אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק מ"ת 10994-09-10

החלטה בתיק מ"ת 10994-09-10

תאריך פרסום : 01/05/2013 | גרסת הדפסה
מ"ת
בית המשפט המחוזי נצרת
10994-09-10
05/07/2012
בפני השופט:
דוד חשין

- נגד -
התובע:
חמזה חמודה
עו"ד ימימה אברמוביץ'
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד יערה לב
החלטה

זוהי בקשה לעיון חוזר במסגרתה מתבקש בית המשפט להורות על שחרורו של המבקש לחלופת מעצר בבית ששכרה המשפחה בישוב פקיעין.

1.         הבקשה שלפניי הוגשה בעקבות החלטת בית המשפט העליון מיום 28.05.12 בבש"פ 3916/12 (מפי כב' השופט רובינשטיין), בבקשת המדינה להארכת מעצרו של המבקש בתשעים ימים נוספים. בהחלטתו פירט כב' השופט רובינשטיין את הרקע שקדם להגשת הבקשה, כי שפורט אף בהחלטות קודמות של בית משפט זה, ואיני רואה לחזור עליו. מכל מקום, בהחלטת בית המשפט העליון נקבע, בין היתר, כי על ההפרות והזלזול בתנאי השחרור בערובה שילם המבקש בתקופה לא קצרה במעצר, והשופט רובינשטיין הביע תקוותו כי המבקש למד את הלקח והבין כי מעצר בית ותנאי שחרור אינם "תכנית כבקשתך". לפיכך קבע כי "המבקש יהא רשאי לפנות לשירות המבחן ולהציע חלופה מרוחקת ומהודקת, באיזוק אלקטרוני, הפקדה גבוהה וערבויות גבוהות, תוך אפשרות למשטרה לודא קיום התנאים...".

2.         המבקש הגיש לשירות המבחן חלופת מעצר בבית ששכרה המשפחה בישוב פקיעין, ובו שוהה אף אחיו הנאשם עימו במסגרת כתב האישום (נאשם 2), בפיקוחם של חמישה ערבים. שירות המבחן הגיש תסקירו המשלים ביום 19.06.12 . התסקיר מבוסס על שיחה נוספת עם המבקש וכן על שיחות עם אביו של המבקש ועם הערבים המוצעים. שירות המבחן התרשם כי המשיב מביע קושי מהתמודדות עם מעצרו, ורואה בו קטיעת רצף חיים נורמטיבי אשר ניהל בעבר. באשר להפרות תנאי חלופת המעצר טען המבקש כי מדובר במעשה ילדותי ונעדר שיקול דעת, שנבע מגעגועים קשים לבני משפחתו. הוא ציין בפני קצין המבחן כי הוא מודע לחומרת מעשיו וכי ברורות לו ההשלכות שתהיינה לכל הפרה עתידית בתנאי השחרור. קצין המבחן התרשם לטובה מחמשת הערבים המוצעים. שלושה מתוך החמישה משמשים ערבים מפקחים גם על אחיו של המבקש, וממלאים את תפקידם כנדרש. הערבים כולם, כך בתסקיר, מודעים לאחריות שהם נוטלים על עצמם בפיקוח על המבקש, ועושים רושם כמי שיש ביכולתם למלא התחייבות זו. קצין המבחן ציין כי לא הוצעה חלופה נוספת זולת חלופה זו, ובני משפחתו של המבקש ביטאו קושי, הן כלכלי והן טכני, במציאת חלופה אחרת. לדברי אביו של המבקש, הדירה המוצעת כוללת מספר חדרים, ויכולה להכיל אם את המבקש וערב נוסף. לאור כל האמור, ובשים לב לעובדה כי מדובר בחלופת מעצר משותפת למבקש ולנאשם 2, סבור שירות המבחן כי מדובר בחלופת מעצר מתאימה, והוא ממליץ על שחרורו של המבקש לחלופה המוצעת בפיקוח מלא של אחד הערבים לסירוגין, אשר יפקח על המבקש בלבד, ובתוספת איזוק אלקטרוני.

3.         בדיון היום נחקרו שלושה מתוך חמשת הערבים המוצעים, שכן שניים נוספים שהו אותה העת בפקיעין ופיקחו על אחיו של המבקש ונבצר מהם להתייצב לדיון, אולם ערבים אלה נחקרו ואושרו על ידי בית המשפט כערבים מפקחים ראויים על אחיו של המבקש.

4.         בתום חקירת העדים טענה ב"כ המשיבה כי בהתחשב בחלקו המשני של המבקש באירועים הנטענים במסגרת כתב האישום והשלב המתקדם בו נמצא ההליך העיקרי, ובהינתן גם כי המבקש שילם מחיר כבד על הפרות קודמות של תנאי חלופת מעצר שהושתו עליו ושבגינן הוא מוחזק במעצר מאחורי סורג ובריח מזה למעלה משמונה חודשים, אין היא מתנגדת לחלופה המוצעת, הגם שזו אינה אידיאלית.  היא הדגישה כי סכסוך החמולות העומד בבסיס האירועים הנטענים עדיין פעיל ו"חם", והאווירה לקראת סיום המשפט הינה מתוחה מאד, והזכירה שלאורך כל הדרך הביעה המשיבה התנגדות להחזקתם של שני האחים ביחד בחלופת מעצר אחת. עם זאת, לזכות בני המשפחה בכלל והערבים המפקחים בפרט יש לזקוף את העובדה כי ביחס לנאשם 2, לא נרשמה ולו הפרה אחת בתנאי חלופת המעצר. דומה, טוענת היא, כי המבקש ובני משפחתו הבינו כי חלופת מעצר ותנאים שקובע בית המשפט אינם אות מתה, ולכל הפרה עלולות להיות השלכות קשות על המפר. בנסיבות אלה, סבורה היא, כי יש מקום לשנות מעמדתם הקודמת ולהסכים להחזקתו של המבקש באותה חלופת מעצר בה מוחזק אחיו, בכפוף לכך ששום ערב לא יפקח ברגע נתון על יותר מעצור אחד, ובתוספת איזוק אלקטרוני וערבויות ראויות.

5.         עם זאת, טענה כי אינה יכולה לאשר את מר חאלד חמודה כערב מפקח על המבקש. לטענתה, הגם שעברו הפלילי ישן, וכולל ברובו עבירות שאינן רלוונטיות להליך זה, עובדה היא כי לא סיפר עליהן עת נשאל על ידי קצין המבחן באשר לעברו הפלילי, ואף בחקירתו בבית המשפט ניסה לגמד את משמעותן. בדומה, הוא אף ניסה לגמד את המעשים המיוחסים למבקש  בכתב האישום. בנסיבות אלה, אין היא סבורה כי ניתן ליתן בו אמון שיקפיד על קלה כחמורה ויודיע למשטרה כל אימת שיעשה נסיון מצד המבקש, אם יעשה כזה, להפר את תנאי החלופה. אומר כבר עתה, כי בנסיבות תיק זה ולאור דברי ב"כ המשיבה, לא ראיתי לאשר ערב זה כערב מפקח על המבקש.

6.         לאור כל האמור, ובהינתן אף הסכמת המשיבה, אני נעתר לבקשה ומורה על שחרורו בערובה של המבקש למעצר בית בבית ששכרה המשפחה בישוב פקיעין, בבית הגב' ניזהה זינאדין  בכביש נוף העליון (להלן- "הבית שבפקיעין" או "הבית"), וזאת בכפוף ובהתאם לתנאים הבאים:

א.         המבקש ישהה במעצר בית מלא, במשך 24 שעות ביממה, בבית האמור שבפקיעין, ולא יצא את הבית אלא לצורך התייצבות לבית המשפט. היציאה מן הבית לבית המשפט תיעשה שעה וחצי לפני שעת הדיון שאליו יוזמן המבקש, כאשר מיד לאחר הדיון יחזור המבקש למקום מעצר הבית בפקיעין, ויגיע אליו לא יאוחר משעה וחצי מתום הדיון. המבקש ילווה כל העת על ידי אחד הערבים מרגע צאתו את מקום מעצר הבית ועד לשובו אליו. בהקשר זה רואה אני להבהיר, פעם נוספת, כי תום הדיון פירושו כל מצב בו אינה נדרשת יותר נוכחותו של המבקש בבית המשפט, בין משום שהדיון בעניינו הסתיים ובין משום שלא נערך כלל מסיבה זו או אחרת. נסיעתו של המבקש לבית המשפט וחזרה ממנו למקום מעצר הבית תיעשה בקו ישר, ככל האפשר, ובלא סטיות לצורך ביקור בני משפחה, חברים או כל אדם שהוא. הפרת הוראה כלשהי מההוראות האמורות בסעיף זה תהווה עילה למעצרו של המבקש ולעיון חוזר בהחלטה זו.

ב.         שני הערבים המוצעים (בנוסף לשניים אשר אושרו על ידי כערבים על נאשם מס' 2 בתיק זה), הם מר חאתם חמודה ומר מוהנד טייב - נג'ם, שישמשו, לסירוגין, ערבים מפקחים על המבקש במשך כל שעות היממה, הן במקום מעצר הבית והן בליווי צמוד שלו לבית המשפט וחזרה ממנו. יודגש, כי בכל רגע נתון יפקח על המבקש ערב אחד מתוך הארבעה, אשר אינו מפקח במקביל גם על אחיו של המבקש. יוצא, כי בכל שעה משעות היממה ישהו בדירה שלושה ערבים מפקחים (אחד על המבקש, ושניים על אחיו של המבקש). הערבים המפקחים יחתמו כל אחד על ערבות צד ג' בסך 20,000 ש"ח ויפקידו כל אחד ערובה במזומן בסך של 5,000 ש"ח להבטחת כל תנאי החלופה.

ג.          המבקש עצמו יפקיד ערובה בסך של 20,000 ש"ח במזומן, ויחתום על ערבות עצמית בסך 50,000 ש"ח להבטחת כל תנאי החלופה.

ד.         אני מורה כי למבקש יותקן איזוק אלקטרוני. לשם כך ימציא ב"כ המבקש לבית המשפט אישור כי יש בבית קו טלפון "נקי", במובן זה שלא יהיו בו השירותים הבאים: משיבון, שיחה מזוהה, שיחה ממתינה, שירות עקוב אחרי, חיבור למכשיר פקסימיליה, וחיבור לאינטרנט מהיר. הקו צריך להיות פתוח לשיחות נכנסות ויוצאות. המבקש ישוחרר ממעצרו רק לאחר שיתקבל אישור ממנהלת האיזוק האלקטרוני על קיום הקו כאמור, או לחלופין שעל הקו ניתן להתקין איזוק אלקטרוני גם למבקש (בנוסף לזה שהותקן לאחיו השוהה במעצר בית באותו מקום).

ה.         ניתן בזה צו לעיכוב יציאתו של המבקש מן הארץ.

ו.          המשטרה תהא רשאית לבקר בדירה בכל עת ללא הודעה מוקדמת כדי לוודא שתנאי הערובה והפיקוח הצמוד מתקיימים.

ז.          בכפוף להסדרת כל הערבויות והערבות, והמצאת האישור בדבר קו טלפון מתאים בדירה, ישוחרר המבקש לחלופת מעצר כאמור. עם זאת, בכל הנוגע לחתימת הערבים הנוספים - מר עדנאן חמודה ומר מרואן חמודה, והפקדת הערובה בסך 5,000 ש"ח במזומן על ידי כל אחד מהם, הדבר יוכל להיעשות עד ליום ב', 9/7/2012 שעה 12:00 ומבלי שהדבר יעכב את שחרורו של המבקש (בכפוף להסדרת יתר התנאים שצוינו לעיל). אם לא יחתמו שני הערבים הנוספים בתוך המועד האמור, יהווה הדבר עילה למעצרו מחדש של המבקש.

ח.         ככל שמצוי במזכירות בית המשפט סכום שהופקד על ידי המבקש ולא ניתן צו לחלטו, יכול הוא לשמש כערובה על חשבון הערובה שנקבעה לעיל.

ניתנה והודעה היום ט"ו תמוז תשע"ב, 05/07/2012 במעמד הנוכחים.

דוד חשין, נשיא

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ