אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 369/04

החלטה בתיק בשא 369/04

תאריך פרסום : 17/10/2006 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
369-04,376-04,1013-03,1012-03
05/12/2005
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
1. עזבון המנוח עוזי מרדכי בשן ז"ל
2. חגית בשן
3. דניאל בשן (קטינה)
4. אליאור בשן (קטינה)

עו"ד ש. ברגרזון
הנתבע:
1. שרה בשן
2. יואב בשן

עו"ד איזנשטיין
החלטה

1.         בפני שתי בקשות לדחייה על הסף של התובענות שהוגשו במסגרת ת.א 1012/03 ות.א 1013/03 בשל טענה של היעדר סמכות עניינית לבית משפט זה. המבקשים טוענים כי הסמכות העניינית לדון בתובענות הינה של  נתונה לבית המשפט לענייני משפחה.

בטרם אדון בטענות הצדדים מן הראוי לפרט עיקרי העובדות הצריכות להכרעה. 

2.         התובענה במסגרת ת.א 1013/03 הוגשה על ידי שרה בשן (להלן: 'שרה '), כנגד עיזבון בנה המנוח, עוזי בשן  (להלן : 'המנוח'),כנגד חגית בשן- אשתו של המנוח, ובנותיו הקטינות (להלן : 'המבקשים') וכן כנגד יואב בשן, הוא בנה הנוסף (להלן : 'יואב').

שרה הינה הבעלים הרשום של מספר חלקות מקרקעין. בכתב תביעתה בת.א 1013/03 טענה שרה כי מספר חודשים לאחר פטירתו של המנוח התברר לה כי מצויים תצהירים ודיווחים שהוגשו למס שבח מקרקעין אשר מהם עולה כי לכאורה התחייבה להעביר בעלות בחלקות, ללא תמורה למנוח ולאחיו (התצהירים והדיווחים צורפו כנספחים ב'-ה' לכתב התביעה). לטענת התובעת החתימות על תצהירים ודיווחים אלו אינם חתימותיה והיא לא ביקשה להעביר החלקות לילדיה. כיוון שכך ביקשה ליתן צו הצהרתי לפיו בטלות ההעברות האמורות. מן הראוי לציין כי טרם בוצע שינוי הרישום במרשם המקרקעין.

3.         התובענה במסגרת ת.א 1012/03 הוגשה על ידי יואב- אחיו של המנוח כנגד המנוח וכנגד המבקשות ובה טען כי הינו הבעלים הרשום של חלקת מקרקעין. לטענתו מספר חודשים לאחר פטירת המנוח התברר לו כי מצויים תצהיר ודיווח שהוגש למס שבח מקרקעין אשר מהם עולה כי לכאורה התחייב להעביר מחצית מן הזכויות בחלקה למנוח (המסמכים צורפו כנספחים ב' ו-ג' לכתב התביעה). גם יואב טוען כי החתימות על המסמכים האמורים אינן חתימותיו וביקש ליתן פסק דין הצהרתי לפיו בטלה ההעברה. שינוי הרישום במרשם המקרקעין טרם בוצע.

שתי התובענות הוגשו במקורן גם כנגד מנהל מיסוי מקרקעין אולם נמחקו כנגדו לבקשת התובעים (החלטות מיום 29.1.04).

4.         בבקשותיהן בפני טוענים המבקשים כי הצדדים לתובענות הם בני משפחה וכי עילות התובענות הן סכסוך בתוך המשפחה כמשמעותם של אלו בחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה - 1995.

באשר להיות מקורה של עילת התובענות סכסוך בתוך המשפחה הרי שהמבקשות טענו כי מאחר ושרה אינה בקיאה בניהול מקרקעין ויואב אינו מתגורר בארץ, הסכימו בני המשפחה כי ניהול המקרקעין ייעשה בידי המנוח. לטענת המבקשים העברות הזכויות במקרקעין, נשוא התובענות " נעשו כחלק ממסגרת ההסכמים וההסכמות המשפחתיות שהיו בין בני המשפחה וההתחשבנות שנוהלה ביניהם לאורך השנים ביחס לנכסים משקפת את אותן הסכמות משפחתיות" (ראה סעיף 7 לתצהיר המבקשים).

כיוון שכך עותרים המבקשים להורות על דחיית התביעה על הסף.

5.         הצדדים הסכימו על העברת המחלוקות לגישור וכך אכן נעשה (החלטה מיום 14.3.04). ביום 13.7.05 הודיע המגשר כי הליך הגישור לא צלח אלא שהודעתו זו תוייקה בתיק, וזה הובא לעיוני רק בעקבות בקשת המבקשים ליתן החלטה בבקשות האמורות (בש"א 15107/05).

דיון :

6.         סעיף 3(א) לחוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-1995 קובע את סמכות בית המשפט לענייני משפחה לדון בענייני משפחה כמשמעותם בחוק. "ענייני משפחה" מוגדרים בסעיף 1(2) לחוק כ" תובענה אזרחית בין אדם או עזבונו לבין בן משפחתו, או עזבונו, שעילתה סכסוך בתוך המשפחה, יהא נושאה או שוויה אשר יהא".

7.         דומה כי לא הייתה מחלוקת בין הצדדים באשר להיותם בני משפחה כהגדרתם בסעיף האמור והשאלה שיש להכריע בה היא האם עילת התובענה היא "סכסוך בתוך המשפחה".

8.         פסק דין ברע"א 6558/99  נחום חבס ואח' נ' דין חבס, פ"ד נד(4), 337 ,עמ' 344-345 גיבש את עיקרי ההלכה בעניין זה. וכך נאמר :

" הדיבור "עילה" בהקשר זה משמעותו קיומו של קשר בין התובענה האזרחית לבין הסכסוך המשפחתי. תובענה אזרחית עילתה בסכסוך בתוך המשפחה אם סיבת הסכסוך או מקורו הוא ביחסי המשפחה... נדרש, איפוא, קשר בין התובענה האזרחית לבין הסכסוך המשפחתי. השאלה הינה מהי עוצמתו של קשר זה? ... מחד גיסא לא די בקשר רחוק וזניח. מאידך גיסא לא נדרש שהסיבה היחידה והבלעדית להיווצרותה של עילת התביעה הוא הסכסוך המשפחתי. די בכך שהסכסוך המשפחתי תרם תרומה נכבדה וחשובה להיווצרותה של עילת התביעה, כדי שנראה את עילתה של התובענה בסכסוך בתוך המשפחה... מתי נאמר, כי אופיו המשפחתי של הסכסוך תרם תרומה משמעותית לגיבושה של עילת התביעה? התשובה הינה, כי יש לאתר את גורמי הסכסוך השונים, תוך בחינת השאלה, אם לגורמים המשפחתיים היתה השפעה נכבדה וחשובה להיווצרותה של עילת התביעה. בעניין זה ניתן לסמוך על מספר הנחות (עובדתיות), המשקפות את מציאות החיים. כך, למשל, ניתן להניח כי ככל שיחסי המשפחה הם קרובים יותר (כגון בני זוג) כך השפעתם על גיבושה של התובענה היא גדולה יותר. בדומה, ככל שמספרם של גורמים לבר-משפחתיים (כגון זרים ליחסי המשפחה) הוא רב יותר, כך קטנה תרומתם של יחסי המשפחה על עיצובה של עילת התביעה. בדומה, אם בין בני המשפחה קיימים קשרים עסקיים שונים, ורק באחד מהם התגלה סכסוך, בעוד שהאחרים מתנהלים כסידרם, יש להניח כי השפעת הקשר המשפחתי על התובענה שבה התגלה הסכסוך אינה משמעותית" .

9.         ההכרעה בשאלת הקשר האמור שבין עילת התביעה לסכסוך במשפחה תיעשה, בדרך כלל, תוך בחינת כתבי הטענות של הצדדים מתוך כוונה לדלות מהם את התשובה לשאלת קיומו של סכסוך משפחתי והשפעתו של זה, ככל שאכן קיים, על עילת התביעה (רע"א 6558/99 הנ"ל).

10.        המבקשות שבפני טרם הגישו כתב הגנה (לאור הסכמה דיונית שהושגה בין הצדדים לפיה תוכרענה תחילה בקשותיהן אלו). מכתבי התביעה שהוגשו עולה כי התובעים טוענים שההעברות המקרקעין נעשו על פי מסמכים מזוייפים. מדובר בההעברות בתוך המשפחה על פי מסמכים המעידים על ההעברה ללא תמורה בין קרובים. התצהירים שצורפו למסמכי ההעברה מעידים לכאורה על העברת הזכויות במקרקעין בין שרה למנוח וליואב דהיינו העברה בין אם לבניה.

בתצהיר שהוגש על ידי המבקשים, במסגרת בקשותיהם בפני, ואשר הגב' חגית בשן- אשתו של המנוח אף נחקרה עליו בפני, טענו המבקשים המקרקעין היו רשומים בעבר על שם אבי המשפחה. עם פטירתו ירשו את זכויותיו אשתו -שרה וכן שני בניו- המנוח ויואב. משיקולים כלכליים ומשפחתיים הוחלט כי הזכויות ירשמו כולן על שם האם- שרה. עוד נטען כי במשך השנים ניהל המנוח את המקרקעין עבור בני המשפחה. בין הצדיים הושגו הסכמות שונות לרבות בעניין חלוקת הרכוש והעברת הזכויות נשוא הדיון נעשתה במסגרת אותן הסכמות.

11.        טענות אלו של המבקשים לא נסתרו והאמור בכתב התביעה אף תומך בהן במרומז. כך ברור הוא כי עניין ההעברות נודע לכאורה לשרה וליואב רק לאחר פטירת המנוח, ביום 5.11.00, בעוד המסמכים מכוחם נעשו העברות המקרקעין הנטענות נערכו, כנחזה מהם, מספר חודשים טרם לכך והוגשו לרשויות המס גם כן באותה התקופה. הסיבה לגילוי המאוחר לא פורטה בכתב התביעה, אולם מוסברת לכאורה, בטענות המבקשים לפיהן פרץ הסכסוך רק לאחר פטירת המנוח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ