אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 24074-08-13

החלטה בתיק מ"ת 24074-08-13

תאריך פרסום : 02/12/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי בבאר שבע
24074-08-13
05/11/2013
בפני השופט:
נסר אבו טהה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד רמי אלמכאווי
הנתבע:
ואדים מולדבסקי (עציר)
עו"ד רוני יאיר
החלטה

1.         בפניי בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו, על רקע כתב האישום המייחס לו ביצוע עבירות ניסיון לרצח - שלוש עבירות , מעשה פזיזות ורשלנות - שתי עבירות, כניסה והתפרצות למקום מגורים - שתי עבירות, הפרת הוראה חוקית ושיבוש מהלכי משפט.

2.         מכתב האישום עולה, בתמצית, כי המשיב והמתלוננת גרושים וקיים ביניהם סכסוך בנוגע לתשלום מזונות ילדים. נטען, כי בשלוש הזדמנויות שונות (יוני 2013, 10/7/13, 29/7/13), ניסה המשיב לגרום למותה של המתלוננת בכך שהחדיר חומר רעיל בשם "Picrotoxinin" היכול לגרום למוות, למוצרי מזון (כדור שוקולד, יוגורט), שאכלה המתלוננת. נטען, כי המשיב שהינו בעל תואר ראשון בכימיה והשכלה בתחום הרפואה ובהנדסה ביו-רפואית, בחר ברעל ביודעו את תכונותיו הקטלניות, שכן רעל זה אינו בשימוש בארץ ולא ניתן להשיגו אלא ברישיון מיוחד לצורכי מחקר בלבד. כחלק מיישום החלטתו של המשיב להמית את המתלוננת, ובמסגרת תכנון המעשה, חיפש המשיב מידע אודות הרעל באתרי אינטרנט שונים והסווה את זהותו בבגדים ארוכים וכיסוי פנים עת נכנס לביתה של המתלוננת על מנת לבצע את זממו, קרי, להחדיר את החומר הרעיל ליוגורט. עוד נטען, כי המשיב השתמש בחומר רעיל ומסוכן בדרך נמהרת ורשלנית שהיה בה כדי לסכן את חיי חבריה לעבודה של המתלוננת שטעמו אף הם מכדור השוקולד.

3.         לאחר שקבעתי דבר קיומן של ראיות לכאורה ודבר קיומן של עילות מעצר, הורתי, בהתאם למצוות המחוקק בסעיף 21 ב' לחסד"פ, על עריכת תסקיר מעצר שיבחן היתכנותה של חלופת מעצר (ראה החלטה מפורטת מיום 6/10/13).

4.         תסקיר שירות המבחן:

            מתסקיר שירות המבחן עולה, כי המשיב בן 44, גרוש ואב לילדות, עלה ארצה ממולדובה בהיותו בן 20, השתלב כעתודאי וסיים לימודי תואר ראשון בכימיה. לאחר שחרורו מהצבא החל ללמוד במסגרת תואר שני לימודי ביו- רפואה, אך לא סיים אותם לאור מותה הטראגי של בתו בשנת 2004.

            אשר למערכת היחסים עם המתלוננת, מסר, כי הם היו נשואים כ- 15 שנים, ולפני 3 שנים התגרשו. שירות המבחן התרשם, כי בהתייחסותו למערכת המשפחתית, המשיב ניסה להציג תמונה של משפחה מתפקדת, ללא קשיים. בלטה שטחיות רגשית, הרחקה ונוקשות חשיבתית.

            שירות המבחן נפגש עם המתלוננת, אשר תיארה מערכת יחסים מורכבת ובעייתית, כאשר לאחר גירושיהם חלה החמרה ביחסו של המשיב אליה. שירות המבחן התרשם, כי תהליך הגירושים וניסיונותיה של המתלוננת לעמוד באופן עצמאי, החריפו את מצבי הקונפליקט בין המשיב למתלוננת. עוד התרשם השירות, כי המתלוננת חווה חרדה לשלומה ולשלום בנותיה. ממידע שהתקבל מגורמי רווחה הנמצאים בקשר עם המשפחה עולה, כי הם מתרשמים ממצוקה קשה בהן נמצאות בנותיהם המשותפות של המשיב והמתלוננת, מצוקה וחרדה אשר הועצמו עם היוודע נסיבות מעצרו של המשיב.

            התרשמות שירות המבחן: שירות המבחן התרשם מהמשיב כאדם המרוכז בעצמו ובצרכיו, בעל צרכי שליטה גבוהים, בעל יכולת גבוהה להשפיע על סביבתו ולגייסה לסיפוק צרכיו, התנהלותו מטילה על סביבתו ועל משפחתו תחושות איום, פחד ושיתוק, וכאשר חש דחיה וכעס פועל מתוך תחושת נקם. עוד התרשם השירות מאדם אשר סנקציות חיצוניות, אינם מהווים גורם מרתיע עבורו ובמובן זה בולטת פריצת גבולות והיעדר יכולת לקבל גבולות חיצוניים.

השירות התרשם מקיומה של רמת סיכון גבוהה להתנהגות פורצת גבולות. עוד להערכתם, המשיב יתקשה לעמוד בגבולות חיצוניים שיוצבו בפניו וקיים סיכון רב, כי יפר את התנאים במידה וישוחרר לחלופת מעצר.

חלופת המעצר שנבחנה - בדמות מעצר בית בירוחם (להלן: "מקום החלופה"), בביתם של יורי ותמרה רוזנפלד-  חברים של אם המשיב, בפיקוחם ובפיקוח אמו של המשיב (להלן: "המפקחים הערבים").

אמו של המשיב בת 65, גרושה, עובדת כמנהלת בחברה אדמיניסטרטיבית שבבעלותו של יורי. יורי, בן 72, נשוי, בעלים של חברת היי-טק. תמרה, בת 66, עובדת בחברה של יורי. בני הזוג מסרו, כי מכירים היטב את המשיב עוד בהיות כבן ארבע שנים לאור חברותם רבת השנים עם אמו של המשיב, אולם בשנים האחרונות לא היו עמו בקשר רציף.

שירות המבחן התרשם מהערבים כאנשים רציניים. עם זאת, בני הזוג רוזנפלד אינם מעורבים בחייו של המשיב, ומערכת היחסים בין המשיב לאמו מורכבת, כפי שבא לידי ביטוי בניתוק הקשר ביניהם עובר למעצרו, ויכולתה להשפיע על התנהגותו מצומצמת.

לסיכום, שירות המבחן לא בא בהמלצה לשחרר את המשיב לחלופה שהוצגה הן בשל רמת המסוכנות הגבוהה והן בשל העדר יכולת של החלופה המוצעת כדי לצמצם רמת הסיכון המתוארת מצד המשיב.

5.         ב"כ המשיב עתר להורות על שחרור המשיב לחלופה שנבחנה, חרף ההמלצה השלילית של שירות המבחן. נטען, כי חלופת המעצר שהוצעה מרוחקת גיאוגרפית ממקום מגורי המתלוננת ובנותיהם המשותפות, כוללת פיקוח אנושי הדוק של שלושה ערבים בוגרים ואחראיים, אשר שירות המבחן התרשם, כי הם אנשים רציניים המבינים את משמעות הפיקוח. עוד נטען, כי המשיב נעדר עבר פלילי, זהו מעצרו לראשונה בחייו. עוד טען ב"כ המשיב, כי שירות המבחן לא עמד דיו על נסיבותיו האישיות והמשפחתיות הקשות של המשיב, עת נאלץ להפסיק את לימודיו לתואר שני בשל מותה הטרגי של בתו. לחילופין, עתר להורות על קבלת תסקיר משלים שיעמוד בהרחבה על נסיבותיו האישיות והמשפחתיות של המשיב.

6.         ב"כ המבקשת מנגד עתר להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו. נטען, כי המסוכנות הנשקפת מהמשיב לציבור ככלל ולגרושתו ובנותיהם בפרט, היא גבוהה. המשיב פעל לכאורה בקור רוח תוך תכנון מוקדם, הכנה ואיסוף מידע על מנת לבצע את תכניתו - לגרום למותה של המתלוננת, וזאת בשלוש הזדמנויות שונות כעולה מעובדות כתב האישום. ב"כ המבקשת הפנה לעמדתה של המתלוננת, בפני שירות המבחן- ולחשש ולפחד שהביע המתלוננת, באם המשיב ישוחרר ממעצר. עוד נטען, כי קיים חשש ממשי לשיבוש הליכי משפט, בהתחשב בדבריו של המשיב למדובב לפיהם הוא שוקל לפנות לאמו שתבקש מהמתלוננת לחזור בה מהתלונה. עוד הפנה ב"כ המבקשת להתרשמות שירות המבחן מקיומה של רמת מסוכנות גבוהה מצד המשיב. בנוגע לחלופה נטען, כי אין ביכולתה לאיין את המסוכנות. כמו כן, לא קיימים טעמים כבדי משקל המצדיקים סטייה מהמלצת שירות המבחן.

7.         המשיב מואשם באחת מן העבירות החמורות בקודקס הפלילי- עבירת ניסיון לרצח. הלכה היא, כי בעבירת רצח, רק במקרים חריגים לא ייעצר נאשם שיש כנגדו תשתית הראייתית המבססת סיכוי להרשיעו עד לתום ההליכים. הדברים נכונים גם לעבירת הניסיון לרצח:

"אכן, רק במקרים נדירים ביותר ויוצאי דופן, ניתן יהיה להסתפק בחלופה למי שמואשם בעבירה של רצח בכוונת תחילה, שהיא החמורה שבעבירות. מטבע הדברים, אדם המסוגל לבצע רצח, מסוכן הוא לביטחון הציבור, וקשה ביותר להפריך חזקת מסוכנות זו. אדם שאינו בוחל אף בפגיעה בערך הבסיסי והאוניברסלי של קדושת החיים, אינו ראוי לאמון שהחברה נותנת באדם המשוחרר בערובה - שיקיים את תנאי שחרורו. מקום בו לכאורה הנאשם רצח אדם - אין להניח כי צווי בית המשפט יהיה בהם להטיל עליו מורא. את הסיכון לפניו של הנאשם שפגע בערך הנעלה מכל הערכים - יש להטיל על הנאשם ולא על סביבתו. זאת ועוד, אדם הנאשם בעבירה שדינה מאסר עולם חובה, אף אינו נתון למוראו של עונש נוסף בגין עבירות שביצע בעת היותו משוחרר בתנאים. משיודע הנאשם כי אם יורשע, דינו לכלות ימיו בין כתלי בית הסוהר - ספק אם יש דבר שירתיעו מלחזור על מעשיו או להימלט מן הדין למען מטרה אחרת (ראה בש"פ 2646/97 סהראב עודה נ' מדינת ישראל).

עוד נקבע בפסיקה, כי גם בעבירות חמורות יש חובה לשקול חלופת מעצר:

"חובה היא לשקול בכל מקרה גם בעבירות חמורות, חלופת מעצר, והשאלה נתונה לשיקולה דעתה של הערכאה הראשונה. עליה לבדוק אם החלופה מבטיחה את תכלית המעצר. אם תמצא לומר, שבכל מקרה של ביצוע עבירה חמורה מתבקשת מסוכנותו של הנאשם ואין להחליט על חלופת מעצר, נמצאת מרוקן את חובת שקילת בחינת החלופה מתוכן".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ