אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 2036-11-10

החלטה בתיק פר"ק 2036-11-10

תאריך פרסום : 05/04/2011 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2036-11-10
03/04/2011
בפני השופט:
איתן אורנשטיין

- נגד -
התובע:
איגוד הג'ודו בישראל - בפירוק זמני
עו"ד נמרוד טפר- מפרק זמני
הנתבע:
1. רשם העמותות
2. משרד המדע התרבות והספורט
3. כונס ה נכסים הרשמי
4. עמותת עצמה גודוקאן מרכז פתח תקווה
5. עמותת עצמה גודוקאן רעננה

עו"ד מירית כנרי
עו"ד עדי בר טל מפרקליטות מחוז תל אביב
עו"ד אורי ולרשטיין
עו"ד דורון לפק ואח'
החלטה

עניינה של הבקשה שלפניי הינו הסדרת מעבר של ספורטאים, בין אגודות ספורט שונות, בענף הג'ודו הנמצא בסטאטוס של פירוק זמני.

ביום 7.12.10 ניתנה החלטה בדבר פירוק זמני של איגוד הג'ודו בישראל (להלן: " האיגוד") והמבקש מונה למפרקו הזמני. בהחלטה צוין כי מטרת הפירוק היא, בין היתר, לשקם את האיגוד וקימום העמותה. המפרק הזמני הוסמך להוציא לפועל את תפקידי העמותה, לרבות קביעת תחרויות, דרכי מימון ועוד.

במסגרת פעולותיו נקט המפרק הזמני ברענון רישום אגודות הספורט והספורטאים החברים באיגוד. ואכן, כעולה מדוחות המפרק, נרשמו כ 55 אגודות במקום כ-80 אגודות שהיו רשומות בעבר. במקביל, נרשמו כ-2,000 ספורטאים, במקום כ-3,000 ספורטאים שהיו רשומים בעבר. המפרק הזמני טרח להסדיר את אופן הרישום, לרבות באמצעות כרטיס מגנטי שיקל על ההתנהלות. לצורך הליך הרישום מחדש נדרש כל ספורטאי להגיש בקשה, ובמקרה של קטין, נדרשו הוריו לעשות כן.

מסתבר כי קיימת מחלוקת בנוגע לקבוצה המונה 14 ספורטאים בגילאים שבין 17 לבין 26 (להלן: " הספורטאים"). ספורטאים אלה רשומים באגודות קיימות (להלן: " האגודות המקוריות"), וברצונם לעבור לאגודות חדשות (להלן: " האגודות הקולטות"), זאת ללא הסכמת האגודות המקוריות. לעניין זה צוין בבקשה כי שמונה מקרב הספורטאים, הגישו בקשות הן על ידי האגודות המקורית והן על ידי האגודות הקולטות, ואילו שישה ספורטאים הגישו בקשה להירשם באיגוד כ"אגודה כללית", אף זאת ללא הסכמת האגודות המקוריות.

סעיף 11א לחוק הספורט, תשמ"ח-1988 (להלן: "חוק הספורט"), מסדיר את העברת הספורטאים. סעיף 11א (ב) לחוק הספורט קובע :

" ספורטאי שגילו 17 שנה ומעלה אך לא מעל 26 שנה יוכל, באין הסכמה להעברתו, להגיש בפגרה טופס הסגר, ולעבור לאגודה אחרת לאחר שנכנס להסגר לתקופה של שתי עונות ספורט".

"הסגר" משמעותו כי אסור לאותו ספורטאי להשתתף בתחרויות במסגרת ענף הספורט הרלוונטי, הן בארץ והן בחו"ל.

סעיף 11 (א2) לחוק הספורט קובע כי בענפים מסוימים רשאי שר הספורט לקבוע הוראות בדבר העברת ספורטאים בין אגודות, אך הוראה זו אינה נוגעת לענייננו שכן מדובר בה על העברת ספורטאים שהם קטינים. 

המפרק הזמני ביקש הוראות מבית המשפט, באשר לאופן רישום הספורטאים, תוך שציין ארבע חלופות אפשריות. האחת, אישור רישום הספורטאים באגודות המקוריות אלא אם אלה יודיעו על כניסתם להסגר. אפשרות אחרת הינה כי יש לאפשר את הרישום באגודות הקולטות חרף העדר הסכמה של האגודות המקוריות וזאת במקרה של העדר חוזה בין האגודה המקורית לבין הספורטאי. חלופה נוספת הינה כי בהתאם לתקנון העתידי המוצע של האיגוד, תיכון "אגודה כללית", של רישום ספורטאים בני 15 ומעלה, שאינם חברים בתאגיד ספורט, לגביהם לא תהיה מניעה של מעבר מספורטאי הרשום באגודה הכללית לתאגיד ספורט. עוד מוצע כי יוקם מוסד של בוררות חובה, אשר יכריע במעמד השחקן.

המפרק הזמני הפנה לענפי ספורט אחרים בהם נמצאו פתרונות שונים חלף ההסגר.

עיינתי בבקשה, בחנתי את הוראות החוק, את עמדת סגן ראש מינהל הספורט וכן רישום מנגנונים

חלופיים.

ככלל, גוף הנמצא בהליך של פירוק בין זמני ובין קבוע, אינו פטור מהוראות החוק שחל עליו, אלמלא הפירוק, אלא אם כן, קיימת הוראה מפורשת בדין הפוטרת אותו מתחולת החוק, או באם קיימות נסיבות חריגות המצדיקות זאת.

ניוד של שחקן מקבוצה אחת לאחרת, לפי רצונו של השחקן, העסיק במשך שנים רבות את המעורבים בדבר, והגיע לא אחת לפתחו של בית המשפט. במצב ששרר ערב החוק, נחשב השחקן כקניינה המוחלט של הקבוצה המקורית, והיה נתון לרצונה עת ביקש לעבור לקבוצה אחרת. במיוחד נפוץ הדבר עת ספורטאי החל לשחק בקבוצה מסוימת בהיותו קטין, ולאחר מספר שנים חפץ לעבור לקבוצה אחרת, ומבוקשו לא ניתן לו עקב סירוב הקבוצה המקורית. (ראה ע"א 496/88 נדב הנפלד נ' אגודת ספורט רמת השרון ואח' פ"ד מ"ב(3) 717). מצב בלתי נסבל זה, תוקן במסגרת תיקון מספר 1 לחוק, עת הוסף סעיף 11א' שאיפשר ניוד שחקנים בין קבוצה לקבוצה, ומציאת מנגנון למקרה שהקבוצה המקורית סירבה לאשר ההעברה. במקרה האחרון, נקבעו תקופות הסגר אשר בהן יהיה השחקן מנוע לקחת חלק בתחרויות, וזאת לפי קריטריונים שונים כגון גיל. בכך הוצב מעין "מחסום זמני", לפני שחקן המבקש לעזוב את קבוצתו המקורית המודע מראש למגבלות בעת רצונו לעבור מהקבוצה המקורית. באמצעות מנגנון זה הושג איזון מסוים לפיו מחד גיסא השחקן לא יהיה "שבוי" לעולמי עד של קבוצתו המקורית, ומאידך גיסא, הקבוצה לא תמצא עצמה מטפחת שחקנים, משביחה את יכולתם המקצועית, משקיעה בהם ממרצה וזמנה ואלה נוטשים אותה לאנחות וללא כל תמורה ומבלי שתהיה כל הרתעה לעשות כן. (ראה דברי ההסבר להצעת חוק הספורט, התשנ"א -1991, חוברת 2060).

עם זאת, שחקן הסבור שאין מקום להטיל עליו הסגר בעת שרוצה לעבור לקבוצה אחרת והקבוצה המקורית מסרבת לשחררו, רשאי להגיש ערר לפני שופט שמונה לשם כך וכקבוע בסעיף 12 לחוק הספורט.

מהאמור לעיל עולה אפוא כי המחוקק מצא לנכון להסדיר במפורש מנגנון המטיל מגבלה על שחקן המבקש לעבור לקבוצה אחרת, בהעדר הסכמתה של הקבוצה המקורית. 

אציין כי בחלק מענפי הספורט נקבעו פתרונות והסדרים שנועדו לגבור על המכשול של תקופת הסגר:

כך, בתקנון איגוד האתלטיקה נקבעה הוראה לפיה אתלט המצוי בהסגר יוכל לפי החלטת הנהלת איגוד האתלטיקה להשתתף באליפות ישראל ולזכות בתואר אליפות. בענף הכדורגל הוקם מוסד הקרוי בשם "המוסד למעמד השחקן", המוסמך לקבוע את סכום הפיצויים שישולם לקבוצה המקורית בעת מעבר שחקן לקבוצה הקולטת. מטרתו של מוסד זה היא למנוע דרישה כספית מוגזמת ומופרכת. באיגוד הכדורסל נקבעו בתקנון דמי העברה/השאלה של שחקניות, בגין הכשרתן בקבוצה האחרת.

השאלה הרובצת לפתחי הינה בהיבט הכללי, קרי האם מחמת שענף הג'ודו מצוי בסטאטוס של פירוק זמני, יש מקום לסטות מהוראות חוק הספורט בנוגע למעבר ספורטאים מהקבוצה המקורית ובאופן שלא יוטל עליהם הסגר חרף סירוב קבוצות המקור לשחררם. זאת, בהבדל משאלה פרטנית של ספורטאי זה או אחר, המבקש לעבור מהקבוצה המקורית שלא לפי המנגנון הקבוע בסעיף 11 לחוק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ