא הסביר כי עליו לבדוק האם יש "לבחור שלו" סם זמין.

            אינטראקציה נוספת הקשורה למכירת סם עולה מדוח הפעולה ת/35, שם מפרט הסוכן את פרטי המפגש שנערך עם הנאשם ביום 10.2.10. גם מתיאור זה לא עולה רצונו הנטען של הנאשם שלא להיות מעורב עם הסוכן בעסקי סמים, אלא דווקא תמונה הפוכה. בסופו של אותו יום, והשתלשלות זאת מצאה ביטוי באישום השני, במסגרתו מכר הנאשם לסוכן 2 אצבעות חשיש תמורת 400 ש"ח.

            שיחה נוספת בין הסוכן לנאשם נערכה ביום 23.2.10, שאז ביקש הסוכן מהנאשם סמים, והנאשם אמר שהבקשה תיבדק. מאוחר יותר הודיע הנאשם לסוכן כי לא הצליח "לארגן" סם, אבל הבטיח כי ברגע שיצליח להתארגן עבורו, הוא ייצור קשר עם הסוכן.

            ביום 3.3.10 התקשר הסוכן לנאשם, והנאשם אמר לו כי הוא נמצא בדרום ויתכן ויזדקק להובלה או לעזרה בהעברת דירה.

ביום 4.3.10 שוחח הסוכן עם הנאשם ושאל האם יוכל לארגן עבורו סמים, והנאשם אמר לו כי הוא לא מעשן כבר שבוע וחצי אבל כיון שהסוכן נוסע לאילת, הוא יבדוק עבורו "כיוון" (ואם לפרש את הדברים - יבדוק עבורו אפשרות לקנות סמים באילת).

            ביום 11.3.10 התרחשה אינטראקציה נוספת בין הנאשם לסוכן, הקשורה במכירת סם, וזאת מצאה ביטוי באישום השלישי בכתב האישום המקורי (ראה דוח הפעולה ת/38). כיון שאישום זה נמחק במסגרת ההסדר, לא מצאתי לפרט מעבר להפניה לזכ"ד ת/41 שם מתאר הסוכן כיצד הפנה אותו הנאשם לספק סמים אחר, ואף הבטיח לו כי "ידבר איתו".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ