אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק ת"ט 11398-03-12

החלטה בתיק ת"ט 11398-03-12

תאריך פרסום : 14/02/2013 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום תל אביב - יפו
11398-03-12,11 4 9 4-03-12
01/05/2012
בפני השופט:
רונן אילן

- נגד -
התובע:
לאה כהן
הנתבע:
שחף - ליווי פיננסי יבוא יצוא 1990 בע"מ
החלטה

במסגרת שני התיקים בהם אוחד הדיון, מתבררת התנגדות אשר הגישה המבקשת לביצוע 3 שיקים אותם הגישה המשיבה לביצוע נגדה.

תמצית העובדות וטענות המבקשת

1.            המשיבה אוחזת בשלושה שיקים אשר משכה המבקשת, כדלהלן: שיק בסך 8,750 ש"ח ליום 23.12.11; שיק בסך 8,200 ש"ח ליום 19.12.11; שיק בסך 9,664 ש"ח ליום 29.11.11 (להלן: "השיקים").

השיקים משוכים לפקודת רובינשטיין שמואל (להלן: "רובינשטיין"), החייב הנוסף בתיקי ההוצאה לפועל דנא. בחזית השיקים חותמת המלמדת על כך שהשיקים הוצגו לפירעון וחוללו בשל העדר כיסוי מספיק.

2.            לטענת המבקשת, רובינשטיין היה חבר ומכר של משפחתה במשך שנים והיא סמכה עליו "בעיניים עצומות". עקב קשיי נזילות אליהם נקלעה המבקשת, פנתה המבקשת לרובינשטיין בכדי שיתווך בינה לבין גופים אשר יעמידו לה הלוואות. המבקשת מסרה לרובינשטיין עשרות רבות של שיקים מעותדים, רובינשטיין בצע ניכיון לשיקים הללו והתמורה הועברה למבקשת. בדרך זו, טוענת המבקשת, הגיעו שיקים שלה לצדדים שלישיים עמם לא היה לה כל קשר ובהם גם המשיבה, אשר הינה חברה העוסקת במתן הלוואות חוץ בנקאיות.

ממשיכה המבקשת וטוענת כי כאשר הגיע מועד פירעונם של שיקים שמשכה ומסרה בדרך זו בהיקפים של 20,000 - 30,000 ש"ח, לא היה באפשרותה לעמוד בפירעון השיקים והיא נאלצה לשוב ולמשוך שיקים נוספים בסכומים גדולים יותר, אשר ינוכו ויאפשרו לה לפרוע את השיקים הקודמים. כך, טוענת המבקשת, הלכו וגדלו סכומי השיקים אשר משכה והגיעו לכדי סכומי עתק, אפשר שמעל למיליון שקלים.

3.            ניכיון השיקים אותם משכה נעשה באופן המביא לכך שהמבקשת נאלצה לשלם ריביות נשך בשיעור עשרות אחוזים לחדש. לדוגמא, טוענת המבקשת, בגין השיק בסך 9,664 ש"ח אותו משכה ביום 25.9.11 ליום 29.11.11, שולם לה "לכל היותר 6,500 ש"ח", דהיינו ריבית של כמעט 25% לחדש.

4.            על רקע זה, טוענת המבקשת כי ברור שהמשיבה גבתה או מבקשת לגבות ריביות בהיקפים העולים על המותר לה לפי חוק, אולם המשיבה מסתירה את הנתונים הרלוונטיים, איננה מתייחסת לשיקים או להלוואות שנתנה והדבר מצדיק כשלעצמו את דחיית הבקשה לביצוע השיקים ולמצער, מצדיק מתן רשות להגן לבדיקת העובדות וכפיית גילוי המסמכים שבחזקת המשיבה.

בנוסף, טוענת המבקשת, בהגשת בקשת ביצוע השיקים לא עמדה המשיבה בהוראות החוק ולא צירפה את המסמכים הרלוונטיים להסכמי ההלוואה השונים.

5.            בדיון אשר התקיים ביום 29.4.12 נחקרה המבקשת על תצהיריה והצדדים סיכמו טענותיהם בעל פה.

דיון

6.            בשלב זה של דיון בהתנגדות לביצוע שטר עול ההוכחה המוטל על המבקשת מצומצם. המבקשת איננה נדרשת בשלב זה להראות כיצד תוכיח את גרסתה ולפיכך תינתן רשות להגן אפילו נטענה טענה בעל פה כנגד מסמך בכתב. לא שוקלים בשלב זה את מהימנות המבקשת או את סיכויי הצלחתה בתיק העיקרי. די לה למבקשת בשלב זה להראות כי יש בידיה טענות הגנה לכאורה, אשר אם יוכחו יובילו לדחיית הבקשה לביצוע השיקים.  מאידך, חייבת המבקש להיכבד ולפרט את טענותיה. טענות כלליות וסתמיות לא יצדיקו מתן רשות להגן.

7.            ההתנגדות אותה הגישה המבקשת משתרעת על חמישה עמודים, ברם למרות אורכה של ההתנגדות, מסתבר שהעובדות הנפרשות במסגרתה דלות עד מאד ורב הנסתר על הנגלה.

כך, טוענת המבקשת שלא היה לה כל קשר עם המשיבה אלא רק עם רובינשטיין, אך איננה מביאה ולו רמז של תיאור ההסכמות אליהן הגיעה עם רובינשטיין, או הסמכות שהעניקה לרובינשטיין. לא ניתן לדעת עם אותו רובינשטיין פעל "בהתנדבות" שמא קבל תמורה מהמבקשת ובאילו שיעורים. לא ניתן להבין מדוע משכה המבקשת שיקים המיועדים לניכוי אצל "כרישי הלוואות בשוק האפור" אך הקפידה לרשום את השיקים לפקודת רובינשטיין.

לא מצוין בבקשה גם מתי החלה אותה מסכת של עסקאות, כמה שיקים הוחלפו במסגרתה ואילו סכומים שילמה המבקשת בגין השיקים הללו, בין למשיבה ובין לאחרים. ודוק, המבקשת מלינה על כך שאין ברשותה מסמכים בהם מחזיקה המשיבה אולם פרטים אודות התנהלות המבקשת כלל וכלל אינם מחייבים מסמכים שכאלו. הם אמורים להיות בחזקת המבקשת ובחשבון הבנק שלה עצמה. ברי כי המבקשת איננה יכולה להאשים את המשיבה על היעדר פרטים שכאלו בהתנגדותה. הנה למשל, כאשר מביאה המבקשת דוגמא אחת ויחידה לקבלת סך של 6,500 ש"ח עבור שיק שמשכה בסך של 9,664 ש"ח, חייבת הייתה המבקשת להבהיר אם מדובר בסכום שנתקבל מהמשיבה, שמא זה הסכום שהעביר לה רובינשטיין. שמא גובה הריבית עליו היא מלינה היה רובינשטיין ולא המשיבה.

זאת ועוד, כאשר מראש מצהירה המבקשת שכלל לא עמדה בקשר עם המשיבה אלא הקשר נעשה באמצעות רובינשטיין, אך מתבקשת הייתה הצגת גרסתו של רובינשטיין לפרטי התקשרותו עם המשיבה. וככל שלא ניתן היה להציל מידע זה מפיו, מצופה היה מהמבקשת שתבהיר בהתנגדותה אילו מאמצים עשתה כדי לקבל מידע שכזה מרובינשטיין. דבר מאילו אין בהתנגדות.

למעשה, כל שיש בהתנגדות היא טענה כוללנית, סתמית ולא מפורטת המייחסת למשיבה גביית "ריבית נשך" וניצול מצוקתה של המבקשת. טענות כוללניות שכאלו אינן מצדיקות מתן רשות להגן.

8.            לטענת המבקשת, לא עמדה המשיבה בהתחייבויות המפורטות בחוק הסדרת הלוואות חוץ-בנקאיות, תשנ"ג-1993 (להלן: "חוק ההלוואות"), הן באי צירוף מסמכי ההלוואות שהעמידה והן באי גילוי פרטים מלאים אודות ההלוואות.

כפי שהובהר בפסיקת בתי המשפט, תכליתו המרכזית של חוק ההלוואות הינה יצירת מטריית הגנה על לווים אשר במצוקתם נאלצים ליטול הלוואות ממקורות חוץ בנקאיים ואשר אותה מצוקה איננה מאפשרת להם כושר מיקוח של ממש, עיתים מביאה לכך שהם מחויבים בריבית נשך ועיתים מאפשרת לאותם מלווים לנצל מצוקה זו שלא כדין. במוקד חוק ההלוואות עומדת אותה התקשרות חוזית שבין הלווה למלווה והחובות המושתות על המלווה בגין אותה התקשרות חוזית. דא עקא, שככל שהופכים ובוחנים את ההתנגדות, אין בנמצא בסיס לקיומה של התקשרות חוזית שכזו במקרה דנא.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ