אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 23367/05

החלטה בתיק בשא 23367/05

תאריך פרסום : 22/08/2006 | גרסת הדפסה
ת"א, בש"א
בית המשפט המחוזי בתל אביב
23367-05,2470-01
15/12/2005
בפני השופט:
ענת ברון

- נגד -
התובע:
SANYO ELECTRIC CO. LTD
הנתבע:
1. סהר חברה לביטוח בע"מ
2. רשות הכבאות
3. מפקד שירותי הכבאות
4. SANYO FISHER
5. ס.ט.ס אלקטרוניקה בינלאומית בע"מ
6. אריה חברה לביטוח בע"מ

החלטה

1.         לפניי בקשה לגילוי ועיון ספציפי בדו"ח חקירה של "בטיחות אנוש" שבידי חברת Sanyo Electric Co. Ltd  (להלן: "סאניו"), שהיא נתבעת מס' 5 בת.א. 2470/01 (להלן: "הבקשה").

            עסקינן בתביעת שיבוב שהגישה "סהר חברה לביטוח בע"מ" (להלן: "סהר") נגד סאניו ונגד גופים נוספים בגין שריפה שפרצה בבית "ליגת נשים למען ישראל" בתל-אביב, המבוטחת על ידי סהר (להלן: "לנ"י" או "המבוטחת"). לטענת סהר, השריפה נגרמה כתוצאה מתקלה חשמלית והתחממות מכשיר טלוויזיה מתוצרת סאניו. סהר פיצתה את לנ"י בגין נזקי השריפה מכוח חבותה כמבטחת, והגישה תביעה נגד הגופים אשר לטענתה גרמו ברשלנות לפרוץ השריפה או לנזק שאירע.

            זה מכבר הסתיים קדם המשפט ובהחלטתי מיום 7/6/05 קבעתי את התיק לשמיעת הוכחות, תוך שהוריתי על אופן ומועד הגשת הראיות - תצהירי עדות ראשית ותיקי מוצגים. במסגרת חומר הראיות שהגישה סהר, נמצא תצהירה של גב' אהובה טלמון, ששימשה בעת השריפה כמנהלת בית לנ"י. בתצהיר מתוארת השתלשלות העניינים, וצורפו לו מסמכים שונים להוכחת הטענות. בין היתר, מופיעה בתצהיר ההפניה הבאה:

"מצ"ב תמונות שצולמו במקום האירוע וביום קרות הנזק, ואשר משקפות את מצב הטלוויזיה שנשרפה ומקום הנחתה, מסומנות באות ז'". (סעיף 20 לתצהיר גב' טלמון)

            המדובר בחמש עשרה תמונות אשר צולמו, על פי התאריך המוטבע עליהן, ביום 6.12.94, ואשר העתק צילומי שלהן צורף לתצהיר. התמונות הוגשו על גבי נייר מכתבים שעליו פירוט השירותים שמעניקה חברת "בטיחות אנוש", שהיא חברה העוסקת, כך לפי נייר המכתבים, בחקירת תאונות ובמניעתן. על פניו נראה, כי התמונות הן חלק מדו"ח חקירה שנערך בעקבות השריפה (להלן: "דו"ח החקירה").

2.         סאניו מפנה לתקנה 114 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: "תקנות סדר הדין האזרחי") המקימה זכות לבעל דין לדרוש לקבל לעיונו כל מסמך שנזכר בכתב טענותיו של בעל דין יריב או בתצהירים מטעמו.

            סהר אינה מכחישה קיומו של דו"ח חקירה כאמור, אך טוענת כי על הדו"ח חל חיסיון מכוח היותו מסמך שהוכן לקראת משפט. בכל מקרה, לטענת סהר, משתם קדם המשפט אין עוד להיזקק לבקשה.

            סאניו מצידה טוענת, כי לנוכח התאריך המופיע על גבי התמונות - 6.12.94 - ברי כי אין מדובר במסמך שהוכן לקראת המשפט, כי אם במסמך שהזמינה סהר לצורך בירור חבותה ולצורך הליכים פנימיים של אישור התשלום למבוטחת, ומכאן שאין הוא חוסה בצלו של החיסיון החל על מסמך שהוכן על מנת להיערך להליך משפטי.

            שתי שאלות עומדות, אפוא, לדיון: האם דו"ח החקירה הוא מסמך שהוכן לקראת משפט כאמור, אם לאו; והאם משלא העלתה סאניו את טענתה זו בקדם המשפט, נחסמה בפניה הדרך להעלותה כעת.

מועד העלאת הטענה

3.         תקנה 149 (ב) לתקנות סדר הדין האזרחי קובעת:

"לא ידון בית המשפט או הרשם בשום בקשה שבעל דין יכול היה להביאה בקדם המשפט, זולת אם ראה לעשות כן מטעמים מיוחדים שיירשמו והדבר נחוץ למניעת עיוות דין".

            לטענת סהר, די בכך שהבקשה הוגשה לאחר שתם קדם המשפט, כדי להצדיק את דחייתה.

טענה זו אין בידי לקבל, שכן דו"ח החקירה לא היה בין המסמכים שגולו במסגרת הליך גילוי המסמכים שהתנהל בין הצדדים, ורק עם הגשת תצהירה של גב' טלמון והצילומים שצורפו לו התוודעה סאניו לדו"ח זה.

            מכאן שהמקרה הנדון אינו בא כלל בגדרי תקנה 149(ב) לתקנות.

            זאת ועוד. את תקנות סדר הדין האזרחי, ככל חיקוק אחר, יש לפרש פרשנות תכליתית. תכליתה של תקנה 149 היא לייעל את ההליך המשפטי ולהמריץ את בעלי הדין לפתור את השאלות הדיוניות לפני תחילת הבאת הראיות, וזאת כדי למנוע עיכובים וישיבות סרק במהלך שמיעת ההוכחות. במקרה דנן, הוגשה הבקשה כחודשיים לפני המועד שנקבע לישיבת ההוכחות הראשונה. משכך, אף ששלב קדם המשפט תם, לא יהא בהידרשות לבקשה זו משום פגיעה בתכלית התקנה או בזכויותיו של מי מן הצדדים להליך.

            הפועל היוצא מן האמור הוא, שאין בהוראת תקנה 149 (ב) למנוע את הדיון בטענות סאניו לגופן.

שאלת החיסיון

4.         מטרתו העיקרית של ההליך המשפטי היא גילוי האמת. מכך נגזרת חובת הגילוי החלה על בעלי הדין, לגלות את כל אותם מסמכים אשר סביר להניח שהם כוללים מידע שיכול שיהא בו כדי לקדם את בירור התביעה ולשפוך אור על המחלוקת שבין הצדדים.

אלא, שחובה זו אינה עומדת בפני עצמה ויש שהיא נסוגה בפני אינטרסים אחרים אשר מן הראוי להגן עליהם. על רקע זה נקבעה הלכה שלפיה "מסמך שהוכן לקראת משפט" נהנה מחיסיון בפני גילוי. הטעם המרכזי שביסוד הלכה זו הוא מתן אפשרות לאדם להתכונן לקראת משפט, כאשר הוא חופשי מהחשש שהכנתו תיחשף בפני יריבו (ראו: ע"א 407/73 גואנשיר נ' חברת החשמל לישראל בע"מ ואח', פ"ד    כט(1) 169, 171; רע"א 1412/94 הסתדרות מדיצינית הדסה עין כרם נ' עפרה גלעד ואח', פ"ד מט(2) 516, 521, להלן: " עניין גלעד").

            הפסיקה הגבילה את תחולת ההגדרה של "מסמך שהוכן לקראת משפט". ברע"א 6546/94 בנק איגוד לישראל בע"מ נ' אזולאי ואח'  פ"ד  מט (4) 62 (להלן: "עניין אזולאי") - שם נדון מעמדו של דו"ח בדיקה רפואי פנימי של בית החולים שנערך בעקבות ארוע התאבדות של חולה בעת שהיה מאושפז - קבע בית המשפט העליון כי מסמך שהכין פלוני כחלק משגרת עיסוקו, אינו צריך ליהנות מחיסיון רק משום תרומתו האפשרית למשפט צפוי, ומשכך בית המשפט לא הכיר בנסיבות המקרה בטענת החיסיון; ואילו בעניין גלעד קבע בית המשפט כי העובדה שצפי לקיומו של הליך משפטי היה אחת המטרות המשניות בהכנתו של המסמך, אין בה כדי להכליל את המסמך בגדר החיסיון של מסמך שהוכן לקראת משפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ