אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 9620/07

החלטה בתיק בשא 9620/07

תאריך פרסום : 01/11/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
9620-07,15611-05
08/10/2007
בפני השופט:
י. פרידמן

- נגד -
התובע:
זיסו דורון עו"ד
הנתבע:
ישראל יונגר עו"ד
החלטה

1.         בפניי בקשה להורות על סילוק התביעה על הסף מכוח תקנה 101 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, (להלן: "תקנות סדר הדין האזרחי"), מחמת חוסר סמכות עניינית או לחילופין להורות על העברתה לבית הדין האזורי לעבודה מכוח סע' 79 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984, (להלן: "חוק בתי המשפט").

2.         עפ"י הנטען בכתב התביעה, המבקש, עו"ד במקצועו, עבד במשרדו של המשיב, אף הוא עורך דין, בהתאם להסכם מיום 08.12.94, אשר הסדיר את אופן ההתחשבנות בין הצדדים ביחס לחלוקת כספי שכר הטרחה  בגין התיקים אותם העביר המשיב למבקש (להלן: "ההסכם").

לטענת המשיב, החל מיום 01.01.99, הפסיק המבקש לדווח לו בדבר גורל התיקים אותם העביר לו, הן מהפן הכספי והן מהפן המשפטי. לדבריו של המשיב פניותיו החוזרות ונשנות לקבלת דיווח בדבר מצב אותם תיקים הושבו לריק, ולאחר שהליכי הבוררות והגישור העלו חרס, הגיש המשיב תביעתו למתן חשבונות על סך 300,000 ש"ח. במקביל, הגיש המבקש כנגד המשיב תביעה שכנגד למתן חשבונות על סך 75,000 ש"ח, שם אף העלה המבקש טענות בנוגע לפיצויי פיטורין, שלטענתו זכאי הוא לקבלם מהמשיב.

3.         בבקשתו זו, טוען המבקש כי הזכויות הכספיות להן טוען המשיב יסודן, אם בכלל, ביחסי עובד-מעביד ובסכסוך ביחסי עבודה שהיו קיימים בין בעלי הדין, כך אף ביחס לתביעה שכנגד. היות וכך, הרי שדינן של התביעה והתביעה שכנגד להתברר בפני בית הדין האזורי לעבודה שהנו בעל הסמכות העניינית הייחודית, ולא בפני בית-המשפט דכאן, הנעדר סמכות עניינית.  לשיטתו, כל התיקים בהם טוען המשיב לזכאות כספית הועברו מטעם המשיב לטיפול המבקש בתקופה שבין השניים שררו יחסי עובד-מעביד. טענתו היא שזכויותיו הכספיות של כל אחד מן הצדדים מהם באותם תיקים נגזרות מן ההסכמות החוזיות ביניהם; הסכמות אשר מקורן ביחסי עבודה. כל טענות המשיב ביחס לאותם תיקים כפופות אפוא להסכמי העבודה אשר נחתמו בין השניים, כאשר ההסכם מ 8.12.94 אינו עומד בבדידותו, ויש לפרשו בהתאם לרוח הסיכומים שבין הצדדים בהסכמים הנוספים, אליהם הפנה המבקש.

טוען המבקש, כי הן לפי מבחן ההשתלבות והן לפי מבחן הפיקוח, מערכת היחסים אשר שררה בין המשיב למבקש עונה על זו של עובד-מעביד.

לבסוף מצביע המבקש על טעם נוסף שיש בו כדי להביא להעברת התיק לבית הדין, שהנו זכאותו לקבלת פיצויי פיטורין מטעם מעבידו דאז - המשיב. זכאות זו אף עומדת ביסוד התביעה שכנגד שהגיש המבקש. לאור טיבה של זכות נטענת זו,  טוען המבקש כי הסמכות העניינית הייחודית נתונה לבית הדין לעבודה.

4.         מנגד טוען המשיב כי דין בקשתו של המבקש להידחות. לטענתו, מהות היחסים בינו לבין המבקש לא היתה של מעביד ועובד. מדובר על שיתוף פעולה בין שני עורכי דין עצמאים, והסכם לחלוקת שכ"ט ביניהם; אין ביחסים חוזיים-עסקיים שכאלה כדי להקנות סמכות עניינית לבית הדין לעבודה מאחר ואין מדובר ביחסי עובד-מעביד. לטענתו, המבקש לא היה תחת פיקוחו, אם כי עבד באופן עצמאי לכל דבר ועניין, ניהל משרד עצמאי, ניהל ספר חשבונות משלו, כמו גם תיקים פרטיים משלו, בעוד שהעברת התיקים מהמשיב למבקש נועדה לעודד פיתוח משרדו של האחרון, ותו לא. מכאן, שלמעט שירותי המשרד אשר הועמדו לרשותו של המבקש מטעם המשיב, לא הייתה למשיב כל שליטה על המבקש. לשיטתו, סלע המחלוקת בינו לבין המבקש אינו נעוץ ביחסי עובד-מעביד אלא בטענות חוזיות שאין בהן כדי להקנות סמכות עניינית לבית הדין לעבודה.

5.         לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה ובמכלול החומר שבפניי, באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל, שכן הסמכות העניינית לבירור תביעה זו והתביעה שכנגד קנויה באופן ייחודי לבית הדין לעבודה. להלן אפרט טעמי.

6.         שאלת מפתח לצורך בקשה זו, ניתן לנסחה כך:

האם העברת התיקים בין המבקש והמשיב, וההסכמים אשר נחתמו בין השניים, מקורם ביחסי עובד-מעביד, או שמא מדובר  במערכת יחסים חוזית-עסקית? ובמקרה של מחלוקת עובדתית או אף משפטית אף לגבי השאלה האחרונה - מיהי הערכאה המוסמכת לדון בתובענות?

בעלי הדין  אינם מכחישים עצם העברת תיקים למבקש מטעמו של המשיב. סלע המחלוקת בין השניים נוגע לאופן הגדרת מערכת היחסים המקצועית ביניהם.

סע' 24(א)(1) לחוק בית הדין לעבודה, התשכ"ט-1969, (להלן: "חוק בית הדין לעבודה"), קובע את סמכותו העניינית הייחודית של בית הדין האזורי לעבודה לדון -

" בתובענות בין עובד או חליפו למעביד או חליפו שעילתן ביחסי עובד מעביד, לרבות השאלה בדבר עתם קיום יחסי עובד ומעביד ולמעט תובענה שעילתה בפקודת הנזיקין [נוסח חדש] ".

היינו לבית הדין האזורי לעבודה יוחדה הסמכות העניינית לדון בתובענות בין עובד למעביד או חליפיהם, שעילתן ביחסי עובד-מעביד, לרבות בירור השאלה בדבר עצם קיום יחסי עובד-מעביד.

סמכותו זו של בית הדין האזורי לעבודה, מוציאה סמכותו של בית משפט זה (להמחשה ראה סעיף 14 לבע"מ 9948/04 פלוני נ' פלוני (פרסום נבו)).

והנה, בעוד שעל פי רוב שאלת הסמכות העניינית נבחנת עפ"י מבחן הסעד המבוקש,  (להבדיל ממהות הסכסוך בין בעלי הדין), הרי שבכל הנוגע לבחינת סמכותו העניינית של בית הדין לעבודה, נקבע כי המבחן אינו מבחן הסעד המבוקש, אם כי מבחן "מהות היחסים שבין התובע לנתבע".

ראה למשל ע"א 27/77 טובי נ' רפאלי, פ"ד לא(3),  561. ראה גם סעיפים 13-15 לפסק דינה של כב' השופטת נאור בע"מ 2618/03 פי.או.אס (רסטורנט סוליושנס) בע"מ נ' נחום ליפקונסקי  פ"ד נט(3) 497 .

7.       שאלה דומה  מאד לזו שבפני, שנגעה לסכסוך דומה בין המשיב לבין עו"ד אחר ממשרדו, נידונה בפני כב' השופט א. טובי, שהחליט להעביר התובענה לבית הדין לעבודה. לשיטתי, טעמי ההחלטה באותו מקרה יפים אף לסכסוך שבפנינו.

בהחלטתו מיום 14.6.06 בבש"א 2856/06 (ת.א. 22053/05) איתן פלג נ' ישראל יונגר עמד כב' השופט טובי על תכלית סע' 24 (א)(1) לחוק בית הדין לעבודה, וקבע כי -

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ