אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק חע"מ 4900-08

החלטה בתיק חע"מ 4900-08

תאריך פרסום : 31/10/2011 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט לענינים מקומיים נתניה
4900-08
26/10/2011
בפני השופט:
הבכירה אביבה טלמור

- נגד -
התובע:
אלברט בנעיון
עו"ד גלית לוי
הנתבע:
הוועדה המקומית לתכנון ובניה נתניה
עו"ד פלד
החלטה

בפני בקשת המבקש לדחיית מועד כניסתו לתוקף של צו הריסה שיפוטי שניתן במסגרת תיק עמק

4900/08 בית משפט לעניינים מקומיים בנתניה (להלן "הצו השיפוטי") למשך תקופה נוספת של 12 חודשים לפחות מעבר למועד שנקבע לביצוע הצו השיפוטי שניתן בגזר הדין מיום 13.9.2010 בתיק עמק 4900/08 בימ"ש לענינים מקומיים בנתניה.

המבקש בבקשתו מיום 30.8.11 ביקש ליתן לו ארכה של 12 חודשים נוספים לפחות לביצוע צו ההריסה השיפוטי מן הטעם שפנה בזמנו לאדריכל ולעו"ד לצורך הגשת תוכניות ובקשה להיתר לבניה נשוא הצו אך אלו לא הגישו את התוכנית הנדרשת. משכך, פנה הוא לאחרונה לעו"ד גלית לוי אשר קבלה על עצמה לטפל בעניינו ועושה היא מאמצים על מנת להגיש תוכנית ובקשה להיתר לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי. עוד טען המבקש כי חלק מהבניה, שלא ניתן לקבל לגביה אישור, נהרסה. בנסיבות אלו עתר המבקש לדחיית מועד כניסתו לתוקף של צו ההריסה השיפוטי ל- 12 חודשים לפחות לצורך טיפול בקבלת היתר לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי.

המשיבה התנגדה לבקשה בציינה שביום 13.9.10 הורשע המבקש על פי הודאתו בעבירות שעניינן  ביצוע עבודות ושימוש במקרקעין בלי היתר בגין הבניה נשוא כתב האישום שבת"פ 4900/08 בימ"ש לעניינים מקומיים בנתניה, ובמסגרת גזר הדין שניתן ביום 13.9.10 אימץ ביהמ"ש הסדר טיעון שנערך בין הצדדים על פיו ניתן צו הריסה שיפוטי לבניה נשוא כתב האישום שבת"פ 4900/08 הנ"ל אולם בנסיבות בהם הודיע הנאשם כי פנה לאדריכל כדי שיטפל בהכנת תוכניות לצורך הגשתם לרשות לקבלת היתר, נדחה ביצועו של צו ההריסה השיפוטי למשך 12 חודשים דהיינו עד ליום 13.9.11 על מנת לאפשר לנאשם לטפל בנדרש לצורך קבלת היתר לבניה נשוא הצו השיפוטי.

כך הוסיפה וטענה המשיבה, כי אין בידי המבקש היתר כדין לבניה נשוא הצו השיפוטי עד היום, לא הוגשה ע"י המבקש כל בקשה לקבלת היתר לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי כלל ומשכך, אין היתר בניה נמצא בהישג יד מיידי באופן שרק עיכוב פורמלי חסר משמעות מעכב קבלתו ולכן עתרה המשיבה לדחיית בקשת המבקש.

עיינתי בבקשה ובאמור בה, בתגובת המשיבה לבקשה ובאמור בה ובתיק עמק 4900/08 בימ"ש לעניינים מקומיים בנתניה על כל המצוי בו.

ביום 13.9.10 הורשע המבקש על פי הודאתו, בעבירות שעניינן ביצוע עבודות בניה ושימוש במקרקעין בלא היתר בגין הבניה נשוא כתב האישום שבת"פ 4900/08 בימ"ש לענינים מקומיים בנתניה, ובגזר דין שניתן  ביום 13.9.10 אימץ ביהמ"ש הסדר טיעון שנערך בין הצדדים וניתן צו הריסה שיפוטי לבניה נשוא כתב האישום שבת"פ 4900/08 בימ"ש לענינים מקומיים בנתניה ובנסיבות בהן הודיע הנאשם כי פנה לאדריכל כדי שיטפל בהכנת תוכניות לצורך הגשת בקשה לקבלת היתר לבניה נשוא כתב האישום נדחה ביצועו של צו ההריסה השיפוטי נשוא גזר הדין מיום 13.9.10 למשך 12 חודשים מיום מתן גזר הדין קרי עד ליום 13.9.11.

כפי שעולה מבקשת המבקש עצמו הרי שהמבקש לא נקט בכל הליך רישוי להכשרת הבניה, לא הוגשה כל בקשה לקבלת היתר לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי, אין היתר לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי ומשכך הרי שההיתר המיוחל לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי אינו מצוי כלל בהישג יד מיידי באופן שרק עיכוב פורמאלי חסר משמעות מעכב קבלתו.

אין בהתנהלות המבקש כפי שהיתה מאז ניתן גזר הדין ביום 13.9.10 במסגרתו ניתנה לו ארכה של 12 חודשים כדי לטפל בהגשת בקשה לקבלת היתר לבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי כדי להעיד על טיפול ופעולה מהותית כלשהי מצידו בניסיון להכשיר את הבניה נשוא צו ההריסה השיפוטי.

יפים הדברים שנאמרו לענין זה בע.פ.70079/02 מדינת ישראל נ' הועדה המחוזית לתכנון ובניה מרכז נ' הום סנטר בע"מ פורסם במאגרים המשפטיים דינים מחוזי ל"ג (2) 59 במסגרתו הביע בית המשפט המחוזי (כב' השופט המר) בשבתו כערכאת ערעור על החלטת בית המשפט לעניינים מקומיים ביקורת חריפה כנגד הארכת מועדי עיכוב ביצוע צווים שיפוטיים לתקופות שונות באמתלות שונות וזו לשונם:

"ביהמ"ש קמא סבר שכל האורכות הקודמות שניתנו עד כה, עניינן היה לאפשר מיצוי ההליכים, ועל כן מה טעם היה בהן, אם לא ייעתר אף לבקשה הנוכחית. בכך טעה בימ"ש קמא...בנימוק זה של בימ"ש קמא ניתן להאריך את המועד שוב ושוב עד (אין) קץ כל הליכי התכנון וההליכים האזרחיים והמנהליים בבתי המשפט - אין משמעות לזמן של 8 חודשים שקצב ביהמ"ש קמא בהחלטתו נשוא ערעור זה. אין הגבלה על מספר הבקשות שאפשר להפנות שוב ושוב לועדה המחוזית. בפועל מוענק למשיבים "היתר" לשימוש חורג, לתקופה ארוכה, לא מוגדרת, בלי שיהיה בידם היתר כדין מאת הרשויות המוסכמות". (ההדגשות במקור - א.ט).

ובהמשך הדברים:

"אסיים אף אני בדברי הסיום של ביהמ"ש העליון בפרשת עין חמד: "לסיום נאמר כי מצוקתם של המבקשים מובנת היא...ואולם אין מנוס מן התוצאות שאליה הגענו אין להשלים עם הזלזול בחוקי התכנון והבניה ובהליכים הנדרשים על פיהם, זלזול שהפך כמעט לנורמה מקובלת בחברתנו. הגנת הסביבה ושמירה על נכסי נוף השייכים לציבור הינם ערכים חשובים הראויים לכיבוד. דיני התכנון נמנים עם הכלים שיצר המחוקק כדי להבטיח את ההגנה על ערכים אלה, על כן, ועקב עוצמתם של האינטרסים העומדים מנגד, מצווים מוסדות התכנון למלא את חובתם ולשמש כבלם אל מול הפרות החוק". (ההדגשות במקור - א.ט.).

הלכה פסוקה היא כי, ככלל, הסמכות לעכב ביצוע כניסתם לתוקף של צווים צריכה להישמר למקרים חריגים ויוצאי דופן (ראה רע"פ 1288/04 נימר נ' יו"ר הועדה המקומית לתכנון ובניה ירושלים, פד"י נ"ח (4) 385).

הארכת כניסתם לתוקף של צווים שיפוטיים, אשר ניתנו על ידי ביהמ"ש במטרה ברורה להיאבק בנגע הפושט של עבירות על חוק התכנון והבניה, תשכ"ה - 1965, מנוגד באופן בוטה לתכלית החקיקה, ומעבר לכך, גם המסר היוצא תחת ידי ביהמ"ש וההשלכות העלולות לנבוע מעיכוב הביצוע, הינו שיקול שיש לקחת בחשבון.

בענייננו, כפי שעולה אף מבקשת המבקש עצמו כאמור, אין ההיתר נמצא בהישג יד בטווח המיידי באופן שרק עיכוב פורמאלי חסר משמעות מעכב קבלתו, והדרך לקבלת ההיתר המיוחל, אם בכלל, עודנה ארוכה ביותר ולוטה בערפל וכך גם משך הזמן.

בע"פ 2134/07 (חיפה) בניסטי חיים, בניסטי הרצל נ' הועדה המקומית לתכנון ובניה עכו (פורסם באתר האינטרנט דטה חוק ומשפט) בימ"ש מחוזי חיפה, קובע כב' השופט המחוזי רון שפירא:

"לאחרונה עמד על כך בית המשפט העליון בשורה של פסקי-דין בענייני תכנון ובניה ורישוי עסקים והתריע בפני התופעה, שתחת מעטה של הארכת ההליכים השיפוטיים ניתנת בפועל לגיטימציה להנצחת הפעילות הבלתי חוקית. צויין בשורה של פסקי דין שיש למגר תופעה זו ולהקפיד באכיפת החוק באופן שבו לא ישמשו ההליכים המתמשכים ככלי להנצחת הפעילות הבלתי חוקית בשטח. בית המשפט העליון הבהיר כי תופעה של הנצחת בניה בלתי חוקית או שימוש חורג או הפעלת עסקים ללא רישוי לאורך זמן בדרך של הארכת מועדים לביצועם של צווים שיפוטיים, מערערת את קיומם של מוסדות התכנון והבניה ואת עצם שלטון החוק".

בע"פ 10778/05 עבאסי נ' יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה (אתר אינטרנט נבו המאגר המשפטי הישראלי) נאמר:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ