אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 45999-10-11

החלטה בתיק מ"ת 45999-10-11

תאריך פרסום : 08/11/2011 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
45999-10-11
03/11/2011
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
אדם גבארין (עציר)
החלטה

כנגד המשיב הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של חבלה בכוונה מחמירה לפי סעיף 329(א)(2) וכן עבירה של הפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו לפי סעיף 275, הכל לפי חוק העונשין. על פי עובדות כתב האישום, עצרו צוות של שוטרים כלי רכב במהלך ביקורת שגרתית באום אל פחם. המשיב הגיע לכיוון השוטרים כאשר הוא נוסע בדרך עפר. שוטר סימן לו לעצור, המשיב המשיך בנסיעתו לעבר השוטרים ולא האט את המהירות עד שהגיע מספר מטרים מאחד השוטרים ואז האיץ לעברו את מהירות נסיעתו, וזאת בניסיון לפגוע בו. השוטר הצליח לחמוק מהרכב. מעשים אלו מקימים את העבירות אשר יוחסו למשיב, כאשר לעניין העבירה לפי סעיף 329 לחוק העונשין, יש לציין כי לא נגרמה פגיעה באדם והעבירה המיוחסת היא עבירה של ניסיון.

ב"כ המשיב חולק על קיומן של ראיות לכאורה. אין מחלוקת לעצם הנסיעה בסמוך לשוטרים ולכיוון בו היה שוטר. אלא שלטענתו לא היה מדובר בנסיעה שמטרתה לפגוע בשוטרים, אלא בנסיעה רגילה בסמוך אליהם, לכל היותר נסיעה רשלנית אשר יתכן וסיכנה את השוטרים. לעניין זה הצביע ב"כ המשיב על הבדלי גרסאות בעדותו של השוטר המתלונן עצמו, אשר באחת מעדויותיו תיאר את הנסיעה כנסיעה אשר לכאורה במהירות גבוהה ומכוונות כלפיו, ובהודעה שנייה תיאר את הנסיעה בצורה אחרת. מעבר לכך, מתעוררת שאלה בכל הנוגע לזיהוי השוטר כשוטר, וזאת בשים לב לשעת האירוע, העובדה שהייתה חשכה ולאופן שבו תיאר השוטר את המשיב אשר לטענתו ניתן היה לראות בעיניו כי הוא מזהה את השוטרים.

בכל מקרה, טענות אלו מקומן להתברר במסגרת ההליך העיקרי. ככל שהדבר נוגע לשלב זה של הדיון, די בעדותו של השוטר כדי לבסס תשתית לכאורית, מה גם שהמשיב אינו חולק על עצם הנסיעה בסמוך לשוטר, אלא שהנסיבות לטענתו שונות. נושאים אלו יבוררו במסגרת ההליך העיקרי. ככל שהדבר נוגע להליך שבפני, אני סבור כי קיימת תשתית ראייתית מספיקה כדי לבסס ראיות לכאוריות להוכחת האשמה.

אין חולק, כי עבירה של נסיעה ברכב אל עבר שוטרים, לכאורה בצורה מכוונת, מצביעה על מסוכנות. על החומרה שבבריונות שבכבישים, ובמיוחד כלפי אוכפי החוק, עמד בית המשפט העליון בע"פ 4989/10 מדינת ישראל נ' אמיר שחאדה (טרם פורסם, 16.2.11). הדברים נאמרו לעניין הענישה ואולם הם מבהירים את המסוכנות לחברה מהתנהגות בריונית מעין זו ונכונים הם, בהתאמה המתחייבת, גם לעניין של עילת המעצר.

כך גם נקבע כי מסוכנות מעין זו, מחייבת מעצר עד תום ההליכים, כך נאמר בבש"פ 7701/10 בילאל שתיווי נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 27.10.10):

"המדיניות השיפוטית הינה כי התנהלותו של אדם המסכן חיי אחרים תוך ניסיון הימלטותו מעידה על כך שנובע ממנו סיכון של ממש לשלום הציבור ולביטחונו ולפיכך קיים אינטרס ציבורי להורות על מעצרו עד תום ההליכים נגדו."

ראו בהקשר זה את:

בש"פ 7986/09 אחמד שאהין נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 14.10.09);

בש"פ 4518/09 סמיר אלחמידי נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 7.6.09);

בש"פ 987/09 ליאור נחמיהייב נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 4.2.09);

בש"פ 9368/08 מרק פולסקי נ' מדינת ישראל (טרם פורסם, 18.11.08);

בש"פ 6433/06 מדינת ישראל נ' אבולקיעאן (טרם פורסם, 9.8.2006) .

אם כי נסיבות המקרה, על פי הראיות, נסיבות המקרה הן במדרג נמוך יחסית של מסוכנות. אין מדובר במרדף משטרתי או בנסיעה פרועה לאורך מרחק רב, כאשר משטרה דולקת אחר עבריין נמלט או נסיבות דומות. מדובר באירוע אשר אירע בסמוך לביתו של המשיב, בית אשר לכשעצמו מצוי תחת אבטחה משטרתית עקב סכסוך בין משפחות שונות באום אל פחם. נסיבות התנהגותו של המשיב אינן ברורות ויבוררו במסגרת ההליך העיקרי, ואולם הראיות, כפי שעולות וכפי שמתוארות בכתב האישום עצמו, אינן מצביעות על מסוכנות במדרג הגבוה.

בנסיבות אלו, סבור אני כי ניתן לשקול גם שחרור לחלופת מעצר, זאת הגם שכאמור, מדובר לכאורה בעבירה חמורה. לעניין זה נזכיר כי הכלל הוא שגם כאשר קיימות ראיות לכאורה לביצועה של עבירה חמורה, על בית המשפט לשקול חלופת מעצר, כאשר הוא מביא במסגרת שיקוליו את נסיבות המעשה וביחד עמן גם את נסיבותיו של הנאשם.

בכל הנוגע לנסיבות המקרה, כבר פירטתי לעיל. בכל הנוגע לנאשם, יצוין כי מדובר בבחור בן 20 ללא כל עבר פלילי. הנאשם סיים 12 שנות לימוד, הוא עובד בעבודה סדירה ולומד כעת במכללה באום אל פחם. נראה כי מדובר באדם נורמטיבי אשר אינו נמנה על החוגים העברייניים. בנסיבות אלו סבור אני כי ניתן, לעת הזו, להורות על שחרורו לחלופת מעצר בית מלא, וזאת תוך הטלת מגבלות נוקשות לרבות הבטחת תנאי שחרור בבטוחה כספית משמעותית.

עם זאת, סבור אני כי ראוי להורות על הגשת תסקיר של שירות המבחן, אשר יאמוד את המסוכנות ויחווה דעה בכל הנוגע לעצם הצורך בחלופת מעצר מלאה. לעניין זה אני מביא בחשבון את הכלל שגם חלופת מעצר היא הגבלה של חירות, ובהתאם עליה להיות מידתית ביחס לרמת מסוכנות. אשר על כן, אורה לשירות המבחן להגיש תסקיר אשר יאמוד את מידת המסוכנות ואת הצורך בחלופת המעצר, כפי שאני מורה עליה כעת.

ביום 2.11.11 התייצבו בפני מפקחים בני משפחה מאום אל פחם. יצוין כי הוצעה גם חלופת מעצר בישוב ביאדה, המרוחק כ-7 ק"מ מאום אל פחם. בנסיבות העניין לא מצאתי טעם בהרחקת המשיב מביתו, מאחר והעבירה המיוחסת לו בוצעה כנגד שוטרים ולא כנגד אדם המתגורר בסמוך אליו, ואינני רואה כי יש בהרחקתו כדי לשפר את סדרי הפיקוח. מעבר לכך, הודע לבית המשפט כי בית משפחתו של המשיב מצוי בפיקוח משטרתי מטעמים אחרים ומכאן שדווקא חלופה שם תהיה יעילה יותר.

אשר על כן, בסיכומו של דבר, אני מורה כדלקמן:

אני מאשר את חלופת המעצר המוצעת שכתובתה בביתו של המשיב באום אל פחם. המשיב ישוחרר ממעצר וישהה בדירה הנ"ל בחלופת מעצר בית מלא וכל עת ישהה עימו אחת המפקחות/אחד המפקחים שאושרו, ושהתייצבו בפני בית המשפט ביום 2.11.11. כל מפקח/ת י/תחתום על התחייבות עצמית בגובה 20,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח על המשיב ולדווח אם יצא המשיב את הבית ללא אישור. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ