אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 7399/07

החלטה בתיק בשא 7399/07

תאריך פרסום : 13/01/2010 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
7399-07,6499-07
24/02/2008
בפני השופט:
הרשמת ש. פומרנץ

- נגד -
התובע:
אהרון מרגלית
הנתבע:
גיורא קובר
עו"ד איל שמעון
החלטה

התובע הגיש תביעה בסדר דין מקוצר נגד הנתבע לתשלום סך 78,940 ש"ח נכון ליום הגשת התביעה

(25.3.07), בגין ערבותו לחובו של הנתבע כלפי בנק איגוד לישראל בע"מ.

עפ"י כתב - התביעה הגיש בנק איגוד לישראל בע"מ ביום 1.4.93 בת.א. 6779/93 תביעה בבימ"ש השלום בחיפה ע"ס 351,942 ש"ח נגד הנתבע וששה ערבים, ביניהם התובע בתיק זה, שערבו לחובותיו כלפי הבנק. (העתק כתב - התביעה בת.א. 6779/93 - נספח א' לכתב - התביעה). עילת התביעה בתיק הנ"ל כנגד התובע כאן היתה כי ביום 23.12.87 חתם התובע יחד עם ערבים אחרים על "ערבות מתמדת ללא הגבלת סכום" לסכומים שקיבל הנתבע מאת בנק איגוד לישראל בע"מ.

 בפסק דינו של בימ"ש השלום נקבע כי התובע דכאן אכן חתם על כתב הערבות, והוא חוייב לשלם לבנק סך 351,492 ש"ח בצירוף ריבית, הוצאות, ושכ"ט עו"ד. (העתק פסה"ד - נספח ב' לכתב - התביעה).

ביום 1.12.98 הגיש התובע הודעת ערעור (נספח ג' לכתב - התביעה), וביום 3.7.00 הגיעו הצדדים במסגרת הערעור להסכם פשרה שקיבל תוקף של פס"ד בביהמ"ש המחוזי. (הסכם הפשרה ופסה"ד - נספח ד' לכתב - התביעה). בהתאם להסכם הפשרה הגיע התובע עם הבנק להסדר תשלומים לפיו ישלם התובע לבנק סך 55,000 ש"ח לפרעון חובו כערב לבנק. בהתאם להסדר זה, שילם התובע לבנק את הסכום האמור, והופטר מערבותו. (מכתב ההפטר המאשר את סילוק החוב בהתאם להסכם הפשרה - נספח ה לכתב - התביעה).

הבנק הגיש בקשה לסגירת התיק נגד התובע דכאן. (העתק הבקשה לסגירת התיק מטעם הבנק - נספח ו' לכתב - התביעה).

סכום של 55,000 ש"ח כשהוא נושא הפרשי הצמדה וריבית ליום הגשת התביעה מסתכם בסך 78,940 ש"ח הוא סכום התביעה דכאן.

בתצהיר התומך בבקשתו למתן רשות להתגונן, טוען המבקש כי דין התביעה להידחות מחמת התיישנותה, שכן לשיטתו נולדה עילת התביעה ביום 1.10.98, הוא יום מתן פסה"ד שחייב את התובע לשלם כספים לבנק איגוד, ומאז ועד להגשת תביעה זו עברו יותר משבע שנים; כי במועד הגשת התביעה לא היה המבקש חייב לבנק את סכום התביעה; כי כל הערבים למעט התובע פנו למבקש כדי שיסדיר את חובו, וכך עשה, ורובם לא שילמו דבר לבנק פרט לתובע שהתנגד לתביעה; כי ביום 1.10.98 בו ניתן פסה"ד המחייב את התובע בתשלום מלוא סכום התביעה, לא נותר המבקש חייב לבנק סכום כלשהו, שכן חובותיו סולקו; ולא כל שכן במועד בו הגיע התובע לפשרה עם הבנק במסגרת הערעור ביום 3.7.00 - לא נותר המבקש חייב לבנק כל סכום, והתובע "התנדב לשלם לבנק כספים".

המבקש טוען כי שניים מהערבים שילמו כל אחד סך 10,000 ש"ח, וערב נוסף שילם סכום זניח, וכי כל התשלומים שולמו שנים לפני שהתובע סיים את ערעורו בהסכם הפשרה לפיו ישולם לבנק סכום של 55,000 ש"ח. המבקש טוען כי לו שוחח עמו התובע, היה המבקש ממציא לו נתונים המוכיחים כי במועד הערעור לא נותר חייב לבנק סכום כלשהו. המבקש טוען אפוא כי התובע לא היה צריך להגיע עם הבנק לכל הסכם פשרה, שכן במועד זה - 3.7.00, לא חב המבקש חייב לבנק כספים כלשהם, ומכאן שערבותו של התובע פקעה.

טענת המבקש להתיישנות - דינה להידחות.

צודק ב"כ המשיב כי מועד ההתיישנות מתחיל מיום היווצרות העילה, דהיינו מאותו יום בו שילם הערב את ערבותו. עפ"י הסכם הפשרה בביהמ"ש המחוזי בחיפה (נספח ד' לכתב - התביעה), שילם המבקש סך של 50,000 ש"ח ביום 15.6.00 ואילו יתרת הסכום של 5,000 ש"ח שולמה בחמישה תשלומים חודשיים שוים ורצופים בני 1,000 ש"ח כל אחד, החל מיום 15.7.00 וכלה ביום 15.11.00.

עם סיום ביצוע התשלומים, דהיינו ביום 15.11.00 קמה לתובע עילת השבה כנגד המבקש שלחובו ערב, ומאחר שהתביעה הוגשה ביום 25.3.07, פחות משבע שנים לאחר גמר תשלומי התובע בגין ערבותו, הרי שטרם חלפה תקופת ההתיישנות כאשר הוגשה התביעה.

אשר לטענת המבקש כי במועד ביצוע התשלום ע"י התובע, לא חב המבקש מאומה לבנק איגוד, הרי במהלך חקירתו הנגדית, ונוכח המוצגים שהוגשו לביהמ"ש, נסתרה גם טענה זו.

מסתבר כי במועד בו שילם התובע סך 55,000 ש"ח עדיין היה קיים חוב של המבקש לבנק איגוד.

למבקש הוצג מסמך לפיו ת. ההוצל"פ של בנק איגוד נסגר רק בפברואר 2005, והמבקש הודה כי שילם סכום של 13,000 ש"ח לפני כשלוש עד ארבע שנים. לדבריו: "נכון ששילמתי את הסכום הזה אחרי שמר קובר שילם את הסכום עפ"י סעיף 8 לכתב התביעה". הרי לנו הודאת בעל דין לפיה שילם המבקש על חשבון חובו לבנק איגוד סך של 13,000 ש"ח, ורק לאחר מכן נסגר ת. ההוצל"פ של בנק איגוד.

למבקש הוצג תדפיס מהוצל"פ (מש/1), והמבקש אישר שהגיש בקשה לסגירת התיק בטענת "פרעתי", אך ביום 31.1.01 נדחתה הבקשה מבלי לקיים דיון, מאחר שהמבקש לא צירף חוו"ד מומחה על ההתחשבנות. המבקש אישר כי לא הגיש ערעור על החלטת ראש הוצל"פ מיום 31.1.01 אשר דחה את בקשתו לסגירת ת. ההוצל"פ.

עוד אישר המבקש כי לא הגיש תביעה נגד בנק איגוד להשבת כספים, שלטענתו, שולמו ביתר, והודה כי "לא היו דיונים שאני יכול להגיד שכתוצאה מכך מגיע לי כסף מן הבנק". למבקש הוצג מכתבו לב"כ התובע מיום 20.9.01 (מש/3), ממנו עולה כי כביכול ניהל המבקש הליכים נגד בנק איגוד להחזרת כספים עודפים, ואולם בחקירתו הנגדית הודה, כאמור, שלא ניהל כל הליכים כאלה, משמע לא שולמו לבנק כספים ביתר, והתובע שילם לבנק 55,000 ש"ח על חשבון חובו של המבקש שהיה שריר וקיים באותה עת.

ולבסוף הוצג בפני המבקש מכתבו של ב"כ בנק איגוד לב"כ התובע  (מש/4) ממנו עולה כי ערבה נוספת בשם חסידה בן מוחה שילמה לבנק איגוד בתמורה לסילוק חובה סך של 45,000 ש"ח, ועובדה זו עומדת בסתירה לטענת המבקש כאילו שאר הערבים, שהיו איתו בקשר (בניגוד לתובע), שילמו סכומים של 10,000 ש"ח בלבד כל אחד.

מדברי המבקש עצמו עולה כי חובו נסתיים ע"י תשלום ששילם המבקש בסך 13,000 ש"ח בחודש 2/05, ומכאן שטענת המבקש כאילו "התנדב" התובע לשלם את חובו, אינה נכונה. טענת "פרעתי" של המבקש נדחתה, והתיק נותר פתוח עד ששילם המבקש סכום של 13,000 ש"ח, ולאחר מכן נסגר התיק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ