אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 1483-11-12

החלטה בתיק מ"ת 1483-11-12

תאריך פרסום : 31/12/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית משפט השלום באר שבע
1483-11-12
27/11/2012
בפני השופט:
דניאל בן טולילה

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
זיאד מהנא (עציר)
החלטה

בפני בקשה להורות על מעצרו של המשיב עד תום ההליכים נגדו וזאת על רקע כתב אישום המייחס לו עבירה של אי קיום חובת דיווח על פעולה ברכוש בהתאם להוראת סעיף 10 (א) (ה) לחוק איסור מימון טרור.

עפ"י האמור בכתב האישום, המשיב שהינו תושב רצועת עזה ובעל היתר כניסה לתחומי המדינה העביר כספים בהתאם להוראתו של תושב עזה בשם באהה אלסאדי אבו ריאד (להלן: "אבו ריאד") מרצועת עזה אל יהודה ואיו"ש במספר הזדמנויות וסכומי כסף גדולים. המשיב כך נטען עשה זאת למרות כך שהיה לו חשד סביר שהרכוש הינו רכוש טרור מבלי לדווח למשטרה על חשד זה.

במהלך  הדיון שנערך בפני 15.11.2012, טען ב"כ המשיב כי אין בסיס חוקי להגשת כתב האישום. הואיל והמעשים המיוחסים למשיב אינם כאלה שניתן להגדירם כעבירות נגד מדינת ישראל או העם היהודי הרי שאין תכולה לסעיף 13 לסעיף העונשין. במצב דברים זה, על המבקשת להוכיח "פליליות כפולה" מה שאין בעניננו. החוק מלכתחילה לא נועד ליישום בשעה שעסקינן בתושב השטחים ונועד בעיקרו לאזרחי המדינה.

עוד זה ציין, כי בשים לב לכך שממילא מרבית תושבי השטחים נמנים על כאלה אשר תומכים בארגון פת"ח או שייכים או ארגון החמ"ס הרי שלמעשה כל פעולה פיננסית שנעשית בשטחים ניתן לייחס למבצעה את העבירה אותה מייחסים למשיב. כך גם העלה תהיות בדבר חוסר ישימות מנגנון הדיווח עפ"י החוק בשעה שמדובר בתושבי השטחים. אשר לראיות לכאורה, אשר לדבריו אלו אינן קיימות נוכח כך שלא ניתן לדעת כלל לאן הכסף הגיע, האם אותם אנשים נמנים על ארגון הפת"ח כאשר המשיב בעצמו עד היום אינו יודע את מהות אותם אנשים להם העביר את הכספים.

ב"כ המבקשת מנגד, במהלך הדיון שנערך ביום 15.12.2012 והשלמת טיעוניה בכתב מציינת, כי בשעה שעסקינן בעבירות שבוצעו נגד בטחון המדינה, הרי שמדינת ישראל סוברנית להעמיד לדין את מי  שנטל בהן חלק גם אם מעשים אלה אינם מהווים עבירה במקום ביצועם וגם אם, לכאורה קיבלו היתר לביצוע אותם מעשים מהרשויות במקום מושבם. להמחשת עמדה זו מפנים להעמדתם לדין של תושבי הרצועה אשר עוסקים בעבירות של סחר בנשק.

ב"כ המבקשת אף מציין, כי גם אם לא נעשה שימוש רב בעבר, אם בכלל בעבירות שכאלה כלפי תושבי השטחים, הרי אין בכך לשלול את זכותה של המדינה להעמיד לדין את המשיב אשר עבר בתחומה , נחקר ונמצא כי קיימות ראיות לכאורה בעניינו. על המשיב לדווח בשעה שנכנס לתחומי המדינה לתחנת המשטרה.

אין למבקשת ראיות הנוגעות ליעד של הכספים ויסודות העבירה אף אינם דורשים זאת. די בכך שהמשיב ידע כי אותו אדם שביקש ממנו להעביר כספים הינו פעיל פת"ח וכי אין מדובר בפעולה מסחרית לגיטימית כדי ליצור את החשש הנדרש.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ועברתי על חומר החקירה שהובא לפני לרבות הפסיקה הנוגעת ומאמרים מצאתי לנכון להורות על שחרורו של המשיב בהפקדות כספיות עליהן אורה בסוף החלטתי.

ראשית, ככל שהדבר נוגע לראיות לכאורה אציין, כי מצאתי חולשה ביחס אליהן. כאמור, עיקר הראיות בתיק זה מבוססות על הודעותיו של המשיב במשטרה.

עיינתי בכל הודעות אלו ובתמצית אציין, כי המשיב אכן העלה את חשדו שאין המדובר בסוחרים אולם בצד זאת ציין כי לא חשד שמדובר באנשים הנמנים על ארגון הפת"ח או שהכספים נועדו לצרכים בטחוניים של ארגון זה.  נהפוך הוא, המשיב חוזר על כך בכל הודעותיו כי לו היה חושד בכך לא היה מעביר את הכספים. לשון אחר, העובדה שהמשיב חשד שלא מדובר בסוחרים אין בה כדי להביא מניה וביה להביא למסקנה כי חשד בכך שמדובר באנשים הנמנים על ארגון הפת"ח ומיותר לציין כי אין גם כל ראיה לכך. ראה בין היתר הודעתו מיום 10.10.2012, בעמ' 3 שורה 77-79 ובדומה עמ' 102-104 "אם הייתי יודע שהכסף לצורך בטחוני לא הייתי מסכים לה לחלוטין... בשיחה עם באהה אמר לי כי הכסף עבור סוחרים ברמאללה ולא חשדתי שזה למטרה לא חוקית. כך ראה הודעה מיום 17.10.2012בה מציין כי לאחר שפנה לבאהה זה אמר לו שאולי מדובר בעובדים של סוחרים ובהמשך. "...אני לא הרגתי ארגונים (כך במקור ד.ב.ט) אם הייתי מרגיש ארגונים לא הייתי מעביר דבר" בדומה  ראה הודעה מיום 23.10.2012 אשר גם בא המשיב מציין כי הבין שאין המדובר בסוחרים אולם מאידך לא סבר שמדובר בהעברת כספים לארגונים.

עוד בהקשר לראיות לכאורה יש להקדים ולומר כי מחומר הראיות עולה  כי הן המשיב ובפרט אותו אבו ריאד הינם אנשי עסקים אשר מגלגלים סכומי כסף גדולים. אותו אבו ריאד הינו בעל מספר רב של חנויות לממכר תכשיטים ואליבא המשיב זה נמנה על סוחרי הזהב הגדולים ברצועה. בהנתן אלה ובהנתן כך שפנייתו של המשיב היתה על רקע ממכר זהב, אין לומר כי סכומי הכסף לכשעצמם או עצם העברת הכספים יש בה כדי ללמד על חשד סביר.

ההקשר אותו עושה המבקשת בין חשדו של המשיב כי אין המדובר בסוחרים לבין כך שמדובר  בכספים שהועברו לארגון הפת"ח, הינו מאולץ ורחוק. כאמור, ב"כ המבקשת טוען כי בשל כך ששותפו בעבר של אותו אבו ריאד נמנה על ארגון הפת"ח הרי שעצם העברת הכספים על ידי אותו אבו-ריאד נועדה עבור שותפו. לא ברור מדוע זו המסקנה המתבקשת בהכרח. לציין כי המשיב בחקירתו לא נשאל שאלה ישירה האם הכספים שהתבקש להעביר עבור אבו-ריאד נעשו מטעם שותפו בעבר - סמי אבו-סמהדנה, וזה נשאל בשאלה בפני עצמה מה הוא יודע על הקשרים של אבו-ריאד ביחס לארגון מסוים.

לסיכום, הרי בתיק זה קיימת חולשה ראייתית, ודי היה בכך כדי להגיע למסקנה הסופית אליה הגעתי.

למעלה מן הצורך, אציין כי גם אם בתיק זה אין כל קושי ראייתי, נדמה כי המסלול בו בחרה המבקשת לפעול אינו מצדיק את מעצרו של המשיב עד תום ההליכים, וספק אם זהו כלל המסלול הראוי לנקוט בעניינו של המשיב, גם במסגרת התיק העיקרי, ואנמק.

ראשית, ועל כך אין מחלוקת, לא מיוחסות למשיב עבירות שעניינן ביצוע מעשה טרור, מימון מעשה טרור, התאגדות בלתי חוקית או עבירות שניתן ללמוד מהן כי המשיב היה מעורב באופן אישי בביצוע עבירה שנועדה לפגוע בביטחון המדינה, סדרי שלטון או יחסי החוץ.

מבלי להקל ראש, המדובר בעבירה שהינה הפרה של "חובת עשה", שבהיותה מטילה חובת פעולה אקטיבית על הנאשם, מהווה חריג בדיני העונשין (ראה בדומה העבירה של אי-מניעת פשע). המדובר בעבירה אשר יש בה כדי להוות פגיעה באוטונומיה של הפרט באמצעות סנקציה פלילית. העונש המקסימלי בגין עבירה זו עומד על שנת מאסר או קנס.

יישומו של סעיף 10 לחוק איסור מימון טרור העלה שאלות חוקתיות נכבדות ביחס לישומו לגבי אזרחי המדינה, וראה בין היתר מאמרו של עומר בוכמן, "חובת הדיווח על חשד למימון טרור - מהן השלכותיה והאם היא מוצדקת". הדברים מקבלים משנה תוקף בשעה שעסקינן בתושב השטחים, בפרט כאשר מנגנון הדיווח הקיים בחוק, שבעזרתו ניתן להימנע מסנקציה פלילית, הינו יידוע משטרת ישראל.

ביחס לנקודה אחרונה זו, הרי ב"כ המבקשת סבור כי בשים לב לכך שלמשיב אישור כניסה לישראל, הרי שזה חב "חובת נאמנות מוגברת לישראל", וכי זה "יכול למצוא דרכו לתחנת המשטרה בישראל". אמירות אלו של ב"כ המבקשת הינן לכל הפחות מיתממות, ובפועל אינן ישימות. מיותר לציין את ההשפעה שתהיה על המשיב שבפניי או כל משיב אחר במידה ויוודע במקום מושבו כי זה הגיע מיוזמתו למשטרת ישראל ודיווח כי היה לו חשד סביר כי התבקש לבצע פעולה ברכוש שהינו רכוש טרור, כהגדרתו בחוק, והדברים מדברים בעד עצמם.

כך גם הטענה של ב"כ המבקשת לפיה סעיף  10 האמור נכלל בגדרי העבירות כאמור בסעיף 13 לחוק העונשין, אינה נקיה מספקות כלל ועיקר. כאמור, מדובר בעבירת מחדל. בעניין זה, אין דומות הדוגמאות שהוצגו מטעם ב"כ המבקשת למקרה שבפניי. בכל אותם מקרים דובר על פעולות ישירות של העברת נשק וסחר בנשק, המצדיקות נקיטה בהליך פלילי תחת חסותו של סעיף 13 לחוק העונשין. כך גם ספק בעיניי האם יש להתייחס לחוק איסור מימון טרור כמקשה אחת, ולקבוע כי כל האמור בו לרבות סעיף 10  נכלל בגדרו של סעיף 13.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ