אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש 20006/05

החלטה בתיק בש 20006/05

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
20006-05
07/02/2005
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
הנתבע:
ג'בר אבו עסא
החלטה

1.         נגד המשיב הוגש כתב אישום, המייחס לו עבירות נשק, נשיאת נשק, עבירה לפי סעיף 144(ב) לחוק העונשין התשל"ז - 1977, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, עבירה לפי סעיף 380 לחוק הנ"ל, איומים, עבירה לפי סעיף 192 לחוק הנ"ל, בכך שביום 10.5.03 הגיע לתל שבע, לביתה של ס.א.ע קטינה ילידת 15.12.83, שהיא אחייניתו (להלן:"הקטינה"), כשהוא נושא עימו אקדח שלא כדין. הוא היכה אותה בידה השמאלית, בעט ברגליה ולאחר מכן היכה אותה בגבה עם האקדח ועם מקל. בהמשך המשיב חפר בור ואמר לקטינה כי הבור בשבילה "ואני אהרוג אותך ואשים אותך בבור הזה" וזאת בכוונה להפחידה.

אישום נוסף מייחס למשיב קשירת קשר לפשע, עבירה לפי סעיף 499 (א)(1) לחוק העונשין וחטיפה לשם רצח, עבירה לפי סעיף 372 לחוק הנ"ל, בכך שביום 25.8.04 בשעה 21:00 קשר קשר יחד עם אחר, שזהותו אינה ידועה, לחטוף את הקטינה כדי לרצחה. במסגרת הקשר נסע המשיב יחד עם האחר במכונית מסוג פולקסווגן פולו בצבע לבן מ.ר. 00-806-12 בשדרות רגר בבאר-שבע ליד הדואר ועקב אחר הקטינה שיצאה עם חברותיה מקניון הנגב.

המשיב ירד מהמכונית כשהוא אוחז במברג בידו, ניגש לקטינה הצמיד את המברג לבטנה, אמר לה לעלות למכונית, אחז בה בכח, והעלה אותה למכונית שנסעה מהמקום. מאז האירוע איש מבני משפחתה, מכריה וחבריה לא ראה אותה ולא שמע ממנה.

2.         האישום העיקרי בתיק הוא האישום השני. לו עסקינן רק באישום הראשון, אכן לא היה מקום למעצר עד סיום ההליכים ולו מפאת העובדה שכתב האישום הוגש זמן כה רב לאחר הגשת תלונתה. אתמקד, איפוא, בראיות הקשורות לאישום השני.

הראיות העיקריות הקושרות את המשיב לעבירה נשוא כתב האישום, הן עדויותיהן של מאיה אבוחצירה ואורנית שמחון. מאיה ואורנית היו עם הקטינה שעה שנחטפה. בו זמנית בעת החטיפה מתקשרת מאיה למוקד של המשטרה ומדווחת על החטיפה ומוסרת את פרטי הרכב, לרבות המספר. הרכב רשום על שם ריאד אבו עסא. ריאד נחקר ומסר שמכר הרכב למשיב ביום 22.8.04 בעסקת החלפת מכוניות.

המשיב מרחיק עצמו מהרכב וטוען שמכר הרכב עוד טרם החטיפה, לאחיו חסן (המכונה עאזי), אביה של הקטינה. חסן מכחיש את קניית הרכב. מאשר שנסע בו פעם אחת ואכן טביעת אצבע של חסן נמצאה ברכב. מנגד לא נמצאו טביעות אצבע של המשיב ברכב, דבר תמוה לכשעצמו, כשהמשיב מאשר שהוא נהג ברכב לפחות פעם אחת. המשיב לכשהובא להארכת מעצר בבית משפט השלום אישר שהיה לו רכב כזה, הרכב היה אצלו יום או יומיים ומכר אותו מכיוון שנמצא בשטח והרכב מאד נמוך. נשאלת השאלה וכי הוא לא ראה שהרכב נמוך כשרכש אותו ושאלה נוספת, מדוע בכלל לרכוש רכב ולמכור אותו כעבור יומיים. ריאד מוכר הרכב, מעיד שסיכם עם המשיב שיעשו העברת בעלות בדואר, משחלפו יום יומיים והמשיב לא בא, נסע לחפש אותו ולא מצא.

המשיב העיד שנעשה זכרון דברים בינו לבין אבי הקטינה לגבי רכישת הרכב (עדות מיום 20.12.04 שעה 12:45 שורות 17-19). המשיב גם הפנה החוקרים לאשתו שיבקשו ממנה זכרון הדברים.

בעקבות זאת פנו השוטרים לאשתו של המשיב, עליה אבו עסא. בעדותה מיום 22.12.04, העידה שאינה זוכרת אם בעלה מסר לה זכ"ד ויכול להיות שיש זכרון דברים בבית, אין היא יודעת ומוכנה לחפש ואם תמצא תדאג שמישהו יביא אותו (עמ' 2 שורה 11 - 16). בסוף החקירה התבקשה, שוב שאם יש זכ"ד שתמציא אותו והתחייבה לעשות כן. זכרון דברים כזה לא הומצא, ואם היה קיים, קרוב לוודאי שהמשיב היה טורח להמציאו שכן היה בכך לתמוך בגירסתו. עצם העובדה שהעיד שקיים זכ"ד ולא המציא אותו, אומרת דרשני.

עוד לענין הרכב מעיד אבי הקטינה כי אינו מדבר כלל עם המשיב. המשיב מכחיש זאת וטוען שיחסיהם טובים והם מדברים ביניהם. עדותו של אבי הקטינה נתמכת בעדותו של חסן אבו עסא (אבי אשתו של המשיב וגם דודו) שהעיד שאבי הקטינה אינו מדבר עימו ולא עם המשיב מזה כשנה (עדות מיום 22.12.04 עמ' 1 שורות 25-28). עוד מעיד שכאשר היו אצלו ב"שיג", המשיב  מכר רכב לאבי הקטינה. זה היה בחודש 8/04 אין הוא יודע באיזה רכב מדובר ולא ראה העברת כסף. אין הוא זוכר באיזה תאריך זה היה אך חושב שזה היה ב-23.8.04. עדותו זו קצת תמוהה לאור דבריו שאין הם מדברים ביניהם ושאבי הקטינה גם לא מדבר עימו מזה כשנה. כשנשאל על כך משיב: "זה נכון שאני לא מדבר עם גאזי אבל גאזי בא אלי פעם בשנה אם הוא צריך וזה נכון שגאזי לא מדבר עם גבר, אני חושב שהם מדברים" (עמ' 3 ש' 15 -18). לא ניתן להבין מדבריו אם הם מדברים אם לאו, כאשר קודם העיד שאין הם מדברים, תשובות תמוהות קמעא. כשנשאל לגבי זכרון דברים השיב שלא ראה אותם כותבים זכרון דברים ולא היה עד לכך.

3.         המשיב זוהה במסדר זיהוי על ידי אורנית שמחון. ב"כ המשיב מלינה כנגד דרך ואופן עריכת מסדר הזיהוי והרישומים שבו, לגבי מיקום המשיב ושמו ברשימת הניצבים. בטענותיה אלה אין כדי להשמיט את הבסיס לראיות לכאורה ולזיהוי הודאי של המשיב על ידי אורנית, כאדם שחטף את הקטינה.

עוד מלינה ב"כ המשיב שעוד במהלך המסדר הודיע ב"כ המשיב באותה עת, לשוטר דידי, שאורנית מכירה את המשיב ואילו השוטר דידי רשם מזכר לפיו ב"כ המשיב פנה אליו לאחר מסדר הזיהוי. לענין זה אעיר שב"כ המשיב והמשיב עצמו חתמו על מסדר הזיהוי לאחר עריכתו ללא כל הערות מצידם. המשיב לאחר מסדר הזיהוי העיד שהוא מכיר את אורנית וקיים עימה יחסי מין בעבר ואף תיאר את חדרה במלון אביב. אורנית כשנחקרה על כך הכחישה כל היכרות קודמת עם המשיב.

ממזכר של רס"מ כמאל אלזיאדנה מיום 21.12.04 (ס) עולה שמייד לאחר  מסדר הזיהוי פנה אליו פקד אטון ואמר לו שיש לחקור את המשיב לאור זיהויו במסדר הזיהוי ואז עו"ד אלקרינאוי, שייצג את המשיב באותה עת,  ביקש לשוחח עם המשיב, למרות ששוחח עימו טרם מסדר הזיהוי. במזכר של רס"ב חיים דידי מיום 21.12.04 (פ) מציין כי לאחר מסדר הזיהוי פנה אליו עו"ד אלקרינאוי ואמר לו שחלק מהניצבים פנו אליו ואמרו לו שהם מכירים את המזהה עוד מקודם. עוה"ד לא ציין מי מהניצבים מכיר את העדה.

נערה נוספת שהיתה עם הקטינה, מאיה אבוחצירה, לא הסכימה לעריכת מסדר זיהוי חי ונערך לה מסדר זיהוי תמונות ביום 7.9.04 בו לא זיהתה איש. בהודעה שמסרה לאחר המסדר ציינה כי יש אדם אחד שדומה 80% לחוטף אלא שבתמונה הוא מלא יותר ושערו ארוך יותר. לשוני זה בתמונות של המשיב מוצאים אנו התייחסות גם בעדותו של ראיד, מוכר הרכב, שבפניו הוצגו תמונות בהן זו של המשיב וריאד ציין כי המשיב נראה שונה מהתמונה (עדות מיום 18.9.04 עמ' 4 שורה 18).

4.         טענותיה של ב"כ המשיב, שטענה לו את כל שאך ניתן, הן ענין של משקל. גם לענין עריכת מסדר הזיהוי גם עדות המשיב שהוא מכיר את אורנית, עדות המוכחשת על ידה, גם העובדה שמכר הרכב לאבי הקטינה עוד טרם החטיפה.  כל אלה הם ענין של מהימנות בשלב של שמיעת התיק לגופו.

בשלב זה קיימות ראיות לכאורה לעבירה המיוחסת למשיב ללא כל כירסום.

הקטינה מאז שנחטפה לא נראתה ולא יצרה קשר עם מי מהאנשים המכירים אותה בין אם זה בני משפחה וחברים. אימה של הקטינה, דודתה ואחותה העידו שאם היתה בחיים, היתה בוודאות מתקשרת אליהן. די באמור לעיל, כדי להקים תשתית ראייתית כנגד המשיב ועילה למעצר. 

5.         יש לבחון קיומה של חלופת מעצר. המשיב יליד 1971 ולו עבר פלילי הכולל 10 עבירות רכוש, עבירה של מירמה ועבירה של הלנת שב"ח. לקח הרבה זמן לאתר את המשיב ובסופו של יום הסגיר עצמו דרך צד ג'. בדו"ח זכ"ד של משה טואטי (מה) מיום 14.12.04 מציין שקיבל מידע באשר למקום המסתור של המשיב שדרוש למעלה מ-4 חודשים לחקירה. צווי מעצר ועשרות מברקים הוצאו לאיתורו. שוחח עם אשת המשיב לגבי השגת בעלה והשאיר לה את מספר הפלאפון שלו. באותו היום התקשר אליו המשיב ומסר לו שנמאס לו לברוח והוא מוכן להסגיר עצמו באמצעותו, מכאן ניתן ללמוד שהמשיב ידע שמחפשים אחריו, אך בחר לברוח.

אמנם המשיב הסגיר עצמו, אך רק לאחר שנדרש לחקירה, כך שקיים גם חשש של ממש להימלטות מהדין.

מסוכנותו של המשיב לא הופרכה ומשכך לא יהיה בחלופת מעצר, נורמטיבית ככל שתהיה, לנטרל מסוכנות זו, במיוחד בהתחשב בעובדה שהקטינה לא נמצאה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ