אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 2210/05

החלטה בתיק בשא 2210/05

תאריך פרסום : 12/11/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי נצרת
2210-05
23/03/2006
בפני השופט:
שאהר אטרש

- נגד -
התובע:
1. אירינה קרופנין
2. בוריס קרופנין

עו"ד עזמי סכס
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי
החלטה

1.         עסקינן בשתי בקשות לאישור הסדר נושים ולמתן צו הפטר המוגשות ע"י החייבים, שהינם בני זוג נשואים. החייבים עותרים למתן צו הפטר בכפוף להפקדת כספים ממקורות שונים, כפי שיפורט בהמשך.

2.         באשר לחייבת - ניתן ביום 8.10.00 צו לכינוס נכסיה, עפ"י בקשתה, בגין חובות מוצהרים בסך 451,126 ש"ח ל- 40 נושים. ביום 10.7.01 הוכרזה החייבת כפושטת רגל וביום 4.5.04 מונה עו"ד יעקב זיסמן כנאמן על נכסיה. במסגרת צו הכינוס הושתו על החייבת תשלומים עיתיים בסך 250 ש"ח לחודש, שהוגדלו במעמד הכרזתה כפושטת רגל לסך 500 ש"ח.

            באשר לחייב - ניתן ביום 4.10.00 צו לכינוס נכסיו, עפ"י בקשתו, בגין חובות מוצהרים בסך 309,241 ש"ח ל- 42 נושים, וביום 10.7.01 הוכרז כפושט רגל. ביום 25.9.03 מונה עו"ד יעקב זיסמן כנאמן על נכסיו של החייב. במסגרת צו הכינוס הושתו על החייב תשלומים עיתיים בסך 250 ש"ח לחודש, שהוגדלו במעמד הכרזתו כפושט רגל לסך 500 ש"ח.

3.         מעיון בתסקירי הכנ"ר עולה, כי חובותיהם של החייבים נבעו ממעשי מרמה של אנשים שונים שניצלו את היות החייבים עולים חדשים שאינם בקיאים בשפה העברית, ולא נמצא חוסר תום לב בהתנהלותם של החייבים.

4.         הצעת ההסדר מטעם החייבת - תשלום הכספים שהצטברו בקופת הכינוס מתוך התשלומים השוטפים של החייבת, תשלום הכספים שהצטברו לזכות החייבת בקרן השתלמות לעובדי רשות מקומית ותשלום כספים שהצטברו לזכותה בקרנות השתלמות המתנהלות בבנק יהב. סך כל הכספים הנ"ל יועבר לכונס הנכסים שיחלקם בין נושי החייבת.

            באשר לחייב - היתה הצעה דומה וביום 12.12.05, הודיע הנאמן כי הכספים מומשו ונפדו מהקופות ואף הסכים למתן צו הפטר חלוט לגביו.

5.         ב"כ הכנ"ר ערכה בתסקירה מיום 15.12.05, סיכום עדכני של מצב החשבונות והתביעות בתיקם של החייבים תוך כדי בחינת הצעת הפשרה שהציעו. ב"כ הכנ"ר סבורה, כי בהעדר התנגדות מטעם הנושים ולאור העובדה, כי החייבים העמידו את מלוא כספיהם וזכויותיהם לטובת הנושים, נראה כי יש מקום ליתן להם צו הפטר מחובותיהם. יחד עם זאת, ב"כ הכנ"ר המליצה ליתן בעניינה של החייבת צו הפטר מותנה עד להעברת מלוא הכספים העומדים לזכותה בקרנות ההשתלמות בבנק יהב לקופת הכינוס. לשיטתה, התנאי יתמלא לאחר הודעת הנאמן על העברת הכספים כאמור ובהסכמת הכנ"ר, יינתן לחייבת צו הפטר חלוט.

6.         בדיון שהתקיים ביום 12.12.05 נחלקו הצדדים בשאלה, אם יש לחובת החייבים פיגורים בתשלומים העיתיים שעליהם לשלם, בשים לב לכך, כי בתסקיר הכנ"ר לא צוין עניין הפיגורים. בית המשפט (כב' השופטת סלע) קבע, כי במידה ויתברר שאין לחובת החייב תשלומים שבפיגור, יינתן לגביו צו הפטר חלוט והדיון יימשך בעניינה של החייבת בלבד.

            בפתח הישיבה שהתקיימה ביום 27.2.06, הודיע הנאמן, כי לאחר בדיקה, הוברר כי אין פיגורים לחובת החייב.

7.         מששוכנעתי, כי לא נמצא חוסר תום לב בהתנהלותו של החייב בשתי תקופות הזמן - זו שקדמה לצו הכינוס וזו שלאחריו, ומשהוברר כי אין לחובתו פיגורים בתשלומים העיתיים שהושתו עליו ומשהועברו כספי הקרנות שלזכותו לטובת הכינוס ולאור המלצת הכנ"ר והנאמן, אני נותן לחייב צו הפטר מחובותיו.

כל ההגבלות שהוטלו על החייב בטלות בזה, לרבות צו לעיכוב יציאתו של החייב מן הארץ.

8.         באשר לחייבת, הנאמן הסכים לתת לה צו הפטר מחובותיה בכפוף לתשלום הפיגורים שלחובתה בסך כולל של 750 ש"ח ובכפוף להעברת הכספים המצויים בקרן ההשתלמות ובקופת הגמל בבנק יהב בסך כולל של כ-  18,000 ש"ח לקופת הכינוס, אותם מציעה החייבת בהסדר הנושים. עוד הוסיף הנאמן, כי יש לממש גם את הכספים שנמצאים במבטחים מאחר ולא מדובר בזכויות פנסיוניות אלא בפיצויי פיטורין. הנאמן ביקש ליתן צו בהתאם לסעיף 85(1א) לפקודה המורה על העברת הכספים אל קופת הכינוס.

            ב"כ הכנ"ר הצטרפה לעמדת הנאמן.

9.         ב"כ החייבת הסכים למתן צו לצורך פדיון הקרנות המתנהלות בבנק יהב לקופת הכינוס. באשר למבטחים, התנגד ב"כ החייבת להעברתם לקופת הכינוס וזאת לאור מצבה הבריאותי של החייבת. ב"כ החייבת הציג תיעוד רפואי לפיו, החייבת סובלת מבעיות רפואיות והיא זקוקה לטיפולים ותרופות שעולים כסף רב, כך שיש לשחרר את כספי מבטחים לטובתה של החייבת.

10.        בבואו לדון בבקשה לאישור הסדר, שומה על בית המשפט לתת דעתו לשני שיקולים: ראשית, אם ההסדר סביר, שיקול זה חשוב יותר מבחינתם של הנושים; שנית, אם יש משהו בהתנהגותו של החייב המונע אישור ההסדר, שיקול זה עניין הוא לבית המשפט לענות בו, כיוון שהוא מתייחס לזכויות הציבור, המעוניין בשמירת שמו הטוב של עולם המסחר במובן הרחב של המלה  (ש. לוין, א. גרוניס, פשיטת רגל, מהדורה שניה, עמ' 152).

11.        במקרה דנן, לא היתה התנגדות מטעם הנושים, שחזקה עליהם כי יודעים הם אם ההסדר הינו לטובתם אם לאו (שם, עמ' 151), לא נמצא חוסר תום לב בהתנהלותה של החייבת, והסתבכותה נעשתה בתום לב עקב ניצולם של החייבים במעשי מרמה ע"י אחרים בשל היותם עולים חדשים, שאינם בקיאים בשפה העברית; כך שאין משהו בהתנהגותה של החייבת המונע אישור ההסדר.

12.        על כן, לאחר שעיינתי בתסקירי הכנ"ר ולאור עמדת ב"כ הכנ"ר והנאמן וטיעוני ב"כ החייבת, ולאחר ששוכנעתי, כי לא נמצא חוסר תום לב בהתנהלותה של החייבת, בין לפני הגשת הבקשה לפשיטת רגל ובין לאחריה, ובהעדר התנגדות מטעם הנושים להסדר המוצע, אני מאשר את הסדר הנושים המוצע ונותן לחייבת צו הפטר וזאת בכפוף להתקיימותם של שני התנאים הבאים:

1.       תשלום סכום הפיגורים לקופת הכינוס.

2.       העברת מלוא הכספים העומדים לזכותה של החייבת בקרנות המתנהלות על שמה בבנק יהב ובמבטחים לטובת קופת הכינוס.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ