אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 799/07

החלטה בתיק בשא 799/07

תאריך פרסום : 03/08/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, ע"ע
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
799-07,472-07
11/12/2007
בפני השופט:
1. נילי ארד
2. ורדה וירט-ליבנה
3. רונית רוזנפלד


- נגד -
התובע:
מפעלי אחים עאמר בע"מ
הנתבע:
פדול סעד
החלטה

בית הדין הארצי לעבודה

בשא000799/07

   

עע 000472/07

מפעלי אחים עאמר בע"מ                                                              המבקשת

פדול סעד                                                                                         המשיב

בפני: השופטת נילי ארד, השופטת ורדה וירט-ליבנה, השופטת רונית רוזנפלד

           נציגת עובדים גב' אסתר פרץ,    נציג מעבידים מר משה אורן

בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין

ה ח ל ט ה

השופטת ורדה וירט- ליבנה

1.         לפנינו בקשה לעיכוב ביצוע פסק דין של בית הדין האזורי בחיפה (השופטת מהא סמיר- עמאר ונציגי הציבור מר יצחק שטיינר ומר שלמה שפיר; עב 787/04), בו חויבה המבקשת לשלם למשיב פיצויי פיטורים בסך של 26,482 ש"ח, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית החל מיום 30.11.03 ועד לתשלום בפועל וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך של 4,500 ש"ח בתוספת מע"מ.  

2.         המשיב עבד בשירות המבקשת כפועל החל מיום 15.1.96 ועד ליום 30.11.03, מועד בו הסתיימו יחסי העבודה בין השניים. בבית הדין האזורי בחיפה התבררה תביעה שהגיש המשיב נגד המבקשת לתשלום פיצויי פיטורים בצירוף פיצויי הלנת פיצויי פיטורים. בכתב ההגנה טענה המבקשת כי המשיב התפטר מרצונו החופשי וחתם על מכתב המודיע על הפסקת עבודתו אצלה. עוד טענה המבקשת כי הסיבה לפיטוריו, אותה מסר לה המשיב, היתה שהוא מצא עבודה רווחית יותר אצל קבלן טיח. לכן, השאלה המרכזית אשר עמדה לדיון בבית הדין האזורי היתה נסיבות סיום העסקתו של המשיב לעניין זכאותו לפיצויי פיטורים. בית הדין האזורי קיבל את תביעת המשיב. בית הדין קבע כי המשיב לא יודע קרוא וכתוב בעברית ולכן הוא לא כתב את המכתב בעצמו. כן נקבע כי הסתירות אשר התגלו בעדויות עדי המבקשת בנוגע לתרגום המסמך תומכות בגרסת המשיב לפיה המכתב לא תורגם לו ושהמבקשת גרמה למשיב לחתום עליו בערמה. בית הדין קבע כי עצם קיומה של שיחת הטלפון בין אשתו של המשיב ומנהל עבודה אצל המבקשת, אשר לא נסתרה, תומכת בגרסת המשיב כי פוטר מעבודתו, שכן אילו היה מתפטר לא היתה רעייתו מתקשרת ומבקשת להשיבו לעבודה. עוד נקבע כי המבקשת לא הוכיחה טענתה כי המשיב התפטר מאחר ומצא עבודה משתלמת יותר. בנסיבות אלה, הגיע בית הדין האזורי למסקנה כי המשיב פוטר מעבודתו, תוך ניסיונה של המבקשת לנצל את תמימותו ומוגבלותו ועל כן הוא זכאי לפיצויי פיטורים. לאור נסיבות העניין החליט בית הדין כי אין מקום להטיל על המבקשת פיצויי הלנת פיצויי פיטורים בשיעור מלא  אלא להפחיתם בשיעור הפרשי הצמדה וריבית בלבד. בנוסף, חייב בית הדין את המבקשת לשלם למשיב הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסכום של 4,500 ש"ח.

3.         המבקשת הגישה ערעור על פסק הדין ובמקביל הגישה לבית הדין האזורי בקשה לעיכוב ביצועו. בקשה זו נדחתה בהחלטה מיום 23.10.07, ומכאן הבקשה לעיכוב ביצוע שבפנינו.

4.         המבקשת טוענת כי סיכוייה להיפרע מן המשיב במקרה בו יתקבל ערעורה אינם גבוהים, שכן המשיב עובד כפועל בניין והוא משתכר בגבולות שכר המינימום בעוד שהסכום הפסוק, לאחר פתיחת תיק הוצאה לפועל, עומד על סכום של כ- 41,500 ש"ח. עוד טוענת המבקשת כי המשיב אב למשפחה ברוכת ילדים ואשתו אינה עובדת כך שכולם סמוכים על שולחנו. בנסיבות אלה, כך טוענת המבקשת, אם לא יעוכב ביצוע פסק הדין קיים חשש שלא יהיה באפשרותה להשיב את המצב לקדמותו, אם הערעור יתקבל. המבקשת הוסיפה נימוקים שונים אשר יש בהם, לטענתה, כדי להצביע על כך שטובים סיכוייה לזכות בערעור שהגישה. לחילופין טוענת המבקשת כי היא נכונה להפקיד בקופת בית הדין ערבות בנקאית או ערבות אחרת, לצורך הבטחת ביצוע פסק הדין.

5.         המשיב מתנגד לעיכוב ביצוע פסק הדין וטוען כי יש לפעול על פי הכלל שהגשת ערעור אינה מעכבת ביצועו של פסק דין, במיוחד כאשר מדובר בחיוב כספי. המשיב טוען כי מדובר בחוב כספי המגיע לו עבור שמונה שנות עבודתו אצל המבקשת. עוד טוען המשיב כי המבקשת לא הניחה תשתית עובדתית מספקת באשר למצבו הכלכלי וכי אין די בטענה בעלמא כי לא ניתן יהיה להשיב הכספים. מוסיף המשיב וטוען כי סיכויי הערעור של המבקשת אינם גבוהים, שכן פסק דינו של בית הדין האזורי מבוסס על קביעות עובדתיות והתרשמות מן העדויות שבאו בפניו, עניינים שערכאת הערעור אינה נוטה להתערב בהן.

6.         הלכה פסוקה היא כי מי שזכה בדינו זכאי לממש את פרי זכייתו באורח מיידי והגשת ערעור אינה מעכבת את מימושו. עיכוב ביצוע של פסק דין הוא בבחינת החריג, במיוחד כן כשהמדובר בחיוב כספי (ע"א 7221/01 י.ג. רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם בע"מ ואח', פ"ד נב(4), 178, 181; ע"א 2271/05 אריבן מהנדסים ויועצים בע"מ - אנדריאס מאיר בע"מ ואח', מיום 27.7.05; א' גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי (מהדורה שמינית, תשס"ה) 623). עם זה, נקבעו בפסיקה שני תנאים שבהתקיימם יעכב בית הדין את ביצוע פסק הדין אם לאו: האחד הוא סיכויי ההצלחה של המבקש והשני הוא בחינת הנזק שייגרם למבקש כתוצאה מאי עיכוב ביצוע הפסק אל מול הנזק שייגרם למשיב אם יעוכב הביצוע (רע"א 6480/00 עיריית תל-אביב - יפו ואח' נ' בצלאל אהובה ואח', לא פורסם, ניתן ביום 19.11.00).

7.         לאחר שבחנו את טענות הצדדים, לרבות פסק הדין של בית הדין האזורי, הגענו לכלל מסקנה כי דין הבקשה להידחות. במקרה שלפנינו, בית הדין האזורי קבע כי המבקשת ניצלה את תמימותו ומוגבלותו של המשיב עת ניסתה להציג את פיטוריו כהתפטרות. כן נקבע כי מכתב ההתפטרות לא תורגם למשיב וכי המבקשת הוליכה אותו שולל בכל הנוגע לתוכנו וגרמה לו לחתום בערמה. קביעה זו של בית הדין מבוססת על תשתית עובדתית שהתבררה בפניו והערעור על קביעה זו לא בנקל יתקבל. מבחינת הסעד, בית הדין האזורי פסק למשיב פיצויי פיטורים, זכות המעוגנת בחוק מגן. בנסיבות העניין אין מקום -  בשלב זה - לשלול מן המשיב את הסכום שנפסק לו. כמו כן מוצאים אנו כי אין הצדקה לעכב תשלום הוצאות משפט. סכום ההוצאות שהוטל על המבקשת אינו חורג מן הסכומים המקובלים הנפסקים בבתי הדין לעבודה, ובנסיבות אלו אין אנו מוצאים מקום לעכב תשלומו.

8.         סוף דבר - הבקשה לעיכוב ביצוע נדחית. המבקשת תשא בהוצאות המשיב בקשר לבקשה זו, בלי קשר להליכים האחרים, בסכום של 1,500 ש"ח.

ניתנה היום ב' טבת, תשס"ח (11 דצמבר, 2007) בהעדר הצדדים.

_____________            __________________         __________________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ