אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 4318/05

החלטה בתיק בשא 4318/05

תאריך פרסום : 22/03/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי חיפה
4318-05
11/04/2005
בפני השופט:
נשיא מ. לינדנשטראוס

- נגד -
התובע:
איזנברג זאב
עו"ד אליהו מלך
הנתבע:
מחסני ערובה נעמן בע"מ
עו"ד יואב אוסישקין
החלטה

1.   לפני בקשה למתן צו לגילוי ועיון במסמכים.

2.   ביום 26.1.04 הגיש המבקש תביעה לסעדים הצהרתיים וכספיים נגד חברת מחסני ערובה נעמן בע"מ (להלן-" המשיבה"). המשיבה הנה חברה המספקת שירותי אחסנת מיטלטלין ומכירתם בהתאם לחוק ההוצאה לפועל התשכ"ז-1967 וזאת מכוח התקשרות חוזית בינה לבין המדינה.  ביחד עם התביעה, הגיש המבקש בקשה לאשרה כתובענה ייצוגית על פי חוק הגנת הצרכן, התשמ"א-1981 וכן על פי חוק ההגבלים העסקיים, התשמ"ח -1988. (להלן-" הבקשה לאישור"). עניינה של התביעה בגביית מע"מ בעסקאות מכר של פרטי מטלטלין מעוקלים שנרכשו על ידי המבקש, לטענתו, לשימוש אישי, ביתי ומשפחתי.  

3.   משלא צלחו ניסיונות הצדדים להגיע לפשרה ולפתור את המחלוקת ביניהם מחוץ לכותלי בית המשפט, הוריתי, בהחלטתי מיום 21.12.04 על קיום שמיעה רגילה בבקשה. בהתאם לכך התיק נקבע לדיון ביום 18.4.05.

4.   ביום 16.3.05 הגיש המבקש את הבקשה שלפניי (להלן-" הבקשה") ובה הוא עותר למתן צו שעניינו גילוי ועיון במסמכים הבאים: (1) כל המסמכים שנמצאים ברשותה ו/או בשליטתה של המשיבה והנוגעים לעניין הנדון (להלן-" גילוי כללי"). (2) כל המסמכים המפרטים את כלל מכירות פריטי המטלטלין, לרבות כלי רכב, אותם מכרה המשיבה במהלך שבע השנים שלפני הגשת התביעה נשוא בקשת האישור, לאחר שעוקלו קודם לכן על ידי לשכות ההוצאה לפועל בישראל, מחייבים פרטיים אשר החזיקו בהם לשימוש ביתי ו/או פרטי ואשר עבורם שולם למשיבה על ידי הרוכשים, הסכום אשר הוצע על ידם במכרז ב צירוף מע"מ. כמו כן עותר המבקש לקבל אישור רואה חשבון הנוקב בסכום הכולל של המכירות שביצעה המשיבה במהלך שבע השנים שלפני הגשת התביעה (להלן-" גילוי ספציפי").      

5.   כפי שעולה מנספח א' לבקשה, ביום 14.12.04, פנה המבקש למשיבה בדרישה לגילוי ועיון במסמכים המפורטים לעיל, אך פנייתו נותרה ללא תגובה מטעם המשיבה.

6.   בבקשה טוען המבקש כי גילוי ועיון במסמכים שלעיל הינם חיוניים ביותר לצורך ההכרעה בעניינים השנויים במחלוקת בין הצדדים בכלל, ולצורך בחינת התקיימות תנאי הסף לאישור התביעה כתובענה ייצוגית. המבקש מוסיף כי הן התביעה והן הבקשה לאישור, מלמדות על כך שהמבקש העמיד תשתית ראייתית ראשונית המלמדת על קיומה של עילת תביעה אישית כנגד המשיבה ועל סיכוי להתקיימותם של תנאי הסף לאישורה של התביעה כתובענה ייצוגית.

7.   בתשובתה של המשיבה לבקשה, שהוגשה ביום 31.3.05, טוענת המשיבה כי הבקשה הינה בקשה כוללנית, גורפת ולאקונית. גם הבקשה לגילוי ספציפי דינה להידחות באשר הינה בקשה כללית במסווה של בקשה ספציפית. המשיבה מוסיפה כי המסמכים המבוקשים כוללים מסמכים רבים אשר אינם רלוונטיים לנשוא הבקשה לאישור ואינם נוגעים לקבוצת התובעים אותם מתיימר המבקש לייצג. אשר לדרישה לקבל אישור של רואה החשבון, טוענת המשיבה כי מדובר בדרישה לייצר מסמך שאינו קיים ואין כל הצדקה בדין להיעתר לה וכן כי דרישה זו מהווה מסווה לקבלת מידע מסחרי מהמשיבה ואין במסמך המבוקש כדי לסייע לו בהליך אישור התביעה כתובענה ייצוגית. עוד טוענת המשיבה כי בקשת האישור אינה מגלה עילת תביעה אישית כנגד המשיבה, ואף לא העמיד המבקש תשתית ראייתית להוכחה לכאורית של עילת התביעה  ומטעם זה בלבד יש לדחות את הבקשה לגילוי ועיון במסמכים. 

8.   אשר להיקפה ולתנאי התקיימותה של הזכות לגילוי ועיון במסמכי הנתבע בשלב של הגשת בקשה לאישור התביעה כנגדו כתובענה ייצוגית, נקבע מפי כבוד השופט א' ריבלין כדלקמן:

"יש לאפשר גם למבקש שתובענתו תאושר כתובענה ייצוגית לקבל צו לגילוי ועיון במסמכי הצד שכנגד. כדי למנוע הכבדה יתרה ולא מוצדקת על הנתבעים, ראוי להתנות זכות זו במספר תנאים. ראשית, הזכות לעיין במסמכי הצד שכנגד ראוי שתתייחס אך ורק למסמכים שהם רלוונטיים לשלב זה של ההליך - דהיינו, רק למסמכים שיש בכוחם להשליך אור על שאלת התקיימות תנאי הסף לאישורה של התובענה כייצוגית. על התובע מוטלת החובה לשכנע את בית המשפט כי זה טיבם של המסמכים אשר גילויים מבוקש על ידו. שנית, כדי למנוע בקשות סרק, שכל מטרתן פגיעה בנתבע, על בית המשפט לוודא, עובר למתן צו הגילוי, כי המבקש העמיד תשתית ראייתית ראשונית המלמדת על קיומה של עילה אישית כנגד הנתבע, ועל סיכוי להתקיימותם של תנאי הסף לאישורה של התובענה כייצוגית. שלישית, על צו לגילוי ועיון בשלב זה יוחלו המגבלות המוטלות על צו גילוי ועיון שניתן בשלבים אחרים של הדיון. במסגרת זו, יש לשים לב במיוחד להבטחתה, במידת הצורך, של שמירת סודיות מסמכי הנתבע שימסרו למבקש. זאת על מנת שהתביעה הייצוגית לא תשמש כלי לחשיפת סודות מסחריים." (ההדגשות אינן במקור-מ' ל').

[רע"א 10052/02 - בועז יפעת ו-5 אח' נ' דלק מוטורס ו-6 אח' , פ"ד נז(4), 513 ,עמ' 519-520. (להלן-" הלכת יפעת")]

9.   כבר כאן אציין כי הבקשה ל גילוי כללי, לאמור- כל המסמכים שנמצאים ברשותה ו/או בשליטתה של המשיבה והנוגעים לעניין הנדון, הנה בקשה כללית הנעדרת מידת פירוט סבירה ועל כן דינה להידחות. לאור האמור, החלטתי שלהלן תתייחס לבקשה לגילוי ספציפי (ר' הגדרתי שלעיל). 

בחינת התקיימותם של שלושת התנאים שנקבעו ב "הלכת יפעת", בענייננו:

10.  התנאי הראשון: האם מדובר במסמכים שיש בכוחם להשליך אור על שאלת התקיימות תנאי הסף לאישורה של התביעה כתובענה ייצוגית?

המסמכים המבוקשים, במסגרת הבקשה לגילוי ספציפי, הנם כל המסמכים המפרטים את כלל מכירות פריטי המטלטלין, לרבות כלי רכב, אותם מכרה המשיבה במהלך שבע השנים שלפני הגשת התביעה נשוא בקשת האישור, לאחר שעוקלו קודם לכן על ידי לשכות ההוצאה לפועל בישראל, מחייבים פרטיים אשר החזיקו בהם לשימוש ביתי ו/או פרטי ואשר עבורם שולם למשיבה על ידי הרוכשים, הסכום אשר הוצע על ידם במכרז ב צירוף מע"מ. המבקש טוען בבקשה באופן כללי כי נתונים אלה מבוקשים לצורך הוכחת הבקשה לאישור, וזאת ללא ציון ופירוט תנאי או תנאי סף ספציפיים לאישור התביעה כתובענה ייצוגית. על אף האמור, אני סבור כי נתוני המכירות אותם מבקש המבקש לגלות, יכולים להועיל בשלב זה של הדיון לעניין בחינת גודלה של הקבוצה אשר הוגדרה על ידי המבקש ולבחינת השאלה האם השאלות המהותיות והעובדתיות משותפות לקבוצה וניתנות להכרעה בתובענה ייצוגית אחת.

11.  באשר לבקשה לקבל מסמך חתום על ידי רואה החשבון של המשיבה, הנוקב בסכום הכולל של המכירות שביצעה המשיבה במהלך שבע השנים שלפני הגשת התביעה, נראה לי כי מסמך כזה, אינו תורם תרומה כלשהי להוכחת התייקמותם של תנאי הסף לאישור התביעה כייצוגית.    

12.  התנאי השני: תשתית ראייתית ראשונית המלמדת על עילת תביעה אישית וסיכוי להתקיימותם של תנאי הסף לאישור התביעה כייצוגית.

עיון בתביעה, בבקשה לאישורה כתובענה ייצוגית ובתשובת המשיבה לבקשת האישור, מלמד על כך כי נכון לשלב זה של הדיון, המבקש העמיד תשתית ראייתית, התחלתית וראשונית המלמדת על קיומה של עילת תביעה אישית כנגד המשיבה. אדגיש כי הדרישה היא לתשתית ראשונית ותו לא, וזו אכן מתקיימת במקרה דנן. כמו כן אני סבור כי הונחה לפני תשתית ראייתית ראשונית להתקיימותם של תנאי הסף לאישורה של התביעה כתובענה ייצוגית. זאת, בשים לב לכך שהבקשה היא לגילוי מסמכים (הגילוי הספציפי) שנועדו לתרום להוכחת התקיימותם של תנאי הסף לאישור התביעה כתובענה ייצוגית ובהתחשב בפער המידע הקיים בין המבקש להכיר בתביעתו כייצוגית לבין הנתבע.

13.  לאור כל האמור לעיל, אני נעתר לחלק מן הבקשה לגילוי מסמכים, במובן זה שאני מורה על גילוי ועיוןבמסמכי המשיבה המפרטים את כלל מכירות פריטי המטלטלין, שעוקלו קודם לכן על ידי לשכות ההוצאה לפועל מחייבים פרטיים אשר החזיקו בהם לשימוש ביתי ו/פרטי ואשר עבורם שילמו הרוכשים את הסכום שהוצע על ידם במכרז בצירוף מע"מ. כמו כן אני קובע כי על המבקש לשמור על סודיות מסמכי המשיבה שיימסרו לידיו, ובכך לקיים את התנאי השלישי שנקבע ב"הלכת יפעת".

המזכירות תמציא העתק החלטה זו לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ