אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק פר"ק 13294-09-13

החלטה בתיק פר"ק 13294-09-13

תאריך פרסום : 18/05/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי בירושלים
13294-09-13
24/02/2014
בפני השופט:
יעקב צבן סגן נשיא

- נגד -
התובע:
בנק מזרחי טפחות בע"מ
הנתבע:
1. כונס הנכסים הרשמי
2. עו"ד יצחק מלכו

החלטה

1.         לפני בקשה למתן הוראות במסגרת הליכי פירוק של קבוצת חברות חפציבה. מהותה בליקויי בנייה, לכאורה, בדירות בפרויקט מחסיה ב', בניינים 21-22, בבית שמש.

2.         המבקשת הינה עמותה אשר ייצגה, ועודנה מייצגת, את הדיירים בהליכי רכישת הדירות מחברות חפציבה ולימים בהליכי הפירוק מול כל הגורמים המעורבים. חברת שחר היא הקבלן עמו התקשר כונס הנכסים, באישור בית המשפט, בהסכם משנת 2008 להשלמת מלאכת הקמת הפרויקט (להלן: "הקבלן" ו/או "חברת שחר").

3.         המבקשת טוענת כי מאז חודש 9/09 הם מתדפקים על דלתותיהם של כונס הנכסים וחברת שחר למען תושלם הבניה ויתוקנו ליקויים בבניינים שרכשו. באופן כללי, נטען כי חורים נותרו פעורים בגגות, הגגות מעולם לא נוקו ונותרו עם הציוד של פועלי הבניין, במשך 4 שנים לא פעלו הקולטים עד כי נאלצו הדיירים לתקנם על חשבונם, העבודה טרם הושלמה בחצרות ובגינות כך לא מולאה אדמה עד לגובה יסודות הבית ולא רוצפו החצרות, היציאות מהחצר לבית אינן מוגמרות, הגדרות מבטון מפוצצות בכמה מקומות, אריחי החצר ביציאות מחדר המדרגות שקועים, שיפועים לא נכונים במרפסות שגורמים לרטיבות בדירות, צינורות הביוב הראשיים סתומים על ידי בטון וכיו"ב. המבקשת הגישה מסמך ובו פירוט טענותיה בנוגע לכל דירה ודירה בפרויקט. בנסיבות אלו, עתרו המבקשים לבית המשפט הדן בפירוק חברות חפציבה על מנת שיורה על השלמת הבניה ותיקון ליקויי הבניה.

4.         בפתח דבריו, טען הקבלן כי בקשה למתן הוראות במסגרת הליכי פירוק אינה המסגרת הדיונית הראויה להכרעה במחלוקת דנא, בפרט עת נדרש לשמוע ראיות ולדון בשאלות שבמומחיות. לגופו של עניין, הקבלן התקשר עם כונס הנכסים להשלמת העבודות שנותרו לביצוע בפרויקט בעקבות קריסת חברות חפציבה בעיצומן של עבודות הגמר וההכנה למסירת הדירות לרוכשים. עבודות הפיתוח בפרויקט נמסרו לחברת אדנים ר.ר. הנדסה בע"מ. העבודות בדירות בוצעו על ידי הקבלן והדירות נמסרו לרוכשיהן בחודש 8/09. מפקח מטעם כונס הנכסים פיקח על טיב ביצוע העבודות והתאמת ביצוען להוראות החוזה ורק לאחר שנתן אישורו, שולם שכר טרחתו של הקבלן. במועד מסירת הדירות, נרשמו פרוטוקולי מסירה בנוכחות הדיירים וכל הליקויים שנמצאו תוקנו כדין. משהוגשה הבקשה, נערכו על ידי הקבלן בדיקות שונות בדירות ונמצא כי מדובר בליקויים ו/או נזקים שאינם בגדרי אחריותו על פי הוראות ההסכם. הקבלן הטעים כי מרבית הליקויים נובעים מתחזוקה לקויה ו/או בלאי ולא היו קיימים בעת מסירת הדירות, וחלקם נובעים מעבודות הפיתוח ואינם בגדרי אחריותו של הקבלן.  אשר על כן, התבקש בית המשפט לדחות את הבקשה.

5.         כונס הנכסים הקדים וציין ביום 23.5.08, אישר בית משפט זה הסדר מוסכם בקשר להשלמת כלל הפרויקטים של חברות חפציבה שלוו על ידי בנק מזרחי-טפחות בע"מ, ובכלל זה פרויקט מחסיה ב'.  במסגרת ההסדר, התחייב כונס הנכסים מטעם הבנק לשאת באחריות בדק על פי חוק המכר (דירות), התשל"ג- 1973. ביום 6.11.08, התקשר כונס הנכסים, באישור בית המשפט, עם הקבלן לביצוע העבודות הקבלניות בפרויקט. הקבלן התחייב, בין היתר, לשאת כלפי כונס הנכסים ורוכשי הדירות באחריות לתיקון הליקויים, הנזקים והפגמים שיתגלו בפרויקט בהתאם להוראות חוק המכר. כן התחייב לשפות את כונס הנכסים בגין כל חבות או אחריות בגין הפרת האחריות לבדק בית. מעבר לכך, עבודות הפיתוח בוצעו על ידי חברת אדנים ויש להכריע בשאלה העובדתית מה גדר אחריותה של כל חברה.

לגופו של עניין, פניות דיירים בעניין ליקויי בניה לכאורה מתקבלות במשרדי כונס הנכסים במהלך תקופה ארוכה. כונס הנכסים פנה לקבלת התייחסותו של הקבלן. למיטב ידיעתו, לא תוקנו מלוא ליקויי הבניה. לצורך בירור המחלוקת, אם וככל שהתובענה תתברר לפני בית משפט זה ולא בהליך אזרחי, נדרש למנות מומחה מטעם בית המשפט על מנת לקבוע אילו ליקויים חוסים תחת אחריות לבדק בית של הקבלן ובהתאם לחייבו בתיקונם.  

6.         המנהל המיוחד הצטרף לעמדתו של כונס הנכסים.

7.         כונס הנכסים הרשמי הביע את דעתו, לפיה תובענות בעניין ליקויי בנייה אינן צריכות להתברר בפני האכסניה של בית משפט לחדלות פירעון כי אם בהליך של סדר דין רגיל לפני בית המשפט המוסמך.

8.         בקשה למתן הוראות בהליכי פירוק חברה תכליתה להכריע במחלוקת שאינה מורכבת מהבחינה העובדתית וזאת בהליך מקוצר ויעיל תחת כנפיו של בית משפט של חדלות פירעון, המכנס את הליכי פירוקה של החברה (רע"א 259/99 חברת פלצ'ה ראובן בע"מ נ' סופיוב, פ"ד נה(3) 385; רע"א 1885/13 מרדכי שחם נ' כח עצמה בע"מ (לא פורסם, ניתן ביום 7.7.13)). הבקשה המונחת לפתחי אינה מתאימה להתברר באכסניה של בית משפט של חדלות פירעון. המדובר בתובענה לליקוי בנייה שנדרש לשמוע בה ראיות, לרבות עדים מומחים, ולקבוע את גדרי אחריותה של כל חברה שנטלה חלק במלאכת הקמת הפרויקט. הקבלן והמבקשים חשפו לפני בית המשפט את האפשרות לברר התובענה לפני בית דין של תורה, הצעה שנפסלה על-ידי המבקשת בשל עמדתו של כונס הנכסים שלא יהא בפסק הדין לחייבו. הרעיון שהגו הצדדים משקף ביתר שאת את ההכרח להיכנס לעובי הקורה ולנהל הליך מלא ושלם, כמו גם הליכים מקדמיים הנהוגים והמקובלים בסדר דין אזרחי רגיל. כונס הנכסים עתר למינוי מומחה מטעם בית המשפט על מנת להביא לבירור יעיל וראוי של המחלוקת. המנהל המיוחד הצטרף לעמדתו. הקבלן וכונס הנכסים הרשמי הביעו את דעתם בעניין האכסניה הראויה לבירור המחלוקת דנא. בעבר ביקש בית משפט זה לכנס תחת כנפיו את כל הליכי פירוק חברות חפציבה ואף דן בעבר בבקשות מעין זה, לימים, נוכח היקף הבקשות והתקדמות הליכי הפירוק, קצר זמנו של בית המשפט להכריע בתובענות מסוג זה וראוי להן שתתבררנה במסגרת הליך אזרחי רגיל לפני בית המשפט המוסמך. במקרה זה אפשר שתתעורר מחלוקת נוספת באשר לאחריות בין שני קבלנים, האחד קבלן הפיתוח והשני המשיבה שבנתה הבניינים.

אני ער לקושי הכספי של המבקשת במימון הוצאות הליך אזרחי ועל-כן היא רשאית לפנות לסיוע המשפטי במשרד המשפטים ולבדוק זכאותה.

לאור כל האמור, המבקשת רשאית לפנות בתביעה אזרחית לבית המשפט המוסמך.

אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"ד באדר א' התשע"ד, 24 בפברואר 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ