אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 12303-11-11

החלטה בתיק מ"ת 12303-11-11

תאריך פרסום : 26/08/2012 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי נצרת
12303-11-11
20/12/2011
בפני השופט:
דוד חשין

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד זוהר אקרמן
הנתבע:
1. ח'ליל אחמד (עציר)
2. עאוני אבו -חמד (עציר)

עו"ד ביסאם מטעם עו"ד יוסף עאמר
עו"ד שיבלי מטעם עו"ד בר עוז
החלטה

זוהי בקשה למעצר המשיבים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם בהתאם לסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו - 1996 (להלן - חוק המעצרים).

רקע והליכים

1.         נגד שני המשיבים ואחד בשם עאמר טאטור (להלן - טאטור) הוגש כתב אישום המייחס להם עבירות בנשק (החזקה, נשיאה הובלה ועסקה) לפי סעיפים 144(א), 144(ב) ו- 144(ב2) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן - חוק העונשין). למשיב 1 מיוחסות שתי עבירות לפי סעיפים אלו, במסגרת שני אישומים נפרדים. כן מייחס לו כתב האישום, עבירת ירי באזור מגורים לפי סעיף 340א לחוק העונשין (האישום הראשון), ניסיון לעבור עבירות בנשק - ניסיון לעסקה לפי סעיף 144(ב2) בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין (האישום השני), וניסיון להחזקת נשק לפי סעיף 144(א) בצירוף סעיף 25 לחוק העונשין (האישום השלישי).

2.         על פי הנטען באישום הראשון שבכתב האישום, ביום 7.10.2011 ביקש המשיב 1 (נאשם 1 בכתב האישום) מטאטור (הנאשם 2 בכתב האישום) שישיג עבורו אקדח לצורך ירי בחתונה. מאוחר יותר באותו היום, הודיע טאטור למשיב 1 שהשיג את האקדח ובשעה 22:00 לערך מסר לו אקדח 9 מ"מ מסוג F.N, כ-40  כדורים בעלי קוטר דומה וצינת אקדח (להלן יקראו יחד - נשק). באותו הלילה, נשא המשיב 1 והוביל עימו את הנשק לחתונת קרובי משפחתו בנצרת. למחרת היום הגיע המשיב 1 לחתונה מצויד בנשק וירה באקדח 3 יריות. בהמשך אותו היום החזיר המשיב 1 את האקדח לטאטור והותיר ברשותו את צינת האקדח ואת יתרת הכדורים, עד שנתפסו על ידי משטרת ישראל בחיפוש שנערך ביום 10.10.11. טאטור החזיק באקדח עד שהסגירו למשטרה ביום 24.10.2011.

על פי הנטען באישום השני, המשיב 2 (הנאשם 3 בכתב האישום) החזיק שלא כדין, בביתו, אקדח מסוג F.N במשך תקופה של 7 שנים. במועד הסמוך לאמצע יולי 2011, ביקש המשיב 2 למסור למשיב 1 את האקדח מחשש שמא ייתפס בחיפוש שתערוך המשטרה. המשיב 1 נעתר לבקשתו של המשיב 2 והסתיר את האקדח בביתו. במהלך הימים בהם החזיק באקדח, נשא אותו המשיב 1 יחד עימו לחתונה שהתקיימה בנצרת. מספר ימים לאחר מכן, החזיר המשיב 1 למשיב 2 את האקדח וזה טרם נתפס. עוד נטען באישום השני, כי בסמוך לתחילת ספטמבר 2011, פנה המשיב 1 למשיב 2 וביקש הימנו להשיג עבורו רימון נפץ. המשיב 2 השיב שאין ביכולתו לעשות כן.

על פי הנטען באישום השלישי, כחודש עד חודשיים עובר ליום 10.10.2011 גמר אומר בליבו המשיב 1 להצטייד באקדח. לשם כך ועל מנת לממש את תוכניתו פנה אל טאטור ואדם נוסף וביקש לרכוש מהם אקדח, אך העסקאות לא יצאו אל הפועל.

יצוין כי טאטור שוחרר  על ידי המשטרה עוד בשלב החקירה, ולטענת המבקשת, מדובר בטעות של המשטרה אשר העמידה את הפרקליטות בפני עובדה מוגמרת.

3.         בדיון שנערך בפניי ביום 14.11.2011, הסכימו המשיבים לקיומן של ראיות לכאורה ועילת מעצר. המשיב 1 ביקש שיוזמן תסקיר מעצר בטרם תינתן ההחלטה בעניינו, ומשיב 2 ביקש להשתחרר לחלופת מעצר אף מבלי להזמין תסקיר מעצר. בהחלטתי מאותו היום, הוריתי על הזמנת תסקירי מעצר בעניינם של שני המשיבים.

ביום 15.12.2011, ולאחר שהונחו בפניי תסקירי המעצר, שבגדרם המליץ שירות המבחן לשחרר את המשיבים לחלופת מעצר, קיימתי דיון משלים בשאלת שחרורם לחלופה.

עיקרי טענות הצדדים

4.         לטענת המבקשת, בנסיבות מקרה זה אין בנמצא חלופת מעצר שיכולה לאיין את מסוכנותם של המשיבים. עבירות של החזקת נשק ונשיאתו מקימות עילת מעצר עצמאית עקב חזקת מסוכנות לביטחון הציבור. זאת מכוח סעיף 21(א)(1)(ג)(2) בצירוף סעיף 35 לחוק המעצרים.  בבשפ 10028/03 פטריק אלקריף נגד מדינת ישראל (30.12.2003) נקבע כי עבירה בנשק מקימה עילת מעצר של מסוכנות אף לפי סעיף 21(א)(1)(ב) ובמנותק מעילת המעצר העצמאית.

לגבי המשיב 2 נטען בנוסף, כי אילו ישוחרר, יחזור לאחוז בנשק משום שהאקדח מושא האישום השני לא נתפס מעולם. לשיטת המבקשת, כל המחזיק בנשק ואפילו נשק שלא נעשה בו שימוש - מסוכן. יש מגמת החמרה במעצר נאשמים בעבירות נשק, משום שהדבר הפך למכת מחוז הצפון.

לגבי המשיב 1 חידדה המבקשת, כי הלה עשה ניסיונות כל העת להתחמש בנשק ולא ניתן לאיין את מסוכנותו.  

5.         מנגד טען המשיב 1, כי המחוקק קבע שיש יש לשקול כל חלופה שיש בכוחה להשיג את תכלית המעצר באמצעי שפגיעתו בחירותו של הנאשם פחותה. המשיב 1 אינו בעל עבר פלילי. הנשק אינו שלו, בכל שלושת האישומים הוא שאל את הנשק מאחר על מנת לירות בחתונות. אמנם אין להקל בכך ראש, אך להפוך את המקרה הזה למקרה של מכת מחוז, מחטיא את המטרה. המשמורנים המוצעים אנשים בוגרים, נעדרי עבר פלילי כלשהו, מנהלים אורח חיים נורמטיבי, עובדים ומקיימים חיי משפחה. הם מבינים את גודל האחריות ואת חובתם. 

6.         המשיב 2 טען, כי הוא נעדר עבר פלילי, בחור צעיר שזוהי לו ההסתבכות הראשונה. לטענתו, העובדה שטאטור שוחרר צריכה לפעול לטובתו, שהרי האישום נגד טאטור חמור יותר. יתרה מכך, טענתה של המבקשת לפיה שחרורו של טאטור נבע מטעות, רק מחזקת את הטיעון בדבר הצורך בשחרור בנסיבות המקרה. החלופה המוצעת הינה בשפרעם ורחוקה מרחק רב ממקום ביצוע העבירה. תסקיר המעצר מפורט ומאוזן ויש לאמצו כלשונו, לרבות המלצת שירות המבחן ליתן לו לצאת לעבודה יחד עם דודו.

דיון והכרעה

7.         האם ניתן לאיין את מסוכנותם של המשיבים באמצעות חלופת מעצר, כמצוות סעיף 21        (ב)(1) לחוק המעצרים? זוהי השאלה המונחת לפתחו של בית המשפט.

כידוע,  בית המשפט לא יורה על מעצרו של נאשם, אלא אם נוכח, בין היתר, כי לא ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של שחרור בערובה ותנאי שחרור שפגיעתם בחירותו של הנאשם פחותה. "בחינה זו נעשית למרות קיומן של עילות מעצר כמו מסוכנות או חשש לשיבוש הליכי משפט... השיקולים העיקריים בבוא בית המשפט לבחון אפשרות לחלופה כוללים, בין היתר, עבר פלילי ומהותו, מספר האישומים ונסיבותיהם ותסקיר שירות המבחן... משמצא בית המשפט כי יש טעם בבחינת חלופת מעצר, יבחן בית המשפט את החלופה הפרטנית המוצעת ואם עומדת היא במטרתה לאור הנסיבות... בכגון דא, ראוי לייחס משקל נכבד להתרשמותה של הערכאה הדיונית, שבחנה באופן מקיף ויסודי את פרטי חלופת המעצר והתרשמה ישירות מהמפקחים ומהערבים... ולבסוף, יש לזכור כי חלופת המעצר נדרשת להפחית ולהקהות במידה רבה את עילת המעצר (מסוכנות או חשש לשיבוש הליכי משפט) אך אין מדובר בחלופה "הרמטית" כמעצר מאחורי סורג ובריח, 'סיכון קיים לעולם, אך השאלה היא מה מידת ההסתברות להתממשות הסיכון'...." (בשפ 1911/11 רועי רווה נ' מדינת ישראל (22.3.2011), מפי כב' השופט עמית).

8.         במקרה שבפניי עסקינן בעבירות בנשק הבאות בגדר "עבירת בטחון". כידוע אלו הן עבירות המקימה עילת מעצר סטטוטורית. מלבד זאת, בעילת מעצר שמקימה עבירה בנשק כרוכה גם עילה של מסוכנות לפי סעיף 21(א)(1)(ב) לחוק המעצרים. בית המשפט העליון קבע זה מכבר, כי "שתי עילות אלה, הכרוכות יחד, מצדיקות מעצר עד תום ההליכים ורק במקרים חריגים ניתן להשיג את מטרת המעצר על דרך של חלופה... לפיכך, יש לבחון את הצדקתו של מעצר בשל עבירת נשק הן מהיבט עילת הנשק והן מהיבט עילת המסוכנות. מחד יש לשקול מה סוג הנשק ומהן הנסיבות האופפות את עבירת הנשק. מאידך יש לשקול את מסוכנותו של הנאשם... בהקשר זה יש לשקול האם מעידות נסיבותיה של העבירה כי הנאשם עלול לחזור על המעשה או לעשות מעשה דומה והאם מעידה אישיותו של הנאשם (כפי שהיא מתגלה מתוך עברו ואורח חייו), על כך שהוא עלול לחזור על המעשה... על בית המשפט לבחון כל מקרה באופן אינדיבידואלי בהתאם לנאשם ולנסיבותיו האישיות" (בשפ 2602/10 האני כחלול נ' מדינת ישראל (14.4.2010), מפי כב' השופט דנציגר).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ