אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 179-11-10

החלטה בתיק מ"ת 179-11-10

תאריך פרסום : 16/08/2011 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה
179-11-10
26/05/2011
בפני השופט:
רון שפירא

- נגד -
התובע:
מוחמד הוואש (עציר)
הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה

כנגד הנאשמים יאסין אחמד ומוחמד הוואש (להלן: " הנאשם האחר" ו" המבקש" בהתאמה), הוגש כתב אישום המייחס להם עבירה של הריגה, לפי סעיפים 298 ו-29 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, (להלן: " החוק"); סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיפים 332(2) ו-29 לחוק; חבלה חמורה, עבירה לפי סעיפים 333 ו-29 לחוק; מהירות מופרזת, עבירה לפי תקנה 54 לתקנות התעבורה, תשכ"א - 1977 וכן סעיפים 38(2) ו-68 לפקודת התעבורה [נוסח חדש], תשכ"א - 1961 (להלן: " הפקודה"); נהיגה ללא פוליסת ביטוח בתוקף, עבירה לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי. וכן יוחסו לנאשם האחר עבירות של הפקרה לאחר פגיעה, עבירה לפי סעיף 64א(ב) לפקודה; נהיגה בשכרות, עבירה לפי סעיף 62(3)+ 64ב לפקודה; נהיגה ללא רשיון נהיגה, עבירה לפי סעיף 10(א) לפקודה.

על-פי הנטען בכתב האישום, ביום 17.10.10 נפגשו המבקש והנאשם האחר, יחד עם צעירים נוספים בצומת הכפר טמרה. המבקש הציע לנאשם האחר לערוך תחרות מכוניות. השניים סיכמו ביניהם, כי המפסיד בתחרות יתדלק את רכבו של האחר. שני המתחרים נהגו בכביש מס' 70 מצפון לדרום, לכיוון צומת נעמה, ומשם בחזרה לכיוון צומת טמרה. בעת שהחלה התחרות, נסע בכביש, ובכיוון נסיעתם של המתחרים, רכב סובארו נהוג בידי אבו אלהיג'א אחמד, כשאיתו ברכב אשתו, בנו יליד 2010, נוסעת נוספת ובתה ילידת 2005. שני המתחרים הגבירו את מהירות נסיעתם, עד למהירות העולה על 120 קמ"ש, ועקפו רכבים משמאל ומימין, תוך שהם יורדים לשוליים וחוזרים חזרה לכביש. בשלב כלשהו עקף המבקש את רכב הסובארו מימין, תוך נסיעה על השול הימני. הנאשם האחר, שהיה מאחוריו, נהג אף הוא את רכבו על השול הימני ומשהחל לחזור לכביש, הבחין בסובארו שנסעה לפניו, החל לבלום ואולם לא הצליח למנוע את הפגיעה והתנגש בסובארו בעוצמה. עקב כך איבד רכב הסובארו שליטה, הסתובב ופגע במעקה הבטיחות מימין.

כתוצאה מהתאונה נגרם מותו של הקטין, יליד 2010, שנסע ברכב, ולקטינה האחרת נגרמו חבלות קשות, בין היתר קרעים בטחול ובכליה השמאלית, שברים באגן ושברי דחיקה מרוסקים בראש. לנהג הסובארו נגרמו חבלות שונות, כולל שברים בצלעות ושברים באגן. לנוסעת הנוספת נגרמה פריקת כתף שמאל והיא נדרשה לקיבוע ע"י גבס.

בד בבד עם הגשת כתב האישום, הגישה המבקשת בקשה למעצרם של המבקש והנאשם האחר עד תום ההליכים נגדם. לאחר שורה ארוכה של דיונים, שנסקרו בהחלטת בית משפט זה מיום 20.2.11, הורה בית המשפט על שחרורו של המבקש ממעצר לחלופת מעצר מלא בבית הוריו בטמרה, בפיקוח מפקחים ובפיקוח אלקטרוני. סדרי הפיקוח הובהרו בהחלטות מיום 20.2.11 ומיום 21.2.11.

המבקש הגיש בקשה לעיון חוזר. בבקשה צוין כי הנאשם האחר הודה במיוחס לו בכתב האישום. הדיון בעניינו של המבקש נדחה לראשית חודש ספטמבר וצפוי להימשך זמן רב. בהתאם עתר המבקש להקל בתנאי שחרורו ולאשר את יציאתו לעבודה. 

ביום 23.5.11 התקיים דיון בבקשה לעיון חוזר שהגיש המבקש בעניין חלופת המעצר. במסגרת הבקשה חזר המבקש על בקשתו לאשר את יציאתו לעבודה וכן ביקש לאשר לו להשתתף בחתונת קרוב משפחה בעיר טמרה. יצוין כי בבקשה, כפי שהוגשה, עתר המבקש גם לבטל את פסילת רישיון הנהיגה עליה הוחלט ואולם חזר בו מבקשתו זו.

הפרקליטות ביקשה ארכה כדי לבדוק ולהודיע לבית המשפט את עמדתה בנוגע למעסיק שהוצע. ניתנה ארכה להגשת התגובה עד ליום 24.5.11 ולא נמסרה כל תגובה. יצוין כי מעבר לבדיקת המעסיק מתנגדת הפרקליטות לבקשה מאחר ולטעמה לא מתקיימות עילות המצדיקות שינוי בתנאי חלופת המעצר, זאת בשים לב לעבירות המיוחסות למבקש. 

לאחר ששקלתי את הבקשה ועל אף הזמן הקצר שחלף מאז שחרורו של המבקש, החלטתי להעתר לבקשה, מהטעמים ובתנאים שיפורטו.

בכל הנוגע לעילה לעיון חוזר - אכן לא חלף זמן רב מאז שחרור המבקש ואולם סדרי הדיון שנקבעו בהליך העיקרי מובילים אל המסקנה, כי יחלוף עוד זמן רב עד שיקודם הדיון בעניינו של המבקש. הוסכם על הגשת חלק מעדויות עדי תביעה ללא חקירתם. בתיק זה המחלוקת האמיתית הינה משפטית. הנאשם האחר הודה, כאמור, במיוחס לו. המבקש ללא עבר פלילי. בנסיבות אלו סבור אני כי ניתן לבחון את בקשתו לשנות בתנאי השחרור שנקבעו בעניינו.

בכל הנוגע להצעה לצאת לעבודה - התייצב בפני המעסיק. יצוין כי ככל שהדבר נוגע לזהות המעסיק/מפקח המוצע, סבור אני כי מדובר באדם ראוי שניתן לתת בו אמון. עם זאת סדרי העבודה יוצרים קושי בפיקוח על המבקש מאחר ומדובר בביצוע עבודות מסגרות כאשר המעסיק ועובדיו מבצעים עבודות במקומות שונים בארץ. המעסיק התחייב לפקח בכל עת על המבקש וכן למסור בכל שבוע את תכנית העבודה לשבוע שאחריו ואת המקום בו ישהו העובדים, ובהם המבקש. בנסיבות אלו סבור אני כי ניתן לאשר את החלופה. עם זאת, ומאחר והחלופה משמיטה את הקרקע תחת סדרי הפיקוח שנקבעו בעבר, סבור אני כי יש להגביר את התמריץ של המבקש להקפיד בקיום התנאים בדרך של החמרת/הגדלת הבטוחה הכספית שניתנה להבטחת תנאי השחרור.

בהתאם, אני מורה כדלקמן:

אני מאשר את היציאה לעבודה בפיקוחו של מר מאזם אבו אלהיג'א שהתייצב בפני בדיון ביום 23.5.11 (פרטיו האישיים בפרוטוקול הדיון). על המפקח לחתום על התחייבות אישית לפקח על המבקש מרגע יציאתו מבית הוריו ועד חזרתו. המפקח גם יתחייב להעביר לפרקליטות באמצעות הסנגור בכל יום חמישי את תכנית העבודה של המבקש, לרבות פירוט האתרים בהם יעבוד, לשבוע שלאחריו.

אני מתיר את יציאת המבקש מהבית לצרכי עבודה בימים א'-ה' בית השעות 06:00 - 17:00. בכל הימים והשעות האחרות ישהה המבקש בבית הוריו בתנאי מעצר בית מלא, כפי שהוחלט בעבר ובהתאם לאותם סדרי שעות יציאה שאושרו. ככל שלצרכי עבודה יהיה על המבקש לעזוב את האזור, יודיע על כך המפקח לפחות שבוע מראש ויפרט את המיקום בו יעבוד המבקש ואת המיקום בו ילון.         

המפקח יחתום על התחייבות עצמית בגובה 20,000 ש"ח להבטחת התחייבותו לפקח על המבקש ולמלא אחר התחייבויותיו.

מאחר ובסדרי העבודה הנ"ל אין יעילות בקיומו של פיקוח אלקטרוני אני מורה על הסרתו. הסנגור יתאם את הסרת הפיקוח עם יחידת הפיקוח האלקטרוני כך שפירוק האזיק יבוצע ע"י טכנאי מוסמך, באופן שישמור על תקינות הציוד.

בשים לב לשינוי סדרי הפיקוח, וכדי להבטיח את השמירה על התנאים החדשים, ביחד עם שמירה על יתר התנאים שנקבעו בהחלטת השחרור מיום 21.2.11 ושלא ישונו, אני קובע כי על המבקש להפקיד בטוחה כספית נוספת על זו שהופקדה, בסכום נוסף של 10,000 ש"ח במזומן (כך שסה"כ יופקד על ידו סכום כולל של 25,000 ש"ח) להבטחת הקפדה על תנאי השחרור. 

בכפוף לביצוע ההפקדה הנוספת וחתימת המעסיק על ההתחייבות, וכן הסרת הפיקוח האלקטרוני, יוכל המבקש לצאת לעבודה.

בכל הנוגע לבקשה לצאת לחתונת קרוב משפחה - לא נמסרו פרטים מדויקים על החתונה. עם זאת אני מתיר יציאה לאירועי החתונה במובן זה שהמבקש יוכל לצאת באחד משני הערבים (או 26.5.11 או ביום 27.5.11) ועליו להודיע מראש לפרקליטות על הערב שבו יבחר להשתתף בחתונה. הוא ייצא את בית הוריו בין שעות 18:00 - 24:00 ובכל עת יהיה מלווה במפקח שאושר.

מאחר והחלטה זו ניתנה בהעדר הצדדים אני מורה כדלקמן:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ