אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פש"ר 38166-01-11

החלטה בתיק פש"ר 38166-01-11

תאריך פרסום : 01/10/2013 | גרסת הדפסה
פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
38166-01-11
16/09/2013
בפני השופט:
בטינה טאובר

- נגד -
התובע:
יצחק חנוביץ'
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
החלטה

1.         בפניי בקשה, שהוגשה ביום 25/11/12 על ידי הנאמן לנכסי החייב יצחק חנוביץ' (להלן: "החייב"), עו"ד ארז חבר (להלן: "הנאמן"), במסגרתה התבקש בית המשפט להתיר לנאמן לפעול לפירוקה של חברת חנוביץ' את רז מגדלי עצי נוי בע"מ (להלן: "החברה"), בהתאם לסעיף 257(5) לפקודת החברות [נוסח חדש], תשמ"ג-1983, ולהגיש בקשת פירוק בהתאם.

            בהקשר זה ביקש הנאמן להגיש בקשה מתאימה לבית משפט לפירוק, למינויו כמפרק זמני לחברה.

2.         עוד ביקש הנאמן, כי בית משפט יורה, כי מר בנימין שניצקי (להלן: "המשיב 1"), הגב' רחל זליקוביץ (להלן: "המשיבה 2") ורז החברה ליישום פתרונות עסקיים בע"מ (להלן: "המשיבה 3") והחברה (להלן: "המשיבים") הפרו הפרה יסודית, הסכם שנחתם ביום 10/05/07 (להלן: "הסכם הייסוד ו/או ההסכם") בין החייב וחברת יצחק חנוביץ' שירותים לחקלאי בע"מ (בפירוק) (להלן: "חברת חנוביץ'") לבין המשיבה 3, במסגרתו הוקמה החברה, באופן המקנה לנאמן זכות לביטול ההסכם ולהשבת הנכסים או שוויים, אשר הועברו על ידי החייב בחברת חנוביץ' לחברה.

            הנאמן עתר, כי ככל שבית משפט לא ייעתר לסעדים המבוקשים בסעיף 3, יורה בית משפט על מינויו של הנאמן כמנהל בחברה וכי ניהול החברה ייעשה בחשבון נאמנות, שינוהל על ידי הנאמן ובאופן שלנאמן תהייה זכות חתימה בחברה, בצוותא עם בעלת המניות השנייה בחברה, המשיבה 3, כאשר כל פעולה כספית שתבוצע בחברה תדרוש את חתימת הנאמן. כן עתר הנאמן, כי בית משפט יורה, כי הקצאת מניות שבוצעה בחברה מהחייב למשיבה 3 חסרת כל תוקף וכי לחייב ישנם 50% ממניות החברה. בהקשר זה ביקש הנאמן, כי בית משפט יורה לחברה לשלם לקופת פשיטת הרגל של החייב דמי ניהול ותגמולים בסך של 15,000 ש"ח כל חודש, החל מחודש יוני 2007, בהתאם להסכם הייסוד של החברה.

3.         עוד עתר הנאמן, כי בית משפט יורה לחברה לשלם לקופת פשיטת הרגל של החייב, בגין רכישת מיטלטלין, כאמור בהסכם לרכישת נכסים מיום 31/12/07, סך של 242,180 ש"ח, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק, עד למועד התשלום בפועל. כן עתר הנאמן להורות לחברה להעביר לקופת פשיטת הרגל של החייב דמי שימוש ראויים, בגין השימוש של החברה במקרקעין שבבעלות החייב, בסך של 250 ש"ח לחודש לדונם, כעולה מחוות דעת השמאי שצורפה לבקשה, כאשר על פי נתוני הנאמן, מדובר בשטח של 9 חלקות, המצויות בבעלות החייב, וכן מקרקעין נוספים.

4.         הנאמן עתר, כי בית משפט ייתן צו למניעת דיספוזיציה בנכסי החברה, על מנת למנוע הברחת נכסים.

5.         במסגרת הבקשה טען הנאמן, כי המשיבים פועלים בניהול החברה, באופן שיש בו כדי לגרום לריקון נכסיה של החברה וגזילתם על ידי המשיבים 1-3.

            הנאמן טען, כי במסגרת החקירות שביצע והעיון שנערך בעשרות מסמכים התבררה תמונה, לפיה החברה, אשר מצויה בבעלות משותפת של החייב והמשיבה 3, נוהלה על ידי המשיבים בדרכי מרמה, באופן אשר גוזל את זכויות החייב בחברה, כאשר המשיבים 1-3 עושים בנכסי החברה כבשלהם.

            הנאמן ציין, כי הסכם ייסוד החברה, אשר נחתם בין החייב ובין המשיבים, הופר הפרה יסודית מצדם של המשיבים, אשר נמנעו מלשלם כל חוב שהוא, הנזקף לחובת החייב, ו/או לשלם לחייב את שזכאי לו מכוח ההסכם, ועל כן על בית משפט להורות, כי המשיבים הפרו את ההסכם הפרה יסודית, באופן שמאפשר לקופת פשיטת הרגל השבת נכסיו של החייב ו/או שווים, מבלי לגרוע מזכותו של הנאמן לתבוע פיצויים בגין הנזקים שנגרמו בשל מעשיהם של המשיבים.

            בנוסף טען הנאמן, כי החייב וקופת פשיטת הרגל אינם נהנים מרווחי החברה ו/או מזכויותיה החוזיות, ובנוסף עושה החברה שימוש בקרקעות המצויות בבעלותו של החייב בלבד, בלא מתן כל תמורה ראויה.

            מבדיקות שערך הנאמן, טען הנאמן, כי בספרי החברה בוצעו רישומים של פעולות רטרואקטיביות, לרבות זיכוי לכאורה של חשבונו של החייב בגין שכר דירה של 3 שנים, ופעולות אלה מהוות עבירות חמורות, מבחינת כללי החשבונאות המקובלים.

            עוד ציין הנאמן, כי מצא שהקצאת המניות שבוצעה מהחייב למשיבה 3, בהיקף של 30% ממניות החברה, נעשתה על רקע התנהלות מטעה וחסרת תום לב מצדו של המשיב 1, באופן שמחייב את ביטול הסכם הקצאת המניות. בהקשר זה טען הנאמן, כי החייב מסר הודעה בדבר ביטול הסכם הקצאת המניות יום אחד בלבד לאחר חתימתו, ואילו המשיב 1 פעל בניגוד להודעת הביטול ורשם את המניות על שם המשיבה 3. כל זאת נטען על ידי הנאמן, שעה שהחייב לא קיבל כל תמורה בגין שינוי ההחזקות.

            הנאמן ציין בבקשה שהוגשה, כי מהחקירות שביצע נוכח לדעת, כי המשיבים הפרו את כל חובותיהם והתחייבויותיהם, כפי שהוגדרו בהסכם הייסוד, קיבלו את כל נכסיו של החייב ונכסי חברת חנוביץ', לרבות מלאי הנעמד בסך של 7.5 מיליון ש"ח, לא מילאו אחר חובתם הבסיסית על פי ההסכם, קרי כיסוי חובותיו של החייב והחברה שבבעלותו, ואף לא הציגו ראיה כלשהי, שיש בה כדי לבסס כיסוי, ולו מקצת מחובות החייב וחברת חנוביץ'.

            הנאמן הוסיף וציין, כי בפועל ניהול החברה מבוצע על ידי המשיב 1, תוך נישולו ומיגורו המוחלט של החייב. המשיב 1 מנהל את החברה באמצעות חשבון בנק נפרד, הרשום על שם חברה אחרת, המצויה בבעלותו של המשיב 1, וזאת מבלי שהתקבלה החלטה של האסיפה הכללית לפתיחת חשבון הבנק ומבלי שניתנו לחייב זכויות חתימה בחשבון.

            הנאמן טוען, כי מבדיקותיו של רואה החשבון עולה, כי המשיב 1 עושה שימוש בחשבון בנק שלא רשום על שמה של החברה ומפקיד לחשבון זה כספים של החברה, על פי דפוס חוזר ונשנה של הפקדת צ'קים או משיכתם וכן משיכת צ'קים עצמיים על סכומים גדולים.

            עוד ציין הנאמן, כי מבדיקותיו עולה, כי המשיב 1 ניהל את החברה גם באמצעות חברה נוספת, בשם חרב החברה לייזום עסקים בע"מ, אשר במסגרתה ביצע המשיב 1 פעולות כספיות של החברה, באמצעות חברה זו, במטרה ברורה להסוות פעולות כספיות שבוצעו על ידו.

            עוד נטען על ידי הנאמן, כי במסגרת בדיקותיו עלה, כי לחברה משווק בלעדי, בשם עץ ד.א.ט בע"מ (להלן: "עץ ד.א.ט"), שהינה בבעלותו (80%) ובניהולו של מר שי לבני. לדברי הנאמן מהווה עץ ד.א.ט משווקת בלעדית של החברה, בלא שקיים הסדר בכתב המסדיר את המחיר המוסכם ובלא שנעשית תחרות כלשהי בינה ובין ספקים אחרים ומבדיקות כרטיסי הנהלת החשבונות הקשורים לעץ ד.א.ט עולה, כי הפעילות המדווחת, הקשורה לעץ ד.א.ט, נעדרת היגיון כלכלי ומטרתה בדרך כלל להסתיר ולעוות פעילות מסוימת.

            הנאמן ציין, כי מינה רואה חשבון, על פי אישור בית משפט, לצורך חקירה ובדיקת התנהלותם של המשיבים, ובדיקותיו של רואה החשבון מאמתות את הליקויים החמורים שצוינו על ידו, לרבות ניהול הנהלת חשבונות, שלא בהתאם לכללים חשבונאיים מקובלים ושלא בהתאם להוראות ניהול ספרים והנהלת חשבונות של שלטונות המס, באופן שאפשר למשיבים משיכת כספים מהחברה בלא מתן תמורה נאותה, חיוב של החייב בסך של 2,393,262 ש"ח, בגין משיכות שלא ביצע וכנגד קרן הון, המהווה פעולה לא נכונה ובניגוד לכללים חשבונאיים מקובלים, כאשר יש בכל האמור כדי להביא לפסילת ספרי החברה על ידי שלטונות המס.

            הנאמן טען, כי מדו"ח רואה החשבון, אשר ניתח את כרטיסי הנהלת החשבונות הקשורים לעץ ד.א.ט, עלה, כי הפעילות נעדרת היגיון כלכלי ונועדה להסתיר ולעוות פעילויות אחרות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ