אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 9354/08

החלטה בתיק בשא 9354/08

תאריך פרסום : 23/06/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
9354-08,262-06
19/06/2008
בפני השופט:
יצחק כהן

- נגד -
התובע:
1. דורון סמל
2. זהר (סמל) גל

עו"ד חיים קינן
הנתבע:
1. דורון גרינבאום
2. רבקה גרינבאום

עו"ד דן שילון
החלטה

1.       בקשה למתן הוראות, בגדרה עותרים המבקשים לקבוע, כי הם זכאים לגבות את מלוא חובם של המשיבים, על פי פסק דין שניתן בבית משפט השלום בחיפה (כב' סגן הנשיא, השופט מר י' וגנר) בתיק אז' 13600/04, מתאריך 22.5.2008, מתוך סכום הערבות הבנקאית שהופקדה בידי ב"כ המבקשים על פי החלטתי מיום 23.4.2006 בתיק בש"א 5565/06.

2.       תחילת הפרשה בשנת 1996, שאז נכרת חוזה בין המבקשים והמשיבים. לפי החוזה מכרו המבקשים למשיבים זכויות חכירה במקרקעין בקרית טבעון. על המקרקעין היה בנוי שלד של בניין, שהמבקשים החלו בהקמתו, והמשיבים, אשר רכשו את זכויות החכירה במקרקעין, השלימו את השלד והקימו להם בית מגורים.

3.       למרבה הצער, היחסים בין הצדדים עלו על שרטון, וכל אחד מהצדדים טען שהצד האחר הפר את החוזה. המבקשים טענו, כי המשיבים לא שילמו להם את מלוא התמורה על פי החוזה שנכרת בין הצדדים, ואת תביעתם הכספית נגד המשיבים הגישו לבית משפט השלום.

4.       נוכח הסכסוך שהתגלע בין הצדדים, וטענת המבקשים, כי המשיבים נותרו חייבים לשלם להם סכום כסף, לא נרשמו זכויות החכירה במקרקעין על שם המשיבים. המשיבים אשר דאגו, ובצדק, מכך שזכויות החכירה טרם נרשמו על שמם, הגישו תביעתם לבית משפט זה, ובה עתרו לכך שבית המשפט יורה לרשום את זכויותיהם, ולו באופן זמני, עד אשר תתברר התביעה שהייתה באותה עת תלויה ועומדת בין הצדדים.

5.       בהחלטתי מיום 23.4.2006, בה דנתי בבקשת המשיבים לסעד זמני, קבעתי, כי על המשיבים לשלם למבקשים סך 33,620 דולר, שהיה למעשה יתרת חוב שאינה שנויה במחלוקת. כמו כן קבעתי בהחלטתי, שהמשיבים יפקידו בידיו הנאמנות של ב"כ  המבקשים סך 230,000 ש"ח, ונתתי הוראות שונות בדבר העברת זכויות החכירה על שם המשיבים, ואלה אכן נרשמו בסופו של דבר על שם המשיבים.

          למעשה נועדה החלטתי להבטיח כי זכויות החכירה תרשמנה על שם המשיבים, וכן להבטיח את אפשרות הגבייה של המבקשים, אם בית משפט השלום בחיפה ימצא מקום לחייב את המשיבים לשלם להם סכום כסף כלשהו.

          אציין, כי בעקבות בקשה שהוגשה, הורתי, כי המשיבים יהיו רשאים להפקיד בידי בא כוח המבקשים ערבות בנקאית בסכום של 230,000 ש"ח במקום סך 230,000 ש"ח במזומן, וכך היה. יתרה מזאת, בהמשך הדיון, ומכיוון שכבר לא היה טעם בהליך עיקרי, קבעתי, בפסק דין שניתן בתאריך 29.6.2006, כי ההוראות שניתנו בבקשה לסעד זמני, מקבלות תוקף של פסק דין.

6.       בהחלטתי מיום 23.4.2006, בעת שדנתי בסכומי הכסף שעל המשיבים לשלם למבקשים, קבעתי כדברים הבאים (בסעיף 13 להחלטתי):

"עתה מוטל עלי לקבוע הסכום שיהיה על [המשיבים] להפקיד בנאמנות, וברור כי אין בכוונתי להכנס לעובי קורת המחלוקות בין הצדדים, ולהעמיק בטענות הנטענות על ידי כל אחד מהצדדים בבית משפט השלום במסגרת התביעה הכספית המתנהלת לפניו.

  הסכום שעל [המשיבים] יהיה להפקיד, יהיה מורכב איפוא מהפריטים הבאים:

  (א)   סכום 33,620 דולר שאינו שנוי במחלוקת, שיהיה על [המשיבים] לשלם ל[מבקשים] באופן מיידי.

  (ב)   סכום נוסף בסך 100,000 ש"ח, המתייחס למחלוקות בין הצדדים ביחס לסכומים ששילמו ה[משיבים] לנושים שונים של ה[מבקשים].

  (ג)    סכום נוסף בסך 130,000 ש"ח, להבטחת תשלום פיצויים מוסכמים אם תביעת ה[מבקשים] בעניין זה תתקבל."

7.       בפסק דינו  קבע בית משפט השלום, כי על המשיבים לשלם למבקשים סך 54,902 דולר ארה"ב, לפי השער ביום חתימת הסכם המכר בין הצדדים, ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית ממועד הגשת התביעה (20.7.2004). לטענת ב"כ המבקשים, הסכום האמור מגיע כדי הסך 215,000 ש"ח, ועל כן זכאים המבקשים לחלט את הערבות כדי לגבות מתוכה את החוב הפסוק.

          לעומת טענות אלה טוען ב"כ המשיבים, כי מכיוון שבפסק הדין לא קבע בית משפט השלום, שעל המשיבים לשלם למבקשים פיצויים מוסכמים, הרי אין המבקשים זכאים לגבות מתוך הערבות הבנקאית את הסכום 130,000 ש"ח, אותו ציינתי בהחלטתי הנזכרת, כסכום שבא להבטיח את תשלום הפיצויים המוסכמים.

          נוכח מחלוקת זאת הוגשה הבקשה למתן הוראות המונחת עתה לפני.

8.       אציין, כי עמדת המשיבים יוצרת את הרושם, כאילו בכוונתם להמנע מלקיים את החיוב שהוטל עליהם בבית משפט השלום, שכן לצד טענתם, כי אין המבקשים זכאים לגבות סך 130,000 ש"ח מתוך הערבות הבנקאית, אין הם מצביעים על כל דרך אחרת בה הם מתכוונים לסלק את החיוב שהוטל עליהם, ונראה לכאורה שהם מצפים לכך שהמבקשים ירדפו אחריהם ויתאמצו כדי לגבות את המגיע להם.

          לגופו של עניין, הפירוט שניתן בהחלטתי ביחס לסכומים השונים, לא ניתן אלא להבהיר לצדדים כיצד הגעתי לכך שסכום הפקדון שעל המשיבים היה להפקיד, יעמוד על סכום של 230,000 ש"ח. במפורש ציינתי כי אין אני נכנס לדון במחלוקות שהיו תלויות ועומדות בין הצדדים, במסגרת התביעה שהתנהלה בבית משפט השלום, וכל כוונתי הייתה ליצור בידי המבקשים בטוחה מספיקה מתוכה יוכלו לגבות את הסכומים שייתכן ובית משפט השלום יפסוק לזכותם. מכיוון שהמשיבים זכו לקבל את רישום זכויות החכירה קודם שנתבררו טענות המבקשים, בנוגע לכך שהמשיבים עדיין לא שילמו להם את מלוא התמורה, היה צורך לאזן את רישום זכויות החכירה על שם המשיבים בהפקדת ערובה מתאימה, שתבטיח אף את זכויות המבקשים לקבל כל סכום שיגיע להם אם כך יקבע בית משפט השלום. כאמור, הפירוט שניתן בהחלטתי, לא נועד אלא לצרכי הנמקה, על מנת שיהיה ברור לצדדים, כי סכום הפקדון לא נקטף מן האוויר.

          גם אם בסופו של דבר בית משפט השלום לא זיכה את המבקשים בפיצויים מוסכמים, עדיין זכאים המבקשים לקבל מאת המשיבים את כל סכומי הכסף שנפסקו לזכותם, במיוחד לאור העובדה כי זכויות החכירה כבר נרשמו על שם המשיבים. על כן, הנני מקבל עמדת המבקשים, כי הם זכאים לגבות את כל המגיע להם מתוך סכום הערבות הבנקאית שהופקדה בידי בא כוחם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ