אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 4202-07

החלטה בתיק פר"ק 4202-07

תאריך פרסום : 05/10/2011 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי ירושלים
4202-07
12/07/2011
בפני השופט:
יעקב צבן סגן נשיאה

- נגד -
התובע:
עובדי קבוצת חפציבה
הנתבע:
1. כונס הנכסים הרשמי
2. עו"ד יצחק מולכו (המנהל המיוחד)

החלטה

1.         בקשה לקצוב למנהל המיוחד מועד אחרון לבדיקת תביעות החוב של העובדים רוני ביבי, אודי הררי, עידו יועז ומוטי נתנאל (להלן: "העובדים"), שלגביהם לא ניתנה הכרעה, והעברתן למוסד לביטוח לאומי. כן מבוקש להורות כי החלטת בית משפט זה מיום 20.2.11 בה ניתנה הוראה לשחרר כספי פיצויים לעובדים רוני ביבי ואודי הררי חלה על העובדים אשר קופות ביטוחי המנהלים שלהם טרם שוחררו: עידו יועז ומוטי נתנאל.

רקע עובדתי

2.         קבוצת חפציבה קרסה באוגוסט 2007. מספר חודשים לאחר מכן, ביקש המנהל המיוחד הוראות בעניין שחרור כספי קופות גמל וביטוחי מנהלים של עובדי חפציבה (פשר 4202/07 בקשה 159 (בשא 2311/08)). המנהל המיוחד סבר במהלך השנים כי אין לשחרר כספי פיצויים לעובדים שאינם משתפים פעולה ואינם מתייצבים לחקירות או שלא ניתן לאתרם. כן נטען כי אין לשחרר כספי פיצויים לעובדים שעלו סימני שאלה בעניין מעורבותם במעשים פליליים. בעניין זה ניתנה החלטה ביום 19.1.10 לפיה אין לשחרר כספי פיצויים לעובדים שלא ניתן לאתרם או שאינם משתפים פעולה (ביניהם, עידו יועז ומוטי נתנאל). באשר לרוני ביבי ואודי הררי, אשר שיתפו פעולה ונחקרו במשרדי המנהל המיוחד, נקבע כי לא ניתן להתלות סוגיית כספי הפיצויים עד אין סוף וכי אם לא יוגש נגדם כתב אישום עד ליום 30.4.10 תוגש הודעה וכספי הפיצויים ישוחררו. משלא הוגש כתב אישום נגד עובדים אלה ביקש המנהל המיוחד מעת לעת להאריך המועד שנקבע לשחרור כספי הפיצויים. למנהל המיוחד נתנו מספר הארכות לשחרור כספי הפיצויים עד שביום 20.2.11 ניתנה החלטה לפיה משחלפו 40 חודשים ממועד הקריסה יש לשים קץ לחוסר הוודאות בה נתונים העובדים, ולפיכך קיומם של הליכי חקירה כנגד העובדים אינם יכולים עוד להוות עילה לעיכוב כספים המגיעים להם. בהתאם להחלטה מיום 20.2.11 הוצאו לרוני ביבי ואודי הררי טפסי 161.

מכאן, בקשה זו להבהיר כי ההחלטה מיום 20.2.11 חלה גם על עידו יועז ומוטי נתנאל וכן לקצוב למנהל המיוחד מועד אחרון לבדיקת תביעות החוב של העובדים, אשר הוגשו ביוני 2009 וטרם ניתנה בהן החלטה, והעברתן למוסד לביטוח לאומי.

הבקשה הוגשה ביום 9.5.11. ביום 18.5.11 ניתנו הכרעות המנהל המיוחד בתביעות החוב של העובדים. תביעות החוב נדחו מבלי שנדונו לגופן מהטעם כי "...בהתקיים חשד לכאורה, המתבטא בהודעת פרקליטות המדינה, ובהיעדר נכונות מצד העובד להיחקר על ידי המנהל המיוחד, המסקנה המתבקשת הנה שיש לדחות את תביעת החוב...". באשר לעידו יועז, לא צוין כי קיים חשד לכאורה המתבטא בהודעת הפרקליטות, אלא צוין כי "...בהיעדר נכונות מצד העובד להיחקר על ידי המנהל המיוחד, המסקנה המתבקשת הנה שיש לדחות את תביעת החוב. לא ניתן להיענות לתביעת החוב בנסיבות מעין אלו כאשר קיים בסיס לכאורה לחשדות, וכאשר השינוי הקיצוני בתנאי ההעסקה של העובדה ערב הקריסה מעורר תמיהות, והעובד אינו נכון להיחקר כדי להתמודד עם החשדות וליתן הסברים לתמיהות". ההכרעות בתביעות החוב נשלחו לב"כ העובדים ביום 30.5.11 בדואר רשום (ר' נספח 1 לתשובת העובדים).

טענות הצדדים

3.         לטענת העובדים, בהתאם לתקנה 93 לתקנות פשיטת רגל, התשמ"ה-1985 (להלן: "התקנות"), היה על המנהל המיוחד לבדוק את תביעות החוב בתוך 90 יום ממועד הגשתן, אלא אם קיבל ארכה מכונס הנכסים הרשמי. המנהל המיוחד לא ביקש וממילא גם לא קיבל ארכה כאמור והוא התיר לעצמו לחרוג ממסגרת המועדים בטענה כי עומדות לו סמכויות חקירה. בפועל, חלפו שנתיים ממועד הגשת תביעות החוב על-ידי העובדים. בהתאם להחלטת בית המשפט מיום 20.2.11, אין בקיומם של הליכי חקירה כדי לעכב הכספים המגיעים לעובדים. הכרעה זו ניתנה על סמך העובדה המוסכמת כי רוני ביבי ואודי הררי שיתפו פעולה. המנהל המיוחד לא יכול ליצור עתה מציאות חדשה על-ידי התניית בדיקת תביעות החוב בחקירות נוספות ולטעון כי עובדים אלה אינם משתפים פעולה, בניגוד לנטען בעבר. ב"כ העובדים המליצה לעובדים שלא להופיע לחקירות הנוספות שדרש המנהל המיוחד, היות ומשחלפו שנתיים, במהלכם לא ניתנה ארכה למנהל המיוחד כדרישת תקנה 93, אין עוד להתנות מימוש זכויות העובדים בקיומה של חקירה. הכרעות המנהל המיוחד אשר דוחות באופן גורף את תביעות החוב מבלי לדון בהן לגופן, ניתנו רק לאחר הגשת הבקשה נשוא החלטה זו. ההכרעות ניתנו בחוסר תום לב, תוך אילוץ בית משפט זה לדון בהן כבערעור בהליך אחר שיוגש, וזאת, כדי לדלג על מתן החלטה בשאלה האם בכלל ניתן להתנות ההכרעה בתביעת החוב בהליכי חקירה, שאלה שעמדה לדיון בפני בית משפט זה במועד מתן הכרעות החוב. בנסיבות העניין יש לראות בהכרעות בתביעות החוב כבטלות מעיקרן. לגופו של עניין ייאמר, כי העובדים אודי הררי, רוני ביבי ועידו יועז כבר נחקרו בעבר והמנהל המיוחד לא ציין לאיזה צורך דרושות עוד חקירות. לעניין החתימה על טפסי 161 לעובדים עידו יועז ומוטי נתנאל, הרי שהמנהל המיוחד אינו יכול לעכב החתימה על סמך ההחלטה מיום 19.1.10, שכן, ההחלטה מיום 20.2.11 הינה מאוחרת להחלטה זו וגוברת עליה. העובדים ובני משפחותיהם נפגעו באופן קשה מקריסת חפציבה, מצבם הכלכלי קשה, ויש לשים קץ לחוסר הוודאות בה הם נתונים. ב"כ העובדים התחייבה כי העובדים יתייצבו לחקירה (למעט מוטי נתנאל ששוהה בחו"ל), אך טענה כי אין להתנות את ההכרעה בתביעותיהם בהגעה לחקירה.

לטענת המנהל המיוחד, משניתנו הכרעות בתביעות החוב דין הבקשה בכל הנוגע לסעד שנועד לקצוב למנהל המיוחד מועד סופי להכרעה בהן, להידחות. טענות העובדים תידונה בהליכי ערעור, ככל שיוגשו, על הכרעות החוב. לגופו של עניין, המנהל המיוחד פעל בהתאם להחלטות מיום 19.1.10 ומיום 20.2.11. ההחלטה מיום 20.2.11 חלה רק על אודי הררי ורוני ביבי, להם הוצאו טפסי 161. ביום 16.3.11 קיבל המנהל המיוחד אישור מהפרקליטות לבצע חקירה לעובדים החשודים, ללא מגבלות. בהמשך לכך, הוצאו מכתבי זימון לעובדים בהם התבקשו להתייצב לחקירה לצורך הכרעה בתביעות החוב שהגישו. העובדים הודיעו שהם לא יתייצבו לחקירה, ניתנו להם מועדים אחרים והותרה בהם כי אם לא יופיעו לחקירה תביעות החוב שלהם תידחנה. משלא התייצבו העובדים לחקירה במועדים החדשים שהוצעו להם, נדחו תביעות החוב. ההכרעות ניתנו בתום לב ובידי המנהל המיוחד ארכה להכרעה בהן עד סוף שנת 2011. לגישת המנהל המיוחד, נושה שלא בא למסור את גרסתו ולהשיב על שאלות בעל תפקיד, לא יכול לצפות שתביעות החוב שלו תאושרנה. ההכרעות הן מעשה עשוי והמפרק אינו רשאי לחזור ולעיין בהכרעות שנתן, והדרך היחידה לתקוף אותן היא בדרך של ערעור.

תגובת הכנ"ר נמסרה באמצעות המנהל המיוחד ולפיה הוא תומך בעמדת המנהל המיוחד.

דיון

4.         בהחלטה מיום 19.1.10 נקבע כי אין לשחרר כספי פיצויים לעובדים שלא ניתן לאתרם או שאינם משתפים פעולה. אין מחלוקת כי העובדים אודי הררי ורוני ביבי שיתפו פעולה, וכי חלק זה של ההחלטה לא חל עליהם. ההחלטה התייחסה, בין השאר, למוטי נתנאל ועידו יועז ונקבע כי אינם משתפים פעולה. משלא נטען כי נשתנו הנסיבות ממועד מתן החלטה זו, לא מצאתי מקום לשנות מהחלטתי מיום 19.1.10, לפיה אין לשחרר לעובדים אלה כספים. ההחלטה מיום 20.2.11 דנה בעובדים המשתפים פעולה והשאלה שעלתה שם האם יש לעכב שחרור כספים בשל אפשרות כי יוגש כנגד העובדים כתב אישום. לפיכך, אין בהחלטה זו כדי לשנות מההחלטה מיום 19.1.10 בעניינם של עידו יועז ומוטי נתנאל, אלא אם יוכח כי הם משתפים פעולה.

יחד עם זאת, ההחלטה דיברה ב שחרור כספים. אין באי שיתוף פעולה של עובדים כדי להביא לדחיית תביעות החוב לגופן, להבדיל משחרור הכספים. הדיון בהכרעות החוב חשוב גם לקופת הנשייה הכללית והוא אינטרס של כלל הנושים לדעת מהי מצבת הנכסים של החברה. כבר נקבע בעניין זה כי נטל ההוכחה בדבר קיום החוב הינו תמיד על הנושה, היות והוא הטוען לקיום חוב, קרי, הוא המבקש להוציא מחברו (פשר (ת"א) 1199/01 דנבר צבעי ישראל בע"מ נ' דוד גולדבלט-לוי בתפקידו כמנהל מיוחד, (ניתן ביום 30.3.04, פורסם באתר נבו), פיסקה 6). אם כן, נושה שאינו מתייצב לחקירה בפני המנהל המיוחד, מעמיד עצמו בסכנה כי תביעתו תידחה מהטעם של העדר ראיות מספיקות, אולם, אין באי ההתייצבות גופה כדי להוות טעם מספיק לדחיית התביעה. תביעת החוב צריכה להידון לגופה. שאלת הזכאות לשחרור הכספים לעובד תידון בשלב מאוחר יותר.

5.         דברים אלה נאמרו באופן כללי בנוגע לעובדים שאינם משתפים פעולה, בענייננו, עידו יועז ומוטי נתנאל. באשר לעובדים רוני ביבי ואודי הררי, העובדים שיתפו פעולה והתייצבו לחקירות בפני המנהל המיוחד. על כך אין חולק. השאלה שעלתה במהלך השנים היתה רק האם נוכח קיומם של הליכי חקירה נגדם והאפשרות כי יוגשו נגדם כתבי אישום, יש לעכב שחרור כספים השייכים להם. הסוגיה הוכרעה בהחלטה מיום 19.1.10 הוקצב למנהל המיוחד מועד לשחרור הכספים ולאחר ארכות שניתנו לו, הוכרעה הסוגיה סופית ביום 20.2.11 ונקבע כי אין עוד לעכב שחרור כספיהם. ההחלטה לא סויגה לכספי הפיצויים דווקא, ועל פיה יש לשחרר כל הכספים המגיעים לעובדים אלה. העובדים הוכיחו כי הם משתפים פעולה, אין על כך חולק, והתניית שחרור כספים בביצוע חקירות נוספות, תביא לאיון ההחלטה מיום 20.2.11, על-ידי זימון לחקירות נוספות.

התוצאה

6.         תביעות החוב תיבחנה לגופן, והכרעה בהן תינתן עד ליום 15.9.11.

המנהל המיוחד יציע לעובדים מועד נוסף לחקירה לפני מתן הכרעתו, ובה תינתן להם ההזדמנות ליתן הבהרות לתביעות החוב.

שאלת שחרור הכספים לעובדים שאינם משתפים פעולה (עידו יועז ומוטי נתנאל), תידון בשלב מאוחר יותר, וכל עוד לא ניתנה החלטה אחרת, חלה ההחלטה מיום 19.1.10 לפיה אין לשחרר להם כספים.

ההחלטה מיום 20.2.11 חלה רק על עובדים המשתפים פעולה, ובענייננו - אודי הררי ורוני ביבי, ועל-פיה יש לשחרר להם כל הכספים המגיעים להם, ובכלל זה הכספים שייפסקו להם בתביעות החוב.

ניתנה היום, י' בתמוז התשע"א, 12 ביולי 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ