אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 625/07

החלטה בתיק בשא 625/07

תאריך פרסום : 03/08/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
625-07
06/02/2008
בפני השופט:
1. נילי ארד
2. ורדה וירט ליבנה
3. רונית רוזנפלד


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל - משרד הבריאות
עו"ד איריס גלילי-יולזרי
הנתבע:
1. ענבל אברג'יל סויסה ואח'
2. שירותי בריאות כללית

עו"ד יואל שמלה
עו"ד קרן בלום-ברקין
החלטה

השופטת נילי ארד

1.      לפנינו בקשה להארכת מועד להגשת  ערעור על פסק דינו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (השופטת לאה גליקסמן ונציגי ציבור מר  שמעון רוט  ומר רענן גילאון ; עב' 3660/05) מיום 30.7.07 ועל החלטות ביניים במסגרת ההליך שהתקיים בבית הדין האזורי.

התובענה

2.   בשנת הלימודים תשנ"ח, החל מחודש באוקטובר 1997, למדו המשיבות (להלן: האחיות) ב חוג המשולב למדעי החברה שבאוניברסיטת בר אילן, אשר פעל בשיתוף עם בית  הספר לסיעוד של המרכז הרפואי שערי צדק, בו למדו האחיות (להלן: בית  הספר לסיעוד).

      בחוזר 96 וחוזר 97 (להלן: החוזרים), מטעם הועדה הבין מוסדית, בוטלה ההכרה ב"חוג המשולב" כמקנה זכאות לשיבוץ בסולם שכר אקדמי בדירוג האחיות. במצב דברים זה, פעל בית הספר לסיעוד למציאת פתרון לעניינן של תלמידות המחזור, ובתוך כך הוחלט להעביר את האחיות ללמודים בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה כמקצוע ראשי, ובחוג למדעי החיים כמקצוע משני, של אוניברסיטת בר אילן.

3.   האחיות הגישו לבית הדין האזורי תביעה נגד המערערות שלפנינו (להלן: המדינה) במסגרתה ביקשו סעד הצהרתי להכיר בהן כזכאיות לשיבוץ בסולם אקדמי בדרוג אחיות, לצרכי שכר וקידום. וזאת, בהסתמך על  תעודת תואר BA מאוניברסיטת בר אילן "בוגר במדעי החברה - מקצוע ראשי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה ומקצוע משני - מדעי החיים" (להלן: התואר האקדמי).

4.   בתום מסכת ההוכחות, בדיון מיום 5.7.06, קיבלו הצדדים את הצעתו של בית הדין להפנות את עניינן של האחיות לדיון בוועדה הבין מוסדית, שהיא הגוף המוסמך להכרה בתארים אקדמיים נוספים לסיעוד, לצורך שיבוץ בסולמות השכר האקדמיים במגזר הסיעודי (להלן: הוועדה הבין מוסדית).

לאחר דיון וליבון כלל הנתונים שהוצגו בפניה, החליטה הוועדה הבין מוסדית שלא להכיר בתואר האקדמי של האחיות, אף לא בכפוף להשלמת שעות אקדמיות נוספות.

משהסתיים הדיון בוועדה הבין מוסדית, הוברר כי לא ניתן להגיע להסדר מוסכם בעניינן של האחיות, והדיון בתובענה חזר להכרעתו של בית הדין האזורי.

פסק דינו של בית הדין האזורי

5.   בית הדין האזורי עמד בהרחבה על חומר הראיות שהובא לפניו, תוך שבחן את החוזרים הרלבנטיים בעניין שיבוץ אחיות בסולם שכר אקדמי, והגיע למסקנה כי יש לקבל את תביעת האחיות. להלן נעמוד, בפירוט הנדרש לענייננו, על טעמיו של בית הדין האזורי בקבלת התביעה.

·        הוברר מחומר הראיות כי לימודי האחיות היו למעשה לתואר "בוגר במדעי החברה"'  ולא ל"תואר משולב".

·        נקבע, כי "לנוכח העובדה שהוענק לתובעות תואר BA במדעי החברה בחוג לסוציולוגיה על יסוד לימודיהן החל משנת 1997, יש לראות את התובעות כמי שהתחילו ללמוד בשנת 1997 בחוג לסוציולוגיה, שהיה חוג מוכר על פי חוזר 97. אנו סבורים כי בין אם המעבר נעשה בסוף שנת הלימודים הראשונה ובין אם המעבר נעשה בתחילת שנת הלימודים השנייה, הקובע הוא התואר האקדמי שהוענק לתובעות, כאשר חזקה היא כי הענקת התואר האקדמי בסוציולוגיה על ידי אוניברסיטת בר אילן נעשתה לאחר שהתובעות עמדו בדרישות לקבלת תואר BA בסוציולוגיה, ויש לראות את כל תקופת הלימודים של התובעות, החל מחודש אוקטובר 1997, כלימודים במסגרת החוג לסוציולוגיה." בנוסף, וכפי שהוברר מחומר הראיות "אחיות שלומדות בחוג לסוציולוגיה ישובצו בסולם שכר אקדמי לסיעוד בתום לימודיהם, כל עוד החלו לימודיהם עד שנת 1998"; ו"לימודי סוציולוגיה לא יוכרו לצורך שיבוץ בסולמות שכר אקדמיים, עבור אחיות שיחלו לימודיהם בשנת הלימודים 1999 - 2000".

אי לכך, נקבעה זכאותן של האחיות להכרה בתואר אקדמי של "בוגר במדעי החברה" לצורך שיבוץ בסולם שכר אקדמי "בדירוג האחיות, לצורכי שכר, קידום וכל זכות אחרת כמתחייב מהסכמי העבודה, הנהלים והנוהגים החלים במערכת הבריאות. זאת, בכפוף להצגת תעודה מאוניברסיטת בר אילן המעידה על כך כי הן בעלות תואר בוגר במדעי החברה חוג ראשי סוציולוגיה ואנתרופולוגיה וחוג משני מדעי החיים, וכי החלו את לימודיהן בשנת 1997 ".

·        נדחתה טענת המדינה לפיה המועד הקובע לבחינת זכאותן של האחיות להכרה בתואר האקדמי לצורכי שיבוץ בסולם השכר האקדמי, הוא מועד תחילת עבודתן בשירות המדינה, ולכן יש לבחון את זכאותן לפי הוראות החוזר שהיה בתוקף במועד תחילת לימודיהן .

·        נקבע, כי אין לקבל את החלטת הועדה הבין מוסדית על נספחיה, כחלק מחומר הראיות בהליך שהתנהל בבית הדין האזורי (וראו גם החלטת בית הדין האזורי מיום 21.1.07).

·        התנהלות המדינה בעניינן של האחיות ובתובענה שהתבררה בפני בית הדין האזורי, נמצאה להיות בעייתית "... ואינה עומדת באמות המידה המחייבות על פי כללי המשפט המינהלי". זאת, בין היתר, מטעמים אלה: הליך קבלת ההחלטות בעניינן של האחיות "לא היה הליך ראוי" וההחלטות בעניינן התקבלו "ללא שהנתונים הרלוונטיים בעניין מהות התואר של התובעות וההכרה על ידי מל"ג נאספו, נבדקו ונבחנו כראוי"; "נימוקי המדינה לאי הכרה בתואר האקדמי של התובעות השתנו והתחלפו מעת לעת, והמדינה גם העלתה טענות לא מבוססות, כגון הטענה כי מדובר בתואר של החוג המשולב, אשר היא חזרה מהן במהלך ההתדיינות".

·        נדחתה טענת המדינה לפיה בקבלת התביעה יהיה כדי ליצור הפלייה לטובת האחיות. בנדון זה נקבע, כי "טענה זו לא הוכחה, שכן לא הוכח שיש אחיות נוספות לגביהן מתקיימות הנסיבות הספציפיות של מקרה זה, אשר התואר האקדמי שלהן לא הוכר. יתר על כן. מהמסמכים בפנינו משתמע כי הוועדה הבין מוסדית הכירה בתואר האקדמי של אחיות שלמדו בבית הספר לסיעוד באשקלון בתוכנית לימודים זהה".

·        נדחתה טענת המדינה לפיה יש לדחות את התביעה גם בשל תוצאותיה הכלכליות, תוך שנקבע, כי "יש לבחון את זכאות התובעות להכרה בתואר האקדמי שלהן על פי הקריטריונים המחייבים על פי החלטות הוועדה הבין מוסדית, כפי שהיו בתוקף במועד תחילת לימודי התובעות. השיקול התקציבי, עלות ההכרה בתואר האקדמי של התובעות הוא שיקול זר ולא רלוונטי. מעבר לכך, נראה לנו כי מתקיימות במקרה הנדון נסיבות מיוחדות וספציפיות לתובעות, אשר שינו את חוג הלימודים במהלך לימודיהן, כך שנראה לנו שחשש זה אינו מבוסס".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ