אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פ 6789/04

החלטה בתיק פ 6789/04

תאריך פרסום : 03/11/2008 | גרסת הדפסה
פ
בית משפט השלום תל אביב-יפו
6789-04
16/11/2005
בפני השופט:
דיסקין מרים

- נגד -
התובע:
מדור תביעות פלילי ת"א
הנתבע:
ששון גבריאל
החלטה

כתב האישום שבפנינו דן בעבירות הכשלת שוטר במילוי תפקידו, תקיפת שוטר והעלבת עובד ציבור, עבירות לפי סעיפים 275, 273 ו- 288 לחוק העונשין, התשל"ז- 1977, בהתאמה.

לפי עובדותיו, ביום 13.11.03, בסביבות השעה 20:30, ברחוב בן יהודה 26 בתל אביב, ביצע השוטר כפיר רוזנצוייג (להלן- "השוטר") את תפקידו כחוק ועזר לפקח עיריית תל אביב לבדוק את פרטיו של בעל עסק לשם רישום דו"ח. הנאשם, שעבר במקום, התערב במעשי השוטר, נצמד אל פניו ודרש ממנו לעזוב את המקום. במעשהו, הפריע לשוטר למלא את תפקידו ובכך שלא עזב את המקום חרף בקשתו. באותן נסיבות, לגרסת התביעה, תקף הנאשם את השוטר בכך שדחף אותו והכה מכות אגרופים בפניו של השוטר. בהמשך, העליב את השוטר, כאשר העלבון נוגע למילוי תפקידו של השוטר.

במוקד התשתית הראייתית של התביעה ניצבות, כדבר מובן מאליו, עדויות הפקח והשוטר, אשר את זה האחרון, על פי הנטען בכתב האישום, הכשיל הנאשם במילוי תפקידו, ואף תקף ועלב בו. מטבע הדברים, שאלת מהימנותו של עד זה תעמוד במרכז הדיון, ובא כוח הנאשם יבקש לקעקעה. עניין זה עומד מאחורי בקשתו לגילוי חומר חקירה, הכולל מידע על עברו הפלילי של השוטר. בא כוח הנאשם מבקש ליתן פירוש נרחב למושג זה ולכלול בגדרו לא רק הרשעות אלא גם רישומים משמעתיים ותיקים פתוחים.

ונימוקיו. לרסתו של הנאשם לאירוע שונה בתכלית מזו אשר התגבשה מפי עדי התביעה. לדידו, השוטר המתלונן הוא זה אשר תקף אותו, הנאשם, תקיפה בגינה אף הגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים. להשקפתו, ישנה חשיבות מיוחדת להעברת המידע אודות הרישום המשמעתי של השוטר והחקירות התלויות ועומדות נגדו במחלקה לחקירת שוטרים (להלן: "מח"ש"), בכללם גם תיקים שטרם נסתיימו בהרשעה פלילית או בבית דין משמעתי, לידי ההגנה, לאור חששותיו המובהקים של העד מחקירת מח"ש, כפי שניכרו מעדותו בבית המשפט.

אמנם, בעדותו בבית המשפט, הודה הנאשם כי בעברו תלונות במח"ש בדבר אלימות, ואף הכביר והוסיף את רשותו לסנגור לבדקן. הסכמה עליה נסמכה בקשתו. עם זאת, עמדת הפסיקה והנימוקים אשר יפורטו להלן, הביאוני לכלל החלטה לדחייתה, מאלה הנימוקים:

א. מידע הקשור לתיקים סגורים או פתוחים - סעיף 5(א) לחוק המרשם הפלילי, מכוחו מתיר בית המשפט עיון ברישום פלילי, עניינו הרשעות בלבד. לומר, בעוד שהרשעות קודמות הוכרו, אף בפסיקה, כרלוונטיות, שונה המצב בכל הנוגע למידע בדבר תיקים סגורים ופתוחים.

ב. חוסר רלוונטיות -  אין למידע בדבר תיקים שלא הסתיימו בהרשעה ולחומר חקירה המצוי בתיקים אחרים, שאינם נוגעים לאירוע נשוא כתב האישום, רלוונטיות להליך המתנהל. כאשר מדובר בחומר מתיק שאין בעניינו ממצא פוזיטיבי בדמות הרשעה, הרי שאין באפשרותו של בית המשפט לבסס עליו כל ממצא. בבג"צ אל הוזייל ואח' נ' משטרת ישראל ואח', פ"ד לט (4)124, קבע כבוד השופט בך את עקרון סופיות תשובות העד בשאלות צדדיות, כגון עבירות אחרות שבגינן נחקר (אם לא הורשע בהן). הלכה זו קובעת כי תשובות העד בעניינים אלה תהיינה סופיות ולא יובא מידע נוסף בעניינן.

"דיני הראיות מאפשרים התקפה על אופיו של עד של הצד שכנגד, ועשיית ניסיון להראות שהוא בעל עבר פלילי ובשל כך אינו ראוי לאמון, אך נקבעו לכך סייגים... מותר לשאול עד בחקירה הנגדית על הרשעותיו הקודמות, ובמקרה של הכחשה מצידו, ניתן גם לסתור את עדותו בנקודה זו על ידי מסמך רשמי או בעזרת ראיה חיצונית אחרת. כמו כן, מותר להציג בפני העד שאלות בדבר ביצוע עבירות אחרות על ידו, אך שאלה כזו נמנית אז על חקירה בנושא נלווה ותשובותיו של העד על שאלות מסוג זה הינן סופיות ולא ניתן לסתרן על ידי ראיות אחרות".

לשון אחר, במקום בו לא ניתן לבסס ממצא על התנהגות של העד, אין עצם קיום התלונה רלוונטית לשאלת מהימנותו.

ג. תיקים פתוחים - אין מקום להתיר חשיפת חומר בתיקים פתוחים, המצויים עדיין בחקירה, מטעמי תקינות הליך החקירה. חשיפת תיק בפני צד שלישי, בטרם גובש במלואו, בטרם ניתנה בו החלטה ובטרם נחשף בפני השוטר החשוד, אינה תקינה ולא תיתכן.

ד. עקיפת הליכי ערר - חשיפת חומר מתיקים סגורים עלול להפוך את בתי המשפט לערכאת ערעור על החלטות של גורמים מוסמכים בפרקליטות שלא לחקור תלונות או שלא להגיש כתבי אישום. באופן זה ייווצר מסלול חדש ובלתי הולם לתקיפת החלטת הגורמים המוסמכים, אשר יפגע בעקרון סופיות ההליכים.

יפים לעניין זה דברי כבוד השופט גורפינקל בב"ש 91952/02, הגורס כי העובדה שהוגשה בעבר תלונה כנגד שוטר אינה מצביעה על מהימנותה, זאת לאור השכיחות והתדירות הגבוהה שבהגשת תלונות כנגד שוטרים על ידי האנשים הנעצרים בידיהם. מעצם העובדה שהוגשה תלונה כנגד שוטר, מהימנותה אינה מתחייבת, שכן לא ניתן להניח כחזקה חלוטה כי כל אדם שנעצר בידי שוטר, וקרוב לוודאי ממורמר וכועס בשל כך, יניח רגשות אלו בצד ויבחן את מעשי השוטר באופן אובייקטיבי. באם אכן יימצא טעם ויסוד בתלונה נגד שוטר, הרי היא תהפוך להליך שיסתיים בהרשעה, אותה זה מכבר נעתר בית המשפט לחשוף בפני ההגנה.

לכל אלה אוסיף התייחסותי להודעת המתלונן בדבר התלונות נגדו, לעיל. נהיר לכל, כי חשיפת הרישום או התלונות הקיימים במח"ש בעניינו של הנאשם נועדה אך לסבר את עיני בית המשפט, בהתחבטויותיו בסוגיית המשקל אותו עליו לייחס לעדות המתלונן. חשיפה שכזו, אפילו בהסכמתו, נגועה בחוסר רלוונטיות, אשר יש בה כדי לפגום בשיקול דעתו של בית המשפט, ולכן הינה מיותרת ובלתי רצויה. הסכמת המתלונן, כדברי התובע, ניתנה תוך כדי דיון באולם בית המשפט מתוך רצונו להצהיר כי "אין לו מה להסתיר", הסכמה שאינה זוכה לנפקות כלשהי. כאשר מדובר בתיקי מב"ד, הרי שהשוטר עצמו אינו זכאי לראות את החומר הנ"ל, ובחשיפתו ייפגעו הן הליך החקירה והן זכות השוטר לפרטיות.

לאור כל האמור לעיל, אני רואה לאמץ נימוקים אלה ולהחיל את מהותם בענייננו, וראוי ליישמם לאור תכלית הפסיקה והחקיקה בסוגיה זו.

ניתן היום י"ד בחשון, תשס"ו (16 בנובמבר 2005) במעמד הצדדים

מ.דיסקין, שופטת

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ