אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 459/06

החלטה בתיק בשא 459/06

תאריך פרסום : 27/07/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
459-06
18/06/2006
בפני השופט:
1. עמירם רבינוביץ
2. נילי ארד
3. ורדה וירט-ליבנה


- נגד -
התובע:
מ. דוכי יבוא ושווק (1975)
עו"ד שאהין מחמוד
הנתבע:
שאהין עלאא
עו"ד תייסיר ח'לאילה
החלטה

השופטת נילי ארד

1.         לפנינו  בקשה  לעיכוב  ביצוע  פסק  דינו של  בית הדין האזורי בחיפה (סגנית

השופט הראשי איטה קציר ונציגי הציבור גב' רבקה שלומי ומר אופיר אהרון; עב 506/04), בו חויבה המבקשת לשלם למשיב סכומי כסף שונים בגין תקופת עבודתו אצלה וסיומה. 

2.         המבקשת הינה חברה בע"מ העוסקת בייבוא מוצרי קרמיקה. המשיב  הועסק במבקשת כמחסנאי החל מחודש אפריל 2001 ועד לחודש יוני 2003, מועד בו הסתיימו יחסי העבודה בין הצדדים. בבית הדין האזורי בירושלים התבררה תביעה שהגיש המשיב נגד המבקשת לתשלום הפרשי שכר עבודה בגין שעות נוספות, דמי חגים, פיצויי פיטורים ותמורת הודעה מוקדמת, הפרשי חופשה שנתית ודמי הבראה, הפרשות פנסיונית ודמי ביגוד. המבקשת טענה כי המשיב כלל לא פוטר מעבודתו. לטענתה, יום אחד ביקש המשיב  מפרעה על סך 500 ש"ח ולאחר שקיבל אותה לא שב יותר לעבודה למרות פניות חוזרות ונשנות באמצעות שליח ובמכתב רשום. עוד טענה המבקשת כי לא היתה מוטלת עליה חובה לשלם למשיב תנאים סוציאליים, אשר אותם לא דרש המשיב בכל תקופת העבודה. כן טענה המבקשת, כי המשיב לא עבד שעות נוספות ובפועל לא הוכיח את שעות עבודתו.  

3.         בית הדין האזורי קיבל את תביעת המשיב בחלקה. בית הדין האזורי דחה את תביעת המשיב להפרשי שכר עבודה בגין שעות נוספות וזאת לאחר שקבע כי המשיב לא הוכיח באילו ימים עבד שעות נוספות וכמה שעות נוספות עבד. כן קבע בית הדין, כי המשיב לא זכאי לדמי חגים שכן שכרו היה שכר חודשי קבוע ולכן דמי החג שולמו בפועל במסגרת השכר הכולל כדבר שבשגרה. עם זאת, קבע בית הדין כי המשיב פוטר מעבודתו ולא התפטר עת העלה דרישות לקבלת מלוא זכויותיו הסוציאליות, כולל הפרשות לפנסיה. בנקודה זו בית הדין העדיף את עדות המשיב על פני עדותו של מנהל המבקשת. המבקשת לא היתה מעוניינת להפריש כספים לפנסיה, שכן לא עשתה זאת כלל עבור המשיב בכל תקופת עבודתו ולכן העדיפה לפטרו מהעבודה. כפועל יוצא מכך, פסק   בית   הדין   כי   המשיב   זכאי   לקבל   מהמבקשת   פיצויי    פיטורים

(8,400 ש"ח) ודמי הודעה מוקדמת (2,100 ש"ח). כמו כן, חייב בית הדין את המבקשת לשלם למשיב הפרשות לקופת גמל או/ו קרן פנסיה בשיעור 5% משכר ברוטו (5,768 ש"ח), יתרת פדיון חופשה של 13 ימים  (2,218 ש"ח) ויתרת   דמי  הבראה  של   6.5   ימים   עבור  14   חודשים (1,957 ש"ח). תביעה שכנגד של המבקשת לתשלום פיצוי כספי בגין נזקים שגרם המשיב בהתנהגותו בגין עזיבתו הפתאומית את העבודה נדחתה. בסיומו של ההליך בבית הדין האזורי חויבה המבקשת בתשלום הוצאות המשיב בסך 4,000 ש"ח.

4.         המבקשת הגישה ערעור על פסק הדין ובד בבד, הגישה לבית הדין האזורי בקשה לעיכוב ביצועו. בקשה זו נדחתה בהחלטה מיום 29.5.06, ומכאן הבקשה לעיכוב ביצוע שהוגשה לפנינו.

5.         בבקשתה טוענת המבקשת, כי סיכוייה לזכות בערעור טובים. לטענת המבקשת קביעת בית הדין האזורי ככל הנוגע להפרשות לקרנות ביטוח מנהלים ו/או פנסיה הינה טעות שבדין, שכן אין עליה חובה להפריש דבר. כן מוסיפה המבקשת וטוענת כי המשיב לא הרים את נטל ההוכחה כי אכן פוטר מעבודתו ואף לא הובאו בפני בית הדין ראיות על כך שהוא פוטר על ידי המבקשת. עוד טוענת המבקשת, כי סיכוייה להיפרע מן המשיב במקרה בו יתקבל ערעורה הינו קלוש, שכן מדובר באדם פרטי חסר אמצעים ולא בחברה בעלת כיס עמוק. בנסיבות אלו, כך טוענת המבקשת, יש מקום להיעתר לבקשתה לעיכוב ביצוע פסק הדין.

6.         המשיב מתנגד לעיכוב ביצוע פסק הדין וטוען כי המבקשת לא הצביעה על טעם המצדיק את קבלת הבקשה. המשיב טוען כי המבקשת לא הצביעה על נסיבות לפיהן יהיה קשה או בלתי אפשרי להשיב את המצב לקדמותו במידה ויתקבל הערעור. לטענתו, המבקשת לא הניחה תשתית עובדתית מספקת באשר למצבו הכלכלי ואין די בטענה בעלמא לפיה הנזק שעלול להיגרם לה כתוצאה מאי עיכוב הוא גדול לאין שיעור. עוד טוען המשיב כי סיכויי הערעור של המבקשת אינם גבוהים.

הכרעה

7.        הלכה פסוקה היא, כי מי שזכה בדינו זכאי לממש את פרי זכייתו באורח מיידי והגשת ערעור אינה מעכבת את מימושו. עיכוב ביצוע של פסק דין הוא בבחינת החריג, במיוחד כן כשהמדובר בחיוב כספי (ע"א 7221/01 י.ג. רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם בע"מ ואח', פ"ד נב(4), 178, 181). כדי לזכות בעיכוב ביצועו של פסק דין כספי, מוטל על המבקש להראות שאם יזכה בערעור לא יוכל לגבות בחזרה מן התובע את כספו. טענה בדבר מצבו הכלכלי של הזוכה וחוסר נכונותו של זה להשיב את אשר זכה בו באם יפסיד בערעור, אינה יכולה להיטען בעלמא וצריכה להיות מבוססת (ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' דבורה ושמעון מלובנציק, פ"ד לח(4),572).

8.       במקרה שלפנינו, קבע בית הדין, על סמך התשתית העובדות שהתבררה לפניו כי מעת שהמשיב העלה דרישותיו לקבלת מלוא זכויות הסוציאליות, לרבות הפרשות לפנסיה, הוא פוטר מעבודתו בהודעה מוקדמת של 15 ימים בלבד. הערעור על קביעה זו הוא בעיקרו עובדתי. מבחינת הסעד, בית הדין האזורי פסק למשיב פיצוי פיטורים, דמי הודעה מוקדמת, יתרת דמי הבראה ופדיון חופשה וכן הפרשות לקופת גמל או/ ו קרן פנסיה. בנסיבות העניין אין מקום -  בשלב זה - לעכב את הסכום שנפסק לזכות המשיב. כמו כן, לא עלה בידי המבקשת להוכיח ולו לכאורה, כי אם תשלם את הסכום שנפסק לחובתה יקשה עליה להיפרע מהמשיב. משאלה הם פני הדברים, דין הבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין להידחות.

9.         סוף דבר : הבקשה נדחית. הוצאות הבקשה יובאו בחשבון במסגרת פסיקת ההוצאות בערעור.

ניתנה היום כ"ב סיון, תשס"ו (18 יוני, 2006) תישלח לצדדים.

_________________          ______________     _____________________

  השופט עמירם רבינוביץ         השופטת נילי ארד       השופטת ורדה וירט-ליבנה

       _____________________                ­     ________________________

      נציג עובדים מר יהודה בן הרוש                  נציגת מעבידים גב' אמירה גלין

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ