אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק עת"מ 38927-08-13

החלטה בתיק עת"מ 38927-08-13

תאריך פרסום : 08/10/2013 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה
38927-08-13
08/09/2013
בפני השופט:
אלכס קיסרי

- נגד -
התובע:
1. אנדלוסיה הנדסה ואדריכלות בע"מ
2. חוסאם מג'אדלה

הנתבע:
1. עירית באקה אל גרבייה
2. ראש עיריית באקה אל גרבייה
3. מהנדס עיריית באקה אל גרבייה
4. משרד החינוך התרבות והספורט
5. הועדה לתכנון ובנייה - עירון

החלטה

העותרים שהם, בהתאמה, חברה לתכנון הנדסי (" העותרת" או " החברה") ואדריכל שהוא בעלי העותרת (" העותר" או " האדריכל") הגישו עתירה המכוונת נגד עיריית באקה אל גרבייה (" העירייה"), ראש העירייה,  מהנדס העירייה, משרד החינוך ונגד הועדה המקומית לתכנון ובניה עירון, שבה הם עתרו לצו המורה למשיבים כדלקמן: " לבדוק עניינית על ידי אנשי מקצוע חיצוניים ו/או כל בודק אחר, את טענותיהם של העותרים בדבר הליקויים המשמעותיים שהיו בתהליך בניית שני המבנים (שמיועדים לאכלס שישה גני ילדים עם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית)... וכן להכריז על בטלותו של מכתב המשיב 3  המופנה כנגד העותר מיום 6.6.13 אשר באמצעותו הודיע המשיב 3 לעותר כי הוא נוטל את סמכויותיו". בגדר העתירה התבקש גם צו ביניים שיאסור אכלוס של המבנים המיועדים להיות גני ילדים.

העתירה הנוכחית היא עתירה נוספת שמגישים העותרים נגד המשיבים, או חלקם. קדמה לה עתירה שהוגשה ביום 1.7.13 (עת"מ 2570-07-13) (" העתירה הקודמת") שבה הם עתרו לצו הצהרתי הקובע שמבני גני הילדים הנבנים על ידי העירייה בתחום שיפוטה הם מבנים מסוכנים. בנוסף, התבקשו צווים שלפיהם יורה בית המשפט על מינוי מכון התקנים הישראלי לצורך ביצוע בדיקה מקיפה ויסודית של גני הילדים; צו האוסר אכלוס גני הילדים בשנת הלימודים תשע"ד; צו האוסר ביצוע פעולה בקשר עם בניית גני הילדים; צו המורה למשיבים להעביר לעותרים את יומני העבודה בקשר עם בניית גני הילדים; צו המורה למשיבים להעביר לעותרים או למומחה מטעם בית המשפט את העתקי בדיקות הבטון וכן צו האוסר באופן מוחלט גישת בני אדם למבני גני הילדים.

עם הגשת העתירה הקודמת הוריתי על הגשת טיעונים משלימים ולאחר שעיינתי בעתירה ובטיעונים המשלימים, החלטתי, ביום 14.7.13, להשתמש בסמכותי לפי תקנה 7(2) לתקנות בתי משפט לעניינים מנהליים [סדרי דין] תשס"א-2000 ולהורות על מחיקת העתירה כשהנימוק העיקרי לכך היה שהעתירה אינה מגלה עילה להתערבותו של בית המשפט.

עם הגשת העתירה הנוכחית ביקשתי גם הפעם שהעותרים יגישו טיעון משלים, ויפרטו אם חל שינוי בנסיבות מאז שניתנה ההחלטה בעתירה הקודמת, ולאחר שעיינתי בטיעון המשלים שהוגש, אני מורה על מחיקתה של העתירה בתיק זה מפני שהגעתי למסקנה שבדומה לעתירה הקודמת, גם עתירה זו אינה מגלה עילה להתערבותו של בית המשפט. 

מן הטיעון המשלים שהוגש בגדר העתירה הקודמת עולה שביום 22.11.09 נחתם בין העירייה לבין העותרת 1 (" אנדלוסיה") הסכם שלפיו תתכנן אנדלוסיה עבור העירייה גני ילדים שיבנו בתחומה (" הסכם התכנון"). מטענות העותרים בעתירה הקודמת, כמו גם בעתירה הנוכחית, עולה שהתגלעה מחלוקת בין העותרים מצד אחד לבין העירייה וממלאי תפקידים בה, מצד שני בכל הנוגע לטיב  הבניה ועמידתה בדרישות ובתקנים השונים. העותר 2 (" מג'אדלה") שהוא אדריכל על פי הכשרתו והבעלים של אנדלוסיה, הגיע לכלל מסקנה שבניית מבני גני הילדים אינה תואמת את התכניות שהכין וגם אינה תואמת, כך נטען, את דרישות החוק והתקנים השונים. העירייה וממלאי התפקידים בה, כמו גם ממלאי התפקידים הרלוונטיים במשרד הפנים, אינם שותפים להשקפותיו של מג'אדלה, ועל רקע זה שלח המשיב 3, מהנדס העירייה מכתב ביום 6.6.13, שבו, בין השאר, הוא הפסיק את העסקתם של העותרים בפיקוח עליון על הבניה, כפי שנקבע בסעיף 3 של הסכם התכנון, ונטל לעצמו את סמכות הפיקוח על עבודת הבניה. לדעתם של העותרים, בעשותו כן פעל המשיב 3 בחוסר סבירות וגם המשיבים האחרים נוהגים בחוסר סבירות כאשר הם מתעלמים מהתרעותיו של מג'אדלה בדבר הליקויים החמורים בביצוע עבודות הבניה. על רקע זה התבקש בעתירה כי בית המשפט יורה להעביר לבדיקה חיצונית את טענותיו של מג'אדלה בנוגע לליקויים בבניה העולים, לדעתו, כדי סיכון חיי אדם.

לאחר ששקלתי את טענות העותרים הן בכתב העתירה הנוכחי והן בטיעון המשלים הגעתי לכלל דעה שבדומה לעתירה הקודמת, יש למחוק גם את העתירה הנוכחית.

מושכלות ראשונים הם שבית המשפט אינו בוחן את תבונתה של ההחלטה הניתנת כי אם רק את חוקיותה. בבג"ץ 6274/11 דלק חברת הדלק הישראלית בע"מ נ' שר האוצר  (26.11.12) נאמר:

" נקודת המוצא הכללית היא במושכלות היסוד של הביקורת השיפוטית, שעליהן ועל הטעמים העומדים בבסיסם למותר להרחיב את הדיבור. בית משפט זה אינו משמש ערכאה המחליטה במקומה של הרשות בעניינים מקצועיים שבתחום סמכותה; בית המשפט אינו בוחן את תבונתה או יעילותה של ההחלטה; הוא לא ימיר את שיקול דעתה של הרשות בשיקול דעתו שלו; ואף אם היה מחליט אחרת לו היה בנעלי הרשות, הוא לא ישנה מהחלטתה כל עוד לא נפל בה פגם במישור החוקיות המקים עילה להתערבות במעשה המינהלי".

מטענותיהם של העותרים ניכר שהמחלוקת בינם לבין המשיבים היא מחלוקת בשאלות מקצועיות אשר על פי ההלכה בית המשפט אינו מתערב בהן.  אוסיף עוד,  שכאשר בוחנים את טענות העותרים על רקע הוראותיו של הסכם התכנון, קשה להשתחרר מן הרושם שהמחלוקת האמיתית היא בין העותרים לעירייה ועניינה הוא בשאלה אם בנטילת סמכות הפיקוח העליון והעברתה לידי המשיב 3  הפרה העירייה את הסכם התכנון, אם לאו.  מחלוקת זו מעוגנת במשפט הפרטי וההכרעה בה צריכה להיעשות על ידי ערכאה מוסמכת לכך.  בשולי עניין זה אציין גם, שדומה שהעותרים אינם מפרשים נכון את האמור במכתבו של המשיב 3 מיום 6.6.13 לעותרים, שכן כשנאמר שם שלמשיב 3 נוטל לידיו את האחריות לפרויקטים ומשחרר את העותרים מכל אחריות או סמכות בנוגע אליהם, אין הכוונה לסמכות חוקית או שלטונית  כי אם רק לסמכות הפיקוח העליון שהעירייה הקנתה לעותרים בסעיף 3 של הסכם התכנון. כאמור, השאלה אם נטילתה של הסמכות מתיישבת עם חובות וזכויות הצדדים על פי הסכם התכנון היא מתחום דיני החוזים וממילא שלבית משפט זה אין סמכות להכריע בה.

על פי סמכותי בתקנה 7(2) אני מורה על מחיקת העתירה.

ניתנה היום,  ד' תשרי תשע"ד, 08 ספטמבר 2013, בהעדר הצדדים.

חתימה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ