אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פש"ר 002710/99

החלטה בתיק פש"ר 002710/99

תאריך פרסום : 29/09/2005 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי בתל אביב
002710-99,18994-04
09/02/2005
בפני השופט:
אלשיך ורדה

- נגד -
התובע:
עו"ד אהוד שטמר בתפקידו ככונס נכסים של חברת כנה מבני תעשיה בע"מ
הנתבע:
1. בנק דיסקונט לישראל בע"מ
2. סטימצקי בע"מ
3. כונס הנכסים הרשמי

עו"ד אהוד שטמר ואח'
עו"ד מירון בן ציון ופריבס
עו"ד נטע כצמן-יעקובוביץ
החלטה

ביוני 1994 רכשו החברה שבכינוס (כנה מבני תעשיה בע"מ, להלן: "כנה" או "החברה") והמשיבה (להלן: "סטימצקי"), במשותף, מגרש בשטח של כ-8,000 מ"ר, המהווה חלק מהמקרקעין הידועים כגוש 4990 חלקה 17 ברחובות (להלן: "הנכס"). הנכס נרכש מעמותת תלמוד תורה הכללי והישיבה הגדולה 'עץ החיים' בירושלים (להלן: "תלמוד תורה"), אשר רשומה עד היום כבעליהם של המקרקעין, תמורת סכום של כ-560,000$. בעקבות רכישת הנכס נרשמה הערת אזהרה לפי סעיף 126 לחוק המקרקעין, לטובת כנה וסטיצקי.

באותה העת אף שילמה סטימצקי לכנה סכום של כ-800,000$ עבור ביצוע עבודות בנייה בנכס. הסכם זה נעשה בעל פה ואין לו כל ראיה בכתב, אך אף אחד מן הצדדים אינו מתכחש לקיומו. אין חולק כי עבודות הבניה לא בוצעו עד היום.

כשנה לאחר רכישת הנכס, ביום 31.5.1995, חתמה תלמוד תורה על שטר משכנתא מדרגה ראשונה על הנכס, לטובת בנק דיסקונט לישראל בע"מ (להלן: "הבנק"), ללא הגבלה בסכום, וזאת להבטחת כל חוב של החברה כלפי הבנק (להלן: "המשכנתא"). יום קודם לכן, ב-30.5.1995 הוציא הבנק ערבות בנקאית לטובת סטימצקי, בסכום של כ-1,000,000$ ( "הערבות"). הערבות הותנתה ברישום משכנתא לטובת הבנק, והיא נועדה להבטיח את זכויותיה של סטימצקי בנכס ואת החזר הסכומים ששילמה לחברה על חשבון עבודות הבניה. לטענת המבקש, הערבות נועדה לאפשר קבלת הסכמתה של סטימצקי לשעבד את כל זכויותיה בנכס לטובת הבנק. ייאמר כבר עתה, כי בשנת 1998, משלא עמדה החברה בהתחייבויותיה כלפי סטימצקי, חילטה סטימצקי את הערבות שהופקדה בידה.

מספר חודשים לאחר מתן הערבות, בנובמבר 1995, חתמה החברה על אג"ח לטובת הבנק, לפיה שעבדה לבנק את כל זכויותיה בנכס. לימים לא עמדה החברה בחובותיה כלפי הבנק, וזה האחרון ביקש לממש את השעבוד על הנכס ומינה לו כונס נכסים - הוא המבקש בבקשה זו. כונס הנכסים ביקש לממש את בטוחתו ולמכור את הנכס, אלא שאין בידו לעשות כן כל עוד רשומה הערת האזהרה לטובת סטימצקי. מכאן בקשה זו.

במסגרת בקשה זו נתבקשתי לקבוע כי עם חילוט הערבות הבנקאית לא נותרו לסטימצקי זכויות בנכס, וכי יש להורות על מחיקת הערת האזהרה הרשומה לטובתה, ולאפשר מכירתו על ידי כונס הנכסים.

סטימצקי , מתנגדת לבקשה, וטוענת כי החברה טרם פרעה את כל חובותיה כלפיה. לטענתה הוסכם בין הצדדים כי סטימצקי תממן את רכישת המקרקעין בעוד שהחברה תהיה אחראית לבניית המבנה שיוקם עליהן. בתמורה, שילמה סטימצקי בגין הנכס סכום כולל של כ-1,081,000$ - מתוכם 768,680$ בגין הבניה; 271,320$ בגין המקרקעין וכ-41,000$ עבור המיסים הקשורים בעסקה. כמו כן, טוענת סטימצקי כי נגרמו לה נזקים נוספים והפסד רווחים שבגינם זכאית היא לפיצוי מהחברה.

עוד טוענת סטימצקי כי כונס הנכסים לא מונה ככונס על זכויותיה שלה בנכס, אלא על זכויותיה של תלמוד תורה בלבד. מכיוון שזכויותיה של זו האחרונה נמכרו לסטימצקי זמן רב קודם לשטר המשכנתא, הרי שזכויותיה של סטימצקי בנכס קודמות לאלו של הבנק, ואין לכונס הנכסים סמכות למכרן. סטימצקי טוענת כי מעולם לא הסכימה לשעבד את זכויותיה בנכס לטובת הבנק, וכי חילוט הערבות אינו מהווה, בשום אופן, הסכמה לויתור על זכויותיה סטימצקי בנכס. כמו כן  טוענת סטימצקי כי גם לאחר מימוש הערבות הוציאה הוצאות שונות בקשר לנכס, ובכך יש כדי להעיד כי נתנה דעתה לכך שזכויותיה בנכס לא הועברו לבנק.

עד כאן תמצית העובדות וטענות הצדדים, ולהלן החלטתי:

אין חולק כי הנכס נשוא הבקשה שועבד לבנק לצורך הבטחת חובותיה של החברה כלפיו, וכי השעבוד נעשה בידיעת המשיבה ובהסכמתה. משכך, פשיטא כי אחת היא משלא עמדה החברה בהתחייבויותיה כלפי הבנק, אין מניעה כי זה יממש את הבטוחה שהופקדה בידו - וכך אכן ביקש לעשות.

סטימצקי אף מודה שכנגד הסכמתה לרשום את המשכנתא הופקדה בידה ערבות בנקאית בסך של כ-1,000,000$ (ר' סעיף 12 לתגובתה), אלא, שבאותה נשימה טוענת כי "הערבות הבנקאית ניתנה להבטחת התחייבויות כנה למשיבה, ובשום מקרה לא הסכימה המשיבה לוותר על זכויותיה בקרקע במועד מימוש הערבות הבנקאית" [ההדגשה במקור; ו.א.]

לטענת סטימצקי, ניתנה הסכמתה לרישום משכנתא רק על זכויותיה של תלמוד תורה בנכס, אך לא על זכויותיה שלה. סבורתני, כי טענה זו יש בה יותר מהיתממות - האמנם סברה סטימצקי כי כך, ללא כל סיבה, "התנדב" הבנק להפקיד בידיה ערבות בגובה מלוא סכום השקעתה בנכס, ללא כל תמורה? הרי אם לא היה ברישום המשכנתא כדי להביא לפגוע בזכויות סטימצקי בנכס, מדוע הופקדה בידה הערבות?! לסטימצקי הפתרונים!

ממילא, זכויותיה של תלמוד תורה בנכס נמכרו לחברה ולסטימצקי, והיא קיבלה בגין הנכס את מלוא התמורה, ואם כן - איזה אינטרס היה לבנק למשכן נכס שכבר נמכר?!

אך בכך לא סגי;

כונס הנכסים צירף לבקשתו את כתב ההסכמה למשכון הזכויות (נספח ה'). על כתב ההסכמה חתומות הן החברה והן סטימצקי, והוא מציין בהאי לישנא:

"... והואיל ואנו מעוניינים לשעבד את זכויותינו במגרש לטובת בנק דיסקונט בע"מ לצורך קבלת ליווי בניה על המגרש;

לפיכך הרינו מאשרים, מצהירים ומתחייבים בזאת כדלקמן:

1.        אנו מסכימים בזאת שהישיבה תמשכן את המגרש ותחתום על שטרי המשכנתא לטובת הבנק , ולנו לא תהיה כל טענה שהיא כלפי הישיבה בשל משכון הזכויות כאמור;

2.        לכשיתאפשר הדבר תרשום הישיבה את הזכויות במגרש על שמנו, בכפוף למשכנתא הראשונה לטובת הבנק"

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ