אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3095/02

החלטה בתיק בשא 3095/02

תאריך פרסום : 06/12/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, ה"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3095-02,464-98
05/09/2007
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
ברקת חברה לבניין בע"מ
הנתבע:
1. טש"ת חברה קבלנית לבניין בע"מ (בהסדר נושים) באמצעות המנהל המיוחד עו"ד גיל הירשמן והנאמן רו"ח יאיר רבינוביץ
2. כונס הנכסים הרשמי - מחוז י-ם

החלטה

עניינה של הבקשה דנן, שעברה גלגולים שונים, כפי שיפורט להלן, במחלוקות שהתעוררו סביב החלטת כב' השופטת ר' אור מיום 14.11.99 לענין ההתחשבנות בין הצדדים.

להלן העובדות הצריכות לענין:

1.         ברקת חברה לבנין בע"מ (להלן: "ברקת" או "המבקשת") היא חברה קבלנית ששימשה כקבלנית משנה בביצוע פרויקט נופר במודיעין, אותו יזמה המשיבה, טש"ת חברה קבלנית לבניין בע"מ (בניהול מיוחד), (להלן: "טש"ת" או "המשיבה"). המדובר בפרוייקט הכולל 72 יחידות דיור, ש-48 יחידות מתוכן נבנו על ידי המבקשת, ויתר היחידות נמכרו לחברה קבלנית אחרת כמות שהן על מנת שתשלימן.

2.         בשלב מסוים, עקב קשיים כלכליים אליהם נקלעה המשיבה - שסופם בכניסתה להליכי הקפאה - חוללו המחאות שניתנו על ידה למבקשת. בעקבות כך נכנסה אף המבקשת לקשיים כלכליים ולא יכלה לפרוע המחאות שניתנו מטעמה היא לקבלני המשנה המועסקים על ידה, ואלו מצדם סרבו להמשיך בעבודתם בפרוייקט. על רקע זה הגישה המשיבה בשנת 1999 בקשה למתן הוראות, במסגרתה עתרה כי בית המשפט יאפשר למנהל המיוחד ולנאמן שמונו לה להשלים את הבנייה בבנייני הפרוייקט שבנייתם טרם הושלמה, וליתן צו מניעה האוסר על המבקשת להיכנס לאתר (בש"א 2863/99).

3.         במהלך הדיון בבקשה התברר כי עיקר העבודה שנותר לבצע בבניינים אלו היא עבודת קבלני המשנה של המבקשת. נוכח העובדה כי מטרתם המשותפת של הצדדים היתה סיום העבודות בפרוייקט, מאחר שהתעורר חשש כי הכספים שיועברו למבקשת ישמשו לכיסוי חובותיה ולא ישירות לקבלני המשנה, ובהסתמך על הסכמת הצדדים, ניתנה ביום 14.11.99 החלטת בית משפט זה (כב' השופטת ר' אור), בה נקבע, בין היתר, כדלקמן:

"א.   ברקת מבקשת כי המנהל המיוחד והנאמן של טש"ת ישלם לקבלני המשנה ישירות מתוך הכספים המועברים על-ידי בנק אדנים בגין הפרוייקט - לחשבון הנאמן של טש"ת.

ב.    סכומי שיקים שהוגשו לפירעון על-ידי קבלני המשנה וחוללו - ישולמו מיד וישירות על ידי המנהל המיוחד והנאמן לקבלני המשנה כנגד החזרת השיקים.

ג.    סכומי שיקים דחויים שנמסרו לקבלני המשנה על ידי ברקת, וטרם הוגשו לבנקים - לא יוגשו לבנקים אלא יוגשו למהנל המיוחד ולנאמן של טש"ת ויכובדו על ידיהם המועדים הנקובים באותם שיקים כנגד החזרת השיקים.

ד.    יתרת הכספים המגיעים ושיגיעו לקבלני המשנה העובדים בפרוייקט - ישולמו לקבלני המשנה בהתאם לתנאי החוזים של עם ברקת - ישירות על ידי הנאמן והמנהל המיוחד.

ה.    לא ישולם שום תשלום לקבלן משנה, אלא לאחר קבלת אישור המפקח מטעם הבנק - יששכר גרמן, ולאחר קבלת אישור ברקת כי העבודות אכן בוצעו כנטען על-ידי קבלני המשנה.

..."

בעקבות החלטה זו ובהתאם למתווה שנקבע בה שילמה המשיבה - באמצעות המנהל המיוחד והנאמן - ישירות לספקיה של ברקת, ובדיון שנערך ביום 6.9.00 הסכימו ב"כ הצדדים, כי עד לאותו מועד שולם לספקי המבקשת סך של 1,806,642 ש"ח, לא כולל מע"מ (עמ' 12 לפר' הדיון בבש"א 3470/00, 3494/00, ש' 16-21). בהחלטה מיום 11.9.00 בבקשות אלו קבעה השופטת ר' אור כי על המשיבה לשלם למבקשת, בין היתר, סך של 103,880 ש"ח וזאת במישרין לספקים (ר' עמ' 41 לפר', ש' 1)

4.         החלטות אלו לא סתמו את הגולל על טענותיהם ההדדיות של הצדדים, ונוכח מחלוקות נוספות שהתגלעו לאחר סיום הפרוייקט נחתם ביום 31.10.00 הסכם פשרה בין הצדדים (שקיבל תוקף של החלטה ביום 1.11.00), בו הוסכם כי המשיבה תשלם למבקשת סך של 600,000 ש"ח, בתמורה לויתור מוחלט ומלא של האחרונה על כל טענותיה כלפי המשיבה - אולם זאת בנוסף לתשלומים שאמורים להיות משולמים לה "על פי כל החלטת ביהמ"ש עד היום לרבות החלטות ביהמ"ש מימים 14.11.99, 06.09.00 ו-11.09.00" (ס' 8.ג. להסכם, נספח א2 לתגובת המנהל המיוחד והנאמן מיום 2.7.07).

5.         בשנת 2001 הגישה המבקשת בקשה בה עתרה לחיוב המשיבה:

"א. לשלם למבקשת או להעביר לשלטונות מע"מ לאלתר את יתרת תשלומי המע"מ בגין הסכומים שהועברו לספקים דרך המבקשת (להלן: "ברקת") בסך - 307,129 ש"ח. ב. לשלם למבקשת או להעביר לשלטונות מע"מ לאלתר, את תשלומי החובה בגין משכורות העובדים שהועברו לעובדים דרך ברקת..." (בש"א 7977/01).

בנימוקי הבקשה צויין, כי המשיבה לא שילמה את רכיב המע"מ בגין הסכום של 1,806,642 ש"ח, ומשכך נדרשה המבקשת לשלם לרשויות המע"מ סך של 307,129 ש"ח וכן סכומים עבור רשויות המס והמוסד לביטוח לאומי בסך 18,012 ש"ח. מנגד טענה המשיבה, כי סכום זה בתוספת מע"מ שולם למבקשת - באמצעות המחאות שניתנו לפקודתה והוסבו על ידה לספקים - ומשכך עליה החובה להעביר את תשלומי המע"מ והמסים לשלטונות. עוד צויין על ידה, כי בגין כל תשלום כאמור היתה המבקשת מנפיקה חשבונית מס למשיבה.

6.         בישיבה שנערכה ביום 11.10.01 (בפני כב' הנשיא ו' זיילר) מוקדה המחלוקת בין הצדדים לשאלה "אם הסכומים הנוספים ששולמו לפי החלטות בית המשפט מיום 14.11.99, 21.6.99 ו-11.9.01 אם שולמו, כללו מע"מ או לא כללו מע"מ. שני הצדדים מסכימים כי אם הסכומים כללו מע"מ - אין יותר תביעה למבקשת לסכום כשלהו. מאידך גיסא, אם הם לא כללו מע"מ, כולם או חלקם, אין חולק כי יש להוסיף את המע"מ". בהתחשב בהיקף המחלוקת, מונה רו"ח דני סרנת כמומחה מטעם בית המשפט על מנת שיבחן ויקבע ממצאים בשאלה האמורה.

בחוות הדעת שהגיש רו"ח סרנת נקבע כדלקמן:

"נתבקשתי לקבוע האם הסכומים הנוספים ששולמו לפי החלטות בית המשפט מיום 21.6.1999, 14.11.1999 ו-11.9.2000 כוללים מע"מ או שאינם כוללים מע"מ. המחלוקת בין הצדדים נסבה על סכום של כ- 340,000.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ