אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק חע"מ 341-05

החלטה בתיק חע"מ 341-05

תאריך פרסום : 27/01/2013 | גרסת הדפסה
חע"מ
בית משפט השלום באר שבע
341-05
05/04/2012
בפני השופט:
יואב עטר

- נגד -
התובע:
וועדה מקומית לתכנון ובניה - שמעונים
עו"ד איתן ברקאי
הנתבע:
עלי אבו עמאר
עו"ד עלי אבו עמאר
החלטה

1.         ביום 10.10.2007 הורשע הנאשם נגזר דינו בתיק זה ע"י מותב אחר. במסגרת גזר הדין, נידון הנאשם בין השאר, לתשלום קנס בסך 45,000 ש"ח או 450 ימי מאסר תמורתו. הנאשם לא שילם את מרבית הקנס אשר מאז נוספה לו תוספת פיגורים וכיום עומד חובו על סך 116,174 ש"ח. 

2.         ביום 27.9.2010 הורה כב' השופט ברסלר-גונן כי נוכח אי תשלום מרבית הקנס, ייאסר הנאשם ל - 445 ימים.

3.         פקודת מאסר למשך 445 ימים, חתומה ע"י כב' השופט ברסלר גונן, הועברה למשטרת ישראל.

4.         ביום 7.3.2012, קבע רפ"ק שלמה אלחרר, קצין הוצל"פ נגב, כי " החייב הציג פש"ר" ומשטרת ישראל העבירה חזרה את פקודת המאסר, בציון: " החייב הציג צו כינוס".

5.         עיון במסמכים שצורפו להודעת המשטרה ובהודעת המשטרה גופא, מעלה כי משטרת ישראל נפלה לכלל טעות  באי ביצוע פקודת המאסר. שכן, לא התייחסה אל פקודת המאסר כאל מאסר פלילי, אלא כאל פקודת מאסר מכוח חוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז - 1967.

6.         תימוכין לכך ניתן למצוא בעובדה שנשלח אל בית המשפט טופס שכותרתו " דו"ח ביצוע/אי ביצוע צו הוצל"פ (מאסר/ הבאה)", החתום על ידי רפ"ק שלמה אלחרר, קצין הוצל"פ נגב, אליו צורפו דו"ח של השוטר מנשירוב שלום, תחנת העיירות, מש"ק לקיה מיום 12.2.2012, על פיו הנאשם הציג בפניו מסמכים, ובכללם, צו כינוס מבית משפט מחוזי בבאר-שבע, וכן הודעה לבית המשפט חתומה על ידי רס"מ ישראל עובדיה רכז הוצל"פ נגב, כי : " החייב הציג צו כינוס".  

7.         כאמור לעיל, משטרת ישראל לא הבינה את פקודת המאסר. פקודת המאסר הוצאה מכוח הוראות סעיף 71 לחוק העונשין, התשל"ז - 1977 (א) הקובע: "בית המשפט הדן אדם לקנס רשאי להטיל עליו מאסר עד 3 שנים למקרה שהקנס כולו או מקצתו לא ישולם במועדו...".

8.         פקודת המאסר במקרה דנן נובעת  מהוראות סעיף 71 לחוק העונשין התשל"ז 1977, ואיננה פקודת מאסר במסגרת חוק ההוצל"פ ועל כן ההתייחסות אל פקודת המאסר, הינה במסגרת ההליך הפלילי.

9.         אמנם סעיף 22 לפקודת פשיטת הרגל [נוסח חדש], התש"ם-1980 קובע:

" 22.(א) משהוגשה הבקשה רשאי בית המשפט לעכב כל תובענה, הוצאה לפועל ואמצעי אחר על פי דין נגד החייב. ואולם, אם הוגשה הבקשה בידי חייב וטרם ניתן צו כינוס, לא יורה בית המשפט על עיכוב לפי סעיף זה, אלא בכפוף להוראות סעיף 22א. (ב) כל בית משפט או בין דין שהוכח לו כי נגד נתבע במשפט התלוי ועומד לפניו קיימת עתירת פשיטת רגל, רשאי לעכב את הליכי המשפט או להתנות את המשכם בתנאים שיראה. (ג) המצאת צו לעיכוב לפי סעיף זה יכול שתהיה במשלוח העתק שלו, חתום בחותמת בית המשפט, בדואר, לתובע או לצד אחר שנקט את ההליך. (ד) על אף האמור בסעיף זה - (1) לא יעכב בית המשפט תובענה נגד פושט רגל אם הפטרו לא היה משמש בה הגנה; (2) לא יעכב בית המשפט בעל משכנתה או נושה מובטח אחר בהפעלת תרופותיהם המשפטיות לענין הערובה שברשותם".

ואולם, סעיף 226 לפקודת פשיטת הרגל קובע מפורשות, כי חייב שעבר עבירה, לא יהא פטור מאחריות פלילית בשל הפטר מכוח פקודת פשיטת הרגל.

10.        סעיפים 46 ו - 47 לחוק העונשין התשל"ז - 1977, מפרטים את ההבדלים בין מאסר אזרחי למאסר פלילי.

11.        סעיף 47 (ד)  לחוק העונשין, מגדיר מאסר בשל אי תשלום קנס כמאסר פלילי :

"(ד) בסעיף זה - "מאסר פלילי" - מאסר שהוטל במשפט פלילי כעונש בשל עבירה, לרבות מאסר בשל אי-תשלום קנס שהוטל כאמור; "מאסר אזרחי" - מאסר שאינו מאסר פלילי...",

12.        נוכח העובדה שמדובר במאסר פלילי בגין ביצוע עבירה פלילית, שגתה המשטרה בכך שסברה שמדובר במאסר אזרחי הנובע מחוק ההוצל"פ, אשר יש בצו הכינוס שהוצג על ידי הנאשם לשוטרים בכדי להקנות הפטר ממנו. מובהר בזאת, כי גם לו היה הנאשם מוכרז כפושט רגל לא היה בכך בכדי לפטור אותו מנשיאה בעונש מאסר פלילי שנגזר עליו  ובוודאי שמשטרת ישראל לא הייתה רשאית שלא לבצע את פקודת המאסר בשל כך.

13.        למעלה מן הצורך, ראוי לציין, כי הפרשנות שנתנה משטרת ישראל כאילו מדובר בפקודת מאסר אזרחי אשר בצו כינוס יש בכדי להקנות הפטר ממנה, שגויה גם ברמה העקרונית. משמעות פרשנות זו היא כי למעשה מי שהוכרז כפושט רגל או אפילו מי שניתן צו כינוס בעניינו יוכל לעבור עבירות של ברירת קנס או ברירת משפט כראות עיניו ולא ניתן יהא למצות את הדין בעניינו. רציונאל זה אף בא לידי ביטוי בהלכה הפסוקה:

"הגנות מפני אישום פלילי, בין על שום טיב המעשה ובין על שום מיהות העושה, מוגדרות באורח מפורש בדין הפלילי, והן אינן כוללות בתוכן הגנות בשל מצב של חדלות פרעון - בין לגבי יחיד ובין לגבי גוף משפטי. עניינו של ההליך הפלילי הוא בהשגת מטרות ערכיות המבקשות להסדיר את ההתנהגות האנושית במסגרת נורמטיבית ראויה, ואין רציונל ראוי המצדיק הוצאה מחוץ לגדר אכיפת החוק של יחידים או של גופים רק בשל היותם במצב של כשירות כלכלית מוגבלת או בשל חדלות פרעון בו הם שרויים. זאת ועוד: ישנם מצבים בהם חדלות פרעון של חייב או של חברה נגרמת, בין היתר, עקב עבירות שעברו על החוק, וכי יעלה על הדעת שבמצב דברים זה יוקנה לגורם שעבר על החוק חסינות מפני אישום פלילי? מסקנה כזו לא רק שאינה מתיישבת עם מטרות עיכוב ההליכים, אלא היא עומדת בסתירה בולטת לעקרונות-יסוד של ההליך הפלילי וחובת האכיפה השוויונית של החוק.... ...נכון הוא כי סעיף 20 לפקודת פשיטת הרגל מדגיש בניסוחו כי בהליכי פשיטת רגל מדובר בעיכוב הליכים לגבי תביעות נושים, והמסקנה על דרך השלילה היא כי אין הוראה זו מדברת בעיכוב הליכים אחרים, ובכללם הליכים פליליים" רע"פ 9008/01 - מדינת ישראל נ' א.מ. תורג'מן בע"מ ו-2 אח' . פ"ד נז(5), 799".

14.        מן המקובץ עולה, כי משטרת ישראל לא הייתה רשאית, שלא לבצע את פקודת המאסר ואני מורה למשטרת ישראל לבצע את פקודת המאסר, לתפוס את הנאשם ולמסור אותו לשירות בתי הסוהר, לשם ריצוי מאסרו.

ניתנה היום, י"ג ניסן תשע"ב, 05 אפריל 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ