אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בש (ערר) 21408/05

החלטה בתיק בש (ערר) 21408/05

תאריך פרסום : 28/08/2007 | גרסת הדפסה
ב"ש
בית המשפט המחוזי באר שבע
21408-05
26/09/2005
בפני השופט:
ח. עמר

- נגד -
התובע:
אלצאנע אחמד
הנתבע:
מדינת ישראל
החלטה
  1. זהו ערר על החלטת בימ"ש השלום בבאר-שבע (כב' השופט ג. אמוראי) מיום 28.8.05 (בתיק ב"ש 5824/05) ואשר לפיה - ובדחותו את חלופת המעצר שהוצעה - הורה על מעצרו של העורר עד תום ההליכים.

יצויין, כי כתב האישום נגד העורר - ועימו הבקשה למעצרו עד תום ההליכים (להלן:" בקשת המעצר") - הוגשו לבימ"ש קמא כבר ביום 23.6.05. אלא שמאז עבר הליך בקשת המעצר מספר גילגולים בין ערכאה קמא לבין ערכאת הערעור בבימ"ש זה, וזאת, עד מתן ההחלטה האחרונה הנ"ל בבימ"ש קמא - היא נשוא ערר זה שבפני, אשר הוגש ביום 11.9.05.

  1. כתב האישום האמור (בתיק פ' 3378/05 של בימ"ש קמא) מייחס לעורר עבירת נסיון התפרצות לדירת מגורים; עבירת היזק בזדון לרכוש; ועבירת הכשלת שוטר במילוי תפקידו.

זאת - כך על פי הנטען בכתב האישום - משביום 21.6.05, לפנות בוקר, נסרו העורר וחברו סורג של דירה ועקרוהו ממקומו, במטרה להתפרץ לדירה; וכששוטר הגיע למקום והורה לו לעצור, ברח העורר מפניו, ורק אחר מרדף רגלי אחריו, נלכד הוא.

  1. במסגרת גילגוליו, כאמור, של הליך בקשת המעצר, נדרש בימ"ש קמא זה לשני עררים של המדינה על החלטותיו של בימ"ש קמא (כב' השופט אבו טהא - ושבהן הורה על שיחרור העורר בערובה ובתנאי חלופת מעצר, בדמות מעצר בית מלא).

בהחלטות בעררים אלה (החלטת השופטת מרוז מיום 30.6.05, בתיק ב"ש 20976/05; והחלטת השופטת כ"ץ, מיום 14.7.05, בתיק ב"ש 21078/05) קבע בימ"ש זה, כי קיימת עילה למעצרו של העורר, והיא זו הנעוצה במסוכנותו. זאת, הן נוכח ריבויין, תכיפותן, וטיבן של העבירות הקודמות בהן הורשע לאחרונה ואשר בוצעו ברצף, במהלך תקופה של כחצי שנה, בלבד, ובהן עבירות רכוש ועבירות הפרת הוראה חוקית - ובגין כל אלו גם נידון, זה לא מכבר, ל - 3 שנות מאסר בפועל; הן משהעבירות נשוא כה"א הנוכחי נעברו בעת היות מאסר מותנה תלוי ועומד נגדו; והן משאלה נעברו, לכאורה, אך זמן קצר לאחר תום תקופת היותו אסיר משוחרר ברישיון.

עם זאת, לא שלל בימ"ש זה בחינת אפשרות לחלופת מעצר, אך ראה להתנות זאת בקבלת תסקיר מעצר (שלא הוזמן ולא היה עד אז, בשלב כלשהו, בפני בימ"ש קמא) ואשר יתייחס לשאלת רמת המסוכנות שבעורר ולשאלת טיב חלופת המעצר המוצעת ומידת התאמתה של זו לרמת המסוכנות, כאמור.

לפיכך, הורה בימ"ש זה על החזרת הדיון לבימ"ש קמא, לצורך הזמנת תסקיר מעצר, כאמור, וקיום דיון בשאלות האמורות.

ואכן, בימ"ש קמא הורה על קבלת תסקיר מעצר; ולאחר שזה הוגש, התקיים, ביום 24.8.05, דיון בפני כב' השופט אמוראי - דיון שהתמקד בשאלת חלופת המעצר ובהתייחס לתסקיר המעצר ובמהלכו גם נחקר הערב המוצע (דודו של העורר - מר מחמד אלסאנע, שתחת פיקוחו הצמוד הוצע כי העורר יימצא במעצר בית מלא בבית אביו) - וביום 28.8.05 נתן את החלטתו נשוא ערר זה, אשר בה, וכאמור, הורה על מעצר העורר עד תום ההליכים, בעקבות הגעתו למסקנה, כי החלופה המוצעת אינה הולמת ואינה ראויה לאמון, בנסיבות הענין, ולנוכח רמת הסיכון הנשקפת מהעורר.

  1. להבהרת מהות החלטת בימ"ש קמא, נציין, כי בתסקיר המעצר עמד שירות המבחן על עברו הפלילי של העורר; על הפנמתו נורמות עברייניות; על המסגרות הטיפוליות הקודמות שהומלצו אודותיו; ומאפייני אישיותו, כמי שנגרר אחר גורמים שוליים ומתקשה להציב גבולות להתנהגותו.

ובאשר להערכת המסוכנות - ועל רקע מאפייני אישיות אלה - העריך שירות המבחן, כי "הסיכון להישנות התנהגות פורצת גבולות קיימת (כך!) במידה בינונית"; וכי - וביחס לחלופת המעצר - צריכה זו להיות "חלופה סמכותית".

משכך, שלל שירות המבחן את ההצעה כי האב ישמש מפקח על תנאי מעצר הבית המלא בביתו, וזאת, נוכח עמדתו המגוננת, והספק שהתעורר בדבר יכולתו לשאת באחריות הכרוכה בתפקיד זה של מפקח על העורר.

מאידך, התרשם שירות המבחן מדודו הנ"ל של העורר - המתגורר בשכנות לבית אבי העורר - כמי  שער יותר לבעייתיות שבהתנהגות העורר, וכמי שיש בכוחו להפעיל, במידה מסויימת, סמכות כלפי העורר ולשים גבולות להתנהגותו של זה; וכי מודע הוא, היטב, למשמעות האחריות שהוא נוטל על עצמו כמפקח על העורר שימלא אחר  תנאי מעצר הבית המלא; אף כי קשה להעריך את מידת יכולתו של העורר להתמיד, לאורך זמן, בעמידה בגבולות שיוצבו בפניו.

בסיכומו של דבר, ולאחר לבטים, המליץ שירות המבחן על חלופת מעצר - היינו, מעצר בית מלא בבית אבי העורר (שבמתחם שבט טראבין) ותחת פיקוחו הצמוד של הדוד הנ"ל - והוסיף שירות המבחן והסביר, כי נטייתו להמליץ כך, מקורה ב"התרשמות מרצינותה של החלופה ומהיכולת שלה לעמוד בתנאי התפקיד של חלופת מעצר". כן, ובצד החלופה כאמור, המליץ שירות המבחן על ערובות כספיות, ועל העמדת העורר תחת פיקוח מעצר.

       5.  בימ"ש קמא התייחס לתסקיר מעצר זה ולתוכנו, אך לא ראה לאמץ את המומלץ בו, וזאת, משני טעמים עיקריים:

ראשית - מחמת מהות מעצר הבית נשוא החלופה המוצעת. לדעת בימ"ש קמא, אין מדובר "בדירת מגורים קונקרטית" שבה ישהה המשיב, אלא בהימצאות במתחם שבט טראבין, ועל זו - כך בלשון בימ"ש קמא - "לא ניתן לומר, כי הינה בבחינת מעצר בית".

שנית - מחמת טיבו של דוד העורר המוצע כ ערב ו כמפקח. לגביו, קבע בימ"ש קמא, כי אין הוא יכול לשמש "חלופת מעצר מתאימה", מאחר שעדותו בדיון הנ"ל נמצאה בלתי אמינה. זאת, משטען באותו דיון, כי לא היה מעורב בפלילים בעבר, והנה הוברר מגיליון הרישום הפלילי שלו, כי הורשע בעבר במספר עבירות, כשבגין האחרונה שבהן הורשע בשנת 1989.

על כן, פסל בימ"ש קמא את החלופה הנ"ל, כבלתי ראויה ובלתי מתאימה; ותוך שהוסיף, כי ביחס לעורר זה, אין די בחלופת מעצר " שתפחית" את מסוכנותו, אלא דרושה חלופה "שתאיין,  לחלוטין" מסוכנות זו.

  1. כשלעצמי, חוששני, כי בימ"ש קמא נקט אמות מידה מחמירות, יתר על המידה, בבואו לבחון הן את  טיבו של "מעצר הבית", והן את טיבו של הערב המוצע (הדוד) כמפקח על מילוי תנאיו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ