אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 9060/05

החלטה בתיק בשא 9060/05

תאריך פרסום : 05/10/2006 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
9060-05,1048-04
09/11/2005
בפני השופט:
כהן נעמה מרים

- נגד -
התובע:
כהן נעמה מרים
עו"ד פסקא רון
הנתבע:
1. פרידמן נועה
2. המאגר הישראלי לביטוחי רכב ("הפול")
3. דן אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ
4. הכשרת הישוב בע"מ - חברה לבטוח

עו"ד מנדה יצחק
החלטה

1.                   בפני בקשה לפסיקת תשלום תכוף.

2.                   המבקשת, ילידת 25.4.85, נפגעה ביום 15.3.04 בתאונת דרכים, כאשר רכב גרם לנפילתה מאופנוע עליו רכבה. בהמשך, כך נטען, אוטובוס שעבר במקום דרס את המבקשת וגרם לה נזקי גוף. הבקשה הוגשה נגד נהגת הקטנוע והמבטחת של הקטנוע (משיבות 1 ו- 2) ונגד חברת האוטובוסים והמבטחת שלה (המשיבות 3 ו- 4).

3.                    בבית החולים אובחנה המבקשת כסובלת מחבלה בבטן עם דימום בחלל הבטן, קרע בטחול, קרע של הסרעפת, פגיעה ברקמות הפרינאום עם פצעים קרועים באזור הירך, הגב התחתון והמפשעה, שברים באגן ושבר בסקרום ועצב הזנב, חבלה בבית החזה, שברים בצלעות , פגיעה בריאה השמאלית וחבלה בצוואר. המבקשת עברה סידרת ניתוחים, בינהם כריתת טחול .המבקשת שוחררה מבית החולים בתאריך 23.7.04 והמשיכה לקבל טיפולים במסגרת אשפוז יום. המבקשת נזקקת לכסא גלגלים, מקל הליכה וכרית מיוחדת לישיבה. בתצהיר תשובות לשאלון מתארת המבקשת את מגבלותיה:

"כיום אני סובלת מפצע פתוח באיזור העכוז והירך, מחוסר של שרירים ופגיעה במערכת העצבוב באיזור זה, לרבות באיברי המין, בעיה של בריחת שתן, נפיחות ברגל עקב פקקת הורידים שהיתה לי בה, צלקות מרובות בגופי וכמו כן אני נזקקת לשימוש בקולוסטומי. בנוסף, יש לי כאבים ומגבלה בתנועות האגן , חוסר תחושה בגב, בפרינאום בעכוז בוגינה, בירך שמאל, כאבים ביד שמאל, אי סימטריה בין הרגליים כשרגל שמאל ארוכה יותר מרגל ימין, מגבלה בהנעת הרגלים ומכח מופחת ברגליים, מסחרחורות ובעיות בשיווי משקל. כמו כן אני סובלת מחולשה מרובה, סיבולת נמוכה ועליית דופק במאמץ קל ביותר. אני סובלת מקשיי שינה , סיוטים בלילה והרטבות, חרדות, דכאון ירידה בקשרים חברתיים, חריקת שיניים, מחשבות חוזרות על התאונה. אני מתקשה בעמידה, הליכה וישיבה ממושכת, אני תקשה לעלות במדרגות, אני סובלת מחולשה מרובה המקשה עלי פעולות יומיומיות ונזקקת לעזרה מרובה בכל פעולות היומיום".

4.                   עובר לתאונה היתה המבקשת תלמידה בבית ספר אקסטרני ובמקביל עבדה כמלצרית. לטענתה, היא השתכרה בעבודתה מטיפים בין 8,000 עד 10,000 ש"ח לחודש.

5.                   בבקשתה עותרת המבקשת לתשלום הוצאות מחיה בסכום השתכרותה בעבר,הוצאות סיעוד וטיפולים רפואיים והחזר הוצאות שנגרמו לה בגין אביזרים רפואיים. המבקשת עותרת להחזר הוצאות ותשלומים בעבר וכן לתשלום חודשי לעתיד. הבקשה הוגשה ביום 23.6.05.

6.                   המשיבות מתנגדות לבקשה וטענו הן בשאלת החבות והן באשר לעצם זכאותה של המבקשת לתשלום תכוף (שהוכחשה על ידם) והן באשר לאופן התנהלותה בהגשת הבקשות והתביעות לערכאות שונות, קודם להגשת התובענה והבקשה לבית משפט זה.

7.                   באשר לחבות המשיבות - טוענות המשיבות מס' 1 ו- 2 כי בשלב זה אין מקום להכנס לחלוקת האחריות בינן לבין המשיבות מס' 3 ו- 4 וכי יש לחייבן במשותף (גם לאור הסכם בין הצדדים וחוזר אבנר). המשיבות מס' 3 ו- 4 טוענות כי אין ראיות לכאורה למעורבות אוטובוס בתאונה וכי בשלב זה יש לחייב את המשיבות 1 ו- 2 בלבד, כפי שנעשה גם בעבר.

8.                   כבוד השופט קיטאי קבע בבקשה קודמת שהגישה המבקשת כי דין הבקשה כנגד המשיבות 3 ו- 4 להידחות וכי על המשיבות מס' 1 ו- 2 , נהגת הקטנוע עליו נסעה המבקשת והמבטחת שלה, לשאת בתשלום התכוף . סבורני כי בשלב זה של דיון בבקשות לתשלום תכוף - קביעה זו , עליה לא השיגו המשיבות 1 ו- 2 - מחייבת ואין מקום כי בית משפט זה או אחר יחזור וידרש לאותה סוגיה במסגרת בקשות שונות המתייחסות למועדי הפיצוי בלבד.

9.                   יתירה מזאת, במסגרת הבקשה שבפני לא שמעתי כל טענות ולא הובאו בפני כל ראיות באשר למעורבות אוטובוס בתאונה ועל פי אישור המשטרה הרכבים המעורבים בתאונה היו רכב פרטי שפגע באופנוע בלבד.

10.               לפיכך אני קובעת כי בשלב זה ישאו המשיבות 1 ו- 2 בלבד בתשלום התכוף למבקשת , כאשר שאלת החבות בכללותה, לרבות שאלת ההוצאות , תוכרע במסגרת פסק הדין.

11.               מאחר ובמסגרת בקשה לתשלום תכוף שנידונה בפני כבוד הנשיא קיטאי נפסקו למבקשת תשלומים תכופים עד יום 1.7.05 - אין מקום לפסוק למבקשת במסגרת בקשה זו תשלומים כלשהם בגין התקופה מיום התאונה ועד מועד זה ופסיקתי תתייחס לצרכי המבקשת מיום 1.9.05 בלבד (כאשר נושא התשלום התכוף לתקופה מיום 1.7.05 עד 1.9.05 הוסדר בהחלטתי מיום 12.7.05).

12.                מהמוסד לביטוח לאומי מקבלת המבקשת סכום חודשי של 4,500 ש"ח ( 2,100 ש"ח גימלת נכות כללית ו- 2,400 ש"ח גימלת שירותים מיוחדים).

13.               המבקשת ניסתה "להעצים" מגבלותיה כאשר הופיעה לבית המשפט ישובה בכסא גלגלים, כאשר בחקירתה הודתה כי היא מסוגלת ללכת. יחד עם זאת, אין ספק כי פגיעתה של המבקשת קשה וכי היא נזקקת לעזרה סיעודית יומיומית - גם אם לא בהיקף של 24 שעות ביממה , כטענתה.

14.               אין לי גם ספק כי למבקשת צרכי מחיה ברי פיצוי במסגרת התשלום התכוף, גם אם ספק בעיני אם המבקשת עבדה ו/או השתכרה סכום כלשהו עובר לתאונה (כאשר המבקשת לא דייקה בתשובותיה גם באשר לאי גיוסה).

15.               בהעדר תיעוד אודות צרכי המחיה והסיעוד של המבקשת אין מנוס מפסיקת סכום גלובלי בגינם - סכום אותו אני מעמידה על 9,000 ש"ח לחודש.

16.               בנוסף, משלמת המבקשת עבור שכירת מיטה ומזרון לחברת תרנוף בע"מ בסכום של 3,425 ש"ח לחודש (כאמור באישור שצורף להודעת ב"כ מהמבקשת מיום 26.10.05).

17.               סה"כ יש להעמיד את צרכי המבקשת, להם היא זכאית במסגרת בקשה זו , על סך של 12,425 ש"ח, כאשר מסכום זה יש לנכות את תשלומי המוסד לביטוח לאומי בסך 4,500 ש"ח.

18.               לאור האמור אני מחייבת את המשיבות מס' 1 ו- 2 לשלם למבקשת תשלום תכוף חודשי בסך של 7,925 ש"ח בצירוף שכ"ט עו"ד ומע"מ, וזאת לתקופה מיום 1.12.05 ועד 1.1.07. התשלום החודשי ישולם בכל 5 לחודש. כמו כן ישלמו המשיבות מס' 1 ו- 2 בגין התקופה מיום 1.9.05 ועד 1.12.05 את הסכום של 23,775 ש"ח בצירוף שכ"ט ומע"מ תוך 21 יום מהיום. כל התשלומים למבקשת יעשו באמצעות בא כוחה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ