אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3711/08

החלטה בתיק בשא 3711/08

תאריך פרסום : 04/02/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי ירושלים
3711-08
18/08/2008
בפני השופט:
דוד חשין סגן נשיא

- נגד -
התובע:
המדריך החרדי בע"מ
עו"ד אלון לוין
הנתבע:
1. חרדי פון בע"מ
2. פאוור פון פרסום ושיווק בע"מ
3. חשדר מרכזי שליטה ואחזקות (1990) בע"מ
4. דפוס וכריכיות קורדובה בע"מ

עו"ד שירי ולטמן וטל גרשטיין
החלטה

1.         זוהי בקשה של המדריך החרדי בע"מ, במסגרתה היא מבקשת, בין היתר, ליתן צו מניעה זמני שיאסור על המשיבות להפיץ, לשווק, למכור, להציג, לשכפל או לפרסם את המדריך הקרוי "כשר פון", המפר לטענתה את זכויות היוצרים שלה במדריך החרדי.

2.         המדריך החרדי יוצא לאור מאז שנת 1994/5, והוא מופנה, כפי ששמו מעיד עליו, לציבור החרדי. עקב כך, כולל המדריך מידע בתחומים המיוחדים לציבור זה. בין היתר, הוא כולל "מידע דת, קהילה ושירותי ציבור בירושלים, ברחבי הארץ ובעולם", שבמסגרתו נכלל גם פרק "גמ"חים", שבו נערכו הגמ"חים וסווגו באופן מסויים.

3.         המשיבות הוציאו מדריך לשנת 2008 - "כשר פון", המיועד אף הוא לציבור החרדי. במסגרת המדריך כללו המשיבות אף הן מידע ייחודי לציבור החרדי, ובין היתר כללו אף הן פרק הקרוי "גמ"חים ועמותות".

4.         אחת הטענות המרכזיות של המבקשת היא, כי המשיבות העתיקו אל תוך כשר פון את פרק הגמ"חים שבמדריך החרדי, שהוא לטענתה לא רק פרי של עבודת ליקוט מאומצת, אלא של יצירתיות ומקוריות בסיווגם של הגמ"חים.

המשיבות לא התייחסו בתשובתן ספציפית לטענות המפורטות של המבקשת בעניין העתקת הגמ"חים, אלא טענו כללית כי "הן, ולא אחרות, השקיעו מאמצים אדירים וכספים רבים באיתור, קיטלוג, אימות וסיווג הנתונים המופיעים במדריך הכשר פון" (שם, בסע' 11). רק במהלך הדיון התייחסו המשיבות לטענות אלה של המבקשת. המשיבות טענו כי אין זהות בסיווגים, בהינתן שיש סיווגים המופיעים במדריך החרדי ואינם מופיעים בכשר פון ולהיפך, וגם אין זהות ברשימות הגמ"חים עצמם במסגרת הסיווגים השונים. לטענתן, "מעבר לכך שלא מדובר בהעתקה ההסבר הוא שנעשית עבודת בדיקת נתונים ויושבות עובדות של המשיבה 2 ונתון שהן לא מצליחות לאמת את המידע לגביו - לא נכנס למדריך. 'העתקת קוף' אין כאן. יש כאן בדיקת נתונים רצינית" (עמ' 7 לפרוטוקול). עוד טוענות המשיבות, כי אין חדשנות ומקוריות בפרק הגמח"ים של המבקשת: גם במדריך הקרוי "מפתח העיר" יש פרק "גמ"חים", והמידע איננו ייחודי משעה שניתן לקבלו מהאינטרנט. לדבריהן, "העורך המאוחר" - קרי, המשיבות - רשאי להשתמש בלקט של המבקשת בתנאי ש"יבצע עבודות סיווג עצמאיות, ישקיע מחשבה, יצירתיות, עצמאיות במיון החומר ובסיווגו ובתנאי שהוא עבר על אותם נתונים בעצמו, בדק אותם, אימת אותם, מחק את הנתונים השגויים, תיקן את הטעון תיקון" (עמ' 8). ולבסוף, טוענות הן, לשוני בכותרות הסיווגים, בהוסיפן כי מקום בו קיימת זהות בכותרות, סיבתה בכך שמדובר במונחים השגורים במגזר החרדי ולא קיימים מונחים אחרים שניתן להשתמש בהם.

5.         סעיף 4 לחוק זכות יוצרים, תשס"ח-2007, קובע כלהלן:

"(א) זכות יוצרים תהא ביצירות אלה:

(1) יצירה מקורית שהיא יצירה ספרותית, יצירה אמנותית, יצירה דרמטית או יצירה מוסיקלית, המקובעת בצורה כלשהי;

(2) תקליט; ובלבד שהתקיים לגבי היצירות האמורות אחד התנאים הקבועים בסעיף 8 או שיש בהן זכות יוצרים מכוח צו לפי סעיף 9.

(ב) לעניין סעיף קטן (א), מקוריות של לקט היא המקוריות בבחירה ובסידור של היצירות או של הנתונים שבו".

סעיף 1 לחוק מגדיר "יצירה ספרותית": "לרבות יצירה המבוטאת בכתב, הרצאה, טבלה, לקט, וכן תכנת מחשב". "לקט" הוגדר בו כ"לקט של יצירות לרבות אנציקלופדיה או אנתולוגיה, וכן לקט של נתונים לרבות מאגר מידע".

כפי שנראה להלן, במדריך של המבקשת נתקיימה דרישת סעיף 4(ב), מה שאין כן במדריך של  המשיבות.

6.         השוואת פרק הגמ"חים של המדריך החרדי לזה שבכשר פון מעלה זהות כמעט מושלמת באופן סיווג הגמ"חים, כטענת המבקשת. פרק הגמ"חים במדריך החרדי כולל 164 סיווגים. רק 7 מתוכם הושמטו בכשר פון: שניים שלא היו אלא הפניה לסיווגים אחרים ("פלפונים" ושמיכות וכרים") ועוד חמישה, שכללו רק גמ"ח אחד (להוציא "בלונים ולוקסים", שכלל שני גמ"חים). אין בכשר פון אף לא סיווג אחד נוסף של גמ"חים מעבר לסיווגי הגמ"חים שבמדריך החרדי. קיימת זהות כמעט מלאה בשמות הסיווגים, להוציא מספר קטן של שינויים קלים, שבהם בעיקרו קוצרו שמות הסיווגים שבמדריך החרדי. למשל: במקום "גמ"ח אוכל מבושל לאבלים יולדות ונזקקים" שבמדריך החרדי -  "אוכל לנזקקים" בכשר פון; במקום " גמ"ח ארבעס (חומוס לשלום זכר)" - ארבעס (חומוס); במקום "גמ"ח הנקה יעוץ והדרכה" - "הנקה - יעוץ ועזרה". סדר הסיווגים הוא אלפביתי בשני המדריכים ולפיכך הוא זהה לחלוטין, להוציא שני מקרים: הראשון, המציעים עזרה במתן אביזרי הנקה, מופיעים במדריך החרדי, תחת השם "גמ"ח הנקה - אביזרים", ואילו בכשר פון תחת השם "אביזרי הנקה", ולכן מיקום הסיווג (שהוא אלפביתי) שונה. השני: החלפת סדר המקומות בין "יעוץ בעניינים שונים" לבין "יעוץ ועזרה בענייני רפואה" (שבכשר פון, קוצר שמו ל"יעוץ בענייני רפואה").

7.         המשיבות לא השקיעו אפוא כל עבודה עצמאית ומקורית בסיווג מחודש של הגמ"חים, וכל שעשו הסתכם, כאמור, במספר שינויים והשמטות מינוריים, שאין בהם כדי להעיד אפילו על תחילתה של מקוריות בארגון מחודש של הגמ"חים ובסיווגם. המשיבות הותירו את מלאכת הסיווג של המבקשת כמות שהיא, ללא שינוי משמעותי כלשהו.

המשיבות, שטענו לחוסר מקוריות בעבודת המבקשת, לא הציגו כל מדריך אחר הכולל סיווג זהה לזה של המבקשת, או אפילו דומה לו. המסקנה המתבקשת הינה, על כן, כי המבקשת גילתה מקוריות ויצירתיות בבחירת הנתונים ובסידורם, כטענתה. המשיבות לעומת זאת, פשוט העתיקו מהמבקשת את סיווג הגמ"חים, סיווג שאותו פיתחה האחרונה במהלך 15 השנים בהן היא מוציאה לאור את המדריך החרדי. עיון ולו רק בדף היחיד שצירפו המשיבות מתוך דפי האינטרנט העונים לחיפוש "גמ"ח + ירושלים", המכיל אך 10 תוצאות (מש/4), מעלה כי קיימים סוגי גמ"חים נוספים בירושלים שהמבקשת לא כללה אותם, או שאפשר שכללה אותם במסגרת סיווג אחר, כגון, "גמ"ח עטים", גמ"ח תיקון בגדים", "גמ"ח תכשיטים לכלה". סביר להניח כי בדיקת שאר 2,880 התוצאות שהתקבלו, היתה מספקת לא מעט דוגמאות נוספות. דברים אלה מחזקים את המובן מאליו, כי ניתן היה לעשות בחירה אחרת של סוגי גמ"חים או לסווגם באופן שונה מן האופן שבו בחרה המבקשת. המשיבות, כאמור, בחרו שלא לעשות כן, אלא להעתיק את הסיווג שפיתחה המבקשת ובכך פגעו בזכות היוצרים שלה.

8.         משהוכיחה המבקשת את סיכוייה לכאורה לזכות בתביעה שהגישה, ומשלא מצאתי כי תביעתה לוקה בחוסר תום לב, מזה, וכי מתן הסעד הזמני המבוקש הינו צודק וראוי בנסיבות ואינו פוגע במידה העולה על הנדרש, מזה, זכאית היא לקבל סעד זמני שימנע מהמשיבות להמשיך ולפגוע בזכות היוצרים שלה במדריך החרדי באמצעות המדריך כשר פון. במקרה זה אין מקום להתחשב בטענת המשיבות כי מדובר בספר שכבר הודפס, שניתנו לגביו התחייבויות לספקים ושנתקבלו כבר ביטולים של מפרסמים, וכי צו המניעה יהיה בבחינת "גזר דין מוות" עבורן. אפילו נזקן של המשיבות עולה על נזקיה של המבקשת, יש ליתן לה סעד זמני. לא מאזן הנזקים הוא שקובע לבדו אם יינתן צו מניעה אם לאו, שאחרת לא יינתן אף פעם צו מניעה נגד מי שנזקו עולה על נזקו של המבקש, ולא היא.

9.         לאור כל האמור לעיל, ניתן בזה צו מניעה זמני האוסר על המשיבות, כולן יחד וכל אחת מהן לחוד, להפיץ את המדריך "כשר פון", לשווקו, למכרו, להציגו, לשכפלו או לפרסמו. 

במקביל אני מורה למבקשת להמציא התחייבות עצמית ללא הגבלת סכום, בצירוף ערבות בנקאית על סך  50,000 ש"ח, לשם פיצוי בגין כל נזק שייגרם למשיבות או למי מהן כתוצאה ממתן הצו או אם תיפסק התובענה או יפקע הצו מחמת סיבה אחרת. צו המניעה הזמני ייכנס לתוקף באופן מיידי, אך אם המבקשת לא תמציא את ההתחייבות העצמית והערבות הבנקאית עד ליום 20.8.08 שעה 13:00, יפקע הצו מאליו.

המשיבות (למעט המשיבה 4 שלא התנגדה לבקשה) תשלמנה (ביחד) למבקשת שכ"ט עו"ד בסך 15,000 ש"ח בצירוף מע"מ כחוק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ